Bába Motyka

Bába Motyka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287682/mid_baba-motyka-iZL-287682.jpg 3 220 80

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Kuokkamummo , 2014

Nazli
02.03.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo zvyknout si na autorův styl psaní, ale jinak velmi dobré.

aneta.giraffe
01.02.2019 2 z 5

Uf... Nevím co na to napsat. Přirovnaní ke Kingovi absolutně nerozumím. Ale co už. Spíš než děsivá, mi kniha přišla nechutná. Kdo je bába motyka jsem nepochopila, nějak jsem se do těch postav zamotala.

martinstefko
30.01.2019 3 z 5

I když jsem relativně kritický, „Bába Motyka“ není vyloženě špatná kniha. Své chyby ale rozhodně má. Ten potenciál byl větší a konec knihy mi přišel v předpolední kapitole až stupidní. Pořád je to ale lepší, než forma propagace knihy. Není možné propagovat knihu jako něco, co se podobá Kingovi. King je jedinečný a Hautala stejně tak. A King prostě není synonymum pro horor. Nesmí být. Samozřejmě, má hororové knihy, ale to mají i jiní autoři, kteří mají jiný styl, možná i lepší, a možná i jejich knihy samotné jsou lepší. Marko Hautala je svůj, rozhodně ne Kingův.

Julinka679
24.07.2018 2 z 5

Zdárně jsem se tedy donutila knihu dočíst, nečetla se moc dobře. Nějak se mi zdálo, že se snad celou dobu nic nedělo, bylo to zmatené až jsem se v příběhu ztrácela... Kdo je Bába Motyka, tak na to jsem nepřišla a asi mi to je pravděpodobně už i jedno a evidentně žádná ani nikdy nebyla...
Autora bych tedy rozhodně neoznačila za "finského Stephena Kinga", King je prostě jiná liga...
Ale abych pořád jen nekritizovala tak můžu říct, že občas byla kniha vtipná (upřímně jsem se párkrát zasmála) a některé situace byly zajímavé... bohužel tím asi můj výčet pozitiv končí :-/
Na knihu jsem se celkem těšila ale tento styl psaní pro mě není to pravé ořechové. I tak věřím, že si kniha najde své čtenáře a bude někoho bavit :-)

Mark.
22.06.2018 2 z 5

Do čtení jsem se nutila. Obálka knihy je moc krásná (k tématu) a lákavá. Ale kniha sama není psaná poutavě a nevtáhla mne do děje. Protrápila jsem se do konce jen s proložením dalších cca dvaceti knih. Příběh a námět byl dobrý, ale nezačetla jsem se.

Svica
10.05.2018 3 z 5

Není to nejhorším,ale ani nejlepší. Okrajová zmínka o severském strašidelném příběhu se postupně rozvíjí v jednu velkou nesmyslnou slátaninu. S Kingem se to nedá absolutně srovnávat. Na druhou stranu se kniha četla velice rychle, nebyla složitá na pochopení, jen závěr už byl hodně přes čáru. S původní legendou o Bábě Motyce to podle mého nemělo ve finále moc společného.

Fazolka2017
29.03.2018 odpad!

Já se tady veřejně přiznávám k tomu, že jsem se tuto knihu pokoušela přečíst už 2 x a podruhé jsem to naprosto vzdala. Nevím proč by měl být autor severským Kingem - ani náhodou ! Nechápala jsem to, nebavilo mě to, nesnáším když ani po několika kapitolách nevím o co jde, kdo je kdo a kde se to vlastně odehrává. A odmítám číst něco co se mi nelíbí jen proto, že prý je to někde v druhé půlce napínavé. Bohužel, můj čas je vzácný.

jejeja
23.03.2018 4 z 5

Protože je King jedním z mých velmi oblíbených autorů, měla jsem celkem jasno, že si Bábu Motyku musím přečíst. Stalo se, knížku jsem před pár minutami odložila a....nevím. Na začátku mi to přišlo hrozně zmatené, neorientovala jsem se v postavách, ale sedlo si to a druhá část super. Mrazivá, napínavá, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. A pak konec....nejednoznačný, nejasný. Sakryš...mám svoji teorii, ale kdo mi potvrdí, že je správná???? Na Kinga to v děsivosti nestačí ani omylem, ale asi to není třeba. Je to takový jiný druh. Doporučuji!

kaja3190
03.03.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila i přesto, že to bylo občas zmatené.

twiggynka
01.03.2018 3 z 5

moc jsem se těšila na děsivý příběh "ala King", ale nic takového nepřišlo... zmatené, ale nedá se říct špatné...

happy-smile
11.02.2018 3 z 5

Tak po první kapitole jsem knihu málem odložila a to se mi normálně nestává. Naštěstí moje zděšení netrvalo dlouho, protože se hned vzápětí ukázalo, že se jednalo jen o jakýsi úvod knihy, o lidovou povídačku, kterou se straší místní děti. Kniha nebyla nic extra, ale ani to nebylo tak strašné, jak to zezačátku vypadalo. Takový průměrný thriller. Ale zatím se mi do autorovy další knihy nechce pouštět.

trudoš
03.02.2018 4 z 5

Finský spisovatel Marko Hautala předkládá čtenáři psychedelický horor, za nějž by David Lynch z fleku upsal duši ďáblu. V různé časové posloupnosti a skrze osudy několika protagonistů vypráví příběh o vzniku stylové urban legendy. Přitom ale příliš nehledí na zdánlivou nesouvislost jednotlivých linií, takže chvilku trvá, než člověk pochopí pravidla hry. Jenže ta motanice obrazů s nejednoznačným závěrem je nakonec achilovkou celého vyprávění. Častěji totiž spíš odhadujete, co se jak odehrálo, než že by v tom bylo skutečně jasno. Já nepotřebuji vést za ručičku, ale když po dočtení stále tápu nad smyslem, není všechno úplně dobře.
Čeho si však cením, je dusivá atmosféra strachu plná zakázaných tajemství, která především v druhé půlce dosahuje hodně zajímavých rozměrů. Uznávám, že tenhle pozitivní dojem je dost možná zapříčiněn nadšením pro povídku Cliva Barkera Zapovězené, jíž mi Bába Motyka v mnohém připomněla. Ale to nic nemění na faktu, že mě to bavilo číst od první po poslední stránku.

Fallen
10.01.2018 2 z 5

Dala jsem na hodnocení, "lípka" o finském Kingovi mě už jen popostrčila a já se na knihu hladově vrhla. Z hororu se ale vyklubal ani ne tak strašidelný příběh s divným koncem..
Jedna * za obal a za pár temnějších momentů, druhá za vskutku odvážné srovnání s Kingem.

Eicherik
25.11.2017 3 z 5

Kniha se mi dobře četla, ale zakončení se mi nezdá moc povedené.

IvikaS
02.11.2017 4 z 5

Napínavý a čtivý příběh o jedné severské legendě. Ķniha se tváří jako drsný horor ale je to jen strašidelný příběh, který se mi moc líbil.

Alena_S
25.09.2017 4 z 5

Špatný příběh to není, jen ti seveřané mají někdy takový zmatečný styl a vysvětlení mnoha věcí chybí, nebo přijde pozdě. Ale početla jsem si.
Že to "není jako King, i když to obal slibuje" bych spíš než jako výtku brala jako pozitivum, pak by to totiž bylo navíc několikrát delší :-)

Stai
24.09.2017 2 z 5

Tak od "finského Stephena Kinga" bych očekávala něco o hodně lepšího. Námět není špatný, kniha se mi nejdřív líbila a doufala jsem, že to všechno na konci dá smysl. To se ale nestalo a co se postav týče, tak ve výsledku nevím, jak to s nimi dopadlo.

JulieJames
11.08.2017 2 z 5

Tak tohle bylo...jak jen to popsat. Bába Motyka měla být takovou adaptací městské legendy v dnešní době, a označení "finský Stephen King" nasazuje laťku hodně vysoko. Laťku, na kterou pan Hautala ani nedohlédne. Kniha byla neskutečně zmatená a popsaná stylem, ve kterém se vyzná snad jen sám autor. Mnohdy jsem nevěděla, co vlastně čtu a někdy v polovině stránky jsem si říkala, jestli vážně čtu nebo trpím šílenou vnitřní samomluvou.
Dvě hvězdy tomu dám jen proto, že to bylo až překvapivě docela čtivé, za těch pár temných momentů a super obal, ale jinak to za moc nestálo. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale zdaleka to nedosáhlo mých očekávání.
Snad Stephen King nenavštíví Finsko ;-)

N.I.C.K.
03.08.2017 5 z 5

Bezvadné dílo. Ještě, že jsem nedal na zdejší hodnocení a knihu si prostě přečetl. Pokud váháte, neváhejte. Čtěte.

Hella
11.07.2017 1 z 5

No .... tohle nešlo. I těch přečtených 40 stran bylo až moc.