Asfalt

Asfalt https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/bmid_asfalt-I81-9659.jpg 4 859 220

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi.... celý text

GLDNMSK
09.09.2018 5 z 5

Je jen málo knih, které se přinejmenším zdají být definitivou žánru. Bez ohledu na žabomyší mindset toho, zda preferujete Kotletu, Kulhánka, Žambocha, kolektiv kolem Kladiva na čaroděje či právě Kopřivu, je tohle naprostou manifestací žánru specifického pro českou kotlinu.
Děj je tak chytrý jako je chytřejší děj Pátého elementu proti Komandu. Je to Poslední skaut v původním českém dabingu s glosářem popkulturních odkazů volených s citem pro ty nejstereotypnější čtenáře žánru. Je vysoko v nadprůměru českého kydlení, aniž by se významněji snažil o víc - a to jsou jaderné zbraně mezi argumenty, proč tuto knihu číst. Patříte-li alespoň do jedné ze zmiňovaných skupin, neexistuje varianta, že si tuhle jízdu neužijete. A časem znovu. A pak ještě jednou.

Davidsonová
09.09.2018 5 z 5

Příběh přímo z Pekla.
Brutálně laděné dobrodružství, které bych nikomu nepřála.
Příběh má i několik popkulturních odkazů. Nejlepší bylo asi: Jakej film natočil Stanley Kubrick v roce 1968 ?
SPOILER - 2001 Vesmírná oddysea.

radek.kubicek
04.09.2018 5 z 5

Kdyby vám někdo řekl "nezabíjejte lidi, půjdete za to do pekla", věřili byste mu? No vidíte. A je to tak.
Ultimátní jízda tak trochu jinak pojatým (a hlavně kvalitně vyasfaltovaným) peklem se spoustou krve, krve, mozků, krve, spousty jiných tekutin a hlavně asfaltu. Občas je to až neuvěřitelné (což vlastně u takového tématu je tak trochu eufemismus), ale hlavní hrdinové se s tím moc nemažou a naopak si celé peklo víceméně namažou na chleba.
A ještě se u toho náramně baví a já se bavil s nimi.

Mimochodem, vžycky mi tak jde hlavou... aby člověk vytvořil něco takového, stačí k tomu hodně kvalitní drogy, nebo musí být i poměrně solidní úchyl? :)

yaoiyuri
11.08.2018 4 z 5

Vzpomínám, jak jsem si knihu pořizovala z druhé ruky přes Databázi, a pán, co mi ji osobně prodával, mě upozorňoval, že „je to dost drsný čtivo, slečno“. Pro holku, která od 12 jede v yaoi a fanfikcích, není žádná kniha dost drsná, pane!

Ze začátku jsem si sice říkala, co to je za nehoráznou blbost, ale od scény v koncentráku jsem se naplno začetla a vydala se na epesní jízdu neotřele pojatým Peklem.
Autor někdy až přehnaně tlačí na pilu, co se týče vtípků a nechuťáren, některé popkulturní narážky už se mi zdá zastarávají, ale jako celek je kniha přesně tak „kvalitní“ jak bych očekávala. Jen ten konec mě navzdory všem výbuchům, tisícům mrtvých, hektolitrům asfaltu a hrdinskému sebeobětování poněkud zklamal (a úplně jsem nepochopila, co se teda stalo se Zemí, Nebem a Peklem).

Sváťa3
19.07.2018 4 z 5

Knížka o žoldácích v pekle, dobrej úlet, dobře čitelné:
nevýhody:
zbytečně dlouhé ( Kotleta by to vyřešil, že by z této knížky udělal 3 :)
Je to škoda, protože knížka je někdy zdlouhavá, ale pak tu jsou pasáže, které mají super spád.
zklamal mě konec, který byl moc rychlý vzhledem k celé délce knížky.
Chápu to, že Země nakonec pohltila peklo?
Celkově hodnotím knížku dobře. Líbí se mi, jak pánové Kopřiva a Kotleta píšou, ale knížka Vyhlídka na věčnost od Kulhánka byla nejlepší.

Vonda006
07.07.2018 5 z 5

Pecka nářez :)

auA
01.07.2018 5 z 5

Chvíli mi ležela na polici a rozhodoval se jestli ji mám vrátit do knihovny nebo začít číst. Říkal jsem si proč bych měl rozjíždět zas nějakou další Kulhánkovinu, když už jsem jich četl tolik. Po přečtení však musím říct, že s Kulhánkem s kterým je to tu stále srovnáváno to má společný pouze žánr a téma. Jinak je to úplně své, nápadité a originální. Silně doporučuji.

GilGalad
27.05.2018

Zajímavý styl, akce střídá akci. Popisy akčních scén někdy trochu samoúčelné. Odechové a zábavné čtení.

Kuffenbach
21.05.2018 5 z 5

Co tak asi můžu JÁ napsat? Až budu na operačním sále, a ranhojič se vás zeptá na mou krevní skupinu, řekněte "Asfalt". Takových nás na světě je jen pár, ale vím, že tam jste, vy cynická zdegenerovaná hovada!
A že jste četli s radostí a s potěšením, protože takový tento příběh je - plný lásky, milých lidiček, a růžových jednorožců.

Vím to, byl jsem tam osobně.

Ladinek
10.05.2018 3 z 5

Knihu jsem si vzal, abych si udělal trochu výplach mozku a čekal jsem nějakou blbost à la F. Kotleta. Nicméně mě to příjemně překvapilo. Kopřiva, zdá se, umí vytvořit takový ten pubertálně akční děj aniž by překročil hranici za kterou už by to bylo trapné. Slovní ekvilibristika mu jde a obejde se bez samoúčelných vulgarit - je to všechno tak akorát. Pravděpodobně je také velikým filmovým fandou, neb kniha přetéká odkazy na filmová díla včetně Landisova vtípku s fiktivním filmem. V této souvislosti mně napadá přirovnání této knihy ke Grindhouse. Možná by to mohlo být kratší, protože konec už trochu nudil, ale rozhodně Kopřiva psát umí.

knihovníček0707
07.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, ze začátku trochu pomalý děj ale ke konci jsem ji nemohla odložit. Od autora jsem si ji nechala i podepsat.

NemmamSlov
25.04.2018 4 z 5

Zerem knihy s pekelnou tematikou a po dlhej dobe som sa k nejakej znovu dostal. Kuffenbach a jeho komando proste nema chyby. Skvele napisany pribech plny akcie a zvratov, aj ked je pravdou, ze mi tam chybalo viac humoru. U Koprivu som si vsimol, ze nezabuda u svojich hrdinoch vykreslovat aj tie negativne vlastnosti, co si dost cenim.

Sldook
12.04.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazil diky recenzi na nekterou z Kotletovych knih a musim rict, ze jsem za to rad, protoze to byla naprosta jizda. Na zacatku jsem vubec netusil, co mam cekat a chvilku jsem si musel zvykat na autoruv trosku jiny styl psani, ale pak jsem se zacetl zpusobem dlouho nezazitym. Strasne jsem si cteni uzival a hlavne me zaujala autorova predstava Pekla, ktera je velmi zvlastne pojata, ale pritom dopodrobna promyslena.
Proste neztracejte cas ctenim recenzi a vrhnete se na cteni, stoji to za to! :)

DeathStroke
19.03.2018 5 z 5

Takovou knihu podobného žánru jsem ještě nečetl a musím říct, že jsem z ní byl úplně na větvi. Kopřiva vykreslil postavy, prostředí, příběh do všech chutných i nechutných deatilů se vším všudy a musím nic víc než chválit. Opravdu chuťovka.
Obvzláště se mi líbili části originálního ,,odmítnutí" a několik hodně dobře vyvedených vtipů.

Dervish
16.03.2018 3 z 5

Panenko skákavá, to je taková slátanina, že mi občas oči jeli šejdrem. Ale bavil jsem se, to zas jo. Fantazie a představivost autora je neuvěřitelná, jistě lehce znechucující, ale obdivuhodně spektakulární, jak by řekl Chorozon. Jen všeho bylo až moc, a to už někde u stránky s číslem 300, dalších 300 stránek už se věci většinou jen opakovali a přestali být "šokující", což když se zamyslím nad obsahem, je divné, protože kniha je na slově "šokující" postavená.

Rovněž mi bohužel přišlo velmi úsměvné, jak postavy jednají nelogicky, ale "belzebub" vem postavy, on celej ten děj byl tak nějak nelogickej, démoni lehce smrtelní, lidi téměř jako terminátoři, všechny ženský potvory a prolhaný mrchy a nad vším si v poklidu bzučí obří moucha. Jo zní to jako prdel, ale každá prdel potřebuje správnou mísu na kterou se usadit, Kopřiva tady seděl trochu nakřivo, tlačí to a budou z toho bolet záda. V lepším případě.

Závěr je takovej ... zvláštní ... čekal jsem něco jiného a lepšího. Když už držím komando téměř 570 stránek prostřílené jak ementál, tak ho nenechám na posledních stránkách jen tak "odmolekulovat". To prostě nasere. A to jsem ty kluky vlastně ani neměl rád, já přál Chorozonovi.

helenka_z
08.03.2018 5 z 5

Výborná kniha s výborným humorem, jen ten konec mě zklamal a přišel mi odfláknutý

vamp
11.02.2018 4 z 5

Že ti autoři vždy ty konce tak odfláknou...

MirekMM
05.02.2018 5 z 5

Co když peklo existuje, ale ne kvůli nám?
Za Béčkovým příběhem o elitních žoldácích probíjejících se peklem a brodícími se litry krve se skrývá kvalitní vyprávění se skvělými postavami a originálním stylem vyprávění - dialogy i popisy patří mezi ty nejlepší, co znám.
"Recyklace je boží!"

pablovendat
20.01.2018 5 z 5

Hodně dobrý masakr v pekle.

Inozuka
14.01.2018 2 z 5

Nakonec spíš zklamání a nesplněná očekávání. Ústřední námět s komandem razícím si cestu Peklem výborný, dílčí nápady dobré a občas fakt povedený vtípek či gore masakr. Ale jako celek Asfalt moc nefunguje. Možná díky až příliš velký zvratům a intrikaření, možná kvůli přepálenému konci a dost možná kvůli čtenářsky krapet krkolomnému stylu. První třetinu knihy jsem si dokonce říkal, že to asi nedám a odložím - "pekelné" jsou zejména vnitřní monology, které vždy brutálně nabourávají plynulost textu. Ale v půlce jsem si buď zvykl (resp. začal přeskakovat kurzívou psaný text) nebo autor trochu polevil či se naučil lépe psát... Každopádně jsem dočetl, celkem s napětím, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem čekal něco trochu jiného a že mohl být super nápad zvládnutý lépe.