Asfalt

Asfalt https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/bmid_asfalt-I81-9659.jpg 4 859 220

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi.... celý text

Horory , Literatura česká , Fantasy

Vydáno: , Crew

cori
28.11.2016 3 z 5

Nestačila jsem se divit! Zaujalo mě originální pojetí pekla, kde démoni zotročují asfalťáky. Více než střílečky a bojové akce se mi líbilo vykreslení vztahů mezi žoldáky a jejich vnitřní monology. Samozřejmě super cool hlášky.

feflo
22.11.2016 5 z 5

... na úvod : "nevím, jestli už jsem k této knize komentář psal" (na to je má paměť moc krátká). .. ale moc nechápu, proč se točí filmy podle kdejakých prkotin (myslím předlohy) a podle Kulhánka, Kopřivy, Kotlety a spol., nikdo nic... (jasné je, že žádná movitá zahraniční produkce o nich ani netuší, že existují - ale i tak)... to by mohly být filmy... no, no comment... mít 100 mega na účtu, nechám natočit 3 filmy : Asfalt, alespoň 2 věci od Kulhánka a nějakého "Kotletu" - ja byt dobra matematik oddicky - nebo ne... vše od Kulhánka, Kotlety i Kopřivy... takže potřebuji asi miliardu (nebo raději několik)... a proto tímto vyhlašuji veřejnou sbírku na naše (moje?) vysněné filmy...

tony64
05.11.2016 4 z 5

Jednoznačně zábava a studnice hlášek.Já se prostě bavil.

hnusák
25.10.2016 3 z 5

No tedy, to je šílenost ! Ale nakonec jsem se v hektolitrech černé i červené krve dobral konce. A mohu říci, že i když se peklo jeví jako paralela našeho vlastního, nechtěl bych takto skončit na věky věkův. Už jenom ta představa, jak padám rourou, která je tvořena uvnitř žiletkovými břity, brrr. Úplně jsem se do té představy vžil. Díky za masakrózní počteníčko.

fruitbueno
24.10.2016 4 z 5

Stačí jen letmý náhled do portfolia mých přečtených knih a i naprostému laikovi bude jasné, že podobnou literaturu spíše nevyhledávám. O to více blahořečím své nepředpojatosti, odhození předsudků a vyzkoušení něčeho nového. Nezbývá než vyjádřit pobavení, údiv, neskutečný obdiv autorovi (jak zvládl uchopit těch 48 hodin - to je pro mě nepochopitelné), fandím také barvitosti vyprávění (všechno jsem nejen viděla, ale i cítila, slyšela) a zběsilému tempu. Neskutečná jízda.

Pampalini
27.09.2016 4 z 5

Pán Dante by plesal radosťou. Obraz pekla sa rozširuje a posúva bližšie k nevábnej skutočnosti. Zábavné a poučné čítanie. Pozor, čo nás čaká, ak nebudeme počúvať rodičov a starších súrodencov! Výborné.

marlowe
18.08.2016 5 z 5

Tak, vážení, tohle tedy bylo NĚCO!!!

Megaujetina par excellence, monumentální pulpový opus napsaný neskutečně nádherným shakespearovským jazykem a okořeněný neustávajícím proudem hlášek a chandlerovských metafor (…klesá pomalu – jako vločka v těžítku se zasněženou Moskvou), které vás ohromí svou originalitou a které – podobny hektické a nikdy nekončící dávce ze samopalu Heckler & Koch MP5 – rozervou na kusy vaše předsudky (a představy) o "podřadné brakové literatuře".

Ano, Kopřivův román rozhodně nepatří mezi VELKOU literaturu – ale přesně o tohle autorovi šlo. Na nic si nehrát – a potěšit. Milovníky TOHOTO TYPU příběhů – i milovníky jazyka!

Ještě před několika lety bych se asi podobné knihy nedotkl ani klacíkem.
Zato teď jsem si to užil!

Štěpán Kopřiva mě překvapil (i šokoval) mnohým.
Dva příklady za všechny:

1) Autorovi se podařil husarský kousek, když inovoval odvěký vzorec o "záchraně, přicházející v poslední vteřině".
V Asfaltu se totiž PO UPLYNUTÍ poslední vteřiny VŽDYCKY ocitnete v ještě větším marastu:

V Lukasových očích je to nejnádhernější vrtulník na světě.
(...)
"Tady!" vykřikne Lukas a zamává. "Tady jsme!"
Nejkrásnější vrtulník na světě po nich začne střílet.

2) A také mě hodně zaujalo masivní používání "zpomalených záběrů":

Vorošilovova kulka prorazí kokpit nad otáčkoměrem. Vyrobí v něm kráter s hvězdicovými prasklinami. A pokračuje kabinou.
V letu se otáčí.
Proletí nad zamaštěnou rukojetí kolektivu.
O osmnáct centimetrů mine ve vzduchu zatuhnutého Ostranského.
Zašustí o blond strniště na pilotově bradě.
Vnoří se do krku centimetr a půl nad ohryzkem.
Roztrhne infrahyoidní svaly, zdemoluje venu jugularis externu a zaboří se do páteře.
Krátce řečeno Vorošilovova kulka ten krk roztrhne jak hada.
Pilotovi upadne hlava.

100% nikoli za hektolitry krve, ale za tu nádhernou filigránskou práci s jazykem!

P.S.1: Zážitek z četby umocní audioverze v podání Ludvíka Krále!
P.S.2: Nedoporučuji pouze těm, kterým výraz "vyčvachtnout" (a slova jemu příbuzná) mohou způsobovat žaludeční potíže!

Teron
06.08.2016 4 z 5

Je to někde mězi 3,5 - 4. Rád bych dál maximum, ale nemůžu. Nemůžu, protože fenomenální průběh, prostředí, postavy a popisy strhává podivný konec. Kniha si zkrátka volá po 4-5 ti stranách, které by ji skutečně uzavřely a takhle vyznivá jako celek hrozně do ztracena. A je to hrozná škoda, protože to, co tomuto závěru předchází, stojí na špičce žánru akční fantastiky.

MM1979
14.07.2016 1 z 5

Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšil, když jsem si ji vyzvedl v Luxoru, tak jsem se jí celo cestu domu kochal, ale tím moje radost z nákupu skončila. Možná to bylo tím, že jsem se na to až moc těšil - vyděl jsem to v poličce několika přátel, tak jsem si myslel, že to bude dobré, ale mě to fakt nebavilo a dočetl jsem to s velkým utrpením… Ani se mi to nepodařilo prodat v bazaru za 149 ,-

palec
12.07.2016 4 z 5

Kopřiva není Kulhánek,což je dobře,ale ubral bych tak 200 stránek.Někdy je té akce až příliš a chvílemi jsem se nedokázal soustředit.Ale nadprůměr v žánru to pro mě určitě je.

Rawar
26.06.2016 4 z 5

Hodně drsná procházka pekelným královstvím. Ty hrůzostrašné popisy zvrácených biomechanických pohrom, které na pozadí špinavých měst hnaly pekelnou mašinu zla a nenávisti stále vpřed, potřebovali i přes slušný autorův smysl pro detail velkou dávku fantasie, aby si je čtenář vůbec dokázal představit. I tak se bojím, že jsem se ve své mysli ani z poloviny nepřiblížil kolosální zrůdnosti, byť jediného ze soustrojí, které pomáhalo peklu dýchat.

Příběh je jasný a smysluplný a protože to není úplně nejtenčí knížka, mnoho času se zde budou odehrávat krvavé střety démonských vojsk a komanda Kuffenbach. Do páté hvězdy tomu nechybí mnoho, vlastně docela málo. Bohužel vím, že v poslední čtvrtině se mi to už trošku táhlo a těšil jsem se až to bude dočtené.

Jsem žabař, možná nebyla správná konstelace hvězd na takovou bláznivou jízdu. Každopádně jsem se drtivou většinu královsky bavil a doktor Holofaust (Holokaust ?) je naprostý klasik

Mynny
27.05.2016 5 z 5

Můžu doporučit každému, komu nevadí trocha násilí :-) Ale pozor! Autor rozhodně není nějaký béčkový pisálek, jeho styl je vlastně pro tenhle žánr až příliš dobrý. Po trochu utahaném začátku vás čeká krvavá jízda peklem. Přesto mě paradoxně nejmíň bavily bojové pasáže, které působily příliš chaoticky a přestože pořád někdo umíral a krev tekla proudem, neměly většinou moc spád. Naopak dialogy a prokreslení i vývoj postav ukázkové. Konec trochu abstraktní, ale celkem fajn. Dokonce ani délka mi nepřišla přehnaná, když se naladíte na správnou vlnu a vnímáte tu knihu spíš jako seriál než jako film, budete moc spokojení.

elis0383
24.05.2016 3 z 5

Abych pravdu řekla,tak s touhle knihou jsem dlouho zápasila, né že by se mi blbě četla, to ani náhodou. Ale začátek byl prostě nudný,až ta druhá polovina mi přišla taková víc akčnější. Hold od tohoto autora asi budu muset vyzkoušet ještě jinou knihu,abych ho neodsoudila hned v počátku. Za mě osobně musím říct, že se mi líp čte Kulhánek a Kotleta.

Eigis
18.05.2016 5 z 5

Tahle kniha není dokonalá, místy je dost přehnaná, ale to už ke Kulhánkovi a jeho následovníkům patří. Člověk musí smeknout před někým, kdo napíše několik set stránek plných neustálé akce a bojů a zároveň nezačne nudit a být stereotypní o výborném smyslu pro humor nemluvě. Tahle kniha patří mezi jednoznačné špičky žánru.

Nikolaoss
16.05.2016 5 z 5

Partička bývalých žoldáků v pekle ukáže čertům a démonům, že do té doby vůbec netušili, co peklo je. Nádherné a perfektně promyšlené Kopřivovo peklo obrátí doslova vzhůru nohama a vy jim budete nahlas fandit! Při popisu jejich strastiplné cesty peklem od „dušovodu“ k Luciferovu výtahu není nouze o dost drastické, krvavé, ale i humorné situace. Hoši jdou do bitvy tak, jak jsou zvyklí – naplno a i když jim chybí obvyklá výzbroj elitního komanda, dokážou si poradit. Kuffenbach se ozbrojí svým ledovým klidem, Vorošilov ostře broušenou polní lopatkou a ostatní poberou, co z mrtvých démonů odpadne. Za nimi zůstává zkáza, jakou peklo nepoznalo a na konci už je rozvrat pekla absolutní.
Bavila jsem se skvěle!

Atrament
13.05.2016 odpad!

Vcelku solidní námět, který ale nemá na to naplnit zajímavým dějem 640 stran. Možná jako stostránková povídka by to ušlo, ale takhle to bylo utrpení. Obzvláště ke konci, kdy už děj vysloveně stagnuje a utápí se v dloooouhých, předlooooouhých, ultradloooooouhých popisech kdo kam koho jak zasáhl a co komu jak čvachtavě odpadlo (zase).

Navíc vyprávění v přítomném čase, to je prostě hnus. Iritovalo mě to celou dobu, stejně jako idiocie postav, jejich otravné sáhodlouhé vnitřní monology a křečovitě trapná snaha o černohumorné hláškování za každou cenu a pomalu v každém odstavci. Všeho moc škodí, a Asfalt je toho zářným příkladem, protože v něm je opravdu všeho zbytečně moc.

Když jsem se blížil ke konci, zvažoval jsem dát aspoň jednu hvězdičku, za těch pár pop-kulturních narážek ze kterých na mně dýchla devadesátá léta minulého století, ale konec to poslal do nekompromisního odpadu.

RaSu
26.04.2016

I přes níže uvedené nadšené a kladně naložené komentáře, já musím přiznat, že jsem knihu ani nedočetl a asi v polovině odložil. Už jen styl psaní v přítomném čase jsem prostě skousnout nemohl. Přesto uznávám dobrý nápad s tím peklem i celou tu myšlenku ale to je asi tak vše. Žánr je to přesně podle mého gusta, jen mě to prostě nebavilo a dost mě to zklamalo podle těch kladných recenzí. Hodnotit hvězdami také nebudu, neb jsem dílo nedočetl až do konce. Jisté je, že komu se líbí jedno, nemusí se to líbit dalšímu a naopak.

hamtalka
02.04.2016 5 z 5

Bomba. Přečetl jsem jedním dechem. Koupil jsem si i audio knihu. S hudbou a zvuky je to ještě lepší. rozhodně doporučuji audio knihu i pro ty co už to četli.

HŠ
29.02.2016 4 z 5

Bavila jsem se. Místy jsem se smála nahlas.

mochr
12.02.2016 5 z 5

tohle bylo tak úchylné že si to musím přečíst ještě jednou.
Dokonale vymyšlené peklo