Atlas mraků

Atlas mraků https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14976/bmid_atlas-mraku-1kF-14976.jpg 4 1616 330

Nevšední kniha anglického autora, který ve svém rozsáhlém románu stírá hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami. Autor neváhá a prostřednictvím hlavních hrdinů se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i nad jejími ničivými důsledky. Hlavní hrdiny spojuje touha po spravedlnosti, po lepším a ideálnějším životě, po obyčejném lidském štěstí. První část knihy tvoří deník nedobrovolného cestovatele z konce devatenáctého století. Následuje vyprávění hudebního skladatele z první poloviny dvacátého století, který čelí nejednomu věřiteli, pro velkou karetní vášeň. V dalším příběhu poznáváme ambiciozní mladou ženu, jež je na stopě velkému odhalení, bohužel poleví ve své ostražitosti, což ji stojí život. Jednotlivé příběhy se prolínají, hrdinové se setkávají, aby v jejich příběhu mohl pokračovat někdo další v jiné době.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

Cloud Atlas , 2004

felixrr
07.04.2024 5 z 5

Tohle pro mě byla dosti náročná jízda, ale stálo to za to. Příběhy jsou výborně propracované, každý má osobitý styl/žánr, prostředí, postavy, zápletku, jazyk a rozuzlení, přesto jsou protkané společným motivem. Rozhodně to není dílo, které by se četlo dobře a lehce, ale možná právě o to je působivější.

Ishir
05.03.2024 4 z 5

6 příběhů v jedné knize. Některé byly skvělé jiné mě moc nenadchly.

Mikky01
05.03.2024 5 z 5

V knize najdete celkem šest příběhů, které se odehrávají v různých časových pásmech. Příběhy jsou unikátní, některé jsou dojemné, dramatické a detektivní. Všechny příběhy mají jeden společný fragment, který je spojuje, a tím je reinkarnace duše a poselství s tím spojené. V knize se dozvíte, co se stane, když se jednotlivec odhodlá změnit budoucnost a najít pravdu, kterou skrývá samo lidstvo.
Na knize je geniální to, jak jsou příběhy poskládané. Budete je číst od začátku do konce, kde se Vám až na konci knihy odhalí, jak dopadl jeden z prvních příběhů. Když se dočtete do středu knihy, tak budete odměněni jedním uceleným příběhem, který je zároveň z budoucnosti a tím pádem je závěrečný.
V knize jsem našel mnoho podnětných myšlenek, které mnou rezonují a nedávají mi spát.

Doporučení Vám dám na můj nejoblíbenější příběh z knihy, to ale neznamená, že by ostatní příběhy byly špatné. Tento ve mně zanechal mnoho emocí a myšlenek. Jedná se o příběh Sonmi-451, který se odehrává v dystopické budoucnosti .Příběh Vám ukáže svědectví o jejím krátkém životě v čase, kdy se lidstvo štěpí na čistokrevné a klony. Somni spadá do řádu klonů - servantek, které jsou zneužívány ve prospěch společnosti, jsou nuceny otročit pro privilegovanější vrstvu na zemi, živí se „mýdlem a pracují do úmoru. Somni během svého krátkého života začíná zjišťovat, že vše, čím jí společnost „krmila“ byla jen lež. Poté, co ztratí všechny své iluze, bude se snažit bojovat proti nadvládě, moci a dát lidem naděj a víru v lidstvo.
Avšak její skutky nedokáží odvrátit nevyhnutelný pád společnosti, ale stane se takzvaným symbolem pro závěrečný příběh knihy.

Jak by řekl Zachary v posledním příběhu (knižní mluva tohoto příběhu byla naprosto excelentní :-D) -

„Kdo teda způsobil Pád, dyž ne Starej Georgie? Jasnozřivá vodpověděla: To Dávný způsobili svůj vlastní Pád. Jo, její slova byly jak lano ukroucený z kouře. Dávný ale přece měli moudro! Vodpověď si pamatuju: jejich moudro ovládalo nemoci, míle i semínka a zázraky měnilo na vobyčejnou věc, jedno ale vovládnout neumělo, kdepak, hlad v lidských srdcích, jo, hlad mít víc.“

Knihu doporučuji všemi deseti. Atlas mraků je dílo, které stojí si za to přečíst, i když se jedná o lehce náročnější čtivo. Existuje i filmové zpracování, které je skvělé, ale chybí tam dost podstatných scén z knihy,

Hodnocení 9/10

Timkim
10.02.2024 3 z 5

Uf, to bylo tedy dřina. Filmové zpracování mě opět minulo, ale vím že existuje. Dal jsem tedy knihu a bylo to vážně náročné. Příběh první se mi líbil asi nejméně, ale zatnul jsem zuby a dal jsem pár dalších stran...kupodivu pak už to bylo lepší a lepší. U Timotiho jsem se dokonce smál. Celkově je ta kniha vyvážená, ale že bych ji chtěl číst znovu, to opravdu ne. Dnes střed.

Tvurce001
05.02.2024 4 z 5

Mám rád těžké čtení...těžké příběhy a nesourodost. Trochu mi to připomíná mě. Téměř ničemu nerozumím, ale celek, tak nějak drží ten příběh opatrně pohromadě.

Lucif
03.02.2024 odpad!

Nedočteno. Doporučila mi to osoba, která viděla film. Nelíbí se mi ten styl psaní. Pár stránek jsem překousala, zkusila jsem to ještě kus dál, ale nebudu se do toho nutit, raději si seženu ten film. Možná je to tím, že jsem teď četla tak dobré knížky se skvělým popisem místa i situace a tohle bylo takové divné, nenalákalo mě to. Navíc jsem pak četla recenze a zjistila, že je pro hodně lidí těžké udržet více otevřených příběhů (někdo to dokonce přirovnal k několika otevřeným knihám), což bych už vůbec nedala - bohatě mi stačil ten jeden začátek příběhu :(

RMarkéta
30.01.2024 5 z 5

Originální počin. Několik knih v jednom. Každý z příběhů je psaný jiným stylem. Na první moment vypadají, jako by spolu vůbec nesouvisely a mohly fungovat samostatně. Přesto je něco spojuje. Zajímavý pohled na člověka a jeho touhy. Hezky zobrazená minulost, přítomnost a budoucnost v průběhu věků. Nutí čtenáře k přemýšlení.

bh69
10.12.2023 2 z 5

film mně zklamal a kniha to jen potvrdila... Zkouším ji po čase číst podruhé, poprvé jsem ji odložil, a v polovině opět váhám, jestli stojí za čas. Je to sbírka nesourodých povídek, které samostatně jsou nezajímavé, plytké, nudné a vysledek je zmatený ..

Andi
20.11.2023 4 z 5

Obsáhlejší než film, poskládala jsem si tak ucelený obrázek o tomto díle. Jedna z mála knih, ke které film patří a doplňují se. Snad autor promine. Heh.

TomHr
15.11.2023 5 z 5

Šest knih v jednom – no nekupte to!
Skutečně se jedná o šest svébytných příběhů, více či méně propojených, přestože jsou odděleny desítkami let či dokonce staletími. Jednotlivé novely jsou odlišeny nejen dobou a místem, ale i jazykem a jazykovými prostředky – sarkasmem a černým humorem protkané vyprávění Timothyho Cavendishe je tolik nepodobné projevu robotky ze vzdálené budoucnosti. Nosnou linkou je svoboda, která nabývá zcela konkrétních významů v jednotlivých příbězích. Jednou sledujeme čirý rasismus, jindy „věznění“ v domově důchodců.
Každá část velmi dobře funguje sama o sobě, vyprávění mají spád, atmosféru, gradaci. Ovšem děj bez varování končí a ocitáme se na jiném místě a v jiném čase. Ano, dočkáme se rozuzlení každého z příběhů, ovšem někdy dá trochu práci vzpomenout si na jednotlivé postavy a o co vlastně šlo. Přispěl ten roztrhaný způsob vyprávění k působivosti knihy? Nebo by bylo stejně dobré přečíst si jednotlivé díly vcelku? Nedokážu se rozhodnout. Co ale vím, že se jedná o skvělou knihu a nezapomenutelný zážitek.

freejazz
01.11.2023 5 z 5

najprv som si chcel pozrieť film, ale nejako som naň nevedel natrafiť. tak som sa pustil do čítania - a nevedel sa od knihy odtrhnúť. keď som sa zorientoval, bola to báječná jazda, v ktorej všetko do seba zapadalo a výsledkom bol veľmi farebný obraz toho, odkiaľ ideme, kam kráčame a čo nás tam čaká.
takže som si potom pozrel aj ten film. a bol nemenej zaujímavý. navyše tým, že sa dosť držal literárnej predlohy som ho pozeral tak, že som vedel, wocogou.
a tak teraz zháňam knihu za rozumnú cenu, aby som si doplnil knižnicu:)

coquus
30.10.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem měl v hledáčku už dlouho, ale až teď přišel její čas. Zajímavý nápad prolínání příběhů z různých dob je zde navíc umocněn různým stylem vyprávění každého z nich. Navíc příběhy nejsou samoúčelné, každý z nich má určitou hloubku, která i v kontextu s těmi ostatními nutí k zamyšlení.

„... jednoho krásného dne čistě dravčí, kořistnický svět sám sebe pozře. Ano, ďábel si bude odnášet ty nejposlednější, dokud se z prvních nestanou poslední. V případě jednotlivce sobectví zohyzďuje duši, v případě lidského druhu znamená sobectví vyhubení.“

mitsucz
24.08.2023 5 z 5

Totální bomba, šest příběhů odehrávajících se v jiném čase, na jiných místech a všechny částečně propojené, každý psaný jiným stylem. Skvělá kniha!

Robodlak
15.08.2023 5 z 5

Zajímavá a mnohovrstevnatá kniha. Příběhy odehrávající se v různých dobách mají vždy nějaké společné pojítko. Navíc je to velmi dobře napsané.

deathmen
22.03.2023 4 z 5

na knihu som mal vyborne odporucania a myslim ze sa do velkej miery potvrdili. Zaujimavy koncept, bravurne pasaze, drobnostami prepletene pribehy... na druhu stranu aj viac pre mna nezaujimavych pasazi a prilis kvetnateho opisovania. Taka sinusoida. Koniec vsak nie je na jej vrchole. V globale je to velmi dobra kniha pri ktorej sa musi clovek dobre sustredit aby si ju uzil.

Romanka89
22.12.2022 4 z 5

Dlouho odkládaná kniha, ani nevím proč. Nakonec se mi velmi líbila, směs různých žánrů a stylů, několik příběhů, které ač tak různé, přesto je něco spojuje. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

cérka
01.12.2022 3 z 5

Audiokniha

Před koncem roku 2022 se mi podařilo odkrojit další pomyslný kousíček z mého obrovského seznamu knih. Tentokráte tomu opět napomohl Klub milovníků knih a naše společné téma: kniha od Davida Mitchella.

Je to má první kniha od tohoto autora a mé pocity jsou rozporuplné. Slyšela jsem tolik chvály a na konec jsem zřejmě rozšířila zdejší řady a patřím k těm, kteří nepochopili.
Kniha je velmi rozsáhlá a rozdělená do několika kapitol. Jednotlivé příběhy na mě však působily spíše jako samostatné povídky a jejich "rozpůlení" mi samotný poslech spíše zkomplikovalo. Měla jsem pocit, že mám rozečteno pět knih najednou a místy nevím, kterou právě čtu.
Při samotném poslechu jsem se velmi soustředila, bála jsem se, že mi něco unikne a já nepochopím. A tak jsem se neustále vracela a hledala a číhala... Konec jsem poslouchala snad 5x. Jediným společným bodem, který jsem objevila je mateřské znaménko a posláním knihy upozornit na problémy civilizace.
Kniha pro mě tedy zůstává velkým otazníkem. Moc těším na následující KMK a vášnivou diskusi, kterou zcela jistě povedeme. Ve středu tedy snad dojdu k poznání a pochopím ;)

L.Helena
26.11.2022 3 z 5

Audiokniha
Já jsem knihu pochopila jako velmi rozsáhlé, promyšlené a propracované dílo, které skrývá své poselství v tom, že se dotýká různých nešvarů a nebezpečí ve vývoji lidské civilizace. Ovšem i jen poslouchat to pro mě byla doslova dřina. Přišlo mi to příliš komplikované, vůbec jsem neměla ten správný literární požitek, musela jsem být neustále soustředěná, jinak mi unikaly souvislosti a nebo jsem je tam hledala a říkala si, zda tam vůbec jsou. Mnohé pasáže jsem musela poslouchat opakovaně, nakonec jsem si půjčila tištěnou knihu a občas do ní nahlídla, abych se vůbec zorientovala. Byla tam místa, která jsem poslouchala se zaujetím, ale to bylo spíš jen díky hlasovému podání některých předčítajících (např. Martin Stránský), kdybych však měla knihu číst, zřejmě bych u ní nevydržela. Vzhledem k ostatním nadšeným pětihvězdičkovým komentářům jsem čekala nějaký závěrečný wow efekt, kde mi to vše docvakne a propojí se, z čeho si doslova sednu na zadek, jenže ta poslední pasáž byla snad to úplně nejnudnější na celé knize.
Zřejmě rozšiřuji řadu těch čtenářů, kteří knihu nepochopili.

smardice
17.08.2022 3 z 5

Poslech na doporučení svého syna, který byl velice nadšen filmem. No, jak tady někdo psal, že pokuď dám méně než 5 hvězdiček, tak jsem knihu nepochopila. Prostě nepochopila, zkusím mrknout na film, snad mi to dojde.

Belanna
11.08.2022 5 z 5

I já spadám do skupiny, která je knihou unešená. Řekla bych, dokonalost sama.
Zdánlivě nesouvisející příběhy a postavy jsou těsně propojeny. Někdo by řekl, chaos.
Ale z každé věty je to cítit, stačí vnímat a žene vás to dál a dál, až na samý konec. Mozek se točí na plné obrátky jak přichází na skrytá poselství a pravdy.
Je to zkrátka úžasné, hutné a netradičně psané dílo, které si zaslouží pozornost ... i když, jak už tu padlo, není pro každého.