Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1993 557

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

kob
07.04.2024 5 z 5

Určitě to nebude knížka pro každého, ale mě okouzlila. Byla úsměvná a dojemná zároveň a k tomu plná fantazie.

chlupydupy
03.04.2024 5 z 5

Krásně napsáno..kniha mě moc potěšila. Líbí se mi styl jakým autor píše, nemohla jsem se odtrhnout.

Kristy.Seb
02.04.2024 4 z 5

Být výjimečný je nejlepší způsob, jak být jiný.

Když můžeš, vyber si, za co chceš bojovat, když si ale boj vybere tebe, pořádně toho parchanta nakopni do pytlíku.

Není nic spatneho na tom, být jiný než ostatní. Odlišní lidé mají schopnost měnit svět.

Největší moc smrti nespočívá v tom, že dokáže ukončit lidský život, ale že lidé, kterým se prozatím vyhýbá, už nechtějí žít dál.

Člověk musí něčemu věřit.

Lidi se že svejch příběhů musej vypovídat, jinak je to zadusí.

Život je totiž složitý i snadný zároveň.

Jsem z knihy nějaká zmatená. Spoustu věcí mi asi uniklo, a celkově jsem si dávala lidi a události dost složitě do souvislostí. Jinak se to četlo příjemně ale.

Neo1tex
31.03.2024 3 z 5

Mluvil autor někdy v čase kolem psaní téhle knihy s nějakým osmiletým dítětem? Nebo ho zahlédl aspoň v parku? Nemyslím si...

Kniha o přemoudřelé a nesmírně otravné dívce a baráku plném exotů. Není to špatná kniha, jde to číst a i dočíst. Když tedy pominu nesmírně patetický a bolestivý závěr, který se asi pokouší o dojemnost, ale množství klišé na stránku tvoří tak hutnou konzistenci, že se jí lze jen stěží pročíst.

Po Ovem je to zklamání. Tam udržel autor svoji snahu dojímat na uzdě. Tady se ale rozjel nekontrolovaně a naplno.

bookcase
30.03.2024 5 z 5

Posloucháno jako audio, paní Valerie Zawadská je úžasná vypravěčka a Frederik Backman skvělý autor, tohle kombo jsem si užila na sto procent.

manka71
26.03.2024 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a hodně mne to mile překvapilo. Je to psáno srdcem.

Varjohukka
21.03.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA
***
Tak tohle poslouchání jsem si hodně užila. Bylo to vtipné, bylo to dojemné, bylo to napínavé. Místy jsem se smála jako blázen, místy jsem brečela jako želva. Moc příjemně namluvené.

Andulino
11.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Jak moc jsem se na dalšího Backmana těšila. A jaké bylo moje zklamání, když jsem zpočátku nebyla vůbec nadšená! Příběhy z Miamasu mě jaksi nudily, nedocházelo mi, jak souvisí s hlavním příběhem. Když jsem se dozvěděla, jak to je s názvy jednotlivých království, byla jsem dojatá. A při poznávání jednotlivých obyvatelů domu jakbysmet. Každý z nich má svůj životní příběh, svoje trápení, svoje důvody, proč je takový, jaký je. A ač někteří uživatelé psali, že postavy nejsou uvěřitelné (Ředitel školy tolerující šikanu? Terapeutka, která nedokáže vyhledat pomoc? Babička, která vnučku uvrhne do nebezpečí?), já věřím tomu, že právě tyhle paradoxy, přehlížení a nelogické chování jsou to, co mezi lidmi vždycky bylo, je a bude. Elsu jsem si oblíbila, k šikaně stačí málo, jedna jediná věc, na kterou někdo upozorní a která se obecně nelíbí, a stanete se kořistí, stejně jako Elsa. Její smutek po odchodu babičky byl tak bolestivý, obzvlášť když jsem si v takové situaci představila samu sebe, představa mě drásala dokonce i v mém dospělém věku, natož v sedmi letech. Dojalo mě i zlomené srdce Elsy kvůli worsovi, ač samozřejmě celá postava worse byla velmi tajemná a nebylo jasné, kde se vzal, kde bydlel, komu patřil a jak moc mystický/obyčejný byl. Ano, Ove byl pro mě silnějším příběhem. To však nic nemění na tom, že tak jako tak jsem v knize opět našla spoustu moudrosti a laskavosti a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

Kaaacik
02.03.2024 5 z 5

Tohle bylo krásný !!!! Oveho jsem si zamilovala - Britt Marii taky - oba krásné lidské příběhy a bála jsem se, ze už se Backman bude opakovat, ale není to tak - tohle bylo tak krásné podání života detskym světem a fantazii - těším se už teď na další jeho díla !!!

Gilnien
03.02.2024 4 z 5

Nejdřív mě to moc nebavilo, zbytečně velkou část knihy tvořily příběhy Miamasu, které sice mají v kontextu své velké místo, ale zestručnit je by ničemu nevadilo. Na konci moc smutné a moc hluboké.

tralaláček
24.01.2024 2 z 5

"V něco věřit musíš, jinak se můžeš rovnou na všechno vykvajznout."

borufka
05.01.2024 5 z 5

Nezbývá než uznale zatleskat, jak se dají velmi důležité věci v životě lidském podat vtipně, pochopitelně a tak nějak udržitelně. A body navíc za postupnou gradaci, jak Elsa postupně rozplétá a zase zaplétá, co že jsou jednotliví obyvatelé domu vlastně zač.

keselylenka
31.12.2023 3 z 5

Pro mě byla Babička po Brit-Marie a Ovem nejslabší. Bohužel. Tak nějak jsem se nemohla začíst a chytit. Možná už jsem prostě jen nudný dospělý a duše dětí mi uniká.

Tesset
02.12.2023 3 z 5

Za mě spíše slabší, hlavně oproti Ovemu. Jak už je u Backmana zvykem, v knize se probírají hluboká témata, i když občas dost svéráznou formou - to chválím. Bohužel jsem si Elsu ani její babičku neoblíbila, i když to obě neměly lehké, soucítit mi s nimi nešlo a obě se chovaly dost na pováženou. Škoda, ani vážnější témata a vysvětlení to nespravily.

JFK117
08.11.2023 3 z 5

Kdyby to byla první kniha od Backamana, asi bych se začátkem neprokousala. Ale po první třetině jsem byla ráda, že jsem to nevzdala. Svět v jednom domě a šance poznat lidi, kteří pomůžou až odejdou ti, kteří nás měli rádi. Zlaté babičky, pokud je člověk vnímavý jako Elsa a dá se jimi vést.
Až budu mít psa, bude se jmenovat Wors.
"všechno je složité, dokud ti to někdo nevysvetlí."
"kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal nestvůrou."

Martica
29.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Jsem velice zklamaná. Celá Říše před procitnutím pro mě byla k uzoufání nudná a ke čtení oněch pasáží jsem se donutila jedině v naději, že pohádkové vyprávění bude mít nějaký stěžejní význam pro reálný příběh. Dlužno dodat, že nakonec ani moc nemělo. Celé to na sebe bylo našroubované tak uměle, až mi to kroutilo palci u nohou. A ten reálný příběh? Moc reálný vlastně ani nebyl, protože jediné uvěřitelně popsané postavy jsou Alf a chlapec se syndromem. Zbytek lidí jsou prostě karikatury. Příhody k neuvěření. Babička, jeden den schopná přelézt plot do ZOO, druhý den umírá na pokročilou rakovinu? Babička, která svou vnučku miluje nade vše, je schopná zaúkolovat ji po smrti tak, až ji ohrozí na životě? Babička superhrdinka, zachraňující životy a nemající strach říct na plnou pusu i nelichotivé pravdy, se nedokáže lidem omluvit do očí nebo poslat omluvné dopisy přes notáře? Děvče, které sežralo všechnu moudrost světa, neví, čím se krmí pes? Bývalý voják, který bez problémů vyslídí ve válce nepřítele a který má jistě spoustu konexí, několik let není schopný najít svou vlastní rodinu? Psycholožka, která si neumí zajít za odborníkem? Ředitel školy, který omlouvá šikanu? Jako by Backman zkoušel, co všechno mu po úspěchu s Ovem u jeho čtenářů projde.

Vendis
23.09.2023

Mam rada Backmana čím dál víc. Jeho humor je skvělý. Vsechny knížky co jsem od nej četla (zatim asi 4) byly skvělé a hlavní hrdiny nešlo nemilovat, i kdyz to byli podivíni a morousové.
Babičku s takovou fantazií bych brala taky, treba budu jednou aspon trochu taková, i kdyz pochybuju ze bych byla až tak volnomyšlenkářská :D

Doubravka1975
13.08.2023 5 z 5

Je těžké být rozumný, když se jedná o smrt. Je těžké nechat své milované odejít...
Nakonec úplně SUPER, ale byl to tentokrát boj. Těžké čtení, celé pomotané. Začátek, no až hodně za půlku úplně nesmyslný, nemohla jsem se vůbec začíst, ztrácela se v ději a v té říši pohádek a fantazie. Ale nakonec to do sebe všechno zapadlo a vyklubal se z toho úžasný pohádkově - reálný nebo možná reálně - pohádkový příběh ze života sedmileté skoro osmileté Elsy a její babičky a ostatních.
Doporučuji!!!
Protože každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. A komu se to nelíbí, ten musí bejt padlej na hlavu:):):)
PS: akorát ten Přítel, tam mi to pořád drhne ( žil v bytě sám ? a pak jak to dával, ve sklepě v kóji, v kufru auta, jídlo atd...

bumble
05.08.2023 4 z 5

Velice příjemné a uklidňující čtení z pohledu sedmileté holčičky. Její zvědavost, jinakost, radost i smutek. V knize se dostáváme do dětských let, kdy všechno vnímáme po svém a na všechno máme tisíc otázek.
Myslím, že určitě není špatné, jednou za čas vypnout a zavzpomínat, jaké to bylo, když nám bylo právě třeba sedm. Kdy pohádky byly víc, než později v dospělosti.
Moc hezky napsané a vřele doporučuji jako relax v dnešní uspěchané době.

Pengi
05.07.2023 3 z 5

Velké zklamání. Muž jménem Ove byl super, látka nasazena velmi vysoko. Toto je neco úplně jiného a me to vůbec neoslovilo.

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 716x