Autismus & Chardonnay

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti. "Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci," poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355537/autismus-amp-chardonnay-LU6-355537.png 4.6283
Fejetony, eseje, Humor, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Pasparta, Paseka

Kniha Autismus & Chardonnay

Terkishead

Opravdová chuťovka! Svižné, lehké čtení naplněné neuvěřitelnou tíhou světa. Naplnila mě novou energií do života i do práce. Díky za všechny, kdo se starají o děti - ať už jsou jakékoliv!

popeluška

Kniha se mi líbila, jsem ráda že jsem měla možnost si ji přečíst.Autorovi přeji hodně štěstí a ať je dál tak úžasný k dětem s autismem, potřebují takové lidičky :-) Určitě doporučuji k přečtení.

Kýťule

Po dlouhé době jsem se u knihy zasmála nahlas!!! Moc se mi líbí, jak autor zachycuje autismus a nebojí se o tom psát a s takovýma dětma pracovat. Je vidět, že ta práce ho baví, naplňuje, ale zároveň ho vysiluje a je náročná...

bod

Nádhera, síla, opravdovost !!!je málo knih , které se rozhodnu koupit abych je měla stále po ruce a tato k nim patří.

Nočnípták

Jedno z mých dětí miluje jablka. A miluje taky koupání ve vaně, takže jsem mu včera dovolil vykoupat se s jablkem. Jablko ve vodě plave - možná bylo stvořeno, aby si ho lidé do vody brali. Posadil jsem se vedle vany na židli a sledoval, jak ve vodě plave dítě, hračky a ovoce.
Když jsem se pustil do mytí hlavy, samozřejmě jsem musel dát šampon i na jablko. Přemýšlím, jestli jablko už někdy vonělo po mátě. Dítě mělo takovou radost, až se mi místy topilo. Ale to se občas stává všem, že nás zaskočí, když si dovolíme být šťastní.
Vždycky se najde někdo, kdo vám bude tvrdit, že jablko do vany nepatří, ačkoli nebude schopný vysvětlit proč. Pravděpodobně to bude někdo dospělý. Ale pak existují lidé, kteří se rádi dívají, jak v té vaně plave. A dokud budou takoví lidé existovat, jablko tam prostě patří.
str.96
Taková útlá knížečka a co je v ní empatie, lásky a důvěry.
Panu Martinovi Selnerovi přeji hodně psychických i fyzických sil, aby svoji práci dokázal dělat ještě mnoho a mnoho let.

koudelu

Čtivé, zábavné i smutné a poučné...nutí k zamyšlení

triatlet

„Autismus už nevnímám – žiju ho. Nic jiného vám totiž časem nezbyde, jinak byste se zbláznili. Přestáváte dětem říkat, co mají dělat. Začnete věci dělat tak, jak byste si přáli, aby je dělaly ony. Snažíte se být pro ně vzorem.“ (s. 15)

Autor citlivě i zábavně, s nadhledem i niterně píše o své práci. Podle toho, jak osobitě a bez frází popisuje svou práci, je patrné, že ji má rád. Nebo spíš, že JE (děti) má rád…
Knižní vydání je podařené, líbí se mi střídání kapitol s krátkými odposlechnutými průpovídkami.

„V práci nám vypadl internet…
Dítě: - Zavolej panu wifináři.
J8: - Nemám číslo.
Dítě: - Najdeme na internetu.

Martin Selner dokáže své texty umně vypointovat. Rád zavítám na jeho blog.

„Občas se ukáže, že nejtěžší diagnóza není autismus, ale výchova.“ (s. 37)

„Mnohdy totiž ani nezáleží na tom, kolik slov znáte, ale komu je říkáte.“ (s. 95)

Kykeka

Tato kniha vám neřekne ani tak moc věcí o autismu, jako spíš o tom, že snad každý člověk, byť s jakoukoliv diagnózou, potřebuje cítit blízkost, náklonnost a důvěru. Pomáhající profese musí být neskutečně náročné a z knihy je to svým způsobem dost cítit - ne nadarmo by mohla být k této knize nabízena i láhev Chardonnay. Ačkoliv se kniha zdá být jako jednohubka na jedno odpoledne, tak je lepší si ji dávkovat postupně, nad texty přemýšlet a sem tam číst mezi řádky. Rozhodně doporučuju.