Šógun

Šógun https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15387/bmid_sogun-KYG-15387.jpg 5 846 159

Asijská sága série

Šógun (Shogun) je román Jamese Clavella z roku 1975. Je chronologicky první knihou v cyklu Asijská sága od Jamese Clavella. Děj je zasazen do feudálního Japonska někdy kolem roku 1600 a podává fiktivní svědectví o vzestupu Tokugawy Iejasua k moci tak, jak je viděl anglický námořník John Blackthorne, jehož postava je volně založena na osudech skutečného trosečníka Williama Adamse.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Shogun , 1975

Zloba12
11.01.2016 5 z 5

Parádní výlet do Japonska a jeho dřívější kulturou. Na dlouhé zimní večery ideální čtivo.

pavkana
10.01.2016 4 z 5

Dobrá kniha. Škoda, že samotného autora asi přestala bavit před koncem příběhu. Několik závěrečných kapitol (mj. jistě úchvatná bitva a intriky při definitivním převzetí moci) převyprávěl na dvou stranách.

claudie
06.01.2016

Šogun patřil,patří a doufám,že ještě dlouho bude patřit k mým TOP knihám.Vřele doporučuji.

d.a.s.a
15.12.2015 5 z 5

Proc jsem se k ni nedostala driv? Stredoveke Japonsko me zcela pohltilo, rozdilnost oproti tehdejsi Evrope, rozdilnost kultur, ktera ve velke mire pretrvava dodnes. Uzasne vykreslene postav, propracovany dej, promysleny pribeh. V dnesni uspechane dobe, kdy clovek sve snazeni vzdava predem, protoze je to beh na dlouhou trat, by se mnozi mohli zacist a zastavit...a premyslet. Jedna cetsa do Evropy znamenalo par let na mori. Postavit si novou lod? Proc ne, par let to potrva, ale ja to zvladnu. A cest? Byl by dnes nekdo za svou cest ochoten spachat seppuku? Nic nechtit, jen slouzit svemu panovi? Je to az neuveritelne, jaci Japonci byvali, jaci lide byvali.

kklepkaa
01.11.2015 5 z 5

Další z knih, kterou stále odkládáte a když jí přečtete, tak byste si nejraději nafackovali, že vám trvalo tak dlouho než jste se k ní dostali. Zpočátku možná vyděsí rozsah, ale naprosto zbytečně. Když už to bylo 3 týdny, co jsem byla ponořená v japonské kultuře, říkala jsem si, že bych to už ráda dočetla, nehledě na kvality této knihy, a po dočtení mě mrzí, že už mě žádná další stránka nečeká. - to je karma - V podstatě se člověk ani nestihl nudit, všechny postavy mi více či méně přirostly k srdci. Autor naprosto skvěle vystihl tehdejší dobu a přiblížil nám nadutým evropanům japonskou kulturu a myšlení tehdejší doby, kdy mi tu vylévali splašky na ulici a báli se koupat. Já jsem z knihy nadšená.

józi.odkudkam
16.08.2015 5 z 5

Robert van Gulik ať se jde i se svým nudným soudcem Ti vycpat. Clavellovi japci pod nehty strkali seříznutý bambus a tak není divu, že do mentality svých mučitelů pronikl poněkud hlouběji, než holandský diplomat do Indonézské služky. Jestli máte skutečně zájem se něco o téhle poeticky jeblé kultuře třešňové květu dozvědět, pak neváhejte ani vteřinu, nelekejte se rozsahu (vůbec nenudí) a po Šógunovi určitě sáhněte. Solidních 5*****

jumarc
16.08.2015 5 z 5

Jakmile ji začnete číst jste prokletí, dokud neskončíte! Výborná kniha ve které najdete skvělý dramatický příběh a přitom nasajete myšlení japonské kultury. Tahle bichle je sice tlustá, ale stránky rozhodně nepočítáte.

Baiba
01.07.2015 5 z 5

Skvělá kniha, vrátila jsem se k ní už podruhé, mám ráda i seriál s Richardem Chamberlainem. Střet kultur se autorovi podařilo zachytit věrohodně a velice čtivou formou. Spravedlivě střídá pohledy obou stran a dokazuje, že pojem "barbarství" je opravdu relativní. Politické pasáže vyrovnávají akčnější dobrodružství a nechybí samozřejmě ani láska. Středověké Japonsko v Clavellově podání děsí i fascinuje čtenáře stejně jako kapitána Blackthorna.

woodward
23.06.2015 5 z 5

Když jsem tuhle knihu četl poprvé, byl jsem nadšen. Až mnohem později jsem se dověděl, jak dalece Clavell využil pro svůj příběh "kulis" skutečné historie Japonska. Místo Tokugawy je tu Toranaga, Micunariho Išidu nahrazuje Išido a místo kapitána Adamse, který zřejmě s děním v Ósace a s politickým vývojem té doby neměl nic společného, potkáme Johna Blackthorna. Ale to hlavní, politické šachy, složitá jednání o spojenectvích a sbírání sil k závěrečné bitvě u Sekigahary, která Toranagovi - Tokugawovi vynesla šógunát, jenž setrval v rukou jeho rodu až do druhé poloviny devatenáctého století, to všechno je skutečné. James Clavell zavedl západní čtenáře do středu historických událostí, které pro Japonsko měly klíčový význam a ovlivnily jeho vývoj na více než dvě stě let. V době, kdy román vznikl, o těchto věcech na západě věděli jenom historikové, kteří se studiu japonských dějin věnovali "z profese". Děkujeme, pane Clavelle.

Zloba12
19.05.2015 5 z 5

Jsem nadšený. Kniha mi dala časově docela zabrat, ale stálo to za to!

kyssling
04.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha, konflikt různých kultur je vylíčen brilantně. Příběh mě nedal vydechnout a skáplo mě pár slz za .... (to nemohu prozdradit těm šťastlivcům co román ještě nečetli).

cace
28.03.2015 4 z 5

Kniha je opravdu zajímavá ke čtení. Je to moje "karma".

Jihorka
15.02.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Promyšlený příběh zasazený do dobových reálií vzniku nejdelé trvajícího šogunátu. Kniha nemá hluchá místa. Když mi zbývalo dočíst již jen pár stránek a děj byl děj nabitý tak na dalších 500 stránek, byla jsem jako na trní a hltala slova, abych již konečně věděla, jak autor příběh ukončí. První dojem z konce příběhu byla asi myšlenka: "Tak to už je opravdu konec? Osudy dalších aktérů z pera autora nepoznám?, Proč? To je škoda ..." ;) Ale pak jsem nápad Jamese Clavella ocenila - v nejlepším se má skončit a jen málokterý autor odolá vábení vyždímat příběh, co to dá.
Kniha mne přimněla načíst si něco o Tokugawském šogunátu, Williamovi Adamsovi ad. i zamyslet se nad rozdílností životních filozifií Evropy a Japonska (křesťnaství-šintoismus, religióznost-příroda). Je toho opravdu hodně, co kniha přináší. Vřele doporučuji všem, kteří chtějí poznat duši japonských samurajů ve feudálním Japonsku.

alzbeta0394
08.02.2015 5 z 5

Úžasná kniha, která ve mne zanechala dojem. Ač má více jak tisíc stránek, na konci jsem chtěla, aby měla ještě minimálně jednou tolik..

kleo9554
15.01.2015 5 z 5

Absolutně skvělá kniha! Bohužel mi narušila jak spánek, tak pracovní povinnosti:-D Ale nakonec jsem to dala 1000 stran za 4 dny:-) Nedalo se od toho odtrhnout! Kdybych to začala číst v pátek, tak asi ani neodejdu z bytu:-D Jak psal Metal Messiah - jdu shánět katanu:-D

pif69
12.01.2015 5 z 5

Nelze než složit autorovi poklonu za excelentně vystavěný příběh , zasazený do dobových reálií pro nás , středoevropany , těžko představitelných . Od Clavella jsem přečetl všechna díla , Šógun je z nich nej...
Ministerstvo kultury varuje - čtení Šogůna je návykové ! Určitě se k němu budete vracet , tak jako já .

Farisss
13.12.2014 5 z 5

Naprosto brilantní kniha, čítající něco kolem 1000. stran, kde se ale ani na chvíli člověk nenudí. Japonsko je hodně daleko, díky této knize člověk aspoň trochu pozná obrovské rozdíly v mentalitě, přístupu k životu, tradicím mezi touto zemí a Evropou.

Natique
13.12.2014 4 z 5

Skvělá kniha, která vás seznámí se zvyklostmi a stylem myšlení středověkého Japonska. Poznáte (alespoň zhruba) co to znamená být samurajem nebo jeho ženou. Neméně zajímavým prvkem v knize je pak vykreslený kontrast mezi středověkým Evropanem a středověkým Japoncem. Knihu vřele doporučuji.

Jerry H
08.12.2014 5 z 5

Nejlepší má kniha, čtená cca po 15 tetech znova, kdy tradice a čest měly své místo v životě.

Hary
24.11.2014 5 z 5

Perfektní kniha.Komentář od Metal Messiah je výstižná a naprosto trefná.K této knize už není co dodat.