Bába Motyka

Bába Motyka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287682/mid_baba-motyka-iZL-287682.jpg 3 220 80

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Kuokkamummo , 2014

andante
andante
20.12.2023 2 z 5

V laciných hororových filmech se často vyskytuje scéna zvaná "nechoď tam". Hrdina, či častěji hrdinka, před nějakým děsivým místem - sklepem, zapadlou ulicí, opuštěným domem, které v ní vzbuzuje strach, ale přesto tam z nepochopitelného důvodu musí vlézt. Ve chvíli, kdy se ještě nic neděje, šílí strachy, ale když jde opravdu o život a měla by vzít nohy na ramena, tak tam prostě vleze. Kniha Bába Motyka je scéna "nechoď tam" roztažená na 300 stránek. Má to atmosféru, ale nedává to smysl. Veškeré postavy se chovají iracionálně a vždycky udělají pravý opak toho, co by z hlediska logiky měly. Ani čachrování s časovými liniemi nezastře neustálé lapsy typu "pokud věděl celou dobu tohle, přece před dvaceti stranami nemohl udělat toto..." Pokud dáváte přednost atmosféře před logikou a konspirační teorie vám přijdou děsivé a ne k smíchu, je kniha pro vás.

Friedulka
Friedulka
25.11.2023 odpad!

Tak slibný název! Po několika stránkách jsem knihu vzdala. Nešlo to věnovat jí více času.

luksky
luksky
23.04.2023 1 z 5

Přiznám se, že po začátku jsem měl obavy, zda dočíst, ale náhle to různé propojení příběhů dávalo aspoň trošku smysl, jen škoda toho "nudného" zakončení :-(

Ivka82
Ivka82
07.10.2022 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila. Dobře se četla, nebyl problém se zorientovat v postavách a časových linkách, postupně se vše odhalovalo. Nevadilo mi ani to, že mi nebylo odhaleno, jak to teda sakra doopravdy bylo. Není potřeba vysvětlovat nevysvětlitelné

kristina6651
kristina6651
23.09.2022 5 z 5

Když vidím to hodnocení, musím se ptát, zda někteří nečetli jinou knihu. Dílo takhle skvěle napsané se jen tak nevidí: neopakovatelná atmosféra, živoucí postavy, prostředí, přirovnání v popisech, náznaky a nápovědy, napětí... nechybělo mi nic. Střídání časů a postav bylo možné zjistit hned zkraje kapitoly, a těch tam zase tolik nebylo - a ani postav, aby to celé člověk neudržel v paměti a v závěru si nespojil. Mě komplikovanější příběhy baví, tenhle měl navíc něco, kvůli čemu se okamžitě vrhám na další autorovo dílo.

JointlieKat94
JointlieKat94
10.05.2022 3 z 5

Bylo to vážně dobré čtení! Ale já prostě nemám ráda, když tomu nerozumím! :D

Četlo se mi fakt dobře, námět byl super! Ale prostě jsem se úplně neorientovala v čase, v postavách. Možná by bylo dobré dělat si u knihy poznámky (ocenila bych, kdyby to napsal někdo přede mnou a né pár dní před prodejem knihy- jakože jde do světa, ale ja jí prostě musela stihnout přečíst :D). Asi jsem se prostě jen nesoustředila tak, jak bych měla.

Ze čtení jsem chvilkama měla opravdu husinu a dost špatnej pocit.

Tak můžu doufat, že se k ní někdy, nějakou náhodou zase dostanu a budu si pamatovat, že si to musim zapisovat! :)

Dee666
Dee666
26.09.2021 4 z 5

Dle mého názoru je kniha velmi zdařilá.
Ano, autor nevysvětlí několik událostí přímo, nicméně pokud čtenář je trochu důvtipný a čte mezi řádky (což není tak náročné), dozví se jak se věci mají a příběh se vysvětlí sám.
Marko Hautala skutečně věděl o čem píše a spoléhá na čtenáře, že se nemusí vodit za ručičku.
Doporučuji si knihu přečíst a nedávejte velkou váhu negativním komentářům níže.
To, nač si čtenáři stěžují, že je nevysvětleno, v knize skutečně vysvětleno je, jen by to chtělo trochu vnímat děj a knihu si užít s čistou hlavou.

Krbi
Krbi
25.08.2021 5 z 5

Kniha není pro čtenáře, kteří mají rádi vše vysvětlené, uzavřené. Je fakt že kniha v závěru nabízí více otázek než odpovědí, ale atmosféra a konec konců i samotný příběh, jakkoli tonoucí v mlze a náznacích, byl dech-beroucí. Srovnání s Kingem je přešlap distributora. Autor odvedl, perfektní práci. Mravenci ožírají měsíc...

Amitiel76
Amitiel76
18.07.2021 3 z 5

OMG!! A to bylo jako co? Právě jsem dočetla, a v hlavě mám úplný guláš. Marně jsem čekala na rozuzlení příběhu. Na objasnění legendy o Bábě Motyce. Kdo, nebo kým vlastně byla? Co se skrývalo ve sklepení Bondorffovic vily? Co se stalo s Julií a Samuelem, a všemi těmi ztracenými dětmi? Konec nám nevysvětlil ani prd ...
Buď jsem úplně tupá, nebo se sám autor do příběhu tak zamotal, že nevěděl kudy z toho ven. A tak konec vyzněl do ztracena, a ty si drahý čtenáři nějaký vymysli sám....
Když jsem knihu objevila v knihovně, hned jsem po ní skočila. Anotace hlásala finského Kinga, a slibovala parádní horor. To jsem si prostě musela přečíst!
Do poloviny knihy jsem bojovala s nutkáním odložit ji nedotčenou, a radši se pustit do něčeho jiného. V půlce se ale děj rozhýbal, začalo to vypadat docela slibně, tak jsem vydržela. Jenže konec to zas celé zabil.
Námět měl potenciál, ale autor se s tím moc dobře nepopral. Za mě tři hvězdy, víc bohužel nee

Pavčule
Pavčule
17.05.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek . Tohle já ráda a moc .

Peta1607
Peta1607
15.03.2021 3 z 5

Vcelku zdařilá kniha, ze začátku je potřeba se trochu zorientovat v přeskakování jednotlivých linií příběhu, ale pak je to jízda. Jediné co mě trochu mrzí je ten konec.

milan3696
milan3696
09.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Je to tajemné, je to trochu mystické, je to trochu politické, je to trochu erotické. Je to místy dost strašidelné. Nízké průměrné hodnocení na portále je podle mého názoru způsobené zklamaným očekáváním. On to opravdu není King. Ale to neznamená, že je to špatné. Dle mého názoru zachází autor s jednotlivými ingrediencemi koktejlu uvážlivě. Mrzela mě jen jedna věc. Politické pozadí celé zápletky bylo jen naznačené a tak já, čtenář toužící po odhalení, jsem zklamán z toho, že po dočtení knihy stejně neznám celou pravdu. Co se to tam vlastně dělo? Kdo byly všechny ty ženy pohybující se na ostrově? Proč a jak přesně skončil Samuel? Byla Video Kazeta Julie? Proč jí potkal v bistru? Nebo se mu to jen zdálo?

eraserhead
eraserhead
04.11.2020 4 z 5

Ach jo, kdy se ke spisovatelům začne konečně přistupovat jako k osobitým autorů a přestanou je v anotacích a na přebalech knih označovat za národní/domácí (české, finské, jakékoliv jiné) Stepheny Kingy? Vždyť je to k nim, a ostatně i ke Kingovi, tak neuctivé a většinou zcela zavádějící. Marko hautala není žádný finský Stephen King. Je to finský horrorový autor, soudě dle této knihy dobrý horrorový autor. Nemá ani Kingův styl ani od něj neoúpisuje, píše po svém. BÁBA MOTYKA není ani lepší ani horší než knihy Stephena Kinga. Je prostě jiná, a to ji činí dobrou. Musím říci, že děsivější a mrazivější rozjezd (jako je úvodních cca 14 stran BÁBY MOTYKY) jsem nečetl už hodně dlouho. To je naprostá paráda. A byť v tomhle ohledu kniha později (zcela logicky) trochu zvolní, ale podobnými scénami příběh hezky proloží, drží Hautala laťku horrorovosti ve velmi přijatelné a příjemné úrovni. Nevím proč, ale trochu jsem se té knihy obával. naprosto zbytečně. Je krásně zachmuřená, čtenářsky pohlcující, s mrazením hezky obcházejícím okolo. Velká spokojenost.

Amízek
Amízek
10.10.2020 2 z 5

Přečetla jsem ji za jediný den. Do půlky knihy, jsem vůbec nechápala pointu a jediný, co jsem si říkala bylo - co to sakra má být ? Druhá polovina byla už záživnější, ale doteď nechápu, o čem má kniha být. Nebyla zas nudně napsaná, páč bych ji nedočetla, ale příběhově stojí za nic. Spisovatel fakt nevěděl, o čem má psát, tak stvořil něco, u čeho snad spal. Kniha nic o ničem a taky zvláštní styl psaní. Pro ty, kteří chtějí tápat nad něčim podivnym, tak prosim, ale jinak radši nečíst.

osip667
osip667
29.09.2020 3 z 5

Kniha se mi četla celkem dobře. Ale jako většina lidí,jsem čekal něco víc.

Zoy
Zoy
21.09.2020 odpad!

Na knihu jsem se velice těšila. Velké zklamání. Odložila jsem ji. Nebudu ztrácet čas knihou, která si to nezaslouží

martunka
martunka
27.01.2020 4 z 5

Celkově mě ten příběh bavil. Nejdříve to bylo trochu těžkopádné, ale pak to nabralo obrátky. Mně se to určitě líbilo.

jprst
jprst
03.08.2019 2 z 5

Srovnávání s Kingem nepokulhává, to kulhá vydatně na obě nohy. Autor sice dokáže navodit jakousi atmosféru strachu a tajemství, ale pak jako by nevěděl, co s tím dál. Pokud se k této knize vrátím, tak až za dlouho, ale spíše již ne. Možná zkusím další autorovu knihu, posuzovat autora jen podle této jedné, mi připadá poněkud neobjektivní.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
06.07.2019 2 z 5

„Co to máš za nápis na třičku?“ – „Si ho přečti.“ Ak chcete začať s Fínom Markom Hautalom... určite nezačínajte touto knihou! Mohli by ste to s ním totiž kvôli nej vzdať a už nikdy sa k jeho tvorbe nevrátiť. To by bola veľká škoda, lebo minimálne jeho nasledujúci Architekt temna je perfektný súčasný horor s geniálne tiesnivou atmosférou a nepredvídateľným príbehom. Žiaľ, Bába motyka nie je nie ani tak dobrý horor (čo by samozrejme nevadilo), ale hlavne to nie je dobrá kniha bez ohľadu na žáner (a to už vadí). Obsahuje biednu atmosféru, postavy vás nebudú baviť, dialógy sú neživotné a dej (napriek skvelej legende o Babe Motyke, ktorá má síce trápnu prezývku, ale garantujem vám, že by vás pri stretu s ňou okamžite humor prešiel) fádny a jalový. Tempo unavené, dej sa motá od ničoho k ničomu a vinou toho sa kniha strašne vlečie, hoci má len (?) 300 strán. Prvá polovica je takmer neznesiteľná. V druhej sa to predsa len začne podobať na horor, ale stále slabota. Vyzdvihnúť môžem azda len prvých šesť strán. Sumarizujú ústrednú urban legend a sú fakt vynikajúce.

vojteska70
vojteska70
15.04.2019 3 z 5

No na pana Kinga nemá ani náhodou. Jsem zklamaná. Opravdu mně nechytla.