Už zase skáču přes kaluže

První část trojdílné autobiografie australského spisovatele, sledující jeho dětství, vypráví o chlapci postiženém obrnou. Dík vrozené životní energii a podpoře rodičů i kamarádů překonává obtíže a prožívá šťastné dětství na australském venkově.

Verše přeložila Hana Žantovská.

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94260/uz-zase-skacu-pres-kaluze-qIz-94260.jpg 4.1226
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

I Can Jump Puddles, 1956

Kniha Už zase skáču přes kaluže

Arkagas

Kdo by neznal tuto knížku, v dětství jsme ji nejspíš četli na ZŠ všichni. A já si jí teď připomněla a jsem za to nesmírně ráda. Tahle autobiografie o dětství stráveném na australském venkově je totiž kniha nejen o Alanovi, ale hlavně o tom, že i když Vám život nastavil do cesty obrovskou překážku v podobě obrny, můžete ho prožít naplno. Jiní rodiče by se nejspíše z takového onemocnění svého syna zhroutili, ale Alanovi rodiče už v té době neviděli ve svém synovi mrzáka (i když se to slovo používalo běžně), ale silného chlapce, který si stejně ve svém životě bude dělat co chce. Důkaz toho, že nemoc není překážka v plnění svých snů.
Velmi milé vyprávění spisovatele, kterého máme rádi a který nám ukázal, jak tam venku vypadá svět. Ostatně vyprávění o ptakopyscích a klokanech se k nám jen tak nedostalo :)
Kniha o odhodlání a odvaze.

Katri
18.06.2020

Kniha Už zase skáču přes kaluže se ke mně dostala prostřednictvím školy. Ačkoliv jsem knihomolka, nemám moc radost z toho, když něco přečíst "musím." Možná proto jsem se zprvu moc netvářila na to, že se mám do příběhu pustit.
K mému nemalému překvapení jsem však zjistila, že je dílo velmi čtivé a poutavé. Řádky se čtou s neuvěřitelnou lehkostí, autor mistrně přenáší na čtenáře svůj životní optimismus a dohromady to všechno vytváří velice příjemný dojem.
Po stylistické i obsahové stránce mi knížka sedla, chvílemi mi připadalo, že na příběh nahlížím Alanovýma očima. To vypovídá o tom, že autor skutečně vládne perem.
Největším zážitkem je pro mě neutichající odvaha chlapce, který se nenechal stáhnout dolů zákeřnou nemocí, a i přes skeptické pohledy ostatních dokázal téměř nemožné. Jeho víra, síla a houževnatost jej dokázala povznést nad nepřízeň osudu a pomohla mu popasovat se se svými problémy jako hrdina. Mnozí by si z něj měli vzít příklad, neboť jeho příběh jasně poukazuje na všem známá slova - "když se chce, tak to jde."
Po dočtení knihy mi zůstal na rtech upřímný úsměv a v hlavě myšlenka na osobnost, která mě oslovila svou odvahou. Jsem moc ráda, že jsem se k příběhu dostala a že jsem se mohla dozvědět něco víc o člověku, jako byl Alan Marshall.

Aranel15
06.06.2020

Kniha mě celkem nudila. Nicméně obdivují Alanovu odvahu a houževnatost se vším se vypořádat a dělat všechno jako ostatní. Autor měl nejspíš pravdu - děti si ani neuvědomují, že jsou jiné, tyto pocity v nich vzbuzují dospělí.

Luigi1
20.05.2020

Nádherně napsaná kniha,která popisuje život Alana,který Bojuje se svou dětskou obrnou a dokazuje nejen sobě ale i svému okolí i čtenářovy,že jde udělat velké věci.Alan je bojovník a může být příkladem VŠEM!!!Fil se také pvedl a velice citlivě provedený.Doporučuji

Katka2382
19.05.2020

Úžasná a nadčasová kniha která osloví jak dětského tak i dospělého čtenáře.Film je rovněž skvělý a povedený.

Kukinka1981
17.04.2020

Perfektní autobiografická knížka! Příběh chlapce Alana, který i přes vážnou nemoc prožil krásné dětství a svým odhodláním a často i s velkou dávkou odvahy dokázal věci, které od něho nikdo nečekal. Jak říkával můj děda: "Když se chce, všechno jde."

Merag
07.04.2020

Silná kniha o malém bojovníkovi, ani se nechce věřit jak už je to stará kniha, ale přesto pořád důležitá. Přemoci nepřízeň osudu, užívat si života a nenechat se semlít předsudky druhých. Určitě mrkněte i na film.

bookcase
12.09.2019

Milý návrat do dětství, kdy jsem knížku hltala a četla ji několikrát. Alanovo dětství bylo i přes nemoc úžasné, takové, jaké má správný kluk mít.