Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 759 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

Kllara
07.02.2021 4 z 5

Knihu jsem začala číst především kvůli tomu, abych se dozvěděla něco o autismu a více se dokázala vcítit do lidí, kteří jím trpí. Rozhodně se nejedná o nějakou profi učebnici psychologie a nějaké přelomové poznatky o této poruše zde rozhodně nehledejte, ale jestli něco získáte, pak jsou to poznatky ne ve směru vědeckém, ale obyčejně lidském. Tato kniha vám ukáže, že i když to tak mnohdy nevypadá, autisté jsou úplně stejní lidé jako jsme my, ale tak nějak více spontánní a bezprostřední.

Moc mi však nesedl autorův humor a neustálé opakující se zmínky o vínu, bez kterého autor nemůže žít. To mi začalo po chvíli lézt krkem. Ale budiž. Martin se k dětem chová hezky a dělá obdivuhodnou práci, což je asi to nejdůležitější. Já sama si nejsem jistá, jak dlouho bych vydržela na jeho místě.

Denní_čtení
05.02.2021 5 z 5

Každý člověk je originál. Každý člověk je jiný. Každý člověk postihnutý autismem je svůj, ale přesto úplně stejný. A těchto 120 stran proto stojí za povšimnutí. Autor vás nechá nakouknout pod pokličku jeho nelehkého poslání formou úsměvnou a zároveň dojemnou. Smekám.

DK197
02.02.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA: O autismu s nadhledem, humorem, ale i poučením a apelem na společnost. Většinou, když z blogu vznikne knížka, nejsem moc odvařená. Pro tento počin to neplatí. Bonus je to, že se to dá číst po kouskách i na přeskáčku jako bonboniéra. A vychutnáte si to pořád stejně. Za tohle palec nahoru. Autor patří k lidem, co bych ráda poznala osobně.

Petass
18.01.2021 5 z 5

Tak tohle mě semlelo... Koupila jsem si knihu jen tak k jiným "až nebude, co číst a budu se chtít zasmát"... No tak jo... Přečetla jsem ji za večer, krabici kapesníků a láhev vína (bylo to Rulandské, Chardonnay moc nemusím). Teď to půjdu rozdýchat, pak ji přečtu znovu a pak ji doporučím všem svým kamarádům. Velký obdiv autorovi! Tohle by si měli přečíst všichni rodiče všech dětí, nejen těch autistických!

Johncze
04.01.2021 5 z 5

Další kniha sešitá z blogových příspěvků, takže očekávejte krátké a samotně stojící kapitoly. Ústřední téma je pouze jedno jedině, ale bohatě stačí a je hodně zajímavé a pro většinu lidí asi těžko představitelné. Brutální přímost autistických dětí dokáže dodat hodně munice na přemýšlení a zároveň vykouzlit úsměv na tváři. Autor dokáže i vážné situace podat s lehkostí a odstupem, bez niž by to asi v této práci nešlo.

monika011
01.01.2021 5 z 5

Autismus a Chardonnay je kniha, která se člověka dotkne. Protože pojednává o nelehkém tématu, a to neskutečně lehce, přirozeně a hlavně lidsky. Mluví vtipně o veselých příhodách, které jsou ve skutečnosti docela smutné. Tedy jako smutné je vnímá společnost, ale možná bychom je takto vnímat neměli. Možná bychom neměli sklánět zrak, když kolem nás projde skupinka autistických dětí. Možná bychom se měli ze života radovat přesně jako oni a nebrat ten život tolik vážně.
Knihu doporučuji, mám pocit, že je to takový malý průvodce lidskostí. Pravděpodobně ji přečtete za jeden večer, ale určitě o ní budete přemýšlet ještě hodně dlouho. A to je to nejmenší, co my pro takové děti můžeme udělat.

sgjoli
06.12.2020 5 z 5

Jak jen se dá hodnotit kniha, která je zcela reálným odrazem něčího života? A o to víc života člověka, který dělá tak záslužnou práci jako je asistence dětem s autismem?
Jednotlivé texty jsou psané s nadhledem o věcech smutných i veselejších, o životě takovém, jaký je. Z knihy na mne ale především sálala láska, pokora a úcta. Kniha má v sobě tolik lidskosti, kolik to jen jde. A já smekám. Tohle se mne fakt dotklo.

limetka2008
03.12.2020 4 z 5

Dobré to bylo! Autor je borec ani ne tak proto, jak píše, ale hlavně proto, co dělá!!!

Cher
28.11.2020 5 z 5

Moc hezká kniha. Úsměvné čtení o práci s autisty.

M.Oo.Nosau.R
17.11.2020 4 z 5

S lehkostí napsané úsměvné čtení. Za mě skvělá knížka na odlehčení

Janča9
07.11.2020 5 z 5

Milé nahlédnutí na život s dětmi s PAS. I přes všechny těžkosti a pochybnosti nám autor ukazuje, že to vše stojí za to. Že z toho všeho nakonec těží nejen děti, ale i on sám. Vzájemně si totiž můžeme být oporou a obohacením, i když bychom to chtěli někdy vzdát. Ale ty malé důkazy jejich lásky jsou jako pohlazení po duši. Jsou hnacím palivem. Jsou posilou do další práce s nimi. Méně lítosti ~ více lásky.

„Každý člověk očekává, že ve světě najde místo, kde bude vítán takový, jaký je – místo, kde se bude cítit v bezpečí. Kromě ochrany potřebuje i péči a podporu. Žít s pocitem podpory znamená něco jako „žít s větrem v zádech“.“

ydnac
31.10.2020 5 z 5

"Každý jsme autista podle toho, jak nám to vyhovuje"
Vtipně napsaná kniha o autismu při jejímž čtení se člověk usměje nebo dojme a pochopí , že každý člověk má své potřeby, jen někteří k nim hledají jinou cestu a někteří ji mají těžší než ostatní..
"Někdy nestačí jen nedělat nic špatného, ale občas je potřeba udělat i něco dobrého:-)"
Skvělá kniha pro pobavení i zamyšlení :-) Doporučuji!!!

NikitaGalita
23.10.2020 5 z 5

Za mňa veľmi inšpiratívna zbierka krátkych príbehov s pointov, ktorú by si mohli vziať do života aj ľudia, čo s autistami nikdy neprišli do styku. Mne ale viac vyhovuje forma pravidelného dávkovania 1 poviedky mesačne v novom čísle Nového prostoru, kde tá samotna poviedka viac vynikne a jej pointa tiež.

kap66
21.10.2020 5 z 5

Tahle knížka se mě dotkla lehce i odborně, to přiznávám. Hlavně ale – a to nenazvu pouhým dotekem – mě oslovila lidskostí a spisovatelským umem, což šlo ruku v ruce. Napsat o vážném tématu s humorem, odměřit vtipnost tak, aby nepůsobila urážlivě – UMĚNÍ. Na druhou stranu, autor tohle nemusí odměřovat doslova, láska k povolání a vztah s dětmi mu tu hranici stanovuje přirozeně. A díky němu si možná taky říkáte: dokázala bych to? dělám dost?

Acnaj
19.10.2020 5 z 5

Luxusní čtení. Muž mi to koupil, abych se připravila na novou práci a moc se mi to líbilo... Krátké kapitoly, vtipné, pravdivé...

peterkovasona
29.09.2020 5 z 5

Oddechové čtení

KarelHana_
10.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha, čtivá, někdy i vykouzlý úsměv na tváři čtenáře. Je to psané s velkým nadhledem a knihu přečtete během chvilky. Rozhodně doporučuji!

Booky84
05.08.2020 5 z 5

Krásná kniha - někdy jsem se smála nahlas a někdy i slza v oku byla.

betička
21.07.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Pro ty z nás, kteří s touto diagnouzou mají nějakou osobnější zkušenost, je dokonale vystihující. Místy člověk brečí smíchy a místy je dojatý ... V této práci opravdu platí hlavně se z toho nepos....

Maisha
09.07.2020 5 z 5

Moc krásná kniha. A pokračování je ještě kouzelnělší.

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984