Asgard

Asgard https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388744/bmid_asgard-C6s-388744.jpg 4 83 20

Asgard série

1. díl

Z vůle bohů se narodil jako mrzák, kterým Vikingové říkají „skraëling“. Jmenuje se Asgard Železná noha… Býval válečníkem královské Hildy, teď je největším lovcem Fjörlandu. Je obrovský mořský dravec pouhé zvíře nebo opravdu had světa Jörmundgand, syn bohů z dávných proroctví? Tím líp, nevyřízené účty s bohy hodlá nyní vyrovnat hlavou jejich syna! Ale netuší, že tohle bude ten nejtěžší souboj jeho života…“ Další strhující příběh scénáristy Xaviera Dorisona v kresbě Ralpha Meyera…... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Josef Vybíral

Asgard, Tome 1: Pied-de-fer , 2013

Luigi1
09.12.2023 5 z 5

Tato kniha má perfektní nádech

Pravda.Shin
01.11.2023 1 z 5

Docela nuda. Kresba taky za moc nestojí. Vyhozené peníze. Je to vlastně celé o lovu přerostlého úhoře, což je opravdu nezajímavá zápletka. Žádná magie ani příšerky...

Roseblood
21.02.2023 5 z 5

Skvělý komiks se skvělým příběhem a bezva postavami, které jsem si oblíbila. Bavilo mě sledovat hlavního hrdinu a celou dobu jsem mu držela palce.
Pro mě jako hezký bonus byly poznámky pod čarou se zajímavostmi.
Komiks mi nabídl mix příběhu z dob vikingů, severského prostředí, mytologie a krásné kresby. Příběh je ucelený a i s koncem jsem byla spokojená.
Můžu vřele doporučit.

fvalek
01.11.2022 4 z 5

Vikingskou a severskou tematiku mám rád, takže se Asgard stal součástí takové mé menší sbírky a musím se přiznat, že než vyšel tenhle "integrál" dotisk, tak jsem ho dlouho sháněl. Výsledek ale byl spíš takový průměr. Sice se vyskytují zajímavé postavy, které ve výsledku i docela rádi sledujeme a dají se oblíbit, ale ta zápletka je natolik malá a uzavřená, že v podstatě nic moc. Nějaká honba za midgardským hadem, který je popisován jako něco tajemného a mezi kapitolami se o něm objevují básně z Eddy, je nakonec dost krátká a přímá. Had se objevuje hned v první půlce a s jeho kresbou nejsem úplně spokojený, vypadá jako nějaká podivná muréna. Navíc při své velikosti plave v řece a z moře proplouvá do jezera apod. To mi tam úplně logicky nesedělo. Navíc nesourodá výprava, která se žene s hadem bojovat se mi taky příliš nezamlouvala a tak to pro mě nemělo správný švih. Nicméně ono to asi nešlo zpracovat více velkolepě, takže to je v mezích žánru a rozsahu dost pěkný příběh. Navíc opět Vybíralovy vysvětlivky a poznámky pod čarou z celého příběhu udělaly vzdělávací exkurz do dávných dob a krásná vazba a formát z knihy dělají něco extra. :)

1972Sixo
03.10.2022 4 z 5

(SPOILER) V napätom očakávaní na nový Omnibus Thorgala 24-29 som siahol po jeho príbuznom z divokého severu ménom Asgard - 2. rozšírené vydanie. Súdiac z obálky (že je to černoch) som hneď po prvých stránkach prehodnotil svoje obavy z gendrových povinností súčastného mainstreamu a upokojil sa. Asgard je plnokrvný severan a ako správny viking vie narábať s loďou, lukom, sekerou, mečom, harpúnou a ženou - samozrejme po svojom - surovo a chladne. Všetky tieto zručnosti dokonale využije po pátraní a likvidácií nádherného morského živočích - prerastenej muréne (Muraena helena Linnaeus). Na cestu si pribalí dve ženské, starého folklóristu a pár zameniteľných námorníkov, ktorí plánovane neprežijú prvý kontakt. Štandardne kvalitná dynamická kresba, stručné dialógy a kvalitná akcia robí z komiksu dobrý komiks. Dolu ho zráža len predvídateľný klišovitý dej. Škoda, ale nevadí - Thorgal je už na ceste.

MARTh
30.09.2022 5 z 5

Mám velmi rád příběhy, kde se z původem outsidera, který byl od narození předurčen k zániku (smrti, záhubě...čti jak chceš ), stane udatný rek :-) A pokud se k tomu přidá severské prostředí, vikingové, trocha severské mytologie a působivá Meyerova kresba (viz např. vykreslení detailů obličeje hrdinů, kde si dal záležet na každé vrásce tak, aby vyjádřil momentální pocity hrdinů), pak není co řešit...5*

ludek.n
19.07.2021 5 z 5

Asgard v podání pánů Dorisona a Meyera není onen bájný severský ráj, domov bohů Ásů, ale skraëling - ošklivý muž, narozený mezi Vikingy s tělesným postižením, které je chápáno jako to nejhorší prokletí, které mohli bohové uvalit na smrtelníka. Pohybujeme se samozřejmě na území severských legend a mýtů, ale přetavených do dobrodružného příběhu, v němž rezonují i ozvěny Melvillovy Bílé velryby po vikingsku. Dorison stvořil vpravdě úchvatný scénář, kterému Meyer vtiskl stejně osobitou vizuální podobu. Děj nikam nespěchá, přesto se nezadržitelně valí vpřed a nic ho nemůže zastavit ani vychýlit bokem. Nabaluje na sebe další a další jednotlivosti, občas zahromuje jako peřeje před vodopádem, aby se hned vzápětí uklidnil v zamrzajícím jezeře. Dynamika je po celou dobu par excellence. A stejně jako je uhrančivý samotný příběh, tak famózní a přesvědčivé jsou i jednající postavy. Dorison jim dal duši a Meyer tvář a tělo. Oběma se to povedlo na jedničku s hvězdičkou. V celém tom jejich vyprávění je napětí, drama, humor, krása, originalita. Ani ve vypjatých scénách nesklouzávají k patosu, lyrika je dávkována po troškách, je to drsné, ale ne krvavé či zběsilé. A finále? Nemůže být lepší. Tleskám a klaním se až k zemi.

RaptoR
25.04.2021 4 z 5

Skvělá jednohubka pro sychravé odpoledne. Xavier Dorison hýří nápady, zde si vzal na paškál vikingy a obludu. A dobrodružný příběh je na světě!

Raido26
03.04.2021 3 z 5

Co jsem čekala, to jsem taky dostala. Příběh evokuje klasické hrdinské eposy, jakým byla např. Sága o Volsunzích nebo poetická Edda. Až bych řekla, že se jedná o jakousi poctu těmto dávným příběhům. Bohužel ale tím pádem také nic víc nepřináší. Právě proto je příběh jednoduchý, předvídatelný a nemá žádnou složitější zápletku. Zato kresba na tomto velkém formátu nádherně vyniká a to především jejími detaily. Perfektní paleta barev, kterou kreslíř zvolil, jen podtrhuje to chladné, kruté a nehostinné prostředí po celou dobu příběhu. Nakonec bych vůbec nebyla proti většímu počtu celostránkových kreseb.

OldaB
28.12.2020 5 z 5

Příběh z doby Vikingů má perfektní nádech osudovosti. Tady se potkal zajímavý příběh s parádní kresbou. Bezchybné zpracování je samozřejmé.

sackettboy
02.01.2020 4 z 5

Krásny grafický román, ktorý určite stojí za prečítanie, ja som ho síce čítal v angličtine, ale verím, že vydavateľ ho vydal v 100 forme.

Dervish
26.09.2019 5 z 5

S Asgardem na věčné časy...

Legrandix
23.07.2019 3 z 5

Poutavý příběh a až napár výjimek vcelku ucházející kresba. Nicméně všudypřítomná krev a masakr ve mně určitě nevyvolávaly pocity napětí nebo snad hrůzy.

špulo
30.05.2019 4 z 5

Vikingovka, ktorá by sa v pohode zaobišla bez Vikingov. Príbeh, ktorý sa mohol odohrávať kdekoľvek, s kýmkoľvek. Nijako by mu to neuškodilo, ani nepomohlo. Kresba je klasická, až marvelovsky ľúúúbivá. Nahota tam je, ale taká nijaká. Kreslená sexica z filmu "Who framed Roger Rabbit" vás rozvibruje podstatne viac. Napriek tomu som sa celkom bavil a určite nevynechám ďalší diel. Zatiaľ ale len 70%...

Ivan Kučera
22.02.2019 3 z 5

Trocha ma to mrzí, ale musím dať „len“ 3*. Vizuálne je to síce pekné, čo je pre komiks samozrejme dôležité, ale tak zas ani po vizuálnej stránke to nie je niečo, čo by ma úplne odrovnalo. Hlavný problém však predstavuje scenár, ktorý ma ozaj bohvieako nebavil (povedal niekto Biela veľryba?). Postavy sú príliš ukecané (no dialógy nie sú natoľko strhujúce, aby to nevadilo) a zápletka je na môj vkus triviálna, priamočiara, jednoduchá. Nie je v nej ktovieako cítiť prítomnosť inokedy nezameniteľného Xaviera Dorisona (pecka Dlouhý John Silver). Železná noha, hlavný hrdina (alebo skôr antagonista?), je tvrdý oriešok. Dlho trvá, kým si k nemu nájdete cestu. A on k vám. Ostatné postavy nezaujímavé, avšak poteší u nich aspoň to, že sa často vyzliekajú (najmä ženy teda). V komiksových Vikingoch v mojom rebríčku zostáva Thorgal neprekonaný, napriek tomu kúpu Asgarda nevnímam ako vyhodené peniaze. Skôr naopak, som hrdý, že je súčasťou mojej domácej knižnice. Len som od neho proste čakal viac.

FireOfFilth
03.02.2019 5 z 5

Od tohoto komiksu jsem nečekal moc, pořídil jsem si ho hlavně kvůli chvále čtenářů, ale i z důvodu mé slabosti k Vikingům.
Ano jedná se o vikingské prostředí, krásně nám tu je nastíněna i severská mytologie, ale tento příběh by mohl krásně fungovat i bez toho. Jedná se o skvělé dobrodružství, máme tu u survival část. Prostředí se nám krásně mění, takže absolutně nenudí.
Musím říct, že mě Dorison už 2x zklamal, ale tady mě neskutečně potěšil. Kresba tohoto komiksu je opravdu pěkná a dá se říct neokoukaná, hlavně scény ve tmě jsou parádní, hra stínů a světel tu funguje na jedničku.
Kniha má velký formát, takže si ji užijeme na maximum.
Tento komiks mohu doporučit nejen fandům vikingů, ale hlavně čtenářům, kteří rádi skvělé dobrodružství!
Celkové hodnocení 100%

davidurban1973
20.01.2019 5 z 5

Pěkný ucelený příběh s hezkou kresbou.

Norri
16.01.2019 5 z 5

Mám rád mytologie a jejich příběhy. Tu severskou mám ze všeho nejraději. Jsem citlivý na to, jak autor s bohy a hrdiny příběhů zachází. Naprosto nesnáším, když někdo jenom použije cool jména a pak celou tu mytologii znásilní. To ale, bohům dík, není případ komiksu Asgard. Ten je na úplně opačné straně. Dorison ukázal, že severskou mytologii zná a napsal příběh, který se na slavné příběhy z Eddy odkazuje. Je to komiks s vikingy a se severskou mytologií, ale přitom je stále o obyčejných lidech. Asgarda jsem přečetl jedním dechem a chrochtal si spokojeností. Povedená je i Meyerova kresba. Tady je jasné maximální hodnocení.

jarynek
14.01.2019 5 z 5

Zase jedna kniha, u níž je radost ji jen dostat do rukou - velký formát, tvrdé desky, pěkná kresba. A k tomu i napínavý vikingský příběh, kde boj s nestvůrou je pouze jedna z linií vyprávění. Děj plyne rychle, nemá naštěstí žádné velké logické zaškobrtnutí a hlavní postavy jsou dobře vystižené, takže se svými chybami a pochybami čtenáři nezbývá než jim od začátku držet palce. Zamlouvalo se mi i ukončení, které nemělo žádných epických rozměrů, ale o to více bylo uvěřitelnější a zapadající do kontextu celé knihy. Dorisonova Třetím zákonem trochu padlá hvězda byla Johnem Silverem opět pozvednuta na nebe a Asgard ji vyleštil, že opět jen září.

Nevimm
21.12.2018 5 z 5