Hra na smrt

Hra na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26965/bmid_hra-na-smrt-5PW-26965.jpg 4 69 19

Augustin Veliký série

Ptáci roznášejí městem ostatky mrtvé dívky, jejíž tělo se nakonec najde na nejméně pravděpodobném místě, které mají všichni na očích. Jen stará kartářka, kostelník a kroužek spiritistů vědí zřejmě víc, než kdo jiný. Do vyšetřování případu se kriminalistům z okresu pod velením kapitána Pařízka a nadporučíka Dvořáka připlete bývalý kolega Augustin Veliký a jeho bohémští přátelé, malíř Jozífek Smetana a sochařka Gréta Hornová. Tajemství vraždy, která svým mystickým pozadím připomíná jakýsi sektářský rituál, hrdinům dokonale znechutí jejich oblíbený vermut.... celý text

mol378
mol378
05.03.2024 5 z 5

Ve druhém díle byli už Augustin Veliký s Josífkem mí staří známí a splnili moje očekávání. Zápletka je prostě zapletená, a to fest, sem tam se dějí věci krajně nepravděpodobné, leč zábavné. Hodně zábavné, k čertu s pravděpodobností a logikou. Možná i překonám letitý zkušeností opodstatněný odpor k vermutu a někdy se pokusím zjistit, co jim na tom tlamolepu tak chutná. A mimochodem - vraha jsem uhodla asi třikrát, z toho dvakrát mě autor úplně zviklal.

LvíSrdce
LvíSrdce
22.11.2023 4 z 5

Přiznám se, že moje hodnocení je silně ovlivněno tím, jak si tu knihu matně pamatuju z doby, kdy jsem ji četl poprvné. Což už je tak zhruba 40 let.
Ale koupil jsem si to jako e-knihu, přečetl znovu a líbilo se mi to. Hlavně takový ten suchý humor, který je v té knize trochu nenápadně rozptýlen.

ninano
ninano
17.11.2023 4 z 5

Dávám přednost Velinského příběhům s Otou Finkem. V tomto případě popravdě nechápu autorův záměr s Augustinem Velikým, ale i tak slušná detektivka.

Luigi1
Luigi1
28.02.2022 3 z 5

No detektivka.

kokrokr
kokrokr
18.07.2021 2 z 5

Knihy pana Velinského mám rád a jeho Ota Fink je už klasika. Tohle se ale moc nepovedlo. Je vidět, že i mistr se občas utne. Celou sérii s Augustinem Velikým považuji za Velinského nejslabší romány. Škoda, takže jen za dva body.

Bulba
Bulba
13.04.2021 5 z 5

Z detektivek p. Velinského jsem přečetl hodně knih s Otou Finkem, oproti nim se mi první díl Alexandra Velikého (Spravedlivá pistole) zdál takový potřeštěný, a i ta orientace v ději rozděleném do spousty krátkých kapitol byla náročnější. Teď už jsem věděl, co mám očekávat, a kniha se mi opravdu hodně líbila - souhlasím se všemi kladnými komentáři. Knihy čtu jako e-knihy v novém vydání od Mystery Press.

jarin58
jarin58
27.11.2020 4 z 5

Budeme tiše jako česneková polévka.Vzpomínám jako kluk že se u nás říkalo,budeš zticha jako oukropeček.Oukropeček,kdo nezná je zdrobnělina oukropu a tomu se u nás říká česnečce.

Jirikk
Jirikk
19.08.2020 5 z 5

Dost dobra kniha, dost hustej námět pro knihu....

kolacky
kolacky
09.07.2020 5 z 5

"Budeme tiše jako česneková polévka."
No napadlo by to někoho z nás???

Česneksmedem
Česneksmedem
20.02.2020 5 z 5

Další velice dobré počtení od mistra Kida. Jak známo, jedná se o sérii Augustin Veliký. Asi je to blbost, ale když se do jeho příjmení vpasují dvě písmenka...
Co vás ihned trkne je kvantum přímé řeči. Partička výborná, hlášek plno: Vypadal jako blb, ale jakmile si nasadil brýle, měl tvář Lišky Bystroušky."
A závěr, to je blázinec. Doporučuji!

milan3144
milan3144
17.02.2020 5 z 5

Opravdu velmi dobré. Psáno s lehkostí, vtipem a napětí to rovněž nepostrádá. Jako vždy jsem se stal při vyšetřování pouhým přihlížejícím a možného pachatele jsem v průběhu děje tipoval spíše intuitivně a musel svůj tip několikrát opravovat. I když se zde vyskytuje na mě poměrně dost postav, což mi pak dělá u detektivek většinou docela problém, tak zde se mi v nich, až asi na dvě výjimky, podařilo udržet pořádek. Z těch co se do toho pořádku nevešly, naštěstí žádná nebyla vrahem, takže mi výsledný dojem nemohly pokazit.
Skvělé a zábavné pětihvězdí a už líčím na další díla od tohoto autora.

KačkaNik
KačkaNik
06.02.2020 5 z 5

Augustin Veliký a jeho "tým" jsou nejlepší a rozhodně nejhumornější čeští detektivové

babystar
babystar
17.10.2019 4 z 5

Příběh, v němž Augustin Veliký s přáteli rozmotává případ "zlatokopky", která svou chamtivostí spustila lavinu událostí, jež zmařily tři lidské životy a z jednoho "donchuana" udělaly vraha. Je to příběh tragický, ze začátku až morbidní, přesto jsou v něm i komické situace, kterým se zasmějete.

bazyk21
bazyk21
23.08.2019 5 z 5

skvělé, vtipné, napínavé až do konce

Veruci
Veruci
22.07.2019 4 z 5

Příjemné čtení na dovolenou. Moc pěkná, vtipná detektivka - Augustin Veliký s Jozífkem si mě zcela získali. Ten jejich humor je prostě úžasný.

faba
faba
06.09.2018 5 z 5

Výborná a vtipná detektivka. Četl jsem ji už asi čtyřikrát. V době kdy jsem to četl, jsem vůbec nevěděl, že to napsal Kapitán Kid. Marně jsem po knihovnách hledal něco dalšího od spisovatele Rabského. :-) Nyní už můžu tohoto autora číst bez dalšího „detektivního pátrání".

p0stm0derna
p0stm0derna
22.07.2018 5 z 5

Trochu závažnější než autorova řada s mladým detektivem Otou Finkem. Což není na škodu. Humor ale nechybí ani tak. Výborný děj i prostředí. Postavy místy parodické (zvlášť vedlejší) ale lze poznat, že jde o záměr. Závěrečná scéna v poirotovském stylu, dedukce a hypotézy se vrší terasovitě, přes to běží vodopád psychické manipulace...bezva.

Iwíček
Iwíček
19.04.2018 5 z 5

Musím říci, že tento román je opravdu zajímavý. Autor ukazuje, jakým způsobem lze aktualizovat detektivní žánr. Nejedná se tedy o klasickou detektivku. Jaroslav Velinský použil zajímavý námět a zápletku. Dílo mohu doporučit všem milovníkům detektivního žánru.

marlowe
marlowe
06.04.2014 3 z 5

Na rozdíl od bezděčného detektiva Oty Finka mi Augustin Veliký k srdci moc nepřirostl. Všichni protagonisté působí jaksi uměle a nevěrohodně - stejně jako celé to jejich kabaretně-amatérské policejní vyšetřování.
Oproti jedničce ubylo groteskních motivů, zato vlastní příběh natolik "zkomplikovatěl", že přestal být (alespoň pro mne) akceptovatelný (motiv mrtvého těla v báni, psychologické motivace aktérů, překotný výskyt osob na místě činu v okamžiku vraždy atd., atd.).
Přesto plánuji přečíst si i zbylé dva díly - třeba už jenom proto, abych zjistil, co těch dlouhých 18 let (dvojka byla napsána v roce 1972, trojka v roce 1990) s našimi hrdiny provedlo.

Kniha Hra na smrt je v