Autobus sebevrahů

Autobus sebevrahů https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16778/bmid_autobus-sebevrahu-JQT-16778.png 4 444 95

Novinka oblíbeného finského spisovatele vypráví o skupině nešťastných Finů a Finek, kteří už od života nic dobrého nečekají a rozhodnou se spáchat hromadnou sebevraždu. Luxusním autobusem se vydají až na nejsevernější mys Evropy, kde se chtějí vrhnout do vln Ledového oceánu. V rozhodujícím okamžiku se ale ukáže, že mnoha sebevrahům se vlastně umřít nechce. Neustále sebevraždu odkládají a po mnoha dobrodružstvích nakonec doputují až na nejjižnější mys Evropy. Paasilinnovi hrdinové a jejich osudy jsou humorné i dojemné: chovatel sobů Uula Lismanki prchá před spravedlností, protože okradl americké filmaře při stavbě sovětského koncentráku v Laponsku o statisíce dolarů, kožešinový farmář Sakari Piippo chtěl předvádět cvičené norky, oblékl svou ženu do sexy prádla z norkových kožešin, ale přišel o norky i o manželku... Ve vážnější rovině můžeme Paasilinnovu knihu číst jako svéráznou oslavu života - se smrtí si zahrávat můžeme, ale se životem ne.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Hejkal

Hurmaava joukkoitsemurha , 1997

knedlik
27.03.2013 3 z 5

Jsem se zas jednou nechala zlákat pozitivními komentáři, kde se nešetřilo chválou, kde se lidé smáli nahlas, ... V tomhle směru je pro mě Autobus sebevrahů obrovské zklamání. Ne, není to oslnivě vtipná kniha prodchnutá bůhvíjakým černým suchým humorem. Vtipná je, což o to, ale jen ze začátku a časem onen vtip dost omrzí. Příběh je velice strohý, nijak nerozvinutý, vyprávěný jaksi ve shonu a je omezen na jednoduché zaznamenávání událostí. Úžasná možnost rozebrat jednotlivé postavy po psychologické stránce, jejich pohnutky k sebevraždě, potenciál knihy pramenící už z názvu je naprosto nevyužit. Po čase mě to čtení začalo otravovat, navíc bylo dávno zřejmé, jak to dopadne. Opravdu jsem čekala na moment, až konečně budu moct dočíst poslední stránku a Autobus sebevrahů zaklapnout.
Čímž ale nechci říct, že by se jednalo o knihu vyloženě špatnou. Jen to není úplně můj šálek kávy.

jeníček
12.10.2012 4 z 5

Čekala jsem, jak si autor poradí s tématem sebevrahů, a myslím, že to zvládl bravurně. Chvílemi se člověk směje, na jiných místech má husí kůži hrůzou, jindy je smutný. Opravdu strhující.

fanciulla
18.05.2012

Táto kniha ma nenadchla, je v nej pár scén, kde som sa dobre bavila, ale pred koncom som musela pár strán preskočiť, aby som ju vôbec dočítala. Príbehy sú tam zaujímavé, ale žiadnu z postáv som si neobľúbila, nemá to atmosféru, je to hrozne suché.

rose
11.04.2012 4 z 5

Hodně černý humor, opravdu. Téma vybalancované a vypracované opravdu do dokonalosti, i když konec se dal celkem předvídat už tak v polovině knížky. Jen jsem se trochu ztrácela v těch severských jménech. Ale všichni byli tak krásně praštění! Ta jejich systematická teoretická příprava na kolektivní sebevraždu je opravdu skvělé čtení. Ten popis bezútěšného studeného severního moře s fičícím ledovým větrem mě dostal natolik, že být někde nablízku, snad bych tam chtěla hupnout taky.

Snow
26.02.2012 5 z 5

Parádní kniha o zajímavém tématu. Sebevrazi jsou v knize opravdu sympatičtí.
Nečekal jsem, že mě kniha zaujme, ale zaujala a rozhodně ji doporučuji dál.

odejana
25.10.2011 5 z 5

Moc se mi líbilo. Autor vyhmátne opravdu pálivá témata současnosti a podává je svérázným stylem a s černým absurdním sarkastickým humorem. Všichni sebevrazi jsou sympatičtí a jejich život nabírá smysl, až když plánují sebevraždu a pár posledních dní žijí skutečně naplno. Smála jsem se nahlas i dovnitř. "Smrt nečeká!"

sBety
18.10.2011 3 z 5

Nebylo to špatné, ale... Některé momenty prostě slabší i když místy jsem se smála z plna hrdla (např. v autobuse:D)

Devil-Ivet
28.09.2011 5 z 5

Ač tahle kniha nepatřila mezi mé vyvolené, které jsem chtěla nutně přečíst, musím říct, že je velmi povedená. Trůní mi doma v knihovničce a jsem z ní naprosto nadšená. Můžu jen doporučit :)

vegetArien
21.09.2011 4 z 5

Výborně vystavěný příběh, občas se trochu zadrhává, ale v rámci celku funguje. Dovedu si představit filmovou adaptaci, natočenou Akim Kaurismakim (a na scénáři by pomáhal Chuck Palahniuk).. Tohle trio bych chtěla zažít dohromady. :-)

Trina1
27.07.2011 2 z 5

Bohužel jsem knížku nedočetla, což mě mrzí, ale nebavila mě, byla pro mě nudná. Asi jsem od ní čekala něco jiného - snad to, že ač se jedná o vážné věci, bude to podáno s humorem.... no občas jsem se usmála, to jo, ale to je asi tak všechno. Zřejmě to není můj styl :(.

jasmína
11.07.2011 5 z 5

Skvěle jsem se u této knihy pobavila.

Bjelásek
15.04.2011 2 z 5

Tenhle styl mi nesedl. Připomínalo mi to spíš zprávu, která jednoduše a hlavně stručně udává slet událostí tak, jak šly za sebou. Díky bohu za řadu vtipných incidentů, co se proplétají dějem, jsou osvěžujícím prvkem knihy.

Dell
08.03.2011 4 z 5

Tato kniha není autorovou nejvybroušenější, z mého pohledu je ale zatím určitě nejvtipnější. Je v ní humor suchý, drsný i nenápadný, dá se nad ní smát nahlas, ale i jaksi vnitřně. Některé epizody jsou paradoxní nebo naivní, ale možná právě důraz na smyšlenost podtrhuje a prohlubuje absurditu tohoto díla, nad kterým se člověk směje, ale nevysmívá.
Kniha pro odlehčení přesně dle mého vkusu.

Lemonie
30.11.-0001 4 z 5

Místy jsem se smála i nahlas. Skvělé! :-)

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

První setkání s tímto spisovatelem dopadlo velmi slušně. Z literárního hlediska by se možná nějaká ta výtka našla, děj občas pokulhává a našinec se malinko ztrácí v nezvyklých jménech, ovšem všechno vykompenzuje autorova fantazie. Sice asi není první, koho podobný námět napadl, přesto Paasilinna oceňuji za jeho sarkasticko-morbidní pohled na současnou společnost. A ještě něco - náramně jsem se bavila!!