Atómové návyky

Atómové návyky https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418125/bmid_atomove-navyky-M78-418125.png 4 695 123

Atómové návyky ponúkajú overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele. Popredný svetový odborník na tvorbu návykov James Clear odhaľuje praktické stratégie, ktoré vás do detailov naučia, ako si dokonale osvojiť drobné prejavy správania, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom. Ak vám padne zaťažko meniť návyky, problém nie je vo vás, ale v systéme, ktorý ste si vybrali. Neopakujete zlozvyky preto, že sa nechcete zmeniť, ale preto, že ste si na zmenu zvolili nesprávny systém. Nestúpate na úroveň svojich cieľov, klesáte na úroveň svojich systémov. S Atómovými návykmi získate plán, ktorý vám pomôže vystúpiť na novú úroveň. James Clear dokáže rozložiť komplikované témy na jednoduché prejavy správania, ktoré sa dajú okamžite zaviesť do každodenného života a práce. Čerpá z biológie, psychológie a neurovied, aby vytvoril zrozumiteľnú príručku o tom, ako docieliť, aby ste dobré návyky vnímali ako nevyhnutné a zlé ako nemožné. Čitateľov inšpiruje a pobaví aj pravdivými príbehmi zlatých olympijských medailistov, oceňovaných umelcov, úspešných podnikateľov, život zachraňujúcich lekárov a hviezdnych komikov, ktorí sa pomocou umenia malých návykov vyšvihli na vrchol svojej profesie. Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Atomic habits , 2018

Tori.U
13.07.2023 5 z 5

Podle mě jedna z nejlepších self-improvement knih, které jsem zatím četla.
Spíš než stresujícími metodikami se zabývá motivací, která by měla za změnou návyků stát. Samozřejmě, jako každá self-improvement kniha obsahuje spoustu balastu, ale -
Velké plus za mě je, že na konci každé kapitoly jsou v odrážkách shrnuty ty nejdůležitější body, které by si měl čtenář odnést. To velmi zvyšuje čitelnost celé knihy.

Mety15
05.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha, přečetl jsem ji během jednoho dne. Kniha ve mně probudila touhu dělat některé věci jinak, do života se určitě hodí.

DK197
01.07.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA: Jak už zde zaznělo, tato kniha je jednoduchý stručný návod, jak co nejsnadněji změnit svůj život. A podle mě to zatím dokonce i funguje. Přestože jsem na začátku čtení měla určité pochyby, teď je rozhodně nemám a ke knize se někdy možná vrátím. Určitě neuděláte chybu, když po knize sáhnete.

Dandy1
16.06.2023 4 z 5

Srozumitelný jednoduchý návod jak začít se změnami ve svém životě.

KerrKnock
16.06.2023

Kniha mi přijde jako takový fajn odrazový můstek pro kohokoliv, kdo chce začít s četbou tohoto typu knih a kdo chce začít měnit svůj život. Já jsem takových knih k rozvoji osobnosti přečetla pravděpodobně až moc, protože už jsem se nic nového nedočetla, ale to není vinou autora, jako spíš toho, že už toho mám prostě načteno příliš :)
Knihu proto nehodnotím, každopádně napsaná je hezky, čte se lehce a obsahuje shrnutí na konci každé kapitoly.

hu_87
20.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Ač nejsem běžným hltačem knih zaměřených na produktivitu, tahle je pro mě výjimkou.
Neskutečně se mi tahle jízda líbila.
Hlavní myšlenkou jsou návyky. Tedy, proč si tvoříme návyky (a hlavně - proč si tvoříme návyky, které nám škodí), k čemu jsou dobré a jak souvisí s pocitem odměny.
A hlavně: jak si za pomocí několika principů vytvářet návyky nové, které by nám lépe sloužily - za pomocí psychologie.
De facto je to místy i trochu zabroušení do tajů behaviorismu.
Ke konci knížky je i takové menší shrnutí a zopakování již přečteného, což může být pro místy nepozorného čtenáře celkem fajn.

DavidK.
04.05.2023 3 z 5

Přečetl jsem, protože tato kniha byla pro mě jako produktivního geeka opravdu doporučovaná. Myslel jsem si, že přijde s něčím revolučním, ale hlavní myšlenka je stále to, co se skoro všude píše: "Malé kroky se promění ve velké cíle." a možná to funguje, ale nikdy jsem neměl až takové odhodlání, abych se někam posunul. Je třeba odhodlání a vytrvalosti.
Chybu jsem ale udělal tím, že jsem si přečetl i ostatní knihy na produktivitu, protože se v něčem shodují a naopak v jiných věcech vylučují, takže během čtení se člověk musí opravdu zamyslet a říct si, co je pro něj podstatné a co je naopak zanedbatelné a nemusí to fungovat. Tato kniha mi sděluje, že bych měl začít si budovat návyky, které se přerostou v životní styl, ale také jsem si přečetl knihu: 4000 týdnů, kde je napsané, že bych se neměl snažit dokázat vše stihnout a dělat vše, neboť to není možné, ale měl bych se soustředit hlavně na to, co dokážu a co je pro mě výhodné, protože život je opravdu krátký.
Knihu doporučuji hlavně těm, kteří mají cíl, který chtějí dosáhnout a udělají pro to cokoliv. Takhle kniha vás nasměruje správným směrem a ukáže vám cíl, ale pokud hledáte nějakou univerzálnější příručku, tak bych doporučil knihu 4000 týdnů.

sgjoli
09.04.2023 4 z 5

Atomové návyky jsem poslouchala jako audioknihu a přiznám se, že jsem na počátku neměla kdovíjaká očekávání. Self-help knihy jsem vždycky brala tak nějak spíše s rezervou, ale v případě této publikace jsem docela mile překvapená.
To, co autor v knize uvádí, mi dávalo docela smysl. Jednotlivé kroky, jak si vybudovat nové návyky a jak se postupně zbavit zlozvyků, tu má autor popsané dost srozumitelně a jednotlivé kroky, jak toho dosáhnout, tu jsou popsané jednoduše a v nějaké návaznosti.
Je potřeba podotknout, že aby si člověk nějaké nové návyky budoval a zbavoval se zlozvyků, musí tomu být otevřený, chtít to a mít zájem, protože jinak to prostě fungovat nebude, když si budete o všem s negativním přesvědčením říkat, že to je nemožné něco měnit. A je jedno, jestli si budete číst podobnou literaturu nebo se o to budete pokoušet sami.
Určitě není na škodu, když o tom člověk zkouší kriticky přemýšlet a nějak ty návyky a různé postupy formovat na svoji o sobu a na svoji životní situaci. Ale o tom to je - být ochoten o tom alespoň přemýšlet, co vám autor v téhle knize nabízí, jestli by to třeba nemohlo fungovat i u vás. Neměla jsem pocit, že by si hrál na nějakého dogmatika, který by jen slepě nařizoval. Vychází ze své praxe a praxe lidí kolem sebe a prostě nabízí návod, který jemu fungoval. A je na vás, jestli to budete chtít aplikovat i na sebe.
Já teda některé postupy již zkusila zahrnout do svého života a zatím to vypadá nadějně. Zkouším to, jsem s tím však teprve na začátku. Asi si ale koupím i tištěnou knihu, protože některé věci si člověk na jeden poslech úplně nezapamatuje. Nemluvě o tom, že audiokniha nedisponuje grafickými přílohami (zcela logicky) a člověk si to musí dohledávat na stránkách nakladatele...
Každopádně za vyzkoušení to určitě stojí.

luckomar
26.03.2023 4 z 5

Kniha je napsaná hezky. Naučila jsem se pár nových věcí, které opravdu fungují. Třeba pravidlo 2 minut

MalejTucnak
26.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha jak dojít pomocí malých kroků každý den ke svému cíli.

uzivatel3682
14.03.2023 5 z 5

Moc nemám ráda knihy o seberozvoji nebo spíš neměla ,tahle kniha mi pomohla si uvědomit,že marním čas a mohla bych ho využít smysluplněji,začala jsem se učit španělštinu a strašně mě to baví. Začala jsem pracovat na dalších svých dovednostech a zlepšovat se ze dne na den. Jsem den ode dne lepší a lepší a můžu za to poděkovat této knize

Clea3112
26.02.2023 5 z 5

Velmi praktický a užitečný rádce, chcete-li si trochu zefektivnit život a zavést pár rutinných návyků, které se můžou týkat čehokoliv. Strukturované,smysluplné,čtivé. Příjemné překvapení :)

barustta
12.02.2023 5 z 5

Super knížka, která obsahuje praktický návod, jak efektivně zařadit do života ty dobré návyky.

drv94
08.02.2023 4 z 5

ak zavedieš aspon jeden dobrý návyk do svojho zivota (+ 1%), tak to zato stálo

petrucha86
08.02.2023 3 z 5

Leden je takový ideální čas na motivační literaturu, tak jsem jí dala šanci. A nebylo to vůbec špatné! Poměrně jednoduché a udržitelné rady na to “jak se stát lepším”. Jen v závěru už jsem se do čtení musela trochu nutit, hodně věcí se opakovalo a příklady sportovních týmů nejsou pro mě tím pravým.

deathmen
07.02.2023 4 z 5

mam rad motivacne knihy lebo mi menia zivot. Z kazdej takej knihy si chcem zobrat aspon jednu vec co ma posunie dalej a tu som si ich zobral viac ;) James nehovori co mate chciet a preco ale dava svoj navod ako sa k tomu dopracovat. Velmi dobre spracovana kniha.

Elsasbooks
04.02.2023 4 z 5

Jak spousta lidí v komentářích zmiňuje, tak autor se často opakuje (především ve zmiňování čtyř stěžejních zákonů této knížky), což ale není na škodu, protože jak se říká, tak opakování je matka moudrosti. Musím pochválit, že se kniha dobře četla a spousta myšlenek zde byla demonstrována na příkladech ze skutečného života. Za mě byl asi nejvíce obohacující závěr knihy, kde jsem zvýrazňovačem podtrhávala téměř neustále vše, co mi v knize přišlo důležité. Za mě mohu jedině doporučit. Skvělý návod, jak si zefektivnit a zlepšit kvalitu života. Určitě je zde spousta myšlenek, které vás mohou posunout dále.

roso.mak
04.02.2023 4 z 5

Zajímavé a motivační. A troufám si říct i funkční. Navíc si dali praci se strukturováním knihy a souhrny, takže kdo nechce to důležité hledat mezi příběhy ze života, nemusí.

slunečnice_
29.01.2023 4 z 5

Mě se kniha líbila, autor je systematický, vše je doplněno tabulkami, grafy, shrnutími. Mnoho věcí se zde opakuje, ale nepřišlo mi to moc rušivé.

PFP
28.01.2023 4 z 5

Hodně motivující knížka. Vyhovuje mi, že je autor velmi systematický a snaží se dát čtenáři jasný návod, podle kterého lze pokračovat. Nevěnuje se příliš pocitům a těmto "jemnostem". V zásadě to staví do roviny - "Chceš něco změnit?". "Můžeš, a tady máš manuál". Konec je lehce nezáživný. Ale knížka jako celek stojí za to si ji přečíst.

rozvoj osobnosti, osobní rozvoj populárně-naučné publikace

Autorovy knížky

James Clear