Bába Motyka

Bába Motyka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287682/mid_baba-motyka-iZL-287682.jpg 3 220 80

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Kuokkamummo , 2014

Lady Jane
14.06.2017 2 z 5

Srovnání s Kingem je poněkud odvážné...chvíli jsem měla problém se v ději zorientovat, nedávalo mi to moc smysl a bylo to utahané a zbytečně rozvláčné, párkrát jsem měla chuť knihu definitivně odložit...když se příběh konečně začal rozplétat, dostal spád a vyšlo na světlo, co se vlastně stalo, četlo se to lépe a rychleji...zaplaťpánbůh...příběh dobrý,ale na mě poněkud "hutné" a nezáživné čtení...

qydko
12.06.2017 5 z 5

Místy jsem měla opravdu husí kůži... ideální kniha na bouřlivé večery, jen se pak těžko usíná. A když se ozve zvonek u dveří, neotevírám, co kdyby tam stála ona...

Rodaw
11.06.2017 1 z 5

No tak tahle knížka byla VELKÝM omylem. Pamatuju si, s jakým nadšením jsem ji kupovala - a s jakým zklamáním odkládala.. ach jo, no občas se to prostě stane. Miluju horory - nebo možná spíš mrazivé thrillery - a od Báby Motyky jsem měla vysoká očekávání. Na rovinu se přiznávám, že na ni jako čtenář nemám. Já chtěla napětí, kniha nabízí spíš takovou zvláštní kombinaci vícero věcí, kde hodně převládají až filozofické pasáže.. a to já nemám ráda :( Nebaví mě to, nudí mě to a hlavně (to je nejdůležitější!) - nerozumím tomu!!!
Takže abych to shrnula: pokud jste nároční čtenáři a rádi hledáte mezi slovy skryté významy a budete si užívat tu filozofickou stranu knihy - můžete to zkusit.. pokud však hledáte stejně jako já děsivý příběh, zkuste něco jiného!

Makoves
06.06.2017 4 z 5

Přiznávám, že jsem tak trošku nepochopil závěr, ale jinak knihu hodnotím vysoko. Je to napínavé čtení a mohu ji doporučit.

ArwenAragorn
18.05.2017 3 z 5

Podle mě se jedná o dobře napsaný příběh plný fantazie, hororový bych ho zrovna nenazvala, i když místy je atmosféra hodně chytlavá (srovnání s Kingem je ovšem opět úplně mimo).. Je potřeba strávit autorův neobvyklý styl psaní a pak můžete být i spokojeni. Já jsem taky knížku nezatratila, o čemž svědčí můj počet hvězdiček.

zuzca.h
15.05.2017 3 z 5

Zajímavé téma na bázi Urban legends okořeněné "tajným" vojenským výzkumem. Autor bohužel takto zajímavé téma ne úplně propracoval a tím ho lehce "zabil". V knize je celá řada postav, dialogů, vztahů a situací, které by si zasloužily více prostoru a propracování a pak by to byla super knížka.
3 hvězdičky dávám právě kvůli zajímavému tématu bez něj by si Bába motyka odnesla jen 2.

Lucie85
14.05.2017 2 z 5

Očekávala jsem trochu víc. Občas strašidelné to bylo, ale jinak mě kniha lehce zklamala. Chybí mi tam spousta vysvětlení. A bohužel, musím se přiznat, že jsem závěr asi moc nepochopila...

minimonisek
18.04.2017 1 z 5

Kniha mi přišla dost zmatená. Málem jsem ji ani nedočetla.

Klobi
16.04.2017

No, co na to říct? :-) Nebylo to tak špatný, ale že bych z toho byl úplně moudrej, to taky nejsem :-D

Alma-Nacida
27.03.2017 2 z 5

Sice jsem nečekala vlastně nic víc, než že se budu po večerech trochu bát, ale... Ne že bych se chvílemi nebála, ale celkově moc nechápu, o čem to teda je? Jestli nám chtěl autor něco sdělit, nebo si spíš vydělat na nájem. Škoda celkem dobrého nápadu, jenž beznadějně rozbředl do nicoty. :(

invocation11
05.03.2017 2 z 5

Jediné, co se člověk dozví, že tu zkrátka něco JE. A že tomu tak bylo VŽDYCKY. A že tomu taky vždycky BUDE. Tečka. Mohla to být zajímavá novela o pocitech viny nebo hororový příběh jedné místní legendy... Takhle to ale v obou případech zůstalo někde na půli cesty, což je škoda, protože potenciál i atmosféru to mělo.

peterlakotty
02.02.2017 1 z 5

Na knihu jsem se celkem tešil, no od prvních řádků jsem cítil, že to bude chujovina. A pořádná. Nebavilo mě to. Jak už tady bylo psáno, autor byl asi na drogách, když to psal. Bohužel, nemohu tuto knihu doporučit.

misowi84
13.01.2017 5 z 5

Bába Motyka ?
Nechci o ní mluvit. Pač o ní se nemluví. Leda byste chtěli vidět její černý jazyk !
Bojím se vám ji doporučit, protože je doopravdy hrůzostrašná....

---
Podobné pocity jsem zažíval u Exorcisty.
Styl vyprávění, atmosféra, vše bylo pohlcující.
Knihu si přečtu určitě ještě jednou.

Zuziiik
11.01.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli recenzi mé kamarádky. Je to možná trochu zvláštní příběh a hrozně mne rozčiluje, že konec je ponechán na fantazii čtenáře. Já mám velmi bujnou fantazii, takže jsem spokojená. Ani mi nevadilo, že kniha byla lehce fantasy.......... Bylo to velmi čtivé, napínavé a styl autora mi vyhovoval.....určitě ji doporučím dál.........

Domča666
06.01.2017 3 z 5

Knihu jsem četla asi před půl rokem kdy bylo teplo. Vzala jsem si ji pěkně na houpačku na zahradu, otevřela ji a začala číst. Po prvních pár stránkách, kde je popis samotné Báby Motyky mi přejel mráz po zádech i v těch 30ti stupňových vedrech. Po dlouhé době jsem se u knihy bála. Říkala jsem si, že jsem možná po dloooooouhé době narazila na skvělou hororovou knížku. Opak byl však pravdou. Hned po druhé kapitole, mě kniha začala nudit a ani teď s odstupem času nevím, o čem ta kniha je. Bohužel vyhozené peníze. Doporučuji si knihu spíše vypůjčit v knihovně, než si ji kupovat.

Ignis
27.12.2016 3 z 5

Ze začátku dobré, nějaké to prolínání časových rovin mi nepřišlo nijak zmatené, na orientaci v pohodě. V půlce to trochu ztrácí tempo, když se děj začne moc soustředit na pubertální lásku jedné z postav. Ale zase se to rozběhne. No a ten konec, ten konec... ten mě trochu naštval. Nemám ráda konce, kdy se člověk nedozví jak to přesně bylo. Mám pak pocit, že si ze mě autor dělal celou dobu legraci ve stylu "haha, já taky nevím jak to nějak smysluplně ukončit, tak to nějak zmastím a budu se tvářit, že je to neurčité schválně". Každopádně atmosféra akorát tak napínavá, ale znova to číst nebudu (naštěstí mám knížku jen půjčenou z knihovny).

TessieB
02.11.2016 4 z 5

Na knihu jsem se vcelku těšila, i když je zde plno recenzí, které si navzájem odporují.. při čtení jsem občas měla lehké mrazení v zádech, s odstupem času ale nemohu říct, jestli se mi líbila nebo ne. Závěr mi přišel poněkud ukvapený a překombinovaný, nebo jsem to nějak moc nepochopila :) ale téma velmi zajímavé a zápletka také zdařilá.. jen ten konec... ale třeba to byl záměr autora

Frola9
25.10.2016

Po přečtení ukázky zatím nevím, zda chci knihu koupit a pokračovat ve čtení. Nebylo nic, co by mě nějak připoutalo k řádkům. Nechám ji zatím ve svých "Chystám se číst". Třeba si knihu jednou přečtu celou a vrátím se doplnit komentář...

Izzurr
06.10.2016 5 z 5

Nedejte na nízké hodnocení a komentáře (zvláště pak na recenze pochybných novinářů a rádoby pisálků *ehm, blesk*). Přečtěte si to - možná se nejedná o nástupce Stephena Kinga, ale možná právě to je na Bábě Motyce pozitivní: to, že se nejedná o klasický horror s úžasnou zápletkou a rozuzlením. Velkým rysem je rozbor pocitů, myšlenek, lidské povahy a duše.
Ano, je to zmatené. Ano, neustále se střídá hned několik dějových linií a pořádně nevíte, co se vlastně děje. Při čtení jsem ale neměl pocit, že je to napsáno špatně, amatérsky.
Největší silou knihy je atmosféra. Ta je velmi tajemná, ponurá, strašidelná.

Kdo je Bába Motyka? A proč dělá to, co dělá? Po přečtení to nevím, a nijak mi to nechybí. Ano, nedokázal bych přesně popsat "o čem to bylo" nebo "jak to mělo skončit". Ale zároveň se nedá říct, že by to děj nemělo - jen je obestřen mlhou a částečně si domýšlíte, co, jak a proč. A právě proto se mi kniha tolik líbila.

zuzi.kovar
26.09.2016 4 z 5

Kniha udržuje hororovou atmosféru. Autor má jedinečný vypravěčský styl a krásné, nezvyklé obraty. Bylo by to super, kdybych pochopila ten konec.