Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544/mid_kral-krysa-5rb-544.jpg 5 2206 278

Asijská sága série

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

jaja1989
27.05.2014 1 z 5

hodne brutalne vylicena kniha jako vsechny z dob valky

LadyAnn
22.04.2014 5 z 5

Díky vysokému hodnocení a kladným recenzím jsem měla před čtením Krále Krysy velká očekávání, ale rozhodně jsem nebyla zklamána. Kniha se čte svižně, v druhé polovině se děj krásně rozběhne a posledních 30 stránek jsem hltala každé písmenko. Skvělé, skvělé, skvělé!

Ladys
13.04.2014 4 z 5

I když celý svět vyzdvihuje Krysu jako Clavellovu nej, já ji přiřazuju k jeho slabším. Prokousat se první půlkou bylo těžší a nebýt to Clavell, tak snad nedočtu. Ale pořád nadstandard, což za mě jsou 4/5

sluppka
03.04.2014 5 z 5

Člověk zuřivě čte, aby už mohl na konci knihy zajatce osvobodit a ukončit jejich trápení a pak nakonec zjistí, že je chce v Čangi udržet navždy, krmit je malými porcemi rýže, hrát jim divadlo, udržet jejich malý svět. Že se sám stal krysou pod nadvládou Krále.

dadako
20.03.2014 4 z 5

Kniha mi byla doporučena kamarádem. O WWII čtu rád a od Clavella jsem již čet Šóguna a ten byl naprosto úžasný, proto jsem se na knížku velmi těšil. I když se kniha četla pěkně nakonec jsem z ní byl spíše zklamaný. Asi to je tím že jsem měl jen velká očekávání.

Mathir
16.03.2014 5 z 5

Čekal jsem ještě poněkud krutější vykreslení podmínek v zajateckém táboře, ale na druhou stranu jsem velmi rád, že mě kniha překvapila trochu něčím jiným.
Jak jsem se začetl, tak jsem vůbec nebyl schopen odtrhnout od Mr. Krále zrak.
Tábor Čangi mi i se všemi přáteli i nepřáteli Krále uvízne v paměti na delší dobu.

Lípa
08.03.2014 5 z 5

Vynikající kniha, která nesmí chybět v mé knihovně

hancijar
03.03.2014 5 z 5

Paradni, hezky napsane jak vlastne i kral se muze stat nuzakem, a obracene, velice napinave a no 5h, myslim ze mluvi za vse

Makoves
27.02.2014 5 z 5

Výborné dílko, které si zaslouží plný počet hvězdiček.

brabofka
07.02.2014 5 z 5

Tak tenhle příběh budu mít v hlavě dlouho. Knížku jsem začala číst čistě ze zvědavosti. Nikdy by mě nenapadlo, že skoro 400 stran ze života v zajateckém táboře dokáže člověka tak pohltit. Musím dát 5h protože si to ta knížka zaslouží a hlavně Král. Protože je opravdu Král....

ladypink
19.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Musím udělit 5 hvězdiček, což se nestává tak často. Konec mě šokoval a nakonec mě bylo svým způsobem jednoho z hlavních hrdinů líto.

Valyk
16.01.2014 3 z 5

Kniha je psána až moc jednoduchým jazykem a děj na mě v důsledku toho působil místy tak nějak triviálně. Dlouho mi lezlo na nervy oslovení "staroušku", ale zvykl jsem si. Do dobré poloviny se vše odehrává bez silného příběhu, popisem zajateckého života, který se nejeví nějak extra zlý, vezme-li se v úvahu válka. Teprve za půlkou se vyprávění rozjíždí a knížka dostává náboj, který na jejím konci graduje. Celkově vzato je Král Krysa zajímavá kniha a v poslední třetině velice poutavá.

Evus
19.12.2013 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Sice jsem neměla v průběhu čtení dojem, že by si vězni žili nějak špatně (stejně jako u Ivana Děnisoviče to na mě z knihy nekoukalo), ale ten konec mě dorazil. Lepší zakončení snad ani autor nemohl vymyslet.

MarkDesy
06.11.2013 5 z 5

Naprosto strhující knížka. Příběh, který se nedá vymyslet, to se musí zažít. Bohužel. Nikomu bych to nepřál. Clavell skvěle popíše každou situaci a děj vám jede v hlavě jako film. Bez přestávek. Nemáte šanci se zastavit. Musíte číst dál a dál. Až pak jste nasraní, když je pozdě a musíte přece jenom knížku zaklapnout. Ale další den jedete znova, aby vám náhodou neunikl nějaký geniální tah King Rata. Prostředí Čangi je popsáno tak, že najednou v pokoji cítíte ten smrad a kolem postele vidíte ten bordel. Clavell je mistr. Díkybohu, že tu hrůzu přežil, jak fyzicky, tak psychicky a dokázal o tom ještě psát. Jedna z mých top knížek. Možná ta úplně nejlepší.

Miken008
27.10.2013 4 z 5

Král Krysa je možná ještě lepší knihou než často porovnávaná Hlava XXII od Hellera. Podává očité svědectví z místa o kterých se moc nepíše, narozdíl od koncentračních táborech na území Evropy. Dává tak jedinečnou možnost čtenáři nahlédnout i na druhý břeh druhé světové války téže doby. Četl jsem ji už docela dávno, a nejvíce si pamatuju tu scénu s pojídáním psa :D Opravdu nezapomenutelné! :)

Vojta
25.10.2013 5 z 5

Král Krysa. Název, který mi pořád zní v hlavě. Ale pochopitelně důležitější je příběh, velice strohý a autentický, nepotřebuje řeči navíc, aby zapůsobil. To se cení. Zajímavé také je, jaké dva hlavní prvky román kombinuje. Za prvé prvek vězení neboli co s muži udělá uzavřenost v malém prostoru, nedostatek jídla, nedostatek žen, vedro, nemoci a ponižování. Za druhé – prvek člověka vůle (který je typický například pro Londonovy romány), člověka, který umí vybočit z řady, postarat se o sebe v každé situaci a dokonce svou vůlí ovládat ostatní.
Ale asi největší zbraní knihy je už zmíněná opravdovost – při čtení cítíte autorovu přímou zkušenost. Která aspoň reprodukovaně přechází na vás a vy si připadáte jako součást tábora.
Král Krysa. Hmm, příběh, který se těžko dostává z hlavy.

Poutnice
09.10.2013 4 z 5

přestože nebyl zrovna nejdokonalejším příkladem ctnosti, musím uznat, že na konci mi ho bylo kapku líto...

Pa3k
01.09.2013 5 z 5

Pane Clavelli, děkuji za vaše nepřekonatelné dílo. Zaloužíte si uznání a respekt.

namoki
29.07.2013 5 z 5

Naprosto skvela knizka, moc zajimave popsane vztahy mezi zajatci a jednotlive postavy va proste chytnou a uz nepusti... Mimochodem take moc dobre zpracovane divadelne s panem Hanicincem.

pkr
22.07.2013 5 z 5

Král Krysa je povedené dílo a už po několika stránkách člověk pozná, že se jedná o příběh, který napsal sám život. Je jasné, že si něco autor přikrášlil, aby dodal příběhu trochu šťávy, ale věřím, že většina událostí byla založena na pravdě. Konec se mi hodně líbil; jen jsem byl trochu zklamaný, že se dva hlavní hrdinové nerozešli zrovna v dobrém, ale takový už skutečný život prostě je. Jestliže chcete začít se čtením Šóguna, měli byste dříve sáhnout po této knize. Proč? Král Krysa je totiž rychlejší, plynulejší a jednodušší kniha než právě Šógun, a tak má čtenář aspoň šanci zvyknout si na autorův styl. Jeho dílo o samurajích je totiž, alespoň podle mě, složitější a propracovanější a kdo neví, co má od autora čekat, může mít s jeho čtením potíže.