Azurová step

Azurová step https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28344/azurova-step-bKv-28344.jpg 4 20 6

Kniha 20 povídek o mladých lidech, kteří za občanské války procházejí tvrdými zkouškami.

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Naše vojsko

Лазоревая степь (Lazorevaja stěp) , 1926

Žujous
18.09.2022 5 z 5

Autor stál na straně bolševiků. Nicméně smrt jako smrt... Krutostí se dopustily obě strany, démon zla se ve vznikajícím SSSR rozpínal nad celou zemí. Autor líčí komunisty jako hodné - v to jediném se mýlí. ALe on byl přesvědčeným komunitou. A kdyby chtěl poukázat na zlo komunistů, šel by před popravčí četu. Mistrovský jazyk, pochmurné čtení, povídka co povídka s zle končící zápletkou.

kolacky
21.03.2021 4 z 5

Chvílemi neuvěřitelné, ale autor zřejmě čerpal z vlastních zkušeností.

janadibelkova
25.08.2018 2 z 5

Možná je to tím jazykem, kterým je kniha napsaná, ale četla se mi špatně..brutální příběhy mi připadaly jeden jako druhý..

Franc
25.06.2016 4 z 5

Neuvěřitelně silná kniha vypovídající o jedné historické etapě a způsobu, kterým zasáhla do života těch nejprostších lidí. Bezpráví a bezedná krutost vystupuje ze stránek ruku v ruce s vírou v lepší zítřky a nadšeným budováním lepší společnosti.

Z knihy je sice znát, pro kterou ze stran bije autorovo srdce, ale natěstí se tak neděje v míře agitačné neúnosné.

Síla jednotlivých příběhů, bohatost autorova jazyka, malebnost popisu donské oblasti, přiblížení života prostých lidí mohou mnohým přinést silný čtenářský zážitek.

PS: Část povídek vyšla samostatně již v knize Donské povídky

EmiTu
05.02.2014 3 z 5

Obrázky kruté doby z donských stepí revolučních let. Příběhy mají většinou tragické konce, ukazují jak socialistická revoluce postavila otce proti synovi, bratra proti bratru. Sympatie autora jsou samozřejmě na straně bolševiků. Ale v důsledku je smrt přítele i nepřítele revoluce stejně tragická. Šolochovovi se jednoduchým stylem podařilo dobře vystihnout atmosféru občanské války, i když mi některé povídky přišli až moc jako agitky.

vitavita
31.05.2012

Smutné povídky napsané s citem a s láskou ....

ruská literatura

Část díla