Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234566/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-23s-234566.jpg 4 1996 557

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je čiperná, i když tím myslí, že jim připadá bláznivá. Elsa je jiná, než ostatní. Nemá jiné kamarády, než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Min mormor hälsar och säger förlåt , 2013

Privda
29.09.2016 4 z 5

Tato kniha se četla velice pěkně. Jedná se o velice pěkný příběh, který je napsaný humorně, ale zároveň dokáže člověka i dojmout a přivést téměř k slzám :) ...

Bigluska
29.09.2016 5 z 5

Byla to bomba. Nemám slov. Nemám co vytknout. Ještě teď, den po dočtení, jsem z toho trochu jako v tranzu a těším se na poslední díl.

v.july
27.09.2016 5 z 5

Roztomilý příběh s vtipnými frázemi, prokládaná pohádkami. Čte se neskutečně rychle. Určitě si přečtu i další dvě knihy od tohoto autora. Milá oddechovka. Krásně propletené pohádky se skutečným světem malé hrdinky.

Kif
12.09.2016 4 z 5

Ze začátku jsem byla z knihy poměrně skeptická - chvílemi mi vadil styl psaní i samotná hlavní hrdinka, byla mi něčím protivná... Časem se to však naprosto obrátilo. Příběh mě dokázal naprosto vtáhnout, po chvíli čtení jsem se rozhlížela po místnosti a cítila se, jako bych tam ještě před momentem vůbec nebyla. Smála jsem se, dokonce i plakala... Rozhodně bych doporučila dál! Příjemné překvapení a jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovničce.

Barbarousus
03.09.2016 5 z 5

Krásný, úsměvný, smutný a laskavý příběh...

pola
01.09.2016 4 z 5

Rozdělila bych knihu na tři části: první třetina nejslabší-trvalo mi, než jsem se začetla, druhá třetina průměrná, říkala jsem si: dobré, ale podruhé už ji číst nechci a třetí třetina byla skvělá, takže konečný pocit je dobrý ;-)

no.a.co
30.08.2016 5 z 5

Babička je záviděníhodná a Elsa je malá lvice, co se s tím pěkně pere. Nejen díky třetímu trimestru těhotenství, ve kterém jsem knihu zhltla, mé emoce bouřily - smála jsem se, plakala, vzdychala nad příběhem a chechtala se s napětím, co přijde o stránku dál. MOC se mi to líbilo. Chtěla bych pro své dítě stejné hrdiny. A postupně, díky pohádkovému Miamasu, připravit (nejen) je na šedivý svět kolem.

Antoaneta
27.08.2016 5 z 5

Moje druhá kniha od autora jako první jsem četla Oveho a z toho jsem byla nadšená.Tahle kniha je úplně jiná ale skrývá v sobě stejné kouzlo jako Ove.Pro někoho je to možná kniha nudná zdlouhavá ale pro mně je to zajímavý náhled do života jedné rodiny a nájemníků jednoho domu očima malé holčičky.Bylo to velmi hezké čtení za sebe mohu jedině doporučit.

HDosoudilová
25.08.2016 4 z 5

Po knize jsem sáhla díky kolegyni, ale popravdě jsem čekala trochu jiný příběh. Začátek mě hodně bavil, pak jsem se začla chvilkama trochu nudit ale konec mě zase strašně bavil. Jsem z ní lehce rozpačitá a tak nějak pořád nevím, co si o ní mám myslet. Elsa na mě působila sympaticky a chytře. A občas mi jí bylo i líto. Možná si knihu časem přečtu ještě jednou, abych ji třeba lépe pochopila. Každopádně mě zaujala.

bookemma
19.08.2016 5 z 5

"...že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl alespoň trošku."

Babička pozdravuje a omlouvá se je naoko naprosto praštěný příběh. Hlavní hrdinkou je chytrá sedmiletá (skoro osmiletá) holka a všechno se točí kolem pohádek a její babičky, která jí je vyprávěla. Zjevná nuda. OMYL. Tenhle příběh totiž vůbec není o těch pohádkách, je o lidských životech. A ve výsledku ani nejde o těch pár životů postav v knize. Ale o všechny lidi na celém světě. A království Miamasu? Tak to by měl být ideální svět. Svět bez hranic. Ale taky má své škodné, tak to prostě musí být. Takže co s touhle knihou, když se vám dostane do rukou? Hlavně ji jen rychle nepřelétněte očima jako oddechové čtení - ano, zasmějete se, ale taky vám mnoho věcí dojde (pokud víte, jak správně číst a čtete kvalitní literaturu, kterou tahle kniha bezpochyby je...).
Protože každý sedmiletý dítě potřebuje svýho superhrdinu. A kdo to nechápe, ten musí bejt padlej na hlavu. (No, nejen sedmiletý dítě, mezi námi. Svýho superhrdinu potřebujeme všichni, a čím jsme starší, tím je to pro nás nezbytnější.)

MarketV
17.08.2016 5 z 5

Příběh pro dospělé - svět viděn očima malé holčičky s pohádkou navíc nebo pohádka pro děti s příběhem ze života? Obojí. Pohádka zde funguje jako krásná alegorie, kterou čtenář postupně odkrývá a zjišťuje tajemství všech postav. Kouzelné, vtipné i melancholické zároveň. Zvláštní severský smutek, ale i příjemná atmosféra domova. Vtipné scény, rychle ubíhající děj, ale i ztráta a bolest. Postava babičky mi tak trochu svým úmyslem pomáhat lidem z jednoho domu a spojovat jejich životní příběhy připomněla Amélii z Montmartru.
Važme si babiček. Pro jejich umění vždy chránit svá vnoučata.

qydko
17.08.2016 5 z 5

Krásná kniha, místy jsem se smála, místy mi skoro tekly slzy.

Aurorita
15.08.2016 5 z 5

Ze začátku jsem ke knize přistupovala trochu skepticky, přece jen to není šálek mého čaje, ale autor mě nezklamal. Toto je krásná a milá kniha, plná humoru, ale i dojetí. Sice bych takovou trhlou babičku asi nechtěla, nicméně spojení lehkovážné babičky a skoro osmileté Elsy bylo naprosto úžasné. Do knihy jsem se začetla hned na prvních stránkách a už jsem se od ní do dočtení nemohla odtrhnout. Příběh malého děvčátka mě nejdříve trochu odrazoval, ale Elsa je prostě skvělá a vedlejší postavy nejsou jen "na okrasu", jak to bohužel bývá v jiných knihách. Každá postava, která se v příběhu ocitá, má svůj vlastní příběh, což celou knihu dělá...no prostě celou a skvělou!

Moška
10.08.2016 5 z 5

Nedávno jsem někde četla, že ze severského románu se vytrácí typický sociální kontext. Babička, a vlastně i Ove, jsou příkladem, že tomu tak zcela není.
Babička pozdravuje a omlouvá se je kniha něžná, veselá, smutná a provokující k zamyšlení. Je skvělá. Budete brečet. Smát se. Naštvete se. Zadumáte.
A já jsem v Backmanovi potkala svého dalšího oblíbeného autora. Tož vitaj!

shmaic
31.07.2016 5 z 5

nádherná kniha. nejprve jsem nevěděl, zda je pro děti nebo dospělé. pak jsem to pobral tak, že je sice vyprávěna očima dítěte, ale pro dospělé. příběh s hloubkou a provázaností o tom, jak lidský život proteče mezi prsty a o tom, jakým nebýt rodičem.

Irsaf
19.07.2016 5 z 5

Zvláštně hezká kniha.

Makaa
16.07.2016 4 z 5

Hezká. Jiná. Pohádková. Vtipná. Originální. Promyšlený příběh. Postupně do sebe všechno začne zapadat.
...Svým způsobem potrhlá babička, Elsa a její smysl pro pravopis a vyhledávání nových slov na Wikipedii, Říše před procitnutím, postavy jako Alf a Britt-Marie, superhrdinové,.. Zkrátka: buď se do knihy zamilujete, nebo ji odložíte :-).
Skořicoví šneci, litry kávy, pojídání sněhových Santa Clausů a hoblíky na sýr... jen dokazují, že autor je opravdu Švéd ;-).
"Bude dobře. Bude líp."

simviki
13.07.2016 5 z 5

Nádherná kniha, i když člověk chvilku tápe, než pochopí o čem vlastně je. Jde o nadsázku, humor, romantiku, pohádku ? Opět lidský příběh schovaný do pohádky. V souvislost s tím mě napadli Bratři lví srdce, nebo žánrově odlišný, ale podobně postavený, Sofiin svět.
Krásný nápad, čtivě a napínavě napsané, se spoustou krásných myšlenek. Přesto sedmiletým dětem bych to určitě nečetla.

Fillipa
12.07.2016 5 z 5

Kdo není babička a nemá osmiletou vnučku s podobným rodinným zázemím, jako je to Elsino, může knihu odložit nebo se do ní zamilovat. Mě nadchla. I moje vnučka je jiná (úplně jiným způsobem než Elsa) a občas mě svými reakcemi vyprovokuje k nevídaným činům, je to "moje velká láska". Elsa byla tou postavou, která mě provedla celou knihou, její vidění života a její myšlenky mě zajímaly, porovnávala jsem, hodnotila, snažila se pochopit ... Kniha má co říct, jen nemluví ke každému.

Krysa1769
10.07.2016 5 z 5

Slovy nedokážu popsat pocity, které ve mně tenhle příběh zanechal.

přátelství humor švédská literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy metafory babička stereotypy

Fredrik Backman
švédská, 1981
2014  92%Muž jménem Ove
2017  89%Medvědín
2020  87%Úzkosti a jejich lidé
2015  84%Babička pozdravuje a omlouvá se
2016  87%Tady byla Britt-Marie

Kniha Babička pozdravuje a omlouvá se je v

Přečtených2 718x