Babičky

Babičky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2029/bmid_babicky-QBM-2029.jpg 4 406 52

Dvě babičky s odlišnou politickou orientací, jejich vnuk Matěj, narozený v padesátých letech 20. století, humorné příhody, v nichž autor mísí literární fikci s realitou komunistického Československa – to jsou Babičky Petra Šabacha.

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Paseka

janka84
08.12.2023 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a určitě ne poslední.Hezky napsaná. Jak se říká : "Četla se sama."

Rihatama
12.10.2023 4 z 5

Na motivy povídek či knih Petra Šabacha jsem viděla nejeden film. Přesto jsem po Šabachově knize sáhla poprvé. Babičky mě zaujaly samotným názvem, aniž bych věděla, o čem novela vlastně je. A zaujala mě i samotná kniha, která na obyčejném životě obyčejných lidí vykresluje svou dobu. A přece ve mně vzbuzuje mix pocitů, stejně jako samotné hlavní postavy Matěj a Alenka. Minimálně jejich bezproblémové vycestování do Anglie v době po Pražském jaru mi samo o sobě není úplně srozumitelné. Vlastně je to spíše o nich a jejich vztahu - doma i v Anglii - než o politické situaci, když odhlédnu od protiněmeckého intermezza. Mí rodiče, když žádali a nakonec dostali výjezdní doložku, aby mohli vycestovat do sousedního Rakouska, dostali podmínku, že nesmí s sebou vzít nás, tři děti. A přesně stanovený termín odjezdu a příjezdu, žádné svévolné prodlužování. U mladých lidí je to zvláštní, zejm. když Matěj, který se sám a dobrovolně vrátil do Československa, zjevně vycestoval na dobu neurčitou.

Šabach nicméně v knize příhodně trousí semo tamo poznámky osvětlující dobu, kdy se příběh odehrává, typu "Opravdu se chceš vrátit?" od cizinecké policie na Matěje při návratu zpátky domů. Četla jsem, že Šabach aktivně proti režimu nevystupoval. Taky mu bylo umožněno vystudovat vysokou, i když dálkově, a pracovat v kulturní oblasti. Na druhou stranu, někdy stačí, že sem tam kápne, než když neprší vůbec. Babičky - Marie přívrženkyně a Daniela odpůrkyně komunistů a Sovětů - nabízí úsměvné čtení. A připomínají okamžiky z doby Šabatová dospívání, normalizace, na které bychom neměli zapomínat. I charaktery postav knihy Šabach pěkně využil k vykreslení atmosféry a povahy československého člověka v tehdejším Československu, když k nám vjely tanky spojeneckých armád... "Идите домой!". Jistěže se nikdo "nelekl", neposlechl a neodjel. Jenže my se nepřestali divit. Stěžujeme si na tohleto a támhleto, ale už nedoceňujeme spousty věcí, jako třeba že se dnes můžeme sebrat a svobodně jet do sousední země atp. Tedy pokud nás tam oni ovšem chtějí. Tři a půl hvězdy, hlavně za zmíněné nejasnosti.

Maki229
25.09.2023 3 z 5

Téma doby minulé je pěkně popsáno, dobře si mi útlá knížečka četla. jen 3 hvězdy dávám z důvodu, že jsem očekávala podle názvu, že babičky zde budou mít větší prostor. Je to jen můj subjektivní pocit a knížka určitě stojí za přečtení.

iška
08.06.2023 3 z 5

Taková klasická úsměvná šabachovka. Dobře se to četlo, ale za mě nepatří ke špičce autorovy tvorby.

Janča1532
24.01.2023 5 z 5

Pěkná kniha.Vypráví o tom jak to všechno bylo. Babičky každá s rozdílnými názory,ale nevnucovali si je.Matěj,který měl obě babičky rád,každé toleroval ten její názor.To se my hrozně líbilo.

Doubravka1975
08.12.2022 5 z 5

Krásná i smutná, hlavně druhá kapitola. Vtipně popsaná doba od narození Matěje roku 1951 po rok 1989, zážitky jeho i ostatních členů rodiny a hlavně dvě babičky, každá jinak politický orientovaná.
Doporučuji!
PS: ve druhé kapitole, ta reakce babiček na "tamtu situaci" hlavně ta jejich vzájemná výpomoc mi úplně vehnala slzy do očí a přitom spolu všichni úplně v pohodě vycházeli, fakt boží

Lily101
21.11.2022 4 z 5

Děsivá kniha; obzvlášť pro nás, mileniány, kteří ani jednu světovou válku nezažili.

janulka1310
10.08.2022 3 z 5

Podle anotace jsem čekala od této knihy asi více konfrontací mezi babičkami a jejich životy...nicméně o tom ten příběh vlastně nebyl... až mě trochu děsí, že události popsané na pár stránkách vyplývají z historických událostí...jsem ročník 85 a stále si nejsem schopna plně uvědomit, co museli tenkrát lidé prožívat a jak se vyrovnali se vším, co jim světové události přinesly... A o tom zřejmě ta kniha byla. Byla to moje první Šabachova kniha, určitě ale ne poslední.

janadibelkova
31.07.2022 5 z 5

Krásná klasika od pana Šabacha a za mě jeho nejhezčí knížka, kterou si moc ráda schovám a někdy se k ní vrátím.. skvělý dárek.

bigbabe
28.07.2021 4 z 5

Šabach prostě nezklame a tento příběh byl zase jedním z těch, kde se člověk musí zamyslet, jak se máme dobře. I přes naší teď dobu covidovou je to to s rokem ´68 a následujících 20 let nesrovnatelné.

pakoshka
25.01.2021 5 z 5

Krásný. Krásný, smutný, nostalgický, lidský.

V jednu chvíli mě kniha rozesměje nahlas a za pár desítek stran mě bodne tak, že zůstanu s rukama v klíně jen pozorovat krajinu za oknem jedoucího vlaku...

Některý věci se nemění. Od narození Matěje, což bylo v padesátých letech minulýho století, proběhla v republice spousta změn, vystřídal se režim a formovala se společnost, ale faktem je, že jedno zůstává i v roce 2021 podobné. Lidi jako jednotlivci, jako rodina. Ze všeho nejvíc nám záleží na nás, na našich blízkých, na toleranci mezi námi, a když babička demokratka Irena slíbí babičce komunistce Marušce, že ještě neumře, přece se s ní musí dívat na televizi, tak to vidíme perfektně.

Je to Šabach a je tam vše, co od jeho knih očekáváme. Humor, láska, vrtání v hlavě.

Kateřinaa
04.10.2020

Typická čtivá Šabachovská kniha, po jejíž přečtení jdete promptně navštívit svoji babičku.

Zelený.úval
18.08.2020 2 z 5

Kniha mě tolik neoslovila, čekala jsem od ní víc.

tittanie
17.08.2020

Do této knihy jsem se pustila, protože mě zaujal popisek knihy, ale asi jsem zklamaná, je to moje první kniha od tohoto autora, ale asi jsem čekala více střetů mezi babičkami.

saez
08.06.2020 4 z 5

Je to typická "Šabachovina", místy se zachechtáte k slzám, místy vás to donutí přemýšlet a na konci máte takovou divnou pachuť v ústech, jako byste ještě nedojedli, řádně nevychutnali sousto a na talíři už nic nezbývá. Přesto se k autorovi pokorně vrátíte a žadoníte o přídavek.

mi-380
03.06.2020 4 z 5

Příběhy o naší předrevoluční době, předvedené na kontrastech, jejich vzájemném působení, tedy o velké toleranci. Babička Marie - komunistka, babička Irena – demokrat, celkem spolu ale vycházejí. Komunisté a fašisté v Řecku - rozdělené rodiny, ale na oslavě se sejdou a celkem spolu vycházejí. Rusové versus Češi v osmašedesátém, Němci versus Češi v Anglii po osmašedesátém, tady už to někdy nešlo ani s tolerancí. Hlavní hrdina Matěj je mánička, která v mládí tvrdě naráží, v pozdějším věku opatrně proplouvá komplikovanou schizofrenní společností, občas nakoukne do Evropy, kde zjišťuje, že nikde to není lehké. A to platí i dnes, přestože kniha přískoky doputuje jen do listopadu 1989.
80 % (zatím 318 hodnotících s průměrem 83 %).

Alenka vrtěla nevěřícně hlavou a prohodila: „To snad není možný! Sedm let se tu blbou ruštinu učíme. Sedm let! A to nejsme po tý době schopný napsat ani posranej transparent Okupanti, jděte domů! A ještě ke všemu se jmenuju Rusová!“

Aranel15
21.05.2020 3 z 5

Od knihy jsem čekala více konfrontujících situací obou babiček.

elenai
12.05.2020 3 z 5

Mno, čekala jsem něco víc pelíškovského, možná i styl Báječných let pod psa. Tato kniha postrádala šťávu a špetka humoru by jí víc než prospěla. O útrpné době komunistické jsem četla už lepší kousky. A ten název byl taky trochu zavádějící. O babičky bohužel zase tolik nešlo a dovedla bych si představit, že by z tohoto námětu šlo vytěžit daleko víc. Tak nevím...

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Krásné,milé,čtivé-zkrátka Šabach.

Knižní střípky
18.02.2020 3 z 5

Další milá „šabachovka“. Kniha se čte moc pěkně, na hlavním hrdinovi Matějovi a celé jeho rodině mapuje autor život u nás za doby komunismu. Matěje sledujeme od jeho narození roku 1951 až do roku 1989. Jelikož jedna Matějova babička je zarytá komunistka a ta druhá naopak zvrací při pohledu na fotku Lenina, je jasné, že se čtenář nudit nebude. Bylo to jako číst seriál Vyprávěj. Bylo to hořkosladké, při uvědomění si všech souvislostí až místy i smutné, ale psáno lehkou rukou, bez zbytečného patosu.