Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68167/babicka-68167.jpg 4 4047 599

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka.

sajanka
21.07.2023 5 z 5

Klasika, která se neomrzí.

Anett24
06.07.2023 3 z 5

Je to klasické dílo, které zná snad každý Čech.
Mě osobně však babička vůbec nebavila. Četla jsem to jenom kvůli tomu, že jsem to měla jako knihu k maturitě.

Verouš23
03.06.2023 5 z 5

Poslouchala jsem babičku už jako malá na audioknize, kde byla celá načtená. Tato kniha je pěkná, líbí se mi její bohatá čeština. Nikdy jsem asi s porozuměním problém neměla. Samozřejmě je to klasika a povinná četba by to nejspíš být měla, protože moji spolužáci pomalu ani neví, kdo je Němcová...

honza7219
23.05.2023 2 z 5

Jako student jsem Babičku nečetl, protože mě to vůbec nebavilo. Teď jsem si to přečetl v dospělém věku. Jsem rád, že jsem to přečetl, ale pořád se divím, proč nám to někdo nutil jako povinnou četbu. Největším překvapením pro mě bylo, že kniha vlastně nemá žádný souvislý děj. Podtitul je Obrazy z venkovského života a takové literární obrazy to opravdu jsou. Jinak obdivuji bohatý a zajímavý styl psaní Němcové a kdybych žil v devatenáctém století, určitě bych byl nadšen ... dneska ani moc ne

picris
09.05.2023 3 z 5

Romantický příběh jehož součástí chcete v danou chvíli být. Krásná zajímavá čeština, ačkoli přiznám se, že některým slovům, či větám, jsem vlastně jen těžce rozuměla.

blazejmartin
28.04.2023 2 z 5

Není vhodné pro děti. V dnešní době bych jim to rozhodně nedával jako povinnou četbu- jen si řeknou, že tak nudné knížky jsou všechny a přestanou číst úplně.
I tak- přelomové dílo na svou dobu.

DuncanIdaho
23.04.2023 5 z 5

Kdo by neznal Babičku od B. Němcové. Je to idilické dílo, které se dobře čte. Odvede človeka od reality života. Vše tam bylo tak krásně, že tomu dnes věří málokdo.

Michelleee
05.04.2023 3 z 5

Čteno znovu kvůli čtenářské výzvě.

RonnieSmithx
29.03.2023 3 z 5

Pes pošel, staré ovce zkapaly a já u toho taky málem zdechla.

Karabach
11.03.2023 5 z 5

Dojemný příběh o babičce, která často rozumovala a radila. Tím mě opravdu několikrát naštvala.
Klidný příběh bez děje z českého idylického vesnického prostředí.
Obdivuji autorku, že se ji i přes nepřízeň tehdejší doby, povedlo napsat toto dílo.

Broukodrak
09.03.2023 4 z 5

Líbilo se mi to, hlavně ty části s myslivcem a zvířátky. Mám hodně ráda knížky, ve kterých nejsou technologie, ani první auta, takže mě Babička potěšila. Někde veprostřed jsem měla krizi, protože to bylo nudné, ale pak jsem byla nemocná a strašně jsem se v posteli nudila, takže jsem se přes to prokousala a pak už to bylo v pohodě. Přišla mi hodně smutná část, kde jeden z psů zakousl ty housátka nebo káčátka nebo kuřátka nebo co to bylo.

juanito39
19.02.2023 5 z 5

Babička je mimořádné dílo, které se v poslední době bohužel stalo zástupným symbolem maturitní četby. Skoro v každém rozhovoru, který se maturitní četby týká, se Babička vyskytuje. Často o ní mluví lidé, kteří ji nikdy nečetli, ale už se pro ně stala již zmiňovaným symbolem. Dalo by se s trochou nadsázky říct, že se stalo mezi čtenáři módou Babičku zavrhovat.
Přitom si vlastně nevybavuju, že by mi za celá studia Babičku ve škole někdo nutil. Byla jednou z možností, stejně jako množství jiných knih. Jistě, může jít o mou generalizaci, přesto je škoda, že ve veřejném prostoru (ale i v té škole) málokdo najde odvahu, aby se na text Babičky podíval s chutí a se snahou lidem představit tento text jako kompozičně promyšlený a moderní. Když totiž člověk pozná literární, filozofický i historický kontext, vyvstane mu před očima text silný, autorsky přímo jedinečný.

Obzvláště doporučuju k přečtení zevrubný doslov v edici Česká knižnice, který osvětlí mnohé nejasnosti a vyvrátí ledasjaké legendy, které se s Babičkou pojí (například ta, že jde o bezprostřední reakci na smrt syna apod.).

Pavelpi
19.02.2023 5 z 5

Po mnoha letech jsem si přečetl znovu tuhle knihu. Dneska už mám na to jiný náhled než kdysi. Jsem rád, že jsem se ke knize dostal znovu v letech starších, kdy už umím pochopit, že to takhle prostě chodilo a bylo. Proto dávám plný počet bodů a chci zkusit další knihy autorky a uvidím.

Vendula897
28.01.2023 4 z 5

Dílo, které svou jemností popisu nádherného dětství chytne za srdíčko snad každého. Já nejsem vyjímka. Když si uvědomím, že tuto nádhernou , romantickou a zasněnou knihu psala paní Němcová v době, kdy ji zemřel milovaný syn, tak s úctou smekám. Babiččinonúdolí mám prochozené křížem krážem, jak v lednu, po zamrzlých cestičkách, tak v době rozpukajícího jara a l ta nádherná příroda mi sama ukazujeme kudy chodila Barunka ...Jen škoda, že už tam nemohu jít se svoji babičkou, schoulit se jí na lavičce u splavu do náruči a jen tak mlčet ...paní Němcová tady rozhodně ukázala, jak silná to byla žena ..

Nofar197
17.01.2023 4 z 5

Babičku jsme měli jako povinnou četbu v páté třídě a asi bude zbytečné zmiňovat pochopitelný fakt, že nikoho z jedenactiletych školáků nenadchla. A ani nemohla - v tom věku jsme jen těžko mohli porozumět poněkud zastaralému jazyku, kterým paní Němcová psala, ani době, v níž se příběh odehrával. Ale kdyz jsem po této knize sáhla po více než třiceti letech, přečetla jsem ji během několika dní. Freska venkovského života rodiny Proskovych měla svůj nesporný půvab, podobně jako dnes už zapomenuté tradice a náboženské poutě. To samozřejmě neznamená, že si onu dobu idealizuji.

Galadwen
08.01.2023 3 z 5

Knihu jsem půjčila v knihovně pro dceru, která ji dostala v osmé třídě jako povinnou četbu. Rozhodla jsem se tedy, že budu solidární a přečtu ji taky, protože, světe div se, jsem dospěla do středního věku, aniž bych tento text kdy otevřela.
Babičce nelze upřít jisté literární kvality, nicméně i já bych na ni místy potřebovala překladač a tématicky i způsobem vyprávění je zoufale zastaralá. Nejde o souvislý příběh, ale o sled obrazů a venkovské idylky kombinovaný s národopisem (tématicky podobný je třeba večerníček Chaloupka na vršku - a zhruba stejně věrohodný). A i přes všechnu snahu autorky postavu babičky zidealizovat tak nějak chápu, proč skutečná Terezie Panklová s matkou v jedné domácnosti dlouho nevydržela.
Jako povinná literatura pro školáky je Babička naprosto nevhodná a od zájmu o knihy odrazující. A myslím, že redaktor by udělal dobře, kdyby Němcové v textu nadělal odstavce. Sazba vydání, které jsem četla, naštěstí byla dost volná, jinak by se slité stránky bez odstavců (nacházející se hlavně v druhé polovině) četly dost obtížně.

sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Dílo je spíše takovou pohádkou o starých dobrých časech v Ratibořicích, kde stará, čestná a čistá duše v podobě babičky pečuje o své malé stavení. Je moudrá jako všechny náboženské knihy dohromady a zná tajemství, které nám nikdy neprozradí. Pohádka je to hlavně z důvodu jednoznačnosti příběhu. Malebná víska, slunce a bzučící včely, rozkvetlá louka a studna plná vody, za oponou se nám představují jednotlivé postavy s lehkým či méně lehkým osudem ale babička zůstává nezdolná a pevná v samotném proudu života. Nepříliš zajímavé čtení, které vypovídá spíše o Boženě Němcové než o světu, do kterého se nás snažila vtáhnout.

Lenuška69
06.12.2022 3 z 5

Povinná četba ve škole, ale později jsem ji četla i dobrovolně, pro dnešní svět a hlavně chování lidí dost poučná.

Hobo
06.11.2022 5 z 5

Dílo, které má zdánlivou idealistickou rovinu vyvolává i několik otázek. Tušila autorka o svém skutečném původu, pokládala si otázku, proč se její dětství tolik lišilo od dětství ostatních dětí z její třídy? Jaké náznaky lze v Babičce ještě nalézt?

Lipshine
06.11.2022 2 z 5

Útěk B. Němcové od problémů života do vzpomínek na značně zidealizované dětství. Dvě hvězdy jen za tu milou dětskou naivitu. Kniha, která neurazí, stejně tak jako dnešní mladou generaci už nikterak nenadchne.