Asfalt

Asfalt https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/bmid_asfalt-I81-9659.jpg 4 859 220

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi.... celý text

Horory , Literatura česká , Fantasy

Vydáno: , Crew

Kaik
04.12.2022 4 z 5

Limitovanou edici knihy vázanou v kůži Anastázie Pildebrandtové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, jsem sice nesehnal, přesto to byly brutální pekelné orgie.
Myšlenkově nenáročná literatura mi v hektickém předvánočním čase přišla vhod. Textu je sice mnoho, ale je odpočinkově zábavný, hezky odsejpá a obsahuje mnoho popkulturních odkazů na filmy, hry apod. Škoda, že navzdory délce se dějové schéma dost opakovalo - hrdinové se někam museli přesunout, tam se urputně bojovalo, a opět přesun. S tím souvisí moje druhá výtka a tou je totální nezničitelnost hlavních postav. Jejich nesmrtelnost byla tak absolutní, že už mi při čtení bylo jedno, co se s nimi děje, a kniha tak ztrácela napětí. Hrdinové přitom byli skvěle vykresleni, charakterově výrazní a snadno se mi zapsali do paměti (Chorozon!).
Přes svoji délku mi tedy četba rychle utekla (to je dobré znamení) a závěrečné apokalyptické "maso" vytáhlo hodnocení na čtvrtou bulvu. Opět jen škoda použitého přítomného času.

Sitth
31.10.2022 3 z 5

O mě se ví, že nemám rád Kotletu a jemu podobné knihy, já tomu říkám Slash and smash. Prostě rubačky, hrdinové vydrží vše a ještě u toho žvýkají doutník a chrlí jedno klišé za druhým. FUJ!
Ale tohle bylo aspoň do 2/3 knihy dobré, ten nápad, jak to vysvětlit je neotřelý a funguje. Je pravda, že v poslední třetině knihy je to trošku už ubíjející, ale vystavěný Absurdistán to smazává. Nevím, zda další díl (podle mě a dle závěru musí být), dokáže být stejně překvapivý, trochu se bojím, že ne, ale neházejme asfalťáka do žita.... Dávám 4/6

Covenant
21.10.2022 5 z 5

Moc se mi do toho nechtělo, ale.... tohle byl opravdu nářez! Moje první setkání s Kopřivou. Jsem nadšen! Jestli jde o brak? Jasně, že ano. Ale to bylo přeci jasné, hned od začátku. Výjev pekla, neskutečný. Napětí, akce, bezmoc, humor, strach, smutek... mělo to všechno. Kdybych chtěl hledat chyby, určitě bych jich našel spoustu v logice. Ale na to se tu nehraje, že? Tohle je fantasy. Tohle je horor. Ale především akce. Kopřiva dokáže navodit správnou rubací atmosféru. Ale i tu popisnou. V tom opravdu chodit umí. Také dokáže vytvořit charaktery postav, které umíte rozlišit a které v jednu chvíli milujete, abyste vzápětí zjistili, že je nesnášíte, abyste se opět vrátili k tomu, jak jsou skvělé. Autor si s postavami hraje, jak chce a vychází mu to. Přitom je vše tak plynulé a nezadrhává to. Vulgarismy nejsou prvoplánové, humor je nevtíravý a děj je stále zajímavý. Bráno samozřejmě subjektivně. Byla ovšem místa, která byla v brutalitě za hranou a klidně bych je vynechal. Jako například Chorozonův výslech malé bordelmamá. Ale co už teď. Vynahradila to místa, kde se brutalita hodila. Jako například ve vykydlování démonů. Když už jsme u toho, v ději se také objevovali popkulturní odkazy. Nejčastěji jsem si uvědomoval starý, dobrý DOOM. Ten se samozřejmě dost nabízel. Démon u brány: ,,HESLO!" Naše komando: ,,IDDQD" nebo takový "odšťavňovač" aneb BFG9000. Nádhera. Odkazy na filmy: ,, Kolektivní štronzo. Jako když pauznete film, abyste se přesvědčili, jestli Sharon Stone, ty kalhotky opravdu nemá." nebo ,,Jediný, co vidíme, jsou hadi. Pokrčí rameny Holofaust. Hadi? Zeptá se Ostranski. V letadle? Ne, na kolejích. To je rosa, vole." Kopřiva také dokáže vytvořit skvělá monstra jako již zmiňovaného Chorozona. Ale byla tam i taková druhotná monstra, jako PSI "zkonstruovaní" ze součástí, jejichž nohy byly vyrobené z noh slavných běžců, Zátopka nevyjímaje. No, abych to nějak stručně a zainteresovaně shrnul - vtáhlo mě to do potrubí a rozsekalo na sračku.

AntikvariatBrno
02.10.2022 1 z 5

Dobrodružný žánr u nás od dob Foglara těžce pokulhává, není-li už na vozíku! Takový středně až těžce debilní, pseudovtipný brak. Opakující se situace a hlášky vám po půlce knížky přivodí horší závrať než velký řetězák. Hnus fialowej.
- Lubor P.

Belanna
18.09.2022 3 z 5

Komando žoldáků v pekle - dobrý nápad. Detailně popsaná každá maličkost, temná atmosféra. Pro mě ale místy zdlouhavé a táhlé. Chtělo to rychlejší spád.

IHT
11.09.2022 5 z 5

Cetl jsem Rychlopalbu i Krizovou palbu a byl jsem totalne nadseny. Do Asfaltu jsem se poustel "ostrazite", protoze to je preci jen jiny zanr. Na druhou stranu mam zkusenost s Kotletou (moc libi) i s Kulhankem (nuda). Tak pojdme na to.
Tohle bylo proste... silene. Nechapu, co zerete? Ta vizualni stranka, do detailu vykreslene peklo postavene z asfaltu, to je proste totalni schiza. Moc se mi to libilo!! :)
Je to hodne akcni, rychle to odsejpa (stridal jsem cetbu a poslech - cetba je rychlejsi, ale pri chuzi po meste se cte fakt blbe ;)) , postavy se pekne vyvijeji, jejich priority meni, proste lahudka. Oproti Kotletovi tu je malo sexu (a jedina sexualni scena je fakt popsana velmi stydlive :)), ale to vubec nevadi.
Palec nahoru, pet hvezdicek k tomu a tesim se opet na brzkou shledanou!

TheKrutihlav
05.08.2022 1 z 5

Někdo přirovnává pana Kopřivu stylem psaní k panu Kulhánkovi. Pravdou je, alespoň pro mne, že to bohužel tak není a jeho styl vyprávění mi absolutně nesedl. Věřím že se spoustu lidem jeho knihy líbí, já si však další nejspíš neprečtu. Škoda

Caa
12.07.2022 2 z 5

Četla jsem obě Kopřivovy detektivky a byla z nich nadšená, ale tahle pekelně šílená střílečka plná krve a zvratků nebyla pro mě. I když je tam pár pěkných nápadů, vyloženě zběsilá akčnost a slovní onanie mě ve finále vlastně nudily. Dočetla jsem to jen proto, že jsem s sebou na dovolené neměla jinou knihu.

smazenaryba
12.07.2022

Nedočítané. Myslím, že je načase, aby som s podobným žánrom raz a navždy skončil.

Mabie
03.07.2022 4 z 5

Kniha je naprostý úlet, který přináší nejen brutální a značně znechucující prostředí a pubertálně akční děj, ale i geniální dialogy, detailně vykreslené postavy, gejzír vtipných hlášek a hromadu morbidních vtipů. Autorova fantazie je famózní, představivost brilantní, humor unikátní a v neposlední řadě umí Kopřiva čarovat s češtinou naprosto spektakulárně.
“Fantastický”, jak by řekl náš přítel Chorozon.
“Vila není ani tak vila, jako spíš letohrádek. Třípatrový dům, potřísněný rokokem se rozmachuje dvojitým schodištěm, balustráda se hemží štukovými volutami jako nacucanými pijavicemi. Celkový dojem: zmutované svatební šaty, co sežraly nevěstu, ženicha, svědka i s prstýnky a celý kostel a teď dřepí uprostřed pětihektarové zahrady, krkají, a čekají na další chod.”
Toto zcela jistě není literatura pro každého, ale kdo se Štěpánem Kopřivou najde souznění, ten bude nadšen. Přes všechno výše napsané se mi ale Rychlopalba líbila podstatně více a dávám “jen” 4 *.

Poeta.kno
28.04.2022 4 z 5

Takhle barvitě popsaná každá "maličkost" se jen tak v nějaké knize nečte.

Solverino
10.04.2022 2 z 5

Tak to musím říct že jsem fakt nedal. Sice spousta dobrých nápadů, vtipných, originálních a krásně barvitě popsaných.... ale tu totálně repetitivní akci jsem fakt nedal. Pořád stejné a pořád dokola. Takže sorry, ale proti Rychlopalbě a Křížové palbě je tohle fakt veliká bída, tak snad možná pro teenagery?

Merlin_CZ
06.04.2022 5 z 5

Výborný zábavný akční a hlavně krvavý příběh.
Komando žoldáků proti celému peklu, z lidí, teda spíš lidských duší (asfalťáků) se tam dělá úplně všechno, trubky, stromy, tráva .....
Sakra tohle mě bavilo, sice to bylo hodně dlouhé, ale i tak jsem to přečetl na jeden zátah a parádně se bavil. Pár týdnů předtím jsem četl od Bureše Inferium což je ve své podstatě podobný příběh, ale tenhle byl teda lepší :)

Naprosto vede doktor Holofaust s polní lopatkou :)

DaNDee
29.03.2022 5 z 5

SILNĚ DOPORUČUJU! Nechápu, jak se to tolika lidem nemůže líbit. Podle mě je to pecka! Kopřivova představivost a myšlenka celého podsvětí je úžasná! Rozjezd je sice slabší, ale na "pekelné skluzavce" se čtenář dostane do kůže jednoho ze členů týmu, jejichž totožnosti mimochodem působí tak, že si je člověk reálně dokáže představit a baví ho. Všechny hlavní postavy tak nejsou žádné "umělotiny," a za to velký palec nahoru. Popis démonů je potom naopak tak odporně naturalistický, že si snad nevzpomínám, kteří záporáci se mi kdy hnusili více (když nepočítám Neffovu Tmu).. zvlášť to tlustý lítající slizký démoní prase ! (na jehož jméno si samozřejmě už nevzpomenu, ale ten obraz mi byl vypálen do mozku navždy : D )
Většinou se mi u takhle dobře napsaných knih nelíbí závěr. Jednak protože čekám něco jiného (co už jsem si předem v hlavě vykreslil), ale také protože mi přijde, že závěry autorům tohohle typu české sci-fi nějak nejdou. U Asfaltu je to takové "nahoru-dolu." Nápad skvělý, ale provedení lehce pokulhává a ještě něco vepsat by tam přeci jen šlo.

PS: Moreanne, to je neomalenost! Jestli tohle čteš, tak si laskavě uvědom, že tvůj komentář je absolutně povrchní, vzhledem k tomu, že si knížku vůbec nečetla! Audio je naprosto nesrovnatelné s tím, když si vytváříš představu ve vlastní hlavě.

Michal_SK
06.03.2022 5 z 5

Asfalt je klasika klasík a Koprivou najkvalitnejší román/príbeh, ktorý už pravdepodobne nikdy neprekoná. Je to umelecké dielo od prvej kapitoly, cez obálku, hromady textu až po záverečnú bodku. Je to aj celkom netradične písané, na rozdiel od iných akčných príbehov československých autorov tu sledujeme viaceré postavy žoldnierskeho komanda a teda príbeh nemá jednu ústrednú hlavnú postavu a nie je písaná z prvej osoby, ale pasáže, kde sa myšlienky postáv premietajú sú, takže človek má možnosť nazrieť hlbšie pod okraj. Kulhánek je možno klasika, ale Asfalt je rádovo lepší a patrí na absolútny vrchol akčných strielačiek v knihách.

Maud22
23.02.2022 5 z 5

Před šesti lety jedni z nejlépe placených žoldáků sedí v baru, bez práce. Přemýšlejí, jestli se dát k popelářům. Prostě pokles na úplné dno, teda ne, úplné dno je práce burzovního makléře... :-) Komando se dává znova dohromady, aby splnilo zakázku za hodně peněz, ale poněkud specifickou, neboť zavání okultismem a magií. A pak už nastane šílená jízda plná zvratů, naděje, zoufalství, šílenství a bolesti. Jízda Peklem. Myšlenky jednotlivých protagonistů, které se jim honí hlavou a které absolutně nereflektují jejich skutečné jednání, jsou odlišeny kurzívou a jsou značně sebeironizující. To se mi moc líbilo, ta póza a ta skutečná dřeň. Pozor spoiler - Lucifer je údajně mrtvý. Je to fakt peklo.

ctenar2846
04.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Říci to ve zkratce, ale jak? Možná takhle: Geniální, grandiózní, gigantické, vskutku gargantuovské … ne není to konec, pouze mi došla superlativa, díky Pane Pudinku, vnášel jsi do děje sadismus na úrovni jako nikdo jiný.
Knihu jsem už četl poněkolikáté, neomylně patří k období Vánoc, když vidím, že se blíží ten čas, romantická zasněžená krajina, pohodová atmosféra, láska a mír všude okolo… tak to prostě musím něčím přerazit a Asfalt to přerazí pořádně, rozerve to na kusy a ty potom rozmačká na kaši a ve finále zapálí náloží tertytolu, protože bez něj by tomu něco chybělo. Dle mého názoru se jedná o naprostý unikát, brutální humor, drsné hlášky, vtipné situace se najdou co pár stránek (někdy i řádek), prvky fantasy, scify, odkazy na legendy popkultury, nekončící akce,….
(,,Kámo, chtěl jsi aby to byl kratší komentář!!!'')
(,,Kratší to nejde je to tak skvělé!!!'')
Jestli se chcete svézt na vlně krve, jako surfovací prkno mít čerstvou mrtvolu a přitom se naplno zasmát je tohle správná volba se vším všudy (jediné co mi chybělo, byl nacistický poklad, jinak bylo v knize absolutně všechno).

TERRORDROME
01.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Podľa názvu by si človek myslel že sa jedná o príručku na údržbu ciest, ale ono je to o komande stroskotancov čo pri zásahu proti satanistom skončia v pekle a sú nútený rozpútať tam peklo. Ak pri nebeskej bráne čaká svätý Peter, tak pri vstupe do pekla duše padajú rovno do mlynčeka na mäso, pretože ľudia sú tam jediná stavebná surovina. Teda skoro ako v Japonsku. No a luxusný tovar sa pašuje zo zeme a predáva v tuzexe. Kuffenbach a jeho veselá partia sú rozhodnutý vyškriabať sa späť na povrch, čo znamená stať sa akčnými figúrkami v nebesko pekelnom pretláčaní o moc. Prvé potýčky mi prišly pomerne drevené, ako tam Kuffenbach drží v šachu miestnosť plnú démonov pričom sa na nich ani nepozerá a vyhráža sa že zastrelí kolaborantku, aj keď platí že ľudské telo v pekle je takmer nezničiteľné a regeneruje. Keď sa ale pritlačí na zbesilosť a bizarné detaily typu vzducholode z nafúknutých ľudí, tak hrdinovia vykrádajú banku s trezorom v podobe obrovských úst a žalúdka ktorý donútia brutálne zvracať, snažia sa predbehnúť padajúci mrakodrap a surfujú na tsunami z krvy. Plus tisíce zmasakrovaných démonov a nekonečné škody na majetku. Z pekelného osadenstva vystupujú hlavne zvláštny vyšetrovateľ Chorozon alias puding s chápadlami a verbálnym fetišom a pekelné knieža obrovská mucha. Nuda v takom prostredí nehrozí, aj keď je to naozaj trochu moc roztiahnuté, s rôznymi vedľajšími linkami ktoré sa všelijako vlnia, križujú a stretávajú ako vo filme Podfuck. A keď sme pri tom, Kopřiva robí tony narážok na rôzne filmy a ja som sa chytal prakticky na 100 percent, asi preto že sa tiež modlím k Bruce Campbellovi. Oproti Zabíjaniu s jasným Happyendom ponúka Asfalt problematickejšie finále, po ktorom sa asi väčšina ľudí poškriabe na hlave s otázkou - "a čo teraz"? Rozhodne by bodlo aspoň nejaké dodatočné hlásenie o následkoch toho všetkého. Inak pekelne nápaditá pecka.

jan0223
19.12.2021 5 z 5

Na jeden nádech od začátku do konce,tak by se dal, vystihnout můj zážitek z knihy. Námět hodně zajímavý a brutální. Netradičně pojaté peklo kde se lidé stávají univerzálním stavebním materiálem, asfalt teče proudem, skvělý nápad. Líbilo se mi i vyobrazení pekla jako protiklad našeho světa, má svoje města, úřady, obchody, manufaktury,..... akorát vše založeno na lidech a to doslova. Brutalita určitě k tématu patří a té je zde víc než dost, asi by jsem vytknul, že v určitých pasážích, kde se mísí více dějových linek, jsem se trochu ztrácel, ale jinak konec překvapující. Ještě by to chtělo druhý díl odehrávající se na té druhé straně a pěkně oba děje spojit, ten konec tomu přímo nahrává. Četl jsem ji snad 10x a ještě poslechl jako mluvené slovo.

Tirisa
15.12.2021 4 z 5

Je to pro mě překvapení, ale vážně jsem se dobře bavila...přiznávám, že jsem si musela zvykat a naladit se, ale to prostě nějak přišlo. U večeře jsem si sice číst nemohla (protože by se mi rychle vrátila), ale čím blíž konci jsem byla, tím víc jsem zjišťovala, jak moc chci zase pokračovat se čtením.
I to, jak je kniha napsaná, se mi líbilo. Celé se to přede mnou odvíjelo jako film. Ano, možná by malé seškrtání neuškodilo, ale i takhle to bylo stále víc než čitelné. Jo a doktora Holofausta vážně žeru...