Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544/mid_kral-krysa-5rb-544.jpg 5 2207 278

Asijská sága série

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

pif69
24.02.2015 5 z 5

Od Clavella nejslabší kniha - a přesto jí dám 100% , protože i tak je to perfektně vystavěný román .

mesr1974
24.01.2015 4 z 5

Velmi dobrá kniha ,přečtená jedním dechem.

Eli-Eli
23.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Dnes ráno jsem dychtivě zhltla poslední napínavé řádky a celý den postupně zpracovávám pocity, které ve mně zanechaly závěrečné stránky - a vlastně celá kniha. Čtivé, chytlavé... barvité popisy prostředí, lidí, emocí - při každém otevření knížky jsem se po prvních přečtených slovech přenesla do Čangi, kde slovo morálka získává úplně jiný význam, než tam venku, kde se prolíná to správné a to špatné do jednoho. Ve vteřině jsem se stala jedním z důstojníků nebo vojáků, kteří se snaží přežít to, co se přežít nedá. Závěr knihy je excelentní a musí každého donutit k přemýšlení: Je špatné se přizpůsobit podmínkám? Je špatné přežít za každou cenu?
Určitě si za čas přečtu knihu znovu. :)

dva.v.1
18.01.2015

nejen že se mi líbila a často si v ní čtu.....
ale K-Kyncl k ní jedno povídal takovoý zajímavý příběh.
On to byl kdo ji přeložil do českého jazyka,ovšem nemohl publikovat a tak jako autorka překladu byla uvedená rodinná přítelkyně,která ani anglicky neuměla.
AS když byl K.Kyncl ve vězení tak si ji chtěl půjčit z tamní knihovny. Což mu ovšem vychovatel zakázal jako pro něj nevhodnou literaturu.
Jo divné jsou cesty osudu....
Prý si ti největšií kingové ve věznicích říkají kong právě na základě této knihy.
Tolik vzpomínky K.Kyncla....

martunka
10.01.2015 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila a dost mě ovlivnila. Musím si ji přečíst ještě jednou !

Chipsonator
08.01.2015 5 z 5

Zaujala mě obálka a to že to bylo v topce. Dal jsem se tedy do čtení a po pár stránkách jsem vědět, že tohle je správná šálek kávy, a taky že byl. Král je frajer, sympaťák a bylo pro mě nemožné mu nefandit. Navíc celá kniha je tak skvěle popsána (a to bez jakýchkoliv zbytečností), že jsem děj viděl před očima jasně, jako kdybych se díval na film. 95%

eL13
07.01.2015

Toto je ta kniha, díky které jsem začala číst.

bookemma
05.01.2015 5 z 5

"Byl Král. Alespoň do té chvíle, než ho vůle být Králem opustila."

Jedna z nejkurióznějších knih o válce. Vlastně, ta nejlepší, jakou jsem kdy četla. Neuvěřitelně silný příběh o lidské vůli žít a o tom, jak naše lidská hrdost často klesá až na samé dno v zoufalé touze přežít. Možná je to sentimentální a nehodí se to do komentářů ale na konci knihy mi tekly slzy. Slzy zoufalství. Krále opustila vůle být Králem. Byl zmrzačen od těch, kterým pomáhal. Není to je kniha o žebříčku hodnot, je to také o lidské povaze. O tom, jak lidé umí být zlí a nevypočitatelní.
Tahle kniha stojí za přečtení. Nedá vám odpovědi, které možná mnoho lidí hledá, ale dá jen další otázky. A silný pocit po dočtení.

ladypink22
29.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Zanechala ve mě nepopsatelný pocit.

Jerry H
22.12.2014 5 z 5

Parádní knížka, Šogun však je o chlup lepší.

Denisa.knizky
15.11.2014 5 z 5

Opet jedna z bych oblibenych knizek, i kdyz casem clovek zapomene jmena hrdinu a nektere detail, vim, ze to jaky jsem mela z teto knihy pocit, to se nikdy nevytrati. Malo kdy se mi stane, ze knihu doctu a nevrhnu se hned na dalsi. U teto se mi to stalo, z nejake ucty jsem asi 14 dni dalsi knizku nevzala do ruky. Moc dekuji autorovi za zazitek a doporucuji ji dale.

Tenebris
06.11.2014 5 z 5

Vyjímečně čtivé a zábavné, Král mi byl velice sympatický, konec byl také zajímavý. Snad jen bylo trochu zvláštní jak snadno se spřátelil Král s Petrem Marlowe.

Coen
24.09.2014

Kdybych měl Clavellovi říct co si o jeho knížce myslím, odpověděl bych: "Nevypadá to vůbec špatně"

Freedee
18.09.2014 5 z 5

Perfektní a velmi zajímavá kniha. Dostával jsem se do děje a hodně si představoval dění a život v táboře. Řekl bych, že to bylo spíše takové klidné čtení. Nemyslím obsahem, v táboře musel být hrozný život, ale stylem psaní. Je zde dobře vidět, jak v uzavřené skupině lidí vzniká něco jako "vlastní stát".

Babo
04.09.2014 5 z 5

Knížku jsem četla už hodně dávno,ale vzpomínám si,že jsem ji přečetla jedním dechem.

Aniiisekk
02.09.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.

domi88
09.08.2014 5 z 5

Naposledy jsem brečela u Goetheho :) Tohle nemělo chybu a těch posledních sto stran...Nemám slov.

flanker.27
07.08.2014 5 z 5

Kniha o tom, že za určitou hranicí už neexistuje žádná záclona, žádná hradba, která nám dovolí ukrýt svůj vlastní charakter. Mezní situace byla překročena a ponechána velice daleko za zády. Dál už není nic, jen člověk sám, takový, jaký je. Lidé zde vystupující způsobili císařskému Japonsku problém. Nezemřeli. Někdo díky síle vůle, jiný díky podlézavosti a ochotě se dle potřeby prodat tomu či onomu. Dalšího udržela při životě nenávist. Všichni jsou však na tom stejně v tom, že každý další den může být jejich poslední.
Kdybych měl vybrat nejlepší knihu vůbec, jakkoli by takové rozhodnutí bylo problematické, Král Krysa by byl jedním ze dvou finalistů.
A musím zmínit také výbornou divadelní hru, kterou na motivy knihy napsal Jiří Hubač.

Janek
14.07.2014 4 z 5

Nejdůležitější pro mě nebyl příběh, nešlo o jednotlivé osudy postav - dostalo mě to místo, v němž hrdinové, chtě nechtě, začali žít své alternativní (?) životy. Skvělá sonda do lidské povahy. Jakkoli jsem čekala, že paralela mezi krysami a hrdiny nás bude provázet větší částí románu, když to konečně přišlo (a ono to dříve či později muselo přijít!), i když jsem to čekala, stejně mi Clavell vyrazil dech.

pobijecmuch
02.07.2014 5 z 5

Drsný válečný román, který se velice dobře čte. Zfilmován v roce 1965, kde si hlavní roli zahrál George Segal.