Babička

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky.
Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/253/babicka-qyT-253.jpg 3.62701
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, XYZ, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
1. vydání originálu:1855
Počet stran:238
Ilustrace/foto:Vítězslava Klimtová
ISBN:80-86864-20-0
Nahrávám...

Komentáře (352)

Přidat komentář
Gweny
17. září

Klasika, kterou by měl znát každý. Kniha je nádherným ztvárněnín české společnosti v historii. Knihu jsem četla několikrát. Na prvním stupni ZŠ mi nic moc neřekla ale potom na SŠ jsem se do ní už začetla a dokázala si vše podle popisů představit.

ondrula
14. září

Mezi lety 2005 a 2013 byla Babička vydána ve 13 různých reedicích. To z ní zřejmě dělá jednu z nejvydávanějších českých knih vůbec. Proč je tomu tak? Dle mého názoru proto, že Božena Němcová zde vykreslila český venkov ve veškeré idealizované malebnosti a dobrotě, jaká je jen možná. Navíc se jedná o styl poměrně čtivý a snadno stravitelný, což je také hlavní důvod, proč je Babička nejklasičtější školskou povinnou četbou ever. Kdyby totiž učitelé nutili děti povinně louskat Zikmunda Wintera, Karla Václava Raise nebo třeba Josefa Holečka, už by dětičky dále dobrovolně nic číst nechtěly.

tereza2627
07. září

nijak me nezaujalo..jediny pribeh, ktery me oslovil byl ten Viktorcin..jinak me vubec neoslivilo..jeste, ze jsem necetla jako povinnou cetbu, protoze bych urcite nedocetla

Katyscrap
05. září

Krásná kniha, kdy při čtení si vybavím svoji babičku, která nám vždy uvařila kakao, upekla buchty a vyprávěla o svém životě.

mdracek
02. září

Babičku nám jako dětem předhazovali už na základní škole jako "nejlepší českou knihu, která se každému líbí", a proto jsem si ji dlouho nechtěla přečíst. Nedávno jsem se však rozhodla podívat se na to, jaká ta kniha doopravdy je. A byla jsem mile překvapena.

jewarix
28. srpna

Skvělá klasika

adela2230
19. srpna

Velmi zajímavá kniha, ráda jsem si ji přečetla, jediný problém je že je hodně smutná.

SSTknihy
14. srpna

Jsou knihy, které bych zakázala číst jako povinnou četbu v dětském věku. Jediné, co nás ještě bavilo, byla historka o Viktorce a pubertálně jsme se smáli tomu, že babička „šukala po domě“. Teprve s odstupem času, s přibývajícími zkušenostmi a po přečtení knih Heleny Sobkové (Tajemství Barunky Panklové) nebo Otomara Dvořáka (Lásky princezen kuronských) jsem si Babičku znovu našla. Teprve pak jsem dokázala ocenit moudrost lidové tradice, životní osudy jednotlivých postav i krásu jazyka. S radostí jsem knihu rehabilitovala a určila jí čestné místo ve své knihovně.

Zlata463
07. srpna

několikrát čtená..úžasná...

barbarera
02. srpna

Jedna z nejvíce vydávaných knih u nás, která přežila všechny režimy od Rakouska - Uherska až po současnost. Řadím ji mezi naše národní klenoty s poselstvím pro další generace.

sarka45
23. července

Tato knížka se mi líbila už jako dítěti, tehdy jsem jí vnímala jako takovou pohádku. Pohádkou pro mne zůstala i dnes a je to krásná pohádka. Přenese člověka do starých časů, kdy čas plynul pomaleji a lidé k sobě měli mnohem blíž. Paní Božena Němcová líčí události a prostředí laskavě a mile, i když ne vždy jde o věci veselé. V současné generaci asi Babička nenajde mnoho nadšených čtenářů, nepasuje mezi akční "bestselery", ale pro mne zaujímá přední místo mezi mými oblíbenými knihami.

MichaelaFilip
16. července

Krásná česká klasika.

miseb
08. července

Mám ráda Divou Báru, Podhorskou vesnici i další knihy Boženy Němcové. Jenom Babička mě nějak nenadchla. A na rozdíl od těch ostatních knížek, bych se k ní asi nikdy nevrátila.

marketa4853
07. července

Co říct? Kdo by neznal babičku :) Jelikož jsem měla stejnou babičku, jako je hlavní hrdina, tahle kniha je mou nejmilovanější.

Dagros
11. června

Četla jsem ji na základní škole a musím říct, že tehdy mě teda zrovna dvakrát neoslovila. Proto mám v plánu si ji přečíst někdy v budoucnu, protože věřím, že teď už ji dokážu ocenit určitě víc, než jako dvanáctiletá.

Karča.K
11. červnaodpad!

Neskutečný literární nářez. Kdyby rukopis Babičky nabízela Němcová v současnosti, bylo by to nakladateli považováno za nehorázný žert. Možná se však pletu a jsem příliš kritická, přeci jen nevím, co by se s Babičkou stalo při překladu třeba do esperanta.

Sova15
06. června

Povinná školní četba, ale babička je velmi moudrá žena.

Wattpad.knihy
31. května

Tuhle knihu miluju!

Kmotr99
05. května

Všichni tu píšou o nevhodnosti knihy jako povinné četbě na prvním stupni základní školy. To rád doložím autentickým "verdiktem" mého mladšího já ze čtenářského deníku v páté třídě, kdy jsem s velikou nechutí nakonec celou Babičku přeci jenom - jako jeden z mála ze třídy - přečetl (pravopisné "zvláštnosti" jsem zachoval):
*
"Kniha se mi moc nelíbí. Nemá žádný souvislí děj. Je ale zajímavé se dozvědět, jak lidé dříve žili, jaké měli zvyky atd. (hodnocení 1,5 bodu z 5)"
*
Jeden můj učitel říká, že čím je člověk starší, tím je Babička lepší a mám mu víc co říct. Po druhém přečtení mu musím dát za pravdu. Byl jsem až překvapen, jak automaticky mi jednotlivé obrazy naskakovaly zpět, jako bych knihu četl včera. Jinak to ale tentokrát bylo vážně o něčem jiném. Třeba smrt člověk v deseti ještě moc nebere vážně (nebo aspoň já, šťastlivec?, to tak měl), zato dnes mě konec fakt dojal. Uvědomil jsem si, o jak citlivé, a zároveň chytře vystavěné dílo jde. Za na první pohled poklidným plynutím ročních dob a různých tradic se skrývá spousta nešťastných osudů a tragédií. Vůbec nejvíce mne zasáhlo vyprávění babičky, které se prolíná celým příběhem, mimo jiné o smrti manžela Jiřího a putování s dětmi domů.
*
Božena Němcová psala Babičku jako únik z kruté reality. Stejně jako ona v částečně fiktivním světě Starého bělidla a "údolíčka" nacházela klid, může i dnešnímu čtenáři Babička nabídnout podobný "únik" z každodenních strastí. Když se čtenář pokusí naladit se na poetiku, na kterou nejsme úplně zvyklí, na pomalý život na vsi. Nemusím to být jednoduché, ale myslím, že to stojí za to.
*
PS: Kam (a jestli vůbec?) tedy Babičku v rámci povinné četby zařadit? Na prvním stupni valnou většinu čtenářů odradí a na střední... Nejsou přeci jen kvanta skvělých knihy, které jsou pro dospívající relevantnější a zajímavější? A má povinná četba jako taková vůbec smysl? A co na to Jan Tleskač?

Kuža007
02. května

Krásné poetické dílo Boženy Němcové. Bohužel pro mě těžko čtivé, v jistých pasážích nostalgické a hlavně i z idealizované.

Pazúzu96
02. května

Klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Chápu, že pro mladší generace je tato novela na čtení poněkud "těžká", ale kdo aspoň trochu čte, neměl by pro něj být problém si to přečíst. Je to silně idealizované, ale zároveň nám Babička (teď myslím hlavní postavu) ukazuje svoji moudrost. Dozvídáme se o životě na venkově, o svátcích, které se slavily a mnoho dalších zajímavých a poučných informací o českém venkově v 19. století.

Annkag
21. dubna

Klasika.Toto dielko Boženy Nemcové nám ukazuje priam pohádkovo milú,vstřícnu a bohabojnú babičku čias minulých.
myslím že táto knižka patrí do rúk každej generácie a oslobodenie v nej nenájdu len deti ale i my dospelý ked sa k nej po rokoch vrátime.

Vážkopis
08. dubna

Babička. Nevím, proč by měla být bez ceny pro dnešní dobu. Kdyby to bylo vydané dnes, je to označené za šovinistické dílo a možná na ní někdo pošle i nějaké to udáníčko o tom, jak tam píše o Němcích. Ale to asi i na Nerudu a jiné (co teprve takový Kosmas). Proto to čtu moc rád, byla to doba kdy se nebáli někteří otevřít ústa, nebo si vypsat ruku. Babička není vesnická idyla, ale musí tuto knihu dostat pozorný čtenář a né stroje dnešní doby. Odráží se tam národní hrdost, která se již dnes nenosí.
No ale pro kritiky tady... sama Němcová to dílko nepovažovala za příliš zdařilé a psala za něj omluvy do redakcí.

Cusco
23. března

"Božena Němcová (*4. 2. 1820 Vídeň, rozená Barbora Panklová;
†21. 1. 1862 Praha), vynikající česká spisovatelka. Její kniha "Babička" se stala u nás nejznámější knihou. Vyšla po prvé v Praze r. 1855.

Na začátku svých knih uvádějí někdy spisovatelé heslo nebo myšlenku - říkáme jí moto - , která jim tanula na mysli, když knihu psali. Také Božena Němcová nadepsala své knize takovou myšlenku, výňatek z knihy německého spisovatele Gutzkowa, že nejsou chudí lidé tak ubozí, jak si myslíme, poněvadž i chudý život může býti rájem.
Božena Němcová uvedla tuto myšlenku tak (německy), jak ji napsal sám spisovatel Gutzkow.

Daraus siehst du, daß die Armen nicht
so ganz elend sind, wie wir uns denken,
sie haben wirklich mehr Paradies, als
wir uns einbilden und selbst besitzen!

(Gutzkow, Ritter vom Geiste)

---------------------------------
„Z toho vidíš, že chudí nejsou
tak docela ubozí, jak si myslíme;
jsou opravdu blaženější,
než si představujeme a než my sami jsme.“

Karl Ferdinand Gutzkow (1811–1878)"


(Úvod, kniha: B. Němcová: Babička, vydal: Státní nakladatelství v Praze [vydavatel oficiálně přetiskl název na: Školní nakladatelství v Praze], rok 1935)

boticelli
21. března

Zvyklosti a tradice na vesnici behem celeho roku v podani jedinecne babicky. S ilustracemi Miroslava Huptycha naproto kouzelny zazitek, skoro jako z jineho sveta!

freejazz
20. března

pro Domina CZ
nemůžu říct nic jiného, že ne a nemáš pravdu.
kdybych podle toho, jak ty posuzuješ Babičku, posuzoval knížky z jiných dob, musel bych se vysmát ze Tří Mušketýrů i Otce Goriota, Shakespeare by byl k zblití a takového Homéra a jeho Iliadu bych teda opravdu nikdy ani nevzal do ruky.
následkem toho by se ze mě vyklubal dokonalý ignorant, který nic neví a nic nezná a žije jenom pro přítomný okamih.
velikost Babičky netkví v tom, že idealizuje poměry nejenom na Starém bělidle a na zámku, ale v tom, že ukazuje sílu osobnosti obyčejné - neobyčejné vesnické ženy, která žila bohabojný život a celý život především milovala své bližní.
velikost Babičky, na rozdíl od současné "spotřební spisby", abych se vyjádřil kulantně, tkví v tom, že má co říct stále dalším a dalším generacím. a třeba i v tom, že je dokladem vyspělosti češtiny, ve které bylo možné v polovině 19. století sepsat takové dílo. opět - na rozdíl od současné produkce, kdy člověk občas nabývá dojmu, že autor je cizinec, minimálně mimozemšťan a čeština je pro něj neznámá pevnina.
samozřejmě, dnes, kdy frčí akční nabídka a jestli se na dvou stránkách nestrhne bouře, nezastřelí pět divných kreatur nebo neprocestuje svět třikrát dookola, se Babička čte poněkud složitě. ale o to přece jde - poznat hloubku jazyka, začíst se do příběhu z jiné doby...
a to jsem se nezmínil o lidových moudrech, která v té době vládla světem, o zvycích a tradicích, jimiž se řídili obyčejní lidé. kdyby je Božena Němcová nesepsala, byly by se ztratily. a pak by nám zůstaly už jenom blivajzy z televizních kanálů a stok.

je lepší být "staromilcem" nebo bezduchým konzumentem hambáčů?

freejazz
17. března

mám niekoľko vydaní tejto klasiky, ale najradšej mám tie, v ktorých sú ilustrácie môjho rodáka Adolfa Kašpara.
a najradšej mám filmové spracovanie, v ktorom sa predstavila Libuška Šafránková v úlohe Barunky (ale viac sa mi tam páčila Divá Bára:)

Sabinaski
07. března

Babičkou jsem se teda povinně prokousala až do konce. Ač je to stará klasika s uječenou Viktorkou u splavu, na mě je děj příliš smutný a nudný. Když srovnám ty naše dva staročeské rivaly - Erben vs Němcová - pro mě vyhrál vždycky Erben. I když si Boženy samozřejmě moc vážím!

Nestorkea
02. března

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mně se Babča prostě nelíbila. Jasně, zachycuje obraz českého venkova, láskyplný vztah vnučky a babičky, je to taková knížka s růžovými brýlemi. Beru v potaz, že autorka ji psala v nelehkém životním období a krásné vzpomínky ji vytáhly z temnot všedních dní.. Ale nebýt Viktorky, jejíž dějová linka mě jediná zaujala, asi bych zemřela nudou..

Marekh
18. února

Babičku jsem četl dvakrát. Kniha se mi líbila. Líčení běžného života na vesnici, střídání ročních období, příběh Viktorky, návštěva u kněžny aj. Samozřejmě se mi líbily i rady babičky, které dávala rady dětem a jiným lidem a kterým také pomáhala.

Jakožto člověk žijící ve 21. století je mi jasné, že ne každý mladší čtenář bude číst s radostí a dobrovolně tuto knihu, poněvadž je zařazena do povinné četby. Slyšel jsem názory od řady čtenářů, že Babičku nemohli přečíst do konce, ač se snažili, jak chtěli, prostě to nešlo dle jejich slov. Kniha je nebavila svým příběhem, stylem psaní, pro mnohé byla nudná a podobně.

Za sebe mohu říci, že mne kniha oslovila, ačkoliv vím, že realita v mnoha věcech byla jiná, než ji Němcová vykreslila v této knize, přesto by bylo fajn, kdyby vše, co v knize popisovala, byla skutečnost.

Líbily se mi i filmy, na které se rád podívám, pokud jsou v televizi (černobílý i dvoudílný film, který natočila Česká televize).