Babička

kniha od:


Koupit

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Rok 1919, 3. vydání.
Otištěno podle původního vydání z roku 1855,
s opravami B. Němcové podle vydání z roku 1862.

Edice: Umělecké snahy, svazek XI.
Formát cca 19 x 13,5 cm. Nakladatel B. Kočí v Praze I., Masarykovo nábřeží č. 14

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/381417/babicka-Hjd-381417.JPG 3.63096
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, B. Kočí
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (433)

Kniha Babička

Přidat komentář
certik003
31. března

Knížka je vlastně taková kronika venkovského života. Popisuje život obyčejných lidí, ale i spoustu zvyků, které se dřív běžně dodržovaly. Některé známe i dnes, některé už jen z knížek a filmů. A to je to, co se mi na knížce moc líbilo a jsem ráda, že jsem ji četla až v hodně dospělém věku. Jako dítě bych to rozhodně neocenila. Ale i tak pro  mě měla knížka místa, u kterých jsem se nudila a 200 let stará čeština tomu nepomáhala. Takže knížku můžu doporučit starším a trpělivějším čtenářům, kteří si rádi zavzpomínají na zvyky a život svých předků.

mišanek395
30. března

babička je prostě klasika

oli123
27. března

knihu som čítal ako malí a veľmi ma prekvapila (hlavne to kde sa po prví krát stretla so svojimi vnukmi a vnučkou).

Radka1911
05. března

Babičku jsem jako dítě četla několikrát, z pera Boženy Němcové, pokud pominu její pohádky, to bylo mé nejoblíbenější dílo. A zřejmě jsem měla i štěstí, že mi ji žádná učitelka literatury neznechutila.

Micha-Él
04. března

"Babička" je poklad české literatury! Pro moderního čtenáře, obzvláště mladého, může být rozvláčná a nudná, když pomyslím na současné konzumní knížky. Je potřeba se ale do příběhu položit, vžít se do myšlení lidí v polovině 19. st. na Starém bělidle a pak člověk může pochopit to, co Němcová chtěla do "Babičky" vložit. Chtěla podat obraz jí tolik milované bytosti, popsat tehdejší život a zvyky, vrátit se zpátky do dětství. Po všem, co zažila, věřila stále v lidskost, dobrotivost a měla naději v člověka. Proto tuto knížku není možné číst jako současnou literaturu, ale s vědomím všeho výše zmíněného. :)

maruska283
25. února

Vyrostla jsem na beatnicích, ale proti Babičce neumím nic mít. Nenuťte ji dětem, je to vlastně docela dospělá četba...

Nicki
13. února

Babička asi není kniha, o které by někdo neslyšel. Možná proto jsem se jí i já roky vyhýbala. Musím ale přiznat, že jsem byla nakonec mile překvapena, jak lehce a přirozeně se kniha četla, čišela z ní atmosféra klidného venkova, přijetí a teplo domova/rodiny. To vše velmi oceňuji stejně jako prožití roku spolu s tradicemi. Toto příjemné čtení bylo ale v kontrastu s emocemi, které ve mně vyvolávala samotná postava babičky – což bylo způsobeno spíše mojí povahou a pohledem na některé věci.
Navzdory tomu, co se o knize říká, nemyslím si, že se jedná o knihu, která by nadchla každého (stejně jakákoliv jiná kniha). Nemá děj, kde by se neustále něco dělo, jde spíše o volný tok života a toho, co přináší i odnáší. Nemá mnoho různorodých postav, u kterých by nás bavila jejich interakce, ale má rodinu. Atd.

yellowbanna
11. února

V těchto dnech bylo z pochopitelných důvodů Boženy Němcové všude plno a když v Rozhlase zařadili babičku, docela ráda jsem si ji připomněla. Verze s Růženou Noskovou jako vypravěčkou ještě přiživuje atmosféru. Do diskuzí o povinné četbě bych se nerada mísila, ale stejně si myslím, že Babička patří k základnímu kulturnímu přehledu. A mě baví i obsahem, asi stárnu! :-D

*Čtenářská výzva 2020 - 1. Kniha, jejíž autor (by) letos oslavil kulatiny

Četba na pokračování ČRo - čte Růžena Nosková

1 ...

Doporučujeme

Smrt zrozená v Praze
Smrt zrozená v Praze
Pravý výlet pana Broučka do Měsíce
Pravý výlet pana Broučka do Měsíce
Stalingrad
Stalingrad
Den jako stvořený pro vážnou známost
Den jako stvořený pro vážnou známost