Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1996 556

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

Leat
07.02.2022 4 z 5

Skvělé. Krásný jazyk, hluboké myšlenky. Propojenost postav mě dojímá. Ale tak u těch knih brečím a jsem z nich vyždímaná, že si musím dát od Backmana pauzu. Jediné k čemu mám výhrady je ,,postava,, psa, vždyť by s takovým stravováním pošel hlady.

Burák
03.02.2022 4 z 5

Krásné čtení, u kterého jsem se několikrát opravdu dojala. Tentokrát jsou cílovkou asi trochu odrostlejší děti, teenageři, ale i jako dospělý čtenář se rozhodně u čtení nenudila a bavila se různými skrytými narážkami, které prostě člověk pochopí až s nabitými zkušenostmi a věkem. Moc mě potěšila přítomnost postavy Britt-Marie, kterou znám ze skvělé knížky Tady byla Britt-Marie a dodala mi tak další dílek do skládačky jejího příběhu. Stejně tak jako postava babičky, která by si taky zasloužila vlastní knihu - alespoň tedy já bych si něco takového s chutí přečetla. Velké plus mají ještě pohádky, které pomáhají dovysvětlit různé události z minulosti a jsou vážně velmi nápadité. Natahované ani kýčovoté mi to nepřišlo, prostě to je kniha určena i mladším čtenářům, tak může mít své limity.

Pdede
01.02.2022 5 z 5

Skvělý příběh pro děti i dospělé a tak pravdivý.

AnnKo
31.01.2022 5 z 5

Má teprve druhá kniha od Backmana. A opět zážitek. Krásné propojení pohádkového a lidského světa, které je kouzelné a zároveň vážné, veselé i smutné. Knihu jsem si užívala od začátku, ale čím víc to do sebe začalo zapadat, tím to bylo lepší.

Knihu jsem ještě neměla úplně dočtenou a už jsem si říkala, že si ji určitě někdy přečtu znovu. A když si chcete knihu přečíst znovu ještě předtím, než ji dočtete, je těžké jí za to nemít rád.

Malé odkazy na Harryho Pottera jsou pro mě jako fanouška knižní série úplně skvělé. Aneb... "Milion knížek - a ani jeden Harry. A vám někdo dovolí pomáhat porouchaným lidem?"

Až jsem z toho dostala chuť na skořicového šneka.

Dom95
17.01.2022 4 z 5

Krásná kniha, pobrečel jsem si.
Začátek skvělý, kdy se představuje potrhlá babička. Bohužel jsem se cca v polovině knihy přistihl, že již chci konec knihy. Poslední třetina knihy se ale opět krásně rozjela a hltal jsem ji plnými doušky. Určitě doporučuji a těším se, až si přečtu další Backmanovy knihy.

JancaMia
22.12.2021 5 z 5

Dojemné , mile krasne čtení . Moje druhá a do třetí se brzo pustím :)

Bubo19
10.12.2021 5 z 5

Další krásná kniha od Fredrika Backmana. Jeho příběhy na mne působí jako pohlazení, kolikrát se přistihnu, že se u čtení usmívám, nebo mám v očích slzy, což se mi moc často nestává. Do svých knih si vybírá netuctové hrdiny, ale ukazuje na nich, že máme všichni podobné pochyby, starosti i radosti.
Teď jen doufám, že jsem zvládla pravopis a použití slova svůj, aby mi Elsa nemusela příspěvek opravovat červenou propiskou.

"Mně je k čertu ukradený, v co věříš, ale v něco věřit musíš, jinak se můžeš rovnou na všechno vykvajznout."
"... dospělí jsou obecně vzato lidi a lidi jsou obecně vzato pitomci... dospělí kromě hloupostí udělali i mnoho dobrého...Podle babičky vtip spočívá v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."

miluska7314
02.12.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. První byl Ove... A vlastně nevím, která se mi líbila víc. Rozhodně ho zařazuji mezi své oblíbené autory. Začátek mi přišel nejdříve trochu divný, to se po pár stránkách změnilo.. a v půlce knihy jsem měla chuť si knihu přečíst znovu. Pro mě je kouzelná, milá, plná hezkých myšlenek, ale také smutná. Smála jsem se i brečela. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Knihu jsem si půjčila v knihovně, nejsem žádný syslil, ale vážně přemýšlím, že si jí koupím, abych se k ní mohla kdykoliv vracet, abych měla doma kousek Miamasu.

ckamusa
08.11.2021 5 z 5

Kniha o tom, jak je potřeba někdy neudělat to, co se očekává, jak dětem dát naději, i když ji i my ztrácíme, jak děti neodbývat větou je to složité a snažit se jim dát vysvětlení,..
Elsa má babičku, která pro ni vytvoří jiný svět, svět ve kterém to zlé může být dobré a záleží na úhlu pohledu. Elsa má babičku za superhrdinku, ale i superhrdinové mají svá tajemství.

Terkishead
28.10.2021 4 z 5

Půvabné čtení, dojemné.. možná až moc.

Ivanule
13.10.2021 5 z 5

Tato kniha byla naprosto nádherná, ze začátku se musím přiznat, že jsem se nemohla vyznat o koho se vlastně jedná, ale poté jsem si už vše utřídila a kniha se četla jedna báseň. Elsa je velice chytrá a vnímavá holčička,která tak nějak ve škole nezapadá svým myšlením,ale kniha pojednává i o její babičce, která vnučce pomáhá se s touto nepříjemností vypořádat. Konec knihy mě dostal, můžu říct že i rozesmutnit, ale ne ve špatném naprosto mě dostal:)

Vivetkav
06.10.2021 4 z 5

Opět začátek řekla bych složitý ale potom se začalo vyjasňovat a vše do sebe zapadat.. smutné vtipné melancholické a chytré zároveň jak to autor umí.. krásná kniha

Lusa
28.09.2021 5 z 5

Vzhledem k tomu, že čtu dostatek kvalitní literatury, neměla jsem problémy se zorientovat tento fakt mě velice pobavil a přidal na oblíbenosti knihy, jinak jsem se smála i brečela, opravdu silný a úchvatný příběh.

Belanna
24.09.2021 5 z 5

Nádherná knížka, nádherný příběh, svérázný humor. Kouzelná atmosféra reálného a pohádkového světa, který vytvořila babička pro svou vnučku a nejen pro ni.
I zde se podařilo panu Backmanovi zabrnkat na citlivé struny lidské dušičky.
Slzy smutku a slzy smíchu máte v očích po celou dobu. Skvělý zážitek.

Surikata369
24.09.2021 4 z 5

Moje druhá přečtená kniha od pana Backmana a rozhodně nebude poslední. Tahle kniha byla jedním slovem laskavá, nevím jak jinak to napsat aby to neznělo moc kýčovitě. Pan autor má skvělou fantazii a taky zná věci mýho mládí, což mě baví (v téhle ten Harry Potter, minule pokémoni...). Naopak věřím, že kdo tyto věci nezná, může se lehce ztrácet. Hrozně se mi líbí to hraní si se slovy a větami, celkově myšlenkami. Pak ještě musím zmínit skvělou práci paní překladatelky.

Hakate
22.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha, úžasný příběh. Knize není co vytknout. Stejně jako u Oveho se střídají emoce jak na běžícím pásu. Místy kniha velmi zasáhne srdce, jindy zase brečím smíchy. Ke knize opravdu nejde napsat moc nic blíže, neboť cokoliv člověk zmíní, může zkazit pointu příběhu a tím pádem skvělý zážitek z knihy.. Takže jen doplním ... Jdu se pustit do Brit-Marie, ta "babyzna" si mě získala.

MartinaF
20.09.2021

Nedočteno. Začala jsem ji číst v době, kdy nám odešla babička a já se nemůžu prokousat textem dál. Snad někdy příště za lepších okolností. Odkládám na dobu neurčitou.

psychousek
19.09.2021

Úchvatné, perfektní, nádherné. Celý příběh je psaný s neuvěřitelnou lehkostí a (ačkoli ten obrat nesnáším, zde ho poprávu použiji) pohladí na srdci i na duši. Hrdě přiznávám, že i pár kapek slz mi steklo po tváři. Obsah knihy nemohu popsat, neb kdybych tak učinila, spoilovala bych a to by byla škoda. Mohu jen říct, že wors je super, ale nemyslím, že by mu čokoláda svědčila :)

Lka
09.09.2021 2 z 5

Audio :
Tak jsem přemýšlela, co k této knize napsat. Bohužel se přikláním k menšině čtenářů, které kniha moc neoslovila. Protože jsem knihu poslouchala, tak jsem si ji vyposlechla celou. Pokud bych ji četla, tak bych ji nejspíš odložila. Není to můj žánr.

Vilma232
03.09.2021 4 z 5

Naposloucháno. Příběh malé Elsy, která je "jiná". Proto nemá dětské kamarády, ale má milovanou babičku, která pro ni vytvoří svět pohádkových příběhů. A do těch příběhů postupně zapadnou obyvatelé jednoho nájemního domu včetně hašteřivé babizny Britt-Marie, která je hlavní postavou další knihy.

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 718x