Tchaj-pan

Tchaj-pan https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7838/tchaj-pan-7838.jpg 5 480 75

Asijská sága série

Napínavý román z období poloviny minulého století na ostrově Hong-kong vypráví o střetu dvou kultur a náboženství, ve kterém jde o boj o zisky z legálních i nelegálních obchodů a rozhoduje se o dalších osudu obchodních i politických vztahů Británie s Čínou.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Tai-pan , 1966

evask
31.03.2017 5 z 5

Vypsala jsem si na papír jména hlavních aktérů a ten pak sloužil jako záložka i tahák zároveň. Kniha má zvláštní neodolatelnou atmosféru. Ačkoli je šíleně dlouhá, člověk jakoby stále neměl dost. Jak to zvládneš, Culume?

harena
12.01.2017 5 z 5

Je pravda, že mě z počátku zaskočilo tolik jmen, především čínských, ale pak už vám to nevadí. Je to moc pěkný román z období roku 1840 a jak se blížíte ke konci, je to dobrodružnější, napínavější a ke konci si říkáte "Jak dál?" "Jak to bylo dál?"
James Clavel prostě umí psát, jeho knihy doporučuji, jsou nezapomenutelné.

mgeisselreiter
15.05.2016 4 z 5

Kniha i přes svou délku vůbec nenudí (jen je třeba překousnout trochu komplikovanější první kapitolu), je nabitá dějem a událostmi a čtenář je neustále "nucen" číst dál. Autorův styl psaní je čtivý, nic náročného. Velká přidaná hodnota románu je to, že přináší reálný historický pohled nejen na vznik Hongkongu, ale vůbec na celé období kolem roku 1841. Clavell je samozřejmě nucen události zjednodušovat, přesto se dovídáme mnoho o mořeplavbách a cestování mezi Evropou a Čínou, o tehdejších zvycích (špatná hygiena, oblékání, západní vs východní kultura), nemocech (malárie a její léčení, cholera), o anglické obchodní politice (a také Ruské) a mnoho dalšího. Snad jediným nedostatkem je poměrně velké množství chyb v textu a nepřesné informace o autorovi na přebalu (vydání z roku 1994). 85%, 14.5.2016.

Alizon
27.04.2016 5 z 5

Uvarte si caj, usadte se pohodlne do kresla a ctete. Alespon na zacatek knihy je potreba se trochu vic soustredit - prvni kapitola je dlouha a objevi se mnoho postav, ve kterych je potreba se zorientovat, ale potom uz to stoji za to. Mam rada knizky, kde se stratava vice kultur a clovek se tak pouci pripadne (jak tomu bylo tady) pobavi. Krasna sonda do mysleni barbaru (at uz je za ne povazovana ta ci ona strana). Moji nejoblibenejsi postavou byla Mej Mej, Dirkovi jsem zase tolik (I kdyz si ziskal muj respekt) nefandila.
Koncem knihy ve me James Clavell vyvolal touhu po pokracovani, protoze hodne osudu zustava otevrenych. Rozhodne si tedy prectu Gaidzina, I kdyz ten se odehrava az po mnoha letech a jinde, takze se mozna s nekterymi postavami jejichz osud by me dal zajimal (Ma-ry) asi nesetkam. Kazdopadne mam dalsiho oblibeneho spisovatele.

LišákPlyšák
16.01.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha s naprosto neobvyklým koncem , což nebývá úplně zvykem.

woodward
21.11.2015 5 z 5

Barvy a vůně Asie, sláva a síla Britského impéria vyvěrající z odvahy a drzosti dobrodruhů brázdících oceány, ať si o tom královští úředníci a důstojníci říkají a myslí co chtějí, trpělivá, nezlomná víra Číňanů, že jenom oni jsou nositeli té pravé civilizace a dřív nebo později to prostě celý svět bude muset uznat. Tohle všechno a ještě mnohem víc na čtenáře vychrlí tato kniha, zavalí ho a pohltí a on se nedokáže odtrhnout, jako ztroskotanec smetený bouří z paluby do běsnících vln se zoufale drží urvaného ráhna až do samého konce. Tchaj-pan je skutečným vrcholem Clavellovy asijské ságy a usvědčuje z omylu všechny, kdo tvrdí, že velká literatura a dobrodružství se spolu nesnesou.

Jap
16.10.2015 5 z 5

Před několika lety jsem přečetl Šóguna a tak mě nadchl, že jsem si pořídil další knížku od Clavella a to Tchaj-pana. Čas nějak plynul a kniha zůstala dlouho v knihovně a už ani nevím proč. Asi vše chce svůj čas. Až nedávno jsem si ho všimnul a i díky zdejším komentářům jsem ho zkusil. Ze začátku, než se příběh rozjel, mě to moc nebralo a říkal jsem si, že je to na mě nějak moc náročné a nepřehledné - spousta čínských jmen, názvů, atd. Naštěstí jsem vydržel a musít říct, že knížka je fantastická a strhující. Vynikající dobrodružný román o střetu dvou tak odlišných kultur.

sengge
08.10.2015 5 z 5

Celá sága je výborná, fascinující je vystižení střetu různých kultur. Vrátila jsem se ke knize po letech a čtu ji ještě raději než poprvé - poprvé ji člověk hltá, aby se dozvěděl, jak to dopadne, a místy tím pádem přijde trošku zdlouhavá. Podruhé už si ji vychutnávám a i když ji čtu už měsíc, těším se vždycky na chvíli, kdy k ní zasednu (kde jsou ty časy, kdy jsem přehltala dvě knížky týdně).

3DD!3
10.08.2015 5 z 5

Sbohem tchaj-pane, budeš mi chybět... Komplexní příběh se skvělými historickými reáliemi, silnými postavami a dějem, který zachycuje ekonomické začátky Hongkongu. Struanův klan a Vznešený dům budí respekt a fascinují předvídavostí, propůjčenou Calvellovou myslí. Výtečné a hodně silné finále. Učebnicový příklad kvalitního románu.

martin6500
05.08.2015

dá sa to čítať. ak niekomu nevadia opakujúce sa dialógy , málo synoným. tak môže byť. príbeh je rozvetvený, vidno , že spisovateľ si rozkreslil/rozpísal schému, rozpracováva postavy. Ale celé to je ako scenár k americkému filmu.

lazarus
23.07.2015 5 z 5

Výborný dobrodružný příběh z exotického prostředí Číny. Ovšem Šogun byl o chlup zábavnější.

Farisss
05.07.2015 5 z 5

Nejprve jsem četl Šoguna, to byla opravdu skvělá kniha. Na Tchaj-pana jsem si dal cca půl roku oddech, abych si od stylu J.Clavella trochu odpočinul. Začátek mě moc nechytil, u Šoguna se mi nechtělo chodit spát, jak byla kniha skvěle poskládaná, tady jsem několikrát usnul. Dirk Struan je prostě jiný..ale zhruba v 1/3 se mi kniha dostala pod kůži, objevoval jsem svět námořníků, obchodníků, politiků, ale hlavně Číňanů. Odlišné světy, které musely být propojeny. Sumasárum paráda. Ještě mě dostala postava ruského knížete a jeho poslání v rozšiřování jeho matičky Ruska, jakožto hlavní cíl každého Rusa..jak aktuální...trochu mě zklamal závěr, to bylo ve stylu Hollywodu, ale itak klobouk dolů

ziriant
18.03.2015 4 z 5

Příběh kolem mě zpočátku chodil jako nerozhodná bouře, ale vzápětí již nebylo možné uniknout a konec mě dostal.

helena8701
02.02.2015 5 z 5

Opravdu výborná kniha, doporučil mi ji kamarád, vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu a byla jsem nadšená, moc se mi líbila, doporučuju.

Ladys
13.04.2014 4 z 5

Dirk Struan. Tvrdý k sobě i okolí. Člověk mu musí fandit, i když to žádný svatoušek není.
Výborná kniha, plná historie, dobrodružství, intrik, střetů s rivalem Brockem, budování čínsko-anglických vztahů, politiky, taktizování.
Také vypráví o tom, jak vlastně vznikl Hong Kong.

eLeR
18.02.2014 5 z 5

Výborná záležitosť, začnete čítať a neprestanete až kým nedočítate.

tany9
06.02.2014 5 z 5

Skvěle nastiňuje tehdejší pronikání obchodu do nedostupné Číny, čínské zvyky a mravy.Zajímavá a dosti čtivá kniha, až na ten konec.Trochu drsný po tom, co jsem si Tchaj-Pana zamilovala.

Mishelfka
14.01.2014 4 z 5

Asi jsem neměla číst tak brzy po Šogúnovi, protože mě lehce zklamalo, jak si Clavell zjednodušil práci. Na stejnou kostru románu navěsil podobné osudy a stejný obdiv k dálněvýchodnímu stylu života. Na druhou stranu však byla kniha zábavná, historicky poučná (opět mě donutila k mohutnému užívání wikipedie), velmi dobře napsaná. S Gaidžinem si ale trošku ještě počkám.

Atuin
30.11.2013 5 z 5

Dobrodružné, výpravné a skvěle vypravěné a proto neuvěřitelně čtivě. Co víc si od takového románu přát.

Nehanka
27.10.2013 5 z 5