Attila

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Attila

braunerova
17.06.2019

Jak napsala Atanone, poklad za pár korun. Příběh začíná v roce 434 pohřbem krále Ruhy a končí smrtí Attily v roce 453. Flavius Aetius, "poslední Říman", nakonec impérium nezachránil. Bitvu na Katalaunských polích přesto považuji za jeden z mezníků, kdy se nerozhodovalo o osudu národa či říše, ale o budoucnosti Evropy. O záchraně naší civilizace vypovídají němí svědci - jména měst Lyon (Lugdunum), Trevír (Treverorum), Orleáns (Aureliani), Toulouse (Tolosa), Arles (Arelate) ... Autor se drží historických faktů, narazil jsem na drobné nesrovnalosti.

"Nebudu-li moci přijíti na pomoc Aureliani, biskupe, praví Aetius tiše, je Gallie ztracena pro Řím - a Řím pro svět."

Rok po smrti Attily se císař Valentinianus odměnil Aetiovi za věrnou službu dýkou do zad. Někdo prý tehdy císaři řekl: "Právě sis levou rukou uťal svou pravou". Vraždu milovaného generála nakonec pomstili dva žoldnéři, ironií osudu Hunové.

Atanone
21.05.2017

Jsem historioknihomol,neboli jsem zaujatá,proto nemůžu dát jinak než za 5.
Další poklad za pár korun z antikvariátu.
Poutavý příběh o válečníkovi,který se stal postrachem Evropy. Co vím,tak o něm mnoho knih není,takže jsem za tuhle ráda.
Dobře se to čte a nechybí ani milostný příběh o Ildiko. V této knize si s ním autor pohrál,protože Attilova smrt je dodnes nevyjasněná. Takže- ano,proč ne zrovna takhle?