Atlas mraků

Atlas mraků https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14976/bmid_atlas-mraku-1kF-14976.jpg 4 1616 330

Nevšední kniha anglického autora, který ve svém rozsáhlém románu stírá hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami. Autor neváhá a prostřednictvím hlavních hrdinů se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i nad jejími ničivými důsledky. Hlavní hrdiny spojuje touha po spravedlnosti, po lepším a ideálnějším životě, po obyčejném lidském štěstí. První část knihy tvoří deník nedobrovolného cestovatele z konce devatenáctého století. Následuje vyprávění hudebního skladatele z první poloviny dvacátého století, který čelí nejednomu věřiteli, pro velkou karetní vášeň. V dalším příběhu poznáváme ambiciozní mladou ženu, jež je na stopě velkému odhalení, bohužel poleví ve své ostražitosti, což ji stojí život. Jednotlivé příběhy se prolínají, hrdinové se setkávají, aby v jejich příběhu mohl pokračovat někdo další v jiné době.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

Cloud Atlas , 2004

jaina-immortal
03.01.2014 2 z 5

Pěkný příběh, ale jistě by šel napsat mnohem více zajímavěji. Chtělo by to víc popisů krajiny a míst, ve kterých se děj odehrává. Musím upozornit na naprosto příšerný český překlad, většina vět nedává smysl, je to jako kdyby kniha byla přeložena Google překladačem a ne myslícím člověkem. Tento nepovedený překlad naprosto kazí dojem z celé knihy.

simca007
03.01.2014 3 z 5

Těžké čtení, ale rozhodně výjimečná kniha, která stojí za přečtení!

Janek
01.01.2014 5 z 5

"Člověk je schopen každou hranici překročit, pokud pochopí, že je toho schopen." (Atlas mraků, Praha: MF 2012: s. 449)
Neuvěřitelná mozaika osudů, skládanka nespočetného množství dílků, drobností, které do sebe podivuhodně zapadají. Skvostné dílo, které vás zavede do světů, o kterých se vám ani nezdálo.
Náročnější čtení, Literatura pro trpělivé čtenáře.
Na film jsem se chtěla podívat až po přečtení knížky, už mě ale nebavil. Nevydržela jsem ani hodinu.

LuciusWlk
23.12.2013 4 z 5

Bezesporu velmi zajímavé čtení. Výborně vymyšlený příběh, který je poskládán s několika povídek, jejichž propojení, je pouze v detailech. Z minulosti do budoucnosti a zase zpět. Čtivé, nápadité. Nicméně, čekal jsem na závěr něco zásadního, něco dech beroucího, nebo šokujícího. Závěr však všumí do nějakého konce a to je velká škoda. Nicméně, stojí za přečtení.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy: Touha po zvýšení, již tak bravurního filmového zážitků, bude splněna přečtením knihy ještě před zhlédnutím. Odpadne tak jistá nepřehlednost, která může pří této formě vyprávění, nutit kapánek více přemýšlet. Nicméně je příběh úchvatně poskládán a nějak jsem neměl problém se orientovat, což, uznávám, mohlo ovlivnit znalost knižní předlohy. Překvapilo mě, jak bylo dějové přeskakování vymyšleno a dotaženo do detailu, kdy i několika vteřinový prostřih, měl v konečném důsledku svůj smysl k dotvoření myšlenky. Jedná se o jeden s těch snímků, kdy znalost knihy neochudí o filmový prožitek, byť je scénář docela filmově upraven. Naopak jej posílí. Tři hodiny uplynuly opravdu rychle, klidně bych další hodinu snesl :)) Masky občas byly moc latexové, což mě trochu zamrzelo, nicméně jde o jedinou výtku k Atlasu jako celku. Vynikající.

efka.michalkova
21.12.2013 2 z 5

Po všech chválách, co jsem slyšela, jsem i já konečně přečetla, a zklamaně dodávám, že jsem čekala mnohem mnohem víc. Dle mého názoru je kniha plytká, bohužel mě nevtáhla do děje. Jediná část, která mě opravdu zaujala, byla futuristická vize a příběh Orison Sonmi. Nápad knihy a zápletky celého děje se mi velice líbí, bohužel si myslím, že se dal napsat mnohem zajímavěji. Byla tam spousta podnětů, do kterých se dalo zabrousit hlouběji, autor však zůstával celkem zbytečně na povrchu. Možná na podnět knihy vznikl celkem zajímavý a nepříliš náročný film, který u nenáročného diváka trochu polechtá filosofické zaujetí, ani na ten se já však nepodívám.

Jazz06
16.12.2013 2 z 5

Sice jsem knihu dočetl, ale trvalo mi to neskutečně dlouho. Prostě mě moc nedokázala vtáhnout. Některé příběhy sice ano, zvlášť Sloosha's Crossin' a Orison of Sonmi, ale jinak je knížka hrozně nekonzistentní a roztříštěná. Například kapitoly Pacific Journal, Ghastly Ordeal of T.C. a hlavně pak Letters from Z. mě absolutně nebavily. Navíc než se člověk dostane k druhé polovině kapitoly tak zapomene co se stalo v té první a pak už vůbec neví co se děje... Nějaké větší provázání příběhů chybí, nebo mi spíš uniklo kvůli dlouhým prodlevám mezi jednotlivým čtením knihy, takže mi přišlo že jde vlastně jen o 6 povídek, což mě hodně zklamalo. Film jsem zatím neviděl, ale doufám, že bude trochu víc držet pohromadě.

Kormorán
14.12.2013 4 z 5

Atlas mraků je díky své formě bezesporu výjimečným knižním dílem, které i přes počáteční roztříštěnost dokáže čtenáře silně vtáhnout do příběhů jednotlivých postav a navíc všem dopřát skvostnou gradaci a katarzi. Jen škoda, že některé příběhu (Poločas rozpadu, Dopisy RF) jsou mnohem zajímavější než jiné (především Hrůzostrašná muka TC). Když navíc člověk odhlédne od formy, zůstane mu poměrně konvenční šestice příběhů, které nijak výraznou originalitou neoplývají. Přesto zůstává pocit, že jsem četl úžasnou knížku, což je nejdůležitější.

Kacitko
07.12.2013 5 z 5

Rozhodně lepší než film. Sice poněkud těžké čtení, ale vtáhne vás to do děje :-).

pidalka777
02.12.2013 5 z 5

Lepší než film.

tanuki
20.11.2013 4 z 5

Autor svůj tvůrčí záměr vylíčil v druhé části Dopisů ze Zedelghemu (str. 435):
"Strávil jsem dva týdny v hudebním salonku a zpracovával jsem fragmenty zkomponované za poslední rok do 'sextetu pro překrývající se sólisty': klavír, klarinet, cello, flétnu, hoboj a housle, každý s vlastním jazykem tóniny, rozsahu a barvy. V první řadě každé sólo přerušuje sólo následující, ve druhé každé přerušené sólo zase postupně pokračuje. Revoluční dílo, nebo jen opičárna? To se dozvím, až to dodělám, a pak už bude stejně pozdě..."

Motiv mraků se povídkami prolíná, Mitchell si pohrává s myšlenkou nesmrtelné duše, která se po konci života převtělí a pokračuje ve své pozemské pouti. Pro každého smrtelníka je to lákavá představa.

calipsso
30.10.2013 3 z 5

viděla jsem film...film byl libový....ale do knihy se nedokážu prostě vžít...

jethro.tull
20.10.2013 4 z 5

Po stránce formální je to naprosto dokonalé dílo. Střídají se zde různé styly, jednotlivé příběhy (až na jeden prostřední) jsou v nejdůležitějším, nejdramatičtějším okamžiku rozděleny, navíc jsou jednotlivé části spolu uměle propojovány nejrůznějšími motivy, nejčastěji se zde objevuje motiv znaménka ve tvaru komety, ale jsou zde i další propojení, např. hlavní postava následujícího příběhu se seznamuje aspoň částečně s předcházejícím příběhem. Kniha tak připomíná pyramidu, kdy postupujeme v čase až na vrcholek pyramidy a pak nás čeká sestup podle předem stanovených pravidel. První příběh je tedy zároveň příběhem posledním. A zde je myslím hlavní nedostatek knihy. Kniha nemá žádný závěr, na který jsme zvyklí, příběh negraduje a neústí v nějaké vyvrcholení. Navíc forma prvního a posledního příběhu, deníkový záznam, to ani příliš neumožňuje. Po této stránce je film doveden k větší dokonalosti.
Knihu jsem četl až po zhlédnutí filmu, ale nemyslím, že by to bylo na škodu. Už dopředu jsem byl seznámen s jednotlivými příběhy a mohl jsem se soustředit na detaily, jako jsou spojovací motivy příběhů nebo odlišnosti knihy a filmu, a mohl jsem se více věnovat formální výstavbě knihy.
Váhal jsem mezi 70 a 80 % a vzhledem k tomu, že jsem se většinu knihy bavil a jen závěr byl (očekávaným) zklamáním, jsem se přiklonil k 80 %.

Niuk
16.10.2013 3 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem si zvykla na pro mě nezáživný styl psaní. U knihy jsem vydržela jen díky tomu, že jsem prvně shlédla film a věděla, že se nuda a zmatené vyprávění pravděpodobně změní. Což se také stalo a knihu jsem si nakonec užila. Je méně černobílá, více surovější, než pohádkové filmové zpracování, čehož si cením.

Judyv
14.10.2013 5 z 5

Atlas mraků není rozhodně jednoduché čtení a rozhodně vám nenabídne návod pro život, ale u Davida Mitchella je prostě zajímavé, jak se jeho příběhy vzájemně proplétají a když se pak složí v jeden velký obraz, je to paráda. Bohužel to moc lidí nedocení, ještě méně lidí knihu dočte. Sám jsem se s ní dost pral, ale jen ten pocit, že jsem to přelouskal do konce je k nezaplacení!
PS: Pro všechny, co bědují nad tím, že se jim film líbil víc, tak i sám David Mitchell pronesl v počátečních fázích výroby filmu, že by to mohl být jeden z mála filmů, co předčí knižní předlohu... ;)

knihomilka
06.10.2013 5 z 5

Konečne viem, čo je to ten Atlas mrakov. Nie je to vždy to isté, no rozhodne ide o čosi nádherné. Všetkých šesť príbehov sa mi páčilo, no najviac prvý, druhý, štvrtý. To prepojenie príbehov je nebadané, ale aké geniálne! Vždy ide o záznam životného príbehu každého hrdinu, či už zapísaného na papieri alebo na inom médiu. Takže spomienka na každého z nich zostáva v srdci toho, kto ten príbeh spoznal. Len škoda, že príbehu Sonmi už nikto nerozumel, lebo jazyk, ktorým hovorila, bol už dávno zabudnutý, mŕtvy. Sonmin príbeh bol najtragickejší, bol veľmi pútavý aj svojím moderným štýlom, hoci bol pretkaný množstvom brutality. Nebolo zas všetko tak pochmúrne ladené, ako som počúvala recenzie od ľudí, ale niektoré príbehy sa skončili aj šťastne. Celá kniha bola neskutočne pestrá, nielen dejmi, ale aj vyjadrovacími prostriedkami, ktoré boli adekvátne konkrétnej dobe. To bohatstvo myšlienok prepojené s práve prebiehajúcimi činmi bolo tak neskutočne perfektne skĺbené dokopy, že to bola pre mňa lahôdka najvyššieho stupňa. A vyskytlo sa aj zopár humorných situácií, takže okrem vtipu som v knihe našla dobrodružstvo, napätie, geniálne nápady, bohaté myšlienkové pochody, akciu a ešte oveľa viac... Aj niečo, čo nás všetkých presahuje, to duchovno, ktoré je v každom z nás. Jednoducho lahôdka na vysokej úrovni.

ivasou
02.10.2013 3 z 5

Přiznám se že jsem poslední příběh nedočetla. Předchozí příběhy z budoucnosti mě stály hodně úsilí, abych četla dál. Na knihu jsme se těšila, ale neubíhala mi tak rychle, jak jsem očekávala. Spojení příběhů mi přišlo moc vykonstruované až naivní a konce příběhů mi nějak zapadly, unikly, nezaujaly. Asi se někdy radši podívám na film, výtvarné zpracování může být pěkné a film možná zamaskuje některé nedostatky či zdlouhavost knihy.

Valentine
19.09.2013 1 z 5

Jsem asi jediná na světě, komu se ta knížka prostě nelíbila. Nemohla jsem to dočíst, vůbec jsem se do knihy nedokázala ponořit. Nevím proč, ale ze všech příběhů mě bavily jen dva a přišlo mi že to byly ty nejkratší...

Marčullkas
18.09.2013 3 z 5

Ač nerada musím uznat, že film se mi líbil daleko víc, než knížka! Což se mi snad ještě nikdy nestalo! ... možná jsem udělala chybu, že jsem během čtení této knihy viděla i film :/

Edana
13.09.2013 4 z 5

Tichomořský deník Adama Ewinga je tam prostě navíc, přijde mi násilně přilepený. Nezaujal mě ani na začátku a lehce mi zkazil dojem z celé knihy na konci (původně jsem byla rozhodnutá dát 5 hvězdiček). Robertem Frobisherem začala ta správná jízda, pokračující přes Luisu Reyovou, Timothyho Cavendishe, Sonmi-451 a Zachryho. Všechny tyto příběhy jsem hltala jedním dechem, všechny hluboké myšlenky do sebe zapadaly (ani nemusely být explicitně vyjádřeny) a utvářely úžasný (a samozřejmě lehce děsivý) celek. Pak se na scéně opět objevil Ewing a jeho polopatistické vysvětlení "poselství knihy". Jupí. Nehledě na to, že celý jeho příběh je takový neslaný nemastný a člověk má nanejvýš chuť ho řádně proplesknout. Nejvydařenější byl pro mě příběh Sonmi-45, od toho jsem se nemohla odtrhnout a živě jsem si představovala její svět.

Air15
12.09.2013 4 z 5

I když se mi kniha celkem líbila, nemohu se zbavit dojmu, že zrovna tohle je ta výjimka kdy filmová adaptace je lepší než originál. Film má mnohem lepší možnosti k prolínání dějů než kniha, a vůbec sem se nenudil. Zatímco u knihy občas, i tak je velmi dobrá a originální.