Mrtvý z Olivetské hory

Mrtvý z Olivetské hory https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26966/bmid_mrtvy-z-olivetske-hory-5yR-26966.jpg 4 68 14

Augustin Veliký série

BĚHEM JEDINÉ NOCI MUSÍ AUGUSTIN VELIKÝ OBJASNIT VRAŽDU MUŽE Z OLIVETSKÉ HORY... Deštivou nocí uprostřed hor spěchá muž v lesnickém klobouku a se psem na vodítku. Ve tmě u skalního převisu se mihotá zář ohně trampského tábora a na lesní cestě leží mrtvé tělo se šerifskou hvězdou na košili. Mokrým lesem zatím brouzdají účastníci stokilometrového turistického pochodu – mezi nimi kriminalista na penzi Augustin Veliký, jeho přítel v činné službě nadporučík Dvořák a jejich společný známý, malíř Jozífek Smetana. Nevědí, že je kromě únavné túry čeká vyšetřování vraždy, jejíhož pachatele odhalí za jedinou noc... Třetí příběh ze série detektivek s Augustinem Velikým věnoval Jaroslav Velinský kamarádům trampům a památce jizerských lesů, kde v šedesátých letech založil trampskou osadu Island, která měla svůj kemp právě na vrcholu Olivetské hory.... celý text

mol378
mol378
05.03.2024 5 z 5

Třetí díl bez vermutu, i vtípků míň, nikoli ovšem humoru, ale teda! Velký můj obdiv má autor. S několika postavami v jedněch kulisách vytvořit tak zhuštěné napětí, tak nejisté, propletené vztahy, tak různé motivace! Čtenář začíná cosi tušit, ale jistého není nic. A k tomu atmosféra místa, noc, déšť, pořádně nevlídno. Nic tam nechybělo a nebylo tam nic navíc.

murdoch
murdoch
18.06.2023 5 z 5

Moje první setkání s tvorbou Jaroslava Velinského. Zanechalo ve mě takovou stopu, že jsem pak zkusil napsat podobnu povídku... A protože byla pořád ještě hodně podobná (a určitě jsem nechtěl posílat do světa něco jako plagiát), ještě jsem ji přepracoval a nakonec mi pomohla inspirovat něco už jiného a vlastního. Díky, Kapitáne Kide.

Luigi1
Luigi1
24.02.2022 4 z 5

Docela dobré čtení.

Meda77
Meda77
20.01.2022 4 z 5

Krásný detektivní román, formou sešitovky z domácí scény. Úsměvné, zábavné a detektivní,k tomu ještě dobře stylově napsané, takže standardní 4starsy.

kamibe
kamibe
12.01.2022

Jaké poklady ještě ve své knihovně najdu? Neodolala jsem a nejspíš opakovaně přečetla tuhle mistrně sepsanou detektivku také s nostalgickou vzpomínkou na popisovaní místa, kudy jsem kdysi také chodívala. Je k nevíře, kolik toho lidé jako Velinský dokázali obsáhnout, kde všude jsme je mohli najít, čeho všeho se dotkli nebo co všechno "způsobili".

Lískaran
Lískaran
28.01.2021 5 z 5

Velinský zhušťuje detektivku na situaci, ve které se Poiroti většinou předvádějí až na posledních stránkách – všichni podezřelí shromáždění na jednom místě. Jenže Velinský to nasazuje už od začátku a svému velikému detektivovi nastavuje obtížnost na „ultra hard“ – v nohách osmdesátikilometrový pochod, pod nohama mrtvola. Les, noc, tma jako v pytli a déšť a déšť. Což jsou - kromě stovek cigaret - skoro jediné kulisy a rekvizity. Pěkná ukázka jednoty místa, času a děje. Ale ani přes tenhle úsporný časoprostor nehrozí monotónnost nebo nuda a Velinský udržuje rovnováhu mezi tíživou atmosférou příběhu a typickými ostrovtipnými dialogy svých postav – a do toho občas utrousí přirovnání jako „Chřípí se mu dmulo, jako by sledoval stádo netopýrů hledím šestihlavňové brokovnice.“

Chesterton
Chesterton
30.09.2020 5 z 5

Nalákal mě komentář marlowe. Je to neskutečně luxusní záležitost, co vcucne po pár větách a už nepustí. Napětí ani úsměv na tváři se nevytratí ani na chvilku! Jen neměla jsem sešitovku, ale pouhé studené éčko, jediná chybka :o)

Toffee
Toffee
25.09.2020 4 z 5

Bezva. Noc v lese, prší, k nejbližšímu telefonu daleko a do toho mrtvola, stopy žádný nebo nejsou vidět. Nezbývá, než se znovu a znovu ptát, skládat dílečky informací dohromady, přežvýkávat všechno tak dlouho, až to bude dávat smysl. Na to, že se v detektivce nic víc neděje, je to čtivé a nenudila jsem se. Jediná úsměvná myšlenka mi šla hlavou, že to musela být zatraceně dlouhá noc :-)

marlowe
marlowe
21.07.2020 5 z 5

Čundrácká, detektivně konverzační šaráda, která se celá odehrává během několika málo hodin na jediném místě, konkrétně v hustém lese po vydatném dešti a za úplné tmy (!!!).
Kdo nečetl, neuvěří!
Ono totiž napsat detektivku (která navíc nenudí a šlape od začátku do konce) jen s použitím několika málo postav (o psu nemluvě), ztracených v neprostupném hvozdu kdesi na konci světa a pojmout ji tak, že veškeré scény jsou „nasnímány“ jen ve světle dvou ohňů a jedné baterky, tomu se říká majstrštyk, pane Velinský!

kolacky
kolacky
11.07.2020 5 z 5

Stalo se jedné noci...

bazyk21
bazyk21
26.01.2020 5 z 5

četl jsem po 30ti letech a opět jsem si to báječně užil, napínavé až do konce a samozřejmě zápletka, jak má být

dagmar5477
dagmar5477
25.11.2018 5 z 5

Vynikající příběh.

Corso
Corso
16.09.2018 4 z 5

Tento treti pribeh sa mi zda vyzretejsi, premyslenejsi ako predosle dva. Vdaka tomu ze sa odohrava v lesoch v uzavretej od sveta odrezanej skupine ludi, posobi skoro komorne. Velmi dobre napisana detektivka, az VELMI DOBRE. Pre mna velke prekvapenie. Slovne postuchovanie hlavnych postav je potlacene trosku do uzadia oproti prvym dvom pribehom, a zrazu je to celkom drsna zalezitost. Uz to nie je vtipny pokus o cesku detektivku ale vyzreta zalezitost. Cital som s potesenim.

kuruteku
kuruteku
10.05.2018 5 z 5

Už se těším na vandr na Island, nikdy jsem tam nebyl a lituji. Příběh je dokonale uzavřený, čtení na jednu/dvě noci, doporučuji za deště a lezavé zimy, rozdělat oheň a připíjet grog. Mrtvola stačí v knize. Paradoxně mi ani nechybělo Velikého cinzano a jiné propriety této série.

Kniha Mrtvý z Olivetské hory je v