Atlas odlehlých ostrovů

Atlas odlehlých ostrovů https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105100/atlas-odlehlych-ostrovu-105100.jpg 4 75 20

Podtitul: Padesát ostrovů, které jsem nikdy nenavštívila a nikdy nenavštívím Kdo otevře jednu z nejkrásnějších knih poslední doby, Atlas odlehlých ostrovů, může se ztratit světu jako Robinson Crusoe, cítit moře, slyšet příboj a racky, vidět ledovce a skály. A pod nohama jemný písek... V dnešním globalizovaném světě se zdá téměř nemožné, že ještě existují těžce dosažitelná místa. Přesto je Judith Schalansky našla: padesát odlehlých ostrovů, padesát teček ve světových oceánech, nesoucích pohádková jména jako ostrov Samoty, Pukapuka, Fangataufa nebo ostrov Zklamání. Autorka s lehkostí vypráví tak absurdní příběhy, jaké je schopna vymyslet snad jen realita omezená na několik kilometrů čtverečních ztracených kdesi v oceánu. Jsou to příběhy o vzácných zvířatech, podivných lidech, o ztroskotaných otrocích a osamělých přírodovědcích, zbloudilých objevitelích a vyšinutých strážcích majáku, o zapomenutých námořnících a vzbouřencích, příběhy o touze a odloučení... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , 65. pole

Atlas der abgelegenen Inseln , 2011

Yarwen
19.03.2023 2 z 5

Autorka do knihy vybrala ty nejodlehlejší a nejexotičtější ostrovy, ať už ty s tropickými palmami nebo nebo jiné s věčným ledem. Záběr je tedy zdařilý, každý ostrov obsahuje jednu stránku popisu, na protilehlém listu je pak mapa ostrova.
A právě s texty k ostrovům mám malý problém - někdy jsou zdařilé, většinou ale obsahují jen malý výsek historie či příběh, který zdaleka nepodává širší obraz o daném místě. A někdy je text úplně o ničem, kdy čtenář přemýšlí, co tím autorka chtěla vlastně říct.
Nejvýstižnější popis této knihy je tak z mého pohledu "nevyužitý potenciál".

jaghut
15.02.2023 5 z 5

...konečně knížka kde jsem se mohl něco málo dočíst o mém nejoblíbenějším ostrově ke kterému jsem se kdysi v dětství prstem na mapě došoural a to o ostrově, resp. souostroví Tristan da Cunha v Atlantském oceánu
...krásná kniha, líbila by se mi i kdyby byla v japonštině, nejde v ní ani tak o text ale o vzhled, vůni, barvu, prostě je to krásné výtvarné dílo které je potřeba viditelně umístit a ne zastrčit do knihovny
...milá záležitost, která pohladí po duši

pajaroh
01.10.2022 3 z 5

Kniha o (většinou) neznámých ostrovech zachycující výstřední příběhy z těchto míst. Zpracovaná je velmi pěkně, odlišné osudy či události zaujmou a myslím, že by se o nich dalo napsat mnohem více a prostě je rozepsat. Jako celek působí kniha útržkovitě a neuceleně, jako začátek či část něčeho velkého, krásného. Snad chybí závěr (ano, úvod jsem četla) a osobně si myslím, že cena za novou knihu je značně přemrštěná.

iva4418
19.11.2021 5 z 5

Překvapilo mě, že existuje někdo, komu se kniha nelíbí. Ale jak nad tím uvažuji, dává to logiku. Kniha není pro milovníky faktů, kteří potřebují vyčerpávající informace. Je pro milovníky romantiky, tajemna a zvláštních příběhů. Často je příběh ostrova jen jeden jeho okamžik, jeden den nebo zajímavost. Příběhy jsou krásně napsané a dýchá z nich atmosféra ostrova. Někde je to chlad a pustina, jinde teplo a energie obyvatel, zoufalství nebo naděje. Mě kniha naprosto uchvátila. Jedinou vadou je malé písmo nevýrazné barvy. Knihu jsme četli při svíčkách a byl to problém.

IHT
10.05.2020 3 z 5

Určitě to není kniha vhodná na noční stolek, protože oranžové písmo vyžaduje lepší osvětlení. Pro mě zcela ideální čtení na toaletu (s prominutím, chápu, že to zní kacířsky) - to znamená krátké texty na sebe nenavazující.
Formát a styl knihy jsou zajímavé, ale je zjevné, že bylo výrazně upřednostněno umělečno před faktografií. O spoustě ostrovů by šlo napsat mnohem více, u hodně z nich jsou jen smyšlené poetické příběhy jejich objevitelů....

1amu
22.01.2020 3 z 5

Na ostrovy jsem fanda i zatoužil jsem po této knize. Přes Google jsem se dostal na internetovou prodejnu Dobré knihy v Holešovicích. Internetové obchody, součást našeho moderního života, nám však prodávají cosi, co bych nazval "zajícem v pytli". Knihu jsem v pořádku vyzvedl (na zaplacenou částku se mi zdála poněkud tenká), papír střední kvality, inu myslel jsem, že nejkrásnější kniha Německa by si zasloužila lepší, tedy bibliofilské vydání. Jako dobrý marketingový tah považuji od vydavatele (65.pole) i citaci, že jde zároveň o nejkrásnější cestopisnou knihu roku 2010, oceněnou ve francouzské soutěži La Nuit de Livre. Tolik chvály, říkám si, to musí být klenot !
Jak pro koho. Těšil jsem se, že získám dílo plné informací a dějin oněch odlehlých ostrovů. Chyba lávky. Jedinou kvalitou díla je u každého ostrova pečlivě provedená mapa a zeměpisná poloha, bohužel toť vše. Třeba ostrov Tromelin obsahuje 24 řádků (trochu historie, nic více). Mapička na druhé straně kuriózní, nepoužít brýle - Tromelin bych neviděl.
Zkrátka Judith S. sice píše o 50-ti ostrovech, které nikdy nenavštívila a nikdy nenavštíví (zde jsme na tom stejně). Možná ťukla na přání romantických duší, přejících si přečíst o Larsi Christensenovi, který dorazil jako první k břehům Ostrova Petra I. v roce 1927 a přivezl 175 vzorků hornin (konec informace), zdá se mi to trochu málo.

Margherita_N
14.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila z nadšení z toho, že máme s autorkou stejnou zálibu - hledat na mapě odlehlé ostrovy a představovat si život na nich. Je milá, každému ostrovu je věnován krátký popisek velkým písmem, dá se v tom hezky listovat, prohlížet a fantazírovat.

pahorkatina
13.06.2019 5 z 5

Pokud patříte k lidem, kteří občas chtějí zmizet, tato nálož tajemnosti a zasněné beznaděje se jistě stane vaším skromným teleportem do naplňující samoty. A jste-li navíc člověkem, kterému šedou kůru mozkovou věčně omývají vlny imaginativních myšlenek, dostanete se ještě dál než na ten nejodlehlejší ostrov.

frantisek6180
16.10.2018 3 z 5

Za mě zklamání, ale současně jsem od knihy zjevně čekal něco jiného....něco více faktografického, cestopisného, to jsem zde moc nenalezl, proto 3.

lentolog
08.05.2018 5 z 5

Na opustený ostrov...

houbaaa
08.01.2018 4 z 5

Velice zvláštní knížka, která vám vždy pouze naznační kousek příběhu daného místa a zbytek nechá na vaší investigaci a hlavně fantazii. Já si ji četl vždy před spaním a pak si představoval a domýšlel osudy každého z ostrovů. Není to však pro každého a ne-geografy asi úplně nezaujme.

bagel
22.12.2017 5 z 5

Vynikající kniha. Některá místa jsou celkem známá, ale většinou ani pořádně nevíme, kde leží. Příběhy spojené s ostrovy byly zajímavé a nutí něco více se o nich dozvědět.

Madam.art
29.06.2017 5 z 5

Kniha má pro mě nevýrazný přebal, ale svým tématem a zpracováním kapitol je neobyčejná. Klaustrofobní a většinou podivuhodné příběhy vzdálených ostrovů autorka zpracovala "impresionisticky". Zůstal pocit, dojem, přání, záhada, chuť dozvědět se ještě víc. Samí Robinsoni. Geniální nápad.

Eorin
12.04.2017 5 z 5

jednoduše wow!
Strhující, nádherné, poutavé a místy i krapet děsivé.
P.S.: Liberecké naivní divadlo se touto knihou inspirovalo k inscenaci - a to velmi zdařilé, doporučuji všem! (https://www.i-divadlo.cz/divadlo/naivni-divadlo-liberec/jsou-mista-oblibena-tmou-kde-nikdy-a-nic-na-ostrovech-se-skryva-odlehlych)

Bonda
28.02.2017

Kniha plná faktů – většinou kuriózních a často i děsivých útržků z historie pár desítek izolovaných (tj. z pevniny těžko přístupných) ostrovů. Nemůžu si pomoct, zůstal mi z toho pocit, že být člověkem je strašné a být zvířetem není o nic lepší.

ochwey
15.02.2017 5 z 5

Prostě krásné!
Nádherné obrázky ostrovů (protože mé kartografické srdce nemůže říct, že mapy, na to jsou kritéria!), a ty texty! Miluju takové zajímavosti o místech, a v této lyrické formě to bylo dokonalé. A navíc mě to nutilo dohledávat si další informace o ostrovech, a tak to má podle mě být.

bejan
29.09.2015 5 z 5

Rádi jste od malička cestovali prstem po mapě a po globu? Je pro vás snění o zemích, kam se nikdy nepodíváte stejně přitažlivé, jako samotné cestování? Tak tohle je kniha právě pro vás. Krásná, zajímavá, obohacující.

kristleko
07.05.2014 5 z 5

Předně krásně vypravená kniha, kterou jsem si na knižním veletrhu před dvěma lety nemohl nekoupit, protože odlehlé ostrovy a jejich bizarní příběhy vyloženě miluji, podobně jako se k tomu vyznává autorka v úvodní kapitole. No a rozhodně jsem nebyl zklamán, naopak! Autorka si udělala dobré rešerše, příběhy většiny ostrovů jsou velmi zajímavé a hlavně je každý trochu jiný. Spojuje se tu touha po objevování, penězích i ovládání, jsou smutné i veselé. Knížku mám vedle postele a rád ji před spaním otevírám.

puml
26.10.2013 5 z 5

Krásná knížka. Je to jedna z těch knih, kterou člověk vezme do ruky především pro její vzhled a netradiční téma. Každému ostrovu a ostrůvku je věnována jedna dvojstrana s popisem událostí, které se k ostrovu vážou a s krásně vyvedénou mapou ostrova se všemi těmi mnohdy bizarními jemény zálivů, hor, řek, městeček nebo spíš osad a zaniklých meteorologických stanic. Popisy samotné jsou vynikající kombinací faktů a fantazie autorky. Nejedná se tak o nudný výčet dat, ale spíš o příběhy, ze kterých kolikrát pořádně zamrazí, nebo se naopak neubráníte smíchu, ale je to většinou hořký smích, který zaniká v šumu okolních nekonečných vodních pustin, protože život na "rajském" ostrově často není žádná procházka rájem, ale spíš bojem o holý život na pokraji šílenství. Doporučuji.

Sarah01
25.09.2013 2 z 5

Kniha je tedy pěkná, ale ty příběhy u jednotlivých mapek, to by mohl sepsat kdekdo. Já bych přidala snad i nějaké fotky a autorce bych doporučila ještě pokračovat v další knize, odlehlých ostrovů je určitě víc.

ostrovy

Judith Schalansky
německá, 1980
2012  86%Atlas odlehlých ostrovů
2013  66%Žirafí krk

Kniha Atlas odlehlých ostrovů je v