Augustus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První část volné trilogie z prostředí starověkého Říma líčí děj od vraždy Julia Césara po konec vlády Augusta.

Román je psán formou vlastních pamětí tohoto císaře, které autor „rekonstruuje“ po objevení rukopisu. Vyprávění je psáno velmi přístupně a barvitě přibližuje čtenáři dávné děje.

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98543/augustus-a1p-98543.jpg 3.77
Žánr
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Paseka
Orig. název

Augustus, 1986

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Augustus

braunerova
09.09.2014

Fiktivní paměti prvního římského císaře Gaia Octaviana, adoptivního syna Julia Caesara. Není to žádné lehké čtení. Psychologická sonda do duše politika a chladného manipulátora, který obhajuje své skutky a špínu nechává na jiných (jako je to u každé autobiografie). V knize nejsou popisovány válečné konflikty, třeba o bitvě u Filipp se dozvíme, že Cassius nalehl na meč, kdežto Brutus musel o totéž poprosit otroka. Kniha popisuje skutečné historické události a je rozdělena do dvou částí. První začíná vraždou Caesara a končí smrtí Marca Antonia. Druhá jsou zmatené vzpomínky z období od zkázy Varových legií až po smrt Augusta. Některé pasáže jsou výborné, jiné zdlouhavé.
Samotný Octavian vždy tvrdil, že jen obnovil republiku v moderním pojetí. Neustále dával najevo svoji úctu k republikánským institucím a starým zvykům, nechal si jen přiznat titul Augustus (Vznešený). Jeho vládou začalo dlouhé období míru a prosperity zvané Pax Romana:
"Augustus zemřel 19.srpna, přibližně ve tři hodiny odpoledne. Zemřel v tomtéž pokoji, ve kterém zemřel jeho otec. Jeho tělo bylo převezeno do Říma. ... Byl pochován v hrobce, kterou sám vybudoval a kde již byla pohřbena těla jeho adoptivních synů Gaia a Lucia. O několik dnů později viděl Numerius Atticus, senátor pretoriánské třídy, bývalého princepse vystupovat na nebesa a senát vydal výnos, že se stal bohem."

Doporučujeme

Hrabě Monte Cristo III. díl
Hrabě Monte Cristo III. díl
Katalánec
Katalánec
Tajemný Etrusk
Tajemný Etrusk
Inkvizitor
Inkvizitor