Babička

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/253/babicka-qyT-253.jpg 3.62654
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, XYZ, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (341)

Přidat komentář
MichaelaFilip
včera

Krásná česká klasika.

miseb
08. července

Mám ráda Divou Báru, Podhorskou vesnici i další knihy Boženy Němcové. Jenom Babička mě nějak nenadchla. A na rozdíl od těch ostatních knížek, bych se k ní asi nikdy nevrátila.

marketa4853
07. července

Co říct? Kdo by neznal babičku :) Jelikož jsem měla stejnou babičku, jako je hlavní hrdina, tahle kniha je mou nejmilovanější.

Dagros
11. června

Četla jsem ji na základní škole a musím říct, že tehdy mě teda zrovna dvakrát neoslovila. Proto mám v plánu si ji přečíst někdy v budoucnu, protože věřím, že teď už ji dokážu ocenit určitě víc, než jako dvanáctiletá.

Karča.K
11. červnaodpad!

Neskutečný literární nářez. Kdyby rukopis Babičky nabízela Němcová v současnosti, bylo by to nakladateli považováno za nehorázný žert. Možná se však pletu a jsem příliš kritická, přeci jen nevím, co by se s Babičkou stalo při překladu třeba do esperanta.

Sova15
06. června

Povinná školní četba, ale babička je velmi moudrá žena.

Wattpad.knihy
31. května

Tuhle knihu miluju!

Kmotr99
05. května

Všichni tu píšou o nevhodnosti knihy jako povinné četbě na prvním stupni základní školy. To rád doložím autentickým "verdiktem" mého mladšího já ze čtenářského deníku v páté třídě, kdy jsem s velikou nechutí nakonec celou Babičku přeci jenom - jako jeden z mála ze třídy - přečetl (pravopisné "zvláštnosti" jsem zachoval):
*
"Kniha se mi moc nelíbí. Nemá žádný souvislí děj. Je ale zajímavé se dozvědět, jak lidé dříve žili, jaké měli zvyky atd. (hodnocení 1,5 bodu z 5)"
*
Jeden můj učitel říká, že čím je člověk starší, tím je Babička lepší a mám mu víc co říct. Po druhém přečtení mu musím dát za pravdu. Byl jsem až překvapen, jak automaticky mi jednotlivé obrazy naskakovaly zpět, jako bych knihu četl včera. Jinak to ale tentokrát bylo vážně o něčem jiném. Třeba smrt člověk v deseti ještě moc nebere vážně (nebo aspoň já, šťastlivec?, to tak měl), zato dnes mě konec fakt dojal. Uvědomil jsem si, o jak citlivé, a zároveň chytře vystavěné dílo jde. Za na první pohled poklidným plynutím ročních dob a různých tradic se skrývá spousta nešťastných osudů a tragédií. Vůbec nejvíce mne zasáhlo vyprávění babičky, které se prolíná celým příběhem, mimo jiné o smrti manžela Jiřího a putování s dětmi domů.
*
Božena Němcová psala Babičku jako únik z kruté reality. Stejně jako ona v částečně fiktivním světě Starého bělidla a "údolíčka" nacházela klid, může i dnešnímu čtenáři Babička nabídnout podobný "únik" z každodenních strastí. Když se čtenář pokusí naladit se na poetiku, na kterou nejsme úplně zvyklí, na pomalý život na vsi. Nemusím to být jednoduché, ale myslím, že to stojí za to.
*
PS: Kam (a jestli vůbec?) tedy Babičku v rámci povinné četby zařadit? Na prvním stupni valnou většinu čtenářů odradí a na střední... Nejsou přeci jen kvanta skvělých knihy, které jsou pro dospívající relevantnější a zajímavější? A má povinná četba jako taková vůbec smysl? A co na to Jan Tleskač?

Kuža007
02. května

Krásné poetické dílo Boženy Němcové. Bohužel pro mě těžko čtivé, v jistých pasážích nostalgické a hlavně i z idealizované.

Pazúzu96
02. května

Klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Chápu, že pro mladší generace je tato novela na čtení poněkud "těžká", ale kdo aspoň trochu čte, neměl by pro něj být problém si to přečíst. Je to silně idealizované, ale zároveň nám Babička (teď myslím hlavní postavu) ukazuje svoji moudrost. Dozvídáme se o životě na venkově, o svátcích, které se slavily a mnoho dalších zajímavých a poučných informací o českém venkově v 19. století.

Annkag
21. dubna

Klasika.Toto dielko Boženy Nemcové nám ukazuje priam pohádkovo milú,vstřícnu a bohabojnú babičku čias minulých.
myslím že táto knižka patrí do rúk každej generácie a oslobodenie v nej nenájdu len deti ale i my dospelý ked sa k nej po rokoch vrátime.

Vážkopis
08. dubna

Babička. Nevím, proč by měla být bez ceny pro dnešní dobu. Kdyby to bylo vydané dnes, je to označené za šovinistické dílo a možná na ní někdo pošle i nějaké to udáníčko o tom, jak tam píše o Němcích. Ale to asi i na Nerudu a jiné (co teprve takový Kosmas). Proto to čtu moc rád, byla to doba kdy se nebáli někteří otevřít ústa, nebo si vypsat ruku. Babička není vesnická idyla, ale musí tuto knihu dostat pozorný čtenář a né stroje dnešní doby. Odráží se tam národní hrdost, která se již dnes nenosí.
No ale pro kritiky tady... sama Němcová to dílko nepovažovala za příliš zdařilé a psala za něj omluvy do redakcí.

Cusco
23. března

"Božena Němcová (*4. 2. 1820 Vídeň, rozená Barbora Panklová;
†21. 1. 1862 Praha), vynikající česká spisovatelka. Její kniha "Babička" se stala u nás nejznámější knihou. Vyšla po prvé v Praze r. 1855.

Na začátku svých knih uvádějí někdy spisovatelé heslo nebo myšlenku - říkáme jí moto - , která jim tanula na mysli, když knihu psali. Také Božena Němcová nadepsala své knize takovou myšlenku, výňatek z knihy německého spisovatele Gutzkowa, že nejsou chudí lidé tak ubozí, jak si myslíme, poněvadž i chudý život může býti rájem.
Božena Němcová uvedla tuto myšlenku tak (německy), jak ji napsal sám spisovatel Gutzkow.

Daraus siehst du, daß die Armen nicht
so ganz elend sind, wie wir uns denken,
sie haben wirklich mehr Paradies, als
wir uns einbilden und selbst besitzen!

(Gutzkow, Ritter vom Geiste)

---------------------------------
„Z toho vidíš, že chudí nejsou
tak docela ubozí, jak si myslíme;
jsou opravdu blaženější,
než si představujeme a než my sami jsme.“

Karl Ferdinand Gutzkow (1811–1878)"


(Úvod, kniha: B. Němcová: Babička, vydal: Státní nakladatelství v Praze [vydavatel oficiálně přetiskl název na: Školní nakladatelství v Praze], rok 1935)

boticelli
21. března

Zvyklosti a tradice na vesnici behem celeho roku v podani jedinecne babicky. S ilustracemi Miroslava Huptycha naproto kouzelny zazitek, skoro jako z jineho sveta!

freejazz
20. března

pro Domina CZ
nemůžu říct nic jiného, že ne a nemáš pravdu.
kdybych podle toho, jak ty posuzuješ Babičku, posuzoval knížky z jiných dob, musel bych se vysmát ze Tří Mušketýrů i Otce Goriota, Shakespeare by byl k zblití a takového Homéra a jeho Iliadu bych teda opravdu nikdy ani nevzal do ruky.
následkem toho by se ze mě vyklubal dokonalý ignorant, který nic neví a nic nezná a žije jenom pro přítomný okamih.
velikost Babičky netkví v tom, že idealizuje poměry nejenom na Starém bělidle a na zámku, ale v tom, že ukazuje sílu osobnosti obyčejné - neobyčejné vesnické ženy, která žila bohabojný život a celý život především milovala své bližní.
velikost Babičky, na rozdíl od současné "spotřební spisby", abych se vyjádřil kulantně, tkví v tom, že má co říct stále dalším a dalším generacím. a třeba i v tom, že je dokladem vyspělosti češtiny, ve které bylo možné v polovině 19. století sepsat takové dílo. opět - na rozdíl od současné produkce, kdy člověk občas nabývá dojmu, že autor je cizinec, minimálně mimozemšťan a čeština je pro něj neznámá pevnina.
samozřejmě, dnes, kdy frčí akční nabídka a jestli se na dvou stránkách nestrhne bouře, nezastřelí pět divných kreatur nebo neprocestuje svět třikrát dookola, se Babička čte poněkud složitě. ale o to přece jde - poznat hloubku jazyka, začíst se do příběhu z jiné doby...
a to jsem se nezmínil o lidových moudrech, která v té době vládla světem, o zvycích a tradicích, jimiž se řídili obyčejní lidé. kdyby je Božena Němcová nesepsala, byly by se ztratily. a pak by nám zůstaly už jenom blivajzy z televizních kanálů a stok.

je lepší být "staromilcem" nebo bezduchým konzumentem hambáčů?

freejazz
17. března

mám niekoľko vydaní tejto klasiky, ale najradšej mám tie, v ktorých sú ilustrácie môjho rodáka Adolfa Kašpara.
a najradšej mám filmové spracovanie, v ktorom sa predstavila Libuška Šafránková v úlohe Barunky (ale viac sa mi tam páčila Divá Bára:)

Sabinaski
07. března

Babičkou jsem se teda povinně prokousala až do konce. Ač je to stará klasika s uječenou Viktorkou u splavu, na mě je děj příliš smutný a nudný. Když srovnám ty naše dva staročeské rivaly - Erben vs Němcová - pro mě vyhrál vždycky Erben. I když si Boženy samozřejmě moc vážím!

Nestorkea
02. března

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mně se Babča prostě nelíbila. Jasně, zachycuje obraz českého venkova, láskyplný vztah vnučky a babičky, je to taková knížka s růžovými brýlemi. Beru v potaz, že autorka ji psala v nelehkém životním období a krásné vzpomínky ji vytáhly z temnot všedních dní.. Ale nebýt Viktorky, jejíž dějová linka mě jediná zaujala, asi bych zemřela nudou..

Marekh
18. února

Babičku jsem četl dvakrát. Kniha se mi líbila. Líčení běžného života na vesnici, střídání ročních období, příběh Viktorky, návštěva u kněžny aj. Samozřejmě se mi líbily i rady babičky, které dávala rady dětem a jiným lidem a kterým také pomáhala.

Jakožto člověk žijící ve 21. století je mi jasné, že ne každý mladší čtenář bude číst s radostí a dobrovolně tuto knihu, poněvadž je zařazena do povinné četby. Slyšel jsem názory od řady čtenářů, že Babičku nemohli přečíst do konce, ač se snažili, jak chtěli, prostě to nešlo dle jejich slov. Kniha je nebavila svým příběhem, stylem psaní, pro mnohé byla nudná a podobně.

Za sebe mohu říci, že mne kniha oslovila, ačkoliv vím, že realita v mnoha věcech byla jiná, než ji Němcová vykreslila v této knize, přesto by bylo fajn, kdyby vše, co v knize popisovala, byla skutečnost.

Líbily se mi i filmy, na které se rád podívám, pokud jsou v televizi (černobílý i dvoudílný film, který natočila Česká televize).

Morgaine07
14. února

Česká klasika :)

kralika
12. února

Pozor SPOILER!
"Dávno, dávno již tomu...
...
...'Šťastná to žena!'"
Konec SPOILERU!

A to mezi tím? To je ryzá poetika, která musí pohnout každým, kdo ji nečetl jako povinnou četbu. Já, pocházeje z tohoto kraje, znaje od mala všechna zmiňovaná místa a pověsti, jsem si na Babičku chvilku počkal a pak mohl ocenit.

čtenářka4
03. února

Klasika české literatury, idyla českého venkova. I dnes stále chytlavé, velmi snadno a rád se člověk zapomene ve starých čase, zvycích a tradicích, ale i v krásném příběhu nejlaskavější a nejmilejší babičky všech dob.

angloumene
21. ledna

Klasika české literatury, která má hodně co nabídnout i dnes. Vlastně bychom mohli říci, že je babička Boženy Němcové jakýmsi předobrazem současné bio ženy. Žije v souladu s přírodou, sleduje její proměny. Vše chová v náležité úctě a s láskou a díky přijímá plody, které jsou jí svěřeny. Samozřejmě ještě hlubší úctu chová k Bohu, jemuž se zcela podřizuje a tak žije skromným, ale šťastným a plným životem.

Jak je vidět, jakési volání po prostém životě bylo slyšet už v 19. století. O to více jej můžeme cítit dnes v našem technickém věku. Právě proto si Babička snadno udrží své čestné místo i v nejmodernější knihovně.

Lokina
15. ledna

Babičku jsem si k maturitě nevzala, ale přeci jenom jsem si ji přečetla. Jde o náš národní klenot a alespoň jednou za život by si to člověk měl přečíst. Babička je líbezné, kouzelné a laskavé dílo. Nečetla se mi zrovna nejlíp, jazyk v knize je krásný, ale pro naši generaci zastaralý a nesrozumitelný. Do paměti se mi asi nejvíc z celé knihy vryla zpívající Viktorka na splavu. Moc se mi líbily popisy krajiny, zase to dokazuje, jak ta naše malá zemička je nádherná.

Evaho73
13. ledna

Nedá mi, aby som nenapísala svoje vyznanie k Babičke, ku knihe, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou.
Babičku som od detstva čítala niekoľkokrát a navždy ostane pre mňa malou osobnou bibliou.
Toľko jednoduchej úprimnej ľudskej múdrosti a lásky vo všetkých podobách nám môže dať iba máloktorá kniha.
Nikdy nezabudnem ako si babička vážila pre niekoho "obyčajný" chlieb. S akou láskou ho pripravovala, bez požehnania z neho neokrojila a ani omrvinky z neho nepremárnila.
S akou láskou pristupovala k prírode. Nikdy si z nej nebrala viac ako potrebovala. Dokázala s prírodou prirodzene splynúť, poznala všetky bylinky a plody, ktoré ľuďom pomáhali. Nezabúdala ani na zvieratá, pre ktoré mala vždy vo vrecku suchú kôrku chleba.
Akou láskou oplývala k ľuďom. Smútnych potešila, bezradným poradila, bezmocným pomohla a s tešiacimi zdielala ich radosť. Nebola zákerná ani zloprajná.
Žila s vierou v Boha, ku ktorému pristupovala s bázňou a pokorou. Verila na božie požehnanie, bez ktorého nikde nepustila svoje deti ani vnúčatá.
Tieto hodnoty sa im snažila ďalej odovzdávať.

Som prekvapená, aké nízke celkové hodnotenie ma tento klenot.
Darmo súčasným mladým ľuďom už tieto hodnoty nič nehovoria. Radšej uznávajú iné, načo by sa mali s niekým stretnúť a prehodiť milé slovo. Veď preto majú sociálne siete. Žijú virtuálny život a vôbec si neuvedomujú, aký prázdny život žijú.

Som matka, aj keď ešte nie všetky moje štyri detí čítali babičku, spolu sme niekoľkokrát pozerali film, kde som sa ich snažila upozorniť na všetky jeho posolstvá.

Babičku - moju srdcovú záležitosť - odporúčam všetkým bez rozdielu !!!

Gabi13
31.12.2017

Procházka po mém kraji i srdci. Bylo mi milo při tomto čtení. Ta stará moudrost, která se i dnes hodí.

Bar16
29.12.2017

Příjemné čtení na dlouhé zimní večery. Přiznám se, že víc jak dvě kapitoly jsem najednou přečíst nezvládla. Ale jazyk je opravdu krásný.

Život-s-Kačí
29.12.2017

Milé a nenáročné čtení. Je velice zajímavé sledovat život tehdejší společnosti. V dnešní době si většina z nás už nedovede představit, že by se dalo takto žít.

triatlet
28.12.2017

Nudné? Jak přitáhnout děti ke čtení? Číst s nimi třeba Babičku.

slunicko1958
28.12.2017

Nudné. Jak nepřitáhnout mladé ke čtení? Vnutit jim jako povinnou četbu Babičku.