Autoři Slezských písní

Autoři Slezských písní https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143595/autori-slezskych-pis-143595.jpg 4 6 2

V českém písemnictví nenajdeme dílo, kolem něhož by se nevyrojilo tolik dohadů a nejasností, o kterém by se nenapsalo tolik vědeckých pojednání, že mnohonásobně převyšují samotné dílo - Slezské písně Petra Bezruče.

milamarus
12.04.2022 5 z 5

O dohadech a nejasnostech jsem doposud neslyšela slovo ani ve škole, ani mimo ní. Ke knížce mě přivedla vlastní poznámka na malém papírku, kterou jsem si udělala, když jsem nedávno četla knihu o osobnostech rozhlasu….
Je to publikace, která hledá, poukazuje, rozebírá a ve svém důsledku úspěšně zpochybňuje Bezručovo autorství. Pan Drozd se přitom opírá o samotné básně (Maryčka Magdónova, Ostrava, Kantor Halfar a další), o korespondenci, Bezručův životopis z pera Jiřího Urbance a v neposlední řadě také o svůj rozum, který se to všechno snaží pochopit a zdůvodnit. Nikoli pro vyvolání senzace nebo posmrtnou diskreditaci, ale pro prosté hledání pravdy… Jak sám píše: „Je vskutku zapotřebí velké ignorace všechna ta fakta pominout.“

Osoby, o nichž je v knize řeč:
• Ondřej Boleslav Petr (1853-1893), básník, učitel, herec
• Josef Svatopluk Machar (1864-1942), básník, politik
• Joža Vochala (1892-1965), národopisný pracovník

-----------------------------
CITÁT:
Vžijme se do reálné situace. Jste autorem slavného díla. Ale někdo veřejně prohlásí, že slavné dílo není vaše, ale jeho. Najděte mi ve světě autora, který by neprotestoval a mlčel.

delfin32
28.09.2014 5 z 5

Pokud jste měli při čtení Slezských písní dojem, že nejsou z pera jednoho autora, tak jste na to taky kápli :-)
A pokud chcete v této souvislosti dokončit pátrání, přečtěte si tuto útlou knížku.

Petr Bezruč, 1867–1958

Jan Drozd