Babička

Kniha Babička

666Jitka
předevčírem

Toto klasické dílo Boženy Němcové jsem poprvé četla jako malá holka. Vydání z roku 1979 jsem dostala od své babičky a právě proto, že jsem trávila hodně času na vesnici se svou babičkou a dědou, mi byla kniha blízká a moc se mi líbila. Autorka v této knize popisuje život na vesnici velmi autenticky a z knihy je poznat, co pro ní její babička znamenala a jak moc jí měla ráda. Moudrost a dobrota této prosté ženy, která pozitivně ovlivňovala životy svých bližních, jsou základní dějovou linkou této knihy. Mě jako čtenáře asi nejvíce fascinoval pohnutý život Viktorky. Filmová zpracování jsou však také velice povedená, myslím, že by se autorce líbila.

RMarkéta

Kniha, která rozděluje čtenáře na dvě poloviny a které velmi uškodilo, že je zařazena v povinné četbě. Taky jsem s ní měla problémy. Nečte se úplně snadno. Je to čtenářský oříšek. Nějak jsem se jí nemohla dostat na kobylku. S přibývajícími léty to ale přišlo tak nějak samo. Až jsem se sama sobě divila. Začala jsem ke knize přistupovat jiným způsobem. Božena Němcová musela mít svou babičku moc ráda a nebo si ji přinejmenším takovou vysnila. Pro mě je tato kniha krásnou nostalgickou vzpomínkou na laskavého a moudrého člověka. Babička přesně taková je. Zkuste si podívat nebo si vzpomenout na vlastní babičky. Jaké to budou vzpomínky? Samozřejmě, že Božena Němcová knihu hodně zidealizovala, ale proč ne, vzhledem k tomu jakým životním údělem si sama osobně prošla, se to dá pochopit. Takže trošku utekla od reality.

monulam

je to klasika kterou stojí za to přečíst

baji42

Patrně nejznámější česká kniha.

leucantha

Četla jsem jako malá...několikrát, pokaždé jsem v ní objevila něco nového.

Gejitka

Nádherná poetická kniha plná životní moudrosti, nahlédnutí do života našich předků. Do Boženy Němcové jsem se letos tak zamilovala, že jsem se rozhodla přečíst si celou její tvorbu, nebo alespoň její stěžejní část. Po Báchorkách, povídce V zámku a podzámčí a Babičce se chystám číst Povídky (Divá Bára, Karla, Pan učitel, Chudí lidé...) a pak mám doma ještě knihu Dopisy lásky - výbor dopisů, které Božena Němcová psala své rodině, dětem, kamarádům, známým... Předmluvu ke knize napsal Jaroslav Seifert. Už se na ni těším!

terezafirmanov

Babičku už jsem četla mnohokrát a viděla už jako malá. Kniha se mi čte dobře a jsem si jistá, že si ji ještě někdy přečtu. Nicméně se mi hůře četla dlouhá souvětí. Božena psala knihu ve velice těžkém období (po smrti syna Hynka), její útěk z reality do příběhu zidealizovaných lidí, kteří se k sobě chovají hezky bylo na místě.

Elulilinka1

Pamatuji se, že když jsem tuhle knihu četla, u některých pasáží jsem se musela vyloženě přemlouvat. Doteď nechápu proč. Zpětně knihu hodnotím jako velmi podařenou a klaním se umění paní Boženy Němcové.