Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9659/asfalt-I81-9659.jpg 4.3565
Horory, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Crew

Kniha Asfalt

BMAJTZ
24. listopadu

Odposloucháno jako audio kniha při běhání a musím říci, že lepší oddechovou literaturu jsem si vybrat nemohl. Pořád se něco děje a i když je ten příběh vlastně dost stupidní tak to pozornost rozhodně udrží. Jediné co trochu zamrzí je závěr.

Shaxx
01. listopadu

Prostě boží (nebo tedy spíše pekelné). Díky Asfaltu jsem získala dva nové knižní oblíbence, aneb vítej Holofauste a Kuffenbachu. A takový Holofaust by si zasloužil svou vlastní knihu.
Představa pekla, kde lidí fungují jako základní materiál, je prostě skvělá. Autor vytvořil jak zajímavé prostředí, tak charaktery - ať už je to vskutku divný Holofaust, drsný Kuffenbach, nerd Lambert, nebo démon Chorozon alias Pan Pudink. Čtivé, nechuťácké a prostě suprácké. Konec trošku slabší, ale nemůžu si stěžovat, zábavy jsem dostala dost. Skvělý nápad, dát hlavní hrdiny do prostředí, kde se jim víceméně nemůže nic stát a může se do nich řezat, střílet, mlátit. Prostě geniální nářez :D

kuruteku

Jsem ohromen. Holomráz měl spoustu hezkých nápadů, ale něco mi tam chybělo. Tady ne. Od začátku do konce napínavé. Jakoby se smíchal Pratchettův Barbar Conan s Duškovým Čarodějem. První budou poslední a poslední budou první, luzři dostanou svou šanci, nedopsělí dospějí, machři ostrouhají. Ta jména: Kuffenbach, Ostranski, Vorošilov, Holofaust a Lukas mi budou chvíli v hlavě znít. Děkuji za zážitek, který ne každý uvítá a ocení.

Terva

Kenneth Blix si nalije panáka. Tuplovaného.
To je noc.
Kolem jedné se vrátil od Ba´al Zebuba a nastoupil druhou směnu.
Hodí to do sebe na ex.
Alkohol vystřelí do hrdla jako trifidí žahadlo.

Kniha je brutálně krvavá, bolestná a skoro celá se odehrává v Pekle.
Obsahuje málo humoru, což mě docela štve. Je tu však spousta pasáží k zamyšlení.
Líbí se mi, jak mistr Kopřiva do svého příběhu celkem nenuceně vložil popkulturní filmové odkazy. V tomto příběhu jich rozhodně několik najdete. Skoro pokaždé mají něco společného s Peklem.

Malá ochutnávka:
...opře se rukou o strom, předkloní se, chrchlá, plive, třpytky hlenů pleskají do trávy a -
- ostrý dotek zubů, dlaň se propadne do kmene, něco se do ní zakousne a Lukas se podívá a volnou rukou si ucpe ústa, aby ztlumil zaječení, protože -
- jeho ruka vězí po zápěstí v kmeni a Lukasův zpitomělý mozek vříská "kously mě úvodní titulky z Rocky Horror Picture Show", ale není to Patricia Quinnová, je to ten strom, do ruky se mu zakusuje jen strom, v černé kůře se rozevírají šedé rty, do trávy cákají sliny a Lukasova krev."

Neodolal jsem, a když jsem nedavno dočetl jednu z nových knih, při rozhodování, co si vzít do práce na čtení, jsem zvolil jistotu. Asfalt je perfektní příběh a nikdy neuškodí, si jej zvopáknout.
Místo tradičního citátu na konci komentáře jsem zvolil spíš takový monolog, který ale rozhodně stojí za zamyšlení.

Monolog:
"Tak dost. Dost. Mysli na něco jinýho.
Třeba. Jakej film natočil Stanley Kubrick v roce 1968 ?
A John Landis v roce 1992 ?
To nemá cenu. I kdybych si vybavil kompletní filmografie, rok nedám.
Dobře jinak. Otázka: Co mají Stanley a John společnýho ?"

PS – Tento příběh vřele doporučuji!

de_baques

Lze ocenit autorovu fantazii, perfektní vystižení psychologie postav a smysl pro suchý humor, škoda, že to v poslední třetině už trochu "přescénoval" - zkrátka v této fázi knihy už měl vymyslet nějaký zásadní zvrat, který by udržel pozornost a nebo o třetinu knihu zkrátit - obdobné chyby se dopustil i Glukhovski v Metru 2033.

Fuckenbrau

Když jsem si Asfalt přečetl jako mladej, moc mě to zas nebavilo. Čekal jsem jednoduchej nářez ála Zabíjení. Ale tohle bylo jiné, propracovanější, složitější. Vrátil jsem se ke knížce po pár letech, co jsem všechno zapoměl a čuměl, co je tohle za skvost. Skvěle propracované, akční, brutální a zároveň strašná sranda.
Pak jsem si ještě pořídil audioknihu, kterou čte L. Král a to už je pak ta nějvětší bomba!

Michal360

Bezúčelové násilí mě nějak nezpůsobuje orgasmy, to neplatí tady, prostě to sem patří jako nekrofil na hřbitov. Pokud se nechutně pozastavíte u vyrvání orgánů z vagíny malé holky asi jste moc normální a je mi vás líto, raději si běžte moralizovat svět na FB kde to každého hrozně zajímá.

Hellboy

Kopřivovo Zabíjení se mi svého času (asi tak v 17 letech) dost líbilo a někdy v tom věku bych možná ocenil i Asfalt, ale v současnosti (lehce přes 30 let) jsem ho dočetl jen s největším sebezapřením. Když pominu, že je celá kniha "o ničem" (což by ještě nemuselo tak vadit), tak jde o výplod nenapravitelného grafomana, takže cca ve 2/3 knihy jsem začal nemilosrdně přeskakovat, jen abych to dočetl, což jsem nikdy, NIKDY v životě neudělal, nech si to všici zapamatujů, ale tady nešlo jinak, vždyť je to furt dokola totéž, akční scéna rozkouskovaná na vteřiny, stránka rozkouskovaná na mini odstavce, z nichž každý musí končit vtipem nebo slovní hříčkou, ufff, to se dá číst jen chvíli, ale ne 600 stran. Snad bude příště editor (ne)milosrdnejší a rukopis třeba o polovinu zkrátí.

imhotepcz

Co to kurva mělo jako bejt...? To je první myšlenka, co mě napadla po dočtení knihy. Tato kniha rozhodně není pro slabé nátury. Popisuje se tam ten největší hnus, co si snad nikdo ani nedokáže představit. Kniha je pomalá, velmi pomalá.
Rozjede se až v poslední třetině.
Vse je popisování do těch nejmenších detailů, včetně myšlenkových pochodu postav. Chcete-li si užít soupis toho největšího hnusu daleko za Vaši fantazii je to kniha přesně pro vás.

marcela8847

Za mě TOP! Jedna z mála knih, ke které se vracím hodně ráda a dokážu jí přečíst jedním dechem. Nebudu lhát, knihu jsem měla dočtenou za pár dní, i když jsem si ze začátku říkala, že 600 stran nepřečtu ani do konce roku 2030. Propojení Danteho a moderny je opravdu super, až jsem si občas říkala, že pan Kopřiva peklo navštívil také... Pravdou je, že se nejedná o romantické dílo plné lásky a pochopení, ale o docela brutální zvrácenou úchylnost ve které postrádám jakékoliv meze a právě proto dávám maximální počet hvězdiček. Faktem je, že na vyrvávání orgánů skrz dětskou vagínu musíte mít žaludek, ale když se nad tím nebudete pozastavovat, tak tato situace, a jí podobné, perfektně zapadají do příběhu. Nesmím taky opomenout černý humor a hlášky u kterých jsem se zasmála opravdu nahlas. Bez rozmyslů můžu říct, že hlavní hrdina Kuffenbach se stal mou platonickou láskou. Knihu můžu opravdu s klidným svědomím doporučit, protože je čtivá, zábavná a dá se říct že i nepředvídatelná. Nakonec jen dodám že BŮH JE MODNÍ ŠTVANEC! :D

Patapuf

Tak tohle byla vážně epická jízda... začátek se táhl jako melasa, ale pak to přešlo z pozvolného skluzu do strmého pádu....Je tam úplně všechno co pobaví čtenáře brakové literatury... vtipný hlášky, brutální násilí, spousta krve a vnitřností.... přiznám se, že v jednu chvíli mi to komando připadalo jako to komando tučňáků z Madagaskaru, akorát kdyby stálo u výbuchu 4 reaktoru v Černobilu, potom protažené mlýnkem na maso a nakonec polité čokoládovým sirupem... To sem se nechal trochu unést... Nicméně to fakt byla parádní zábava... ještě půl hodiny po přečtení sem v pokoji cítil síru...

Blafoun

Tohle se prostě nedá brát vážně... a to je na tom právě to skvělé. :-) Taková hromada hnusu, brutality, různých nechutností na hranici představitelnosti atd. se dá číst jen s nadhledem a pro zábavu, horror v tom nehledejte. :-) Autorova fantazie je divoká a díky velmi dobře psanému slovu čtenáři předložená až hmatatelně. Asi bych v takovém pekle skončit nechtěl a už vůbec ne jako materiál na cokoli. :-D Kniha je celkem dlouhá, ale o napětí a různé super hnusáky není nouze, vtipných situací je také dost a docela bych si to uměl představit i jako film, při správné režii a digitálních efektech by to mohla být super jízda. Jen konec mi přišel tak nějak divný a potenciál se třemi dimenzemi nevyužitý (a taky neosvětlený). A co Karen? Ta nějak vyšuměla, co se s ní stalo? Pořád jsem čekal kdy zasáhne do finálního dění a nic...

petaSk

Kniha má spád, čte se rychle. Prostředí pekla je vykresleno vtipně, hnusně a krvavě. U čtení jsem se bavila. Nad šroubovanými dialogy žoldáků jsem nazdvihovala obočí a doposud nevím, jestli se mi to líbily nebo ne. Štěpán Kopřiva má dar psaného slova, škoda a popisy pekla a mučících procesů byly správně nechutné.
Knihu je třeba číst s obrovským nadhledem a vědomím, že budete dost znechucení. V asfaltu šlapou pětileté děti, kuchá se zaživa a tečou řeky krve. Kniha mám přes 630 stran, a to jí zlomilo vaz. Neustále se opakující chaotické akce a dialogy nudily. Démoni měli stejné vlastnosti jako lidé, akorát prováděli mnohem hnusnější věci. Děj se neposouval a moc jsem nepochopila, jak je to s nebem a peklem, kdy se kdo kam po smrti dostane. Hrdinové měli různé povahy, popsatelné jednou větou, v Asfaltu to ale stačilo.

kolby

Autorovi sa nedá uprieť "barkoně-burleskní přemíra fantazie". Pri čítaní ma držala zvedavosť, čo na mňa pan Kopřiva vybalí o odstavec nižšie, o stranu ďalej, o kapitolu dopredu. Stálo to za to. Čo odstavec, čo strana - to väčšia haluz. Pobavil som sa, záver ma mierne sklamal, čakal som jednoznačnejšie naservírované rozuzlenie.
Najviac ma fascinovala kombinácia donebavolajúcich hovadín s absolútne vycibreným a bohatým jazykom, ktorý som si po celý čas užíval. Prechechtal som sa celou knihou. MEGAPEKELNEJNÁŘEZ!

MM1979

Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšil, když jsem si ji vyzvedl v Luxoru, tak jsem se jí celo cestu domu kochal, ale tím moje radost z nákupu skončila. Možná to bylo tím, že jsem se na to až moc těšil - vyděl jsem to v poličce několika přátel, tak jsem si myslel, že to bude dobré, ale mě to fakt nebavilo a dočetl jsem to s velkým utrpením… Ani se mi to nepodařilo prodat v bazaru za 149 ,-

michaela9003
11.12.2018

Skvělá knížka, napínavý příběh (i když občas mi přijde až zbytečně natahovaný) a ještě napínavější konec.

stanislav0373
30.10.2018

Ten pocit, když vám hrdina na začátku...A pak se to ještě více rozjede! Masakr!!! Nebudu prozrazovat, ale tohle je přesně to, co jsem od knihy nečekal, ale na druhou stranu je to to, co je v příběhu naprosto úžasné... Super čtení!

45Bodie
01.10.2018

Nevím, zda se ta kniha dá brát jako horor. Ta knížka je na jednu stranu, na tu vnější stranu, úchylná, krvavá, perverzní, sprostá, brutální, vtipná, atd, jak už tady někdo psal, ale myslím si, že má i druhou stranu, tu vnitřní. Nevím, já jí tam subjektivně vnímám. Člověk se u toho vyloženě nebojí, spíš je to takový pocit dost k uzoufání, tedy alespoň pro mě, takový ten pocit, že po smrti nepřichází spravedlivé utrpení v pekle nebo zasloužený odpočinek v nebi, ale něco ..... hm něco trošku jiného :-D. Ale což, pocitů se za tu knížku vystřídá víc než dost :-D. Každopádně vřele doporučuji.

Šnek86
22.09.2018

Hororové žánry nejsou můj šálek čaje a tak jsem ani moc neočekával, po přečtení asi 80 stránek jsem myslel, že knihu i odložím.Chvilí trvalo, než jsem vstřebal oč vůbec jde a ponořil se do ní.Setrval jsem a pak se rozjela jízda.Kuffenbachovo komando, industriální peklo, krev a úchylnosti, démoni, prostě totální nářez.Vřele mohu doporučit, bavil jsem se.Tohle dílo zfilmovat by byl oříšek.

flashi
16.09.2018

Nemůžu si pomoct, kniha je perverzní, sprostá, krvavá, brutální, naprosto psychopatická a celá působila chaotickým a necelistvým dojmem. Přesto, abych jen nekritizoval, se tu najde spousta vtipných hlášek, a celkově je zábavná (a o to vlastně u této knihy šlo, ani jsem nic moc jiného od ní nečekal).

GLDNMSK
09.09.2018

Je jen málo knih, které se přinejmenším zdají být definitivou žánru. Bez ohledu na žabomyší mindset toho, zda preferujete Kotletu, Kulhánka, Žambocha, kolektiv kolem Kladiva na čaroděje či právě Kopřivu, je tohle naprostou manifestací žánru specifického pro českou kotlinu.
Děj je tak chytrý jako je chytřejší děj Pátého elementu proti Komandu. Je to Poslední skaut v původním českém dabingu s glosářem popkulturních odkazů volených s citem pro ty nejstereotypnější čtenáře žánru. Je vysoko v nadprůměru českého kydlení, aniž by se významněji snažil o víc - a to jsou jaderné zbraně mezi argumenty, proč tuto knihu číst. Patříte-li alespoň do jedné ze zmiňovaných skupin, neexistuje varianta, že si tuhle jízdu neužijete. A časem znovu. A pak ještě jednou.

Davidsonová
09.09.2018

Příběh přímo z Pekla.
Brutálně laděné dobrodružství, které bych nikomu nepřála.
Příběh má i několik popkulturních odkazů. Nejlepší bylo asi: Jakej film natočil Stanley Kubrick v roce 1968 ?
SPOILER - 2001 Vesmírná oddysea.

radek.kubicek
04.09.2018

Kdyby vám někdo řekl "nezabíjejte lidi, půjdete za to do pekla", věřili byste mu? No vidíte. A je to tak.
Ultimátní jízda tak trochu jinak pojatým (a hlavně kvalitně vyasfaltovaným) peklem se spoustou krve, krve, mozků, krve, spousty jiných tekutin a hlavně asfaltu. Občas je to až neuvěřitelné (což vlastně u takového tématu je tak trochu eufemismus), ale hlavní hrdinové se s tím moc nemažou a naopak si celé peklo víceméně namažou na chleba.
A ještě se u toho náramně baví a já se bavil s nimi.

Mimochodem, vžycky mi tak jde hlavou... aby člověk vytvořil něco takového, stačí k tomu hodně kvalitní drogy, nebo musí být i poměrně solidní úchyl? :)

yaoiyuri
11.08.2018

Vzpomínám, jak jsem si knihu pořizovala z druhé ruky přes Databázi, a pán, co mi ji osobně prodával, mě upozorňoval, že „je to dost drsný čtivo, slečno“. Pro holku, která od 12 jede v yaoi a fanfikcích, není žádná kniha dost drsná, pane!
Ze začátku jsem si sice říkala, co to je za nehoráznou blbost, ale od scény v koncentráku jsem se naplno začetla a vydala se na epesní jízdu neotřele pojatým Peklem.
Autor někdy až přehnaně tlačí na pilu, co se týče vtípků a nechuťáren, některé popkulturní narážky už se mi zdá zastarávají, ale jako celek je kniha přesně tak „kvalitní“ jak bych očekávala. Jen ten konec mě navzdory všem výbuchům, tisícům mrtvých, hektolitrům asfaltu a hrdinskému sebeobětování poněkud zklamal (a úplně jsem nepochopila, co se teda stalo se Zemí, Nebem a Peklem).

Sváťa3
19.07.2018

Knížka o žoldácích v pekle, dobrej úlet, dobře čitelné:
nevýhody:
zbytečně dlouhé ( Kotleta by to vyřešil, že by z této knížky udělal 3 :)
Je to škoda, protože knížka je někdy zdlouhavá, ale pak tu jsou pasáže, které mají super spád.
zklamal mě konec, který byl moc rychlý vzhledem k celé délce knížky.
Chápu to, že Země nakonec pohltila peklo?
Celkově hodnotím knížku dobře. Líbí se mi, jak pánové Kopřiva a Kotleta píšou, ale knížka Vyhlídka na věčnost od Kulhánka byla nejlepší.

Vonda006
07.07.2018

Pecka nářez :)

auA
01.07.2018

Chvíli mi ležela na polici a rozhodoval se jestli ji mám vrátit do knihovny nebo začít číst. Říkal jsem si proč bych měl rozjíždět zas nějakou další Kulhánkovinu, když už jsem jich četl tolik. Po přečtení však musím říct, že s Kulhánkem s kterým je to tu stále srovnáváno to má společný pouze žánr a téma. Jinak je to úplně své, nápadité a originální. Silně doporučuji.

GilGalad
27.05.2018

Zajímavý styl, akce střídá akci. Popisy akčních scén někdy trochu samoúčelné. Odechové a zábavné čtení.

Kuffenbach
21.05.2018

Co tak asi můžu JÁ napsat? Až budu na operačním sále, a ranhojič se vás zeptá na mou krevní skupinu, řekněte "Asfalt". Takových nás na světě je jen pár, ale vím, že tam jste, vy cynická zdegenerovaná hovada!
A že jste četli s radostí a s potěšením, protože takový tento příběh je - plný lásky, milých lidiček, a růžových jednorožců.

Vím to, byl jsem tam osobně.

Ladinek
10.05.2018

Knihu jsem si vzal, abych si udělal trochu výplach mozku a čekal jsem nějakou blbost à la F. Kotleta. Nicméně mě to příjemně překvapilo. Kopřiva, zdá se, umí vytvořit takový ten pubertálně akční děj aniž by překročil hranici za kterou už by to bylo trapné. Slovní ekvilibristika mu jde a obejde se bez samoúčelných vulgarit - je to všechno tak akorát. Pravděpodobně je také velikým filmovým fandou, neb kniha přetéká odkazy na filmová díla včetně Landisova vtípku s fiktivním filmem. V této souvislosti mně napadá přirovnání této knihy ke Grindhouse. Možná by to mohlo být kratší, protože konec už trochu nudil, ale rozhodně Kopřiva psát umí.

knihovníček0707
07.05.2018

Skvělá kniha, ze začátku trochu pomalý děj ale ke konci jsem ji nemohla odložit. Od autora jsem si ji nechala i podepsat.

NemmamSlov
25.04.2018

Zerem knihy s pekelnou tematikou a po dlhej dobe som sa k nejakej znovu dostal. Kuffenbach a jeho komando proste nema chyby. Skvele napisany pribech plny akcie a zvratov, aj ked je pravdou, ze mi tam chybalo viac humoru. U Koprivu som si vsimol, ze nezabuda u svojich hrdinoch vykreslovat aj tie negativne vlastnosti, co si dost cenim.

Sldook
12.04.2018

Na knihu jsem narazil diky recenzi na nekterou z Kotletovych knih a musim rict, ze jsem za to rad, protoze to byla naprosta jizda. Na zacatku jsem vubec netusil, co mam cekat a chvilku jsem si musel zvykat na autoruv trosku jiny styl psani, ale pak jsem se zacetl zpusobem dlouho nezazitym. Strasne jsem si cteni uzival a hlavne me zaujala autorova predstava Pekla, ktera je velmi zvlastne pojata, ale pritom dopodrobna promyslena.
Proste neztracejte cas ctenim recenzi a vrhnete se na cteni, stoji to za to! :)

DeathStroke
19.03.2018

Takovou knihu podobného žánru jsem ještě nečetl a musím říct, že jsem z ní byl úplně na větvi. Kopřiva vykreslil postavy, prostředí, příběh do všech chutných i nechutných deatilů se vším všudy a musím nic víc než chválit. Opravdu chuťovka.
Obvzláště se mi líbili části originálního ,,odmítnutí" a několik hodně dobře vyvedených vtipů.

Dervish
16.03.2018

Panenko skákavá, to je taková slátanina, že mi občas oči jeli šejdrem. Ale bavil jsem se, to zas jo. Fantazie a představivost autora je neuvěřitelná, jistě lehce znechucující, ale obdivuhodně spektakulární, jak by řekl Chorozon. Jen všeho bylo až moc, a to už někde u stránky s číslem 300, dalších 300 stránek už se věci většinou jen opakovali a přestali být "šokující", což když se zamyslím nad obsahem, je divné, protože kniha je na slově "šokující" postavená.

Rovněž mi bohužel přišlo velmi úsměvné, jak postavy jednají nelogicky, ale "belzebub" vem postavy, on celej ten děj byl tak nějak nelogickej, démoni lehce smrtelní, lidi téměř jako terminátoři, všechny ženský potvory a prolhaný mrchy a nad vším si v poklidu bzučí obří moucha. Jo zní to jako prdel, ale každá prdel potřebuje správnou mísu na kterou se usadit, Kopřiva tady seděl trochu nakřivo, tlačí to a budou z toho bolet záda. V lepším případě.

Závěr je takovej ... zvláštní ... čekal jsem něco jiného a lepšího. Když už držím komando téměř 570 stránek prostřílené jak ementál, tak ho nenechám na posledních stránkách jen tak "odmolekulovat". To prostě nasere. A to jsem ty kluky vlastně ani neměl rád, já přál Chorozonovi.

helenka_z
08.03.2018

Výborná kniha s výborným humorem, jen ten konec mě zklamal a přišel mi odfláknutý

vamp
11.02.2018

Že ti autoři vždy ty konce tak odfláknou...

MirekMM
05.02.2018

Co když peklo existuje, ale ne kvůli nám?
Za Béčkovým příběhem o elitních žoldácích probíjejících se peklem a brodícími se litry krve se skrývá kvalitní vyprávění se skvělými postavami a originálním stylem vyprávění - dialogy i popisy patří mezi ty nejlepší, co znám.
"Recyklace je boží!"

pablovendat
20.01.2018

Hodně dobrý masakr v pekle.

Inozuka
14.01.2018

Nakonec spíš zklamání a nesplněná očekávání. Ústřední námět s komandem razícím si cestu Peklem výborný, dílčí nápady dobré a občas fakt povedený vtípek či gore masakr. Ale jako celek Asfalt moc nefunguje. Možná díky až příliš velký zvratům a intrikaření, možná kvůli přepálenému konci a dost možná kvůli čtenářsky krapet krkolomnému stylu. První třetinu knihy jsem si dokonce říkal, že to asi nedám a odložím - "pekelné" jsou zejména vnitřní monology, které vždy brutálně nabourávají plynulost textu. Ale v půlce jsem si buď zvykl (resp. začal přeskakovat kurzívou psaný text) nebo autor trochu polevil či se naučil lépe psát... Každopádně jsem dočetl, celkem s napětím, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem čekal něco trochu jiného a že mohl být super nápad zvládnutý lépe.

bertrand
12.01.2018

Štěpána Kopřivu mám rád i jako člověka a považuju ho za výborného spisovatele, s talentem pro jazyk, postavy i s velkou slovní zásobou (opak Kulhánka?). Proto mi nezbývá než čekat, že opustí psaní knih pro čtyřicetileté a jiné pubescenty a pustí se do něčeho, co by bylo hodno jeho talentů.
Asfalt je masakrálně makabrózní dobrodružství se skvěle napsanými postavami, místy neskutečně vtipné a všude neskutečně a nápaditě brutální. Brutalita kulminuje a jak je knížka tlustá, přestává bavit a bere se jako nezbytné zlo, protože to co pod ní prosvítá (popisy Pekla, vztahy mezi postavamy, geniální dialogy, slepé uličky a jak z nich ven) je mnohem mnohem zábavnější a zajímavější.
Napadá mě, jak citlivě Štěpán Kopřiva balancuje na hraně kvalitní zábavy a žánrových stereotypů (které má samozřejmě v malíku). To je radost.
Podobně na mě působili třeba ve filmu první Guardians Of Galaxy.
Tak se těším na příště, Štěpáne, bral bych druhou Rychlopalbu.

Svářeč
02.01.2018

Efektivně brutální. Tohle by se zfilmovat určitě nedalo. Mělo by to přístupnost tak +60.
Peklíčko je bezva, postavy taky, ovšem je fakt, že to mohlo být tak o stovku stran kratší...

Garik
29.12.2017

Túto knihu som čítal pred rokmi a hoci spomienky na dej značne vybledli, dojem stále pretrváva.
Takže ten dojem… Akcia, akcia, akcia a opäť akcia, v šialenom ohňostroji nápadov a do toho všade natlačený taký ten „humor za každú cenu“, ktorý síce často pobavil (no v páse som sa z neho určite nelámal), no bolo ho skrátka až príliš. Takáto kombinácia mi, žiaľ, s pribúdajúcimi stránkami nutne privodila narastajúci pocit nudy. Tých vyše šesťsto strán je pre čitateľa, ktorý si chce iba trochu odpočinúť, „vypnúť mozog“ pri nejakom vyslovene oddychovom čítaní, predsa trochu moc. Napokon sa odpočinok mení na úmornú snahu o dočítanie (čítal som to ešte v dobách, kedy som chcel mať každú načatú knihu takmer za každú cenu aj dočítanú) a konečným výsledkom je vedomie premrhaného času.
Samozrejme, čitateľovi, ktorý je (aspoň v aktuálnej životnej etape) pevne presvedčený, že najlepšie je životom sa, pokiaľ možno, „prezabávať“, možno Asfalt odporučiť ako „super vec“.
Hodnotím tromi z piatich, teda mierny nadpriemer, avšak iba v kontexte skutočnosti, že sa tu jedná o dielko, ktoré nemá väčšiu ambíciu než byť čistou zábavou.

Velká Feferona
15.12.2017

Efektivní brutalita. Jako když vyšije.

Ale ne, vážně: knihy ze zásady posuzuji jedině podle kritéria baví - nebaví. A tohle bavilo. Hodně.

Je to naprostý úlet, to samozřejmě, ale zároveň je jasné, že pan Kopřiva velice dobře ví, co dělá. Nejsou tam žádná hluchá místa, všechno šlape a každé slovo plní svůj účel. Nemám dost superlativ pro způsob, jakým zachází s češtinou. Naprosto brilantní.

Nicméně ten konec (tím myslím úplný závěr) je tak trochu WTF a navíc nedokážu ocenit zdaleka všechny popkulturní odkazy (což je samozřejmě jenom můj problém), ale i kdyby to snad stačilo, stejně bych fyzicky nebyla schopná dát jiné než nejvyšší hodnocení. Protože jsem to četla už pětkrát. A protože je to jedna z nejzábavnějších věcí, co jsem kdy četla.

KAREL6725
14.11.2017

Pekelná jízda peklem Tohle je originální námět, nic podobného jsem nikdy nečetl. Pro mě jedna z nejlepších knih od českého autora , která tady kdy vyšla . Peklo , mě pohltilo, nářez až do konce.

adam5955
03.11.2017

Perfektne napsano. Co vic dodat. Cetl jsem to pomalu, nechtel jsem to mit rychle prectene, protoze to bylo proste uzasne! Jen ten konec, ten by mohl byt lepe zpracovany, ale urcite to neubira na dojmu! Jsem hrdy na to, ze to napsal Cech! Dobra prace

EmanuelBremi
26.10.2017

Efektivní brutalita. Nic více by nebylo třeba dodávat. Štěpán Kopřiva má netradiční dar. Dokáže si hrát s jazykem a detailem, tak jako nikdo jiný, ale má také velmi specifický smysl pro humor. Pokud si chce člověk odpočinout a zároveň si četbu královsky užít, tak tohle je ta pravá volba.

Mila.Kuci
26.10.2017

Pecka, trochu - hodně málo realistické, ale mazec :) a pěkný spád příběhu

cantona
08.09.2017

Haluz! Nic jiného. Tuto knihu jsem četl na doporučení mého kolegy, který tvrdil, že to je super. No super bych zrovna netvrdil, poněvadž z takových knih už jsem vyrostl, ale bavilo mě to. Kopřivovy hlášky jsou naprosto špičkové to se musí nechat. Děj má neuvěřitelný spád, ale i těžko uvěřitelný. Ale v pekle je asi možný všechno ne?

Gordonlord
05.09.2017

Štěpán Kopřiva je fakt zabiják ! Od příběhu, ve kterém parta žoldáků podělá akci, následně zemře, dostane se do pekla a začne bojovat proti desetitisícům démonů a samotným knížatům pekel, jsem čekal docela hodně, ale dostal jsem mnohem víc !

Kuffenbach, Ostranski, Holofaust, Vorošilov a dokonce i neschopný nerd Lucas se ukázali jako neskutečně agilní parta ! Peklo je zde založené na tom, že člověk, který do něho přijde, nemůže zemřít, aby mohl na věky trpět. Lidé jsou zde rozemleti do asfaltu, který se následně používá na výrobu absolutně všeho. A protože zde lidé neumírají, máme tady nápadité scény, kdy jsou z trpících a stále žijících lidí vyráběna auta, letadla, vzducholodě, lampičky, silnice, domy a dokonce i stromy, lesy a nebo vodní plochy z očních bulv. A to, že člověk v pekle nemůže zemřít, zde rozehrává prostor pro neskutečnou akci, která jede dopředu jako splašené hovado. Totálně absurdní, neskutečně krvavá holomajzna plná akce, která střídá akci, zde nebere konce ! A navíc zde běží časový limit dvou dní, během kterého musí naše parta dosáhnout svého cíle, v podobě luciferova výtahu, aby zachránila zemi, potažmo aby se všichni dostali bezpečně zpátky na zemi. Protože po dvou dnech strávených v pekle se do asfaltu nezpracovaní lidé roztečou.

Tohle je dobrý podklad pro skvělou akci a byl do mrtě využit ! Kniha přímo srší krvavými, cynickými a morbidními nápady, fungujícími vtipy, sranda je tu na každém kroku a nikdy ne trapná a také hlavní postavy jsou tak krásně a detailně vykreslené, až máte pocit, že je dlouhá léta osobně znáte ! Takže během příběhu jsem několikrát odhadl, jak se kdo asi zachová a ono k tomu fakt došlo ! I když ne v té podobě kterou jsem čekal, protože nějaké předvídatelnosti nebo jednotvárnosti děje se zde v žádném případě nemusíte bát - zvraty, překvapení. zádrhely a nečekané události číhají téměř na každém kroku a i přesto, kolik má tahle tlustá bichle stran, nenudíte se ani chvíli !!!

Další skvělou věcí je zde "bod zlomu" - aneb prvek, který musí být v každém akčním příběhu, jinak se nedočkáte žádného skutečného napětí. (a zároveň v 99% - 100% současných akčních filmů vždy chybí). Oním bodem je myšlena situace, kdy se hlavní hrdina dostane do tak bezvýchodné a smrtonosné situace, že skutečně uvěříte, že se z toho už nedostane a že to pro něj tady končí. No - a těchto momentů je zde snad tisíc !!!

Naprostá paráda - akce utíká, každou chvíli zvrat, vztahy mezi perfektně prokreslenými postavami se vyvíjí, jejich charaktery v průběhu děje zajímavě mění, nervy drásající napětí, během kterého téměř nedýcháte, nepolevuje ani na chvíli a neskutečně osobitý a unikátní humor spolu s obrovskou morbidní a krvavou fantazií Štěpána Kopřivy, prošpikovanou ještě navíc fůrou vtipně podaných pop-kulturních odkazů je jen třešničkou na dortu vynikajícího akčního sci-fi, které neustále graduje do masakrálního finále. Takhle skvělou knihu jsem fakt dlouho nečetl. A Chorozonovy naprosto unikátní, brilantní a fantastické kecy během jeho výslechových pasáží ve mě zůstanou hodně dlouho, stejně jako fůra dalších zážitků. Vážně to byla naprostá peka !

Jediná drobná jizvička na dokonalé kráse je pro mě potom odfláknutý závěr, který mohl po tak pompézně vygradované akci skončit přece jenom trochu uspokojivěji. Díky tomu bych knize dal tak 90-95%, ale to je pořád dost málo na to, abych jí dal méně než plný počet hvězdiček ! :-)

Elkiss
03.08.2017

Co na to říct. Nevím kde k tomu autor přišel nebo jaká múza ho okouzlila, že přišel zrovna na tento geniální příběh. Ale PECKA! Asi nejlepší ztvárnění pekla, jaké jsem kdy četla. Závěr naprosto neočekávaný a šokující. Jen jsem občas měla problém s textem. Autor má český jazyk asi v lásce a se slovíčky si hraje jako kočka s myší. Rozhodně by kniha neměla chybět v knihovně nadšeného sci-fi milovníka

TonyStarkless
19.06.2017

Tuhle knihu jsem dostala k narozeninám s odůvodněním, že se mi bude líbit. Přiznám se, že jsem ji 2x odložila, že to asi není nic pro mě. I když sám píšu své ubohé povídky v přítomném čase, začátek jsem nebyla schopen přelousknout. Ale pak mě... asi nuda, donutila číst dál. A děkuji nejmenovanému jménu, které neonově stále svítí na černém nebi v pekle, za to. Nesnáším horory. Nesnáším pohled na krev. Stokrát jsem si říkala: Čéče, teď by jsi měl jít obejmout záchodovou mísu a vyzvracet nedělní oběd u tchýně. Ale nestalo se tak. Opravdu jsem se nahlas, až trapně smála na terase, užívající si posledních teplých paprsků zapadajícího slunce. Ten příběh mě pohltil. Stáhl do temných zákoutí pekla. Nakonec zvolená forma psaní působila jako nástřel scénářu k filmu a já se jen vezla. Taky mě napadlo: Jak je ten týpek, co to sesmolil starej? Proč zmiňuje filmy, knihy, hlášky, co sou mi tak důvěrně známé? A "rychtik". Týpek jen o pár úplňků starší a přesně mi sedl do smýšlení. Sem si říkala, že český autor nemůže zaujmout. Ale jo. Fakt jo! Fakt jsem se bavila. A kalhotky s Medvídkem Pú mě straší ve snech dodnes!!! Prostě masakr. A tak velké dík autorovi a člověku, který mi tuto knihu daroval. Určitě nezůstanu u jediné...

Aleen
05.06.2017

Musím...srovnávat s Hustým nářezem pana "Libového" Kotlety. Bohužel...od napínavých přesunů a bojů mně dost odvádělo vyjmenovávání výstroje - časté a pro mně totálně nudné. Že zde nebyl téměř vůbec žádný sex bych překousla, ale do čtení jsem se musela místy dost nutit, protože masakry byly nějaké nudné a vtipy a hlášky poněkud suchopárné a těžkopádné. Je mi to líto, byla to první kniha od pana Kopřivy, pokud nepočítám detektivku Rychlopalba (ta se mi naopak líbila moc!) a nejsem si jistá, kdy vyšetřím nějaký čas na další a zda budu mít ještě chuť.

rosta75
01.06.2017

Za mě-zábava,akce,rychlost,příběh......je pravdou,že je třeba nějakých pár stránek vydržet.

lachtan77
23.03.2017

Namlsaný Kotletou a Kulhánkem pustil jsem se tedy do Asfaltu. Knihu jsem odkládal a mezi tím přečetl jiné. Vůbec jsem se nedokázal donutit pokračovat ve čtení. Nápad, akce, humor to tam je, ale dohromady mi to nějak nesedlo. Je to první kniha kterou jsem nedočetl a to mi chybí cca 80 stránek. Prostě mě ten konec nezajímá což u jiných knih je naopak

HNEDOOCKA
25.02.2017

Líbilo se mi, bylo to určitě originální a vtipné čtení..Má to nápad, říz i spád, jediné, a to je možná jen moje chyba, nějak jsem úplně nepochopila ten konec..Každopádně hodně dobré :)

vacvic
21.02.2017

Hustokrutý masakrózní akčňák. Neuvěřitelné tempo, pořád samá akce, super.
Každá osoba z pětičlenného komanda je úžasná. Od neporazitelného Kuffenbacha až po Lucase. Kdyby někdo natočil akční film, ve kterém by hlavní roli hrál herec, jenž by byl směsicí toho nejlepšího ze S. Stalloneho, B. Willise a Ch. Norise, myslím, že by dotyčný žádnému členu komanda nesahal ani po kotníky.
Pekelná jízda plná démonů, asfalťáků a pekelných knížat. Překvapivý zvrat v luciferově smrti, … .
Zajímalo by mě, co se odehrává v lhavě člověka, který dokáže něco takového vymyslet :-)
Měl jsem to štěstí, že jsem zakoupil audioknihu Asfalt a poslech byl neskutečný zážitek. Ludvík Král to zvládl načíst fantasticky.
Ač se to může zdát zvláštní, je to i velmi vtipně napsané, jsou tam neuvěřitelné hlášky, u kterých se člověk musí smát, přestože se právě rozstřikuje mozek démona a stéká po zdi.
Škoda, že 100% je maximum, dal bych Asfaltu hodnocení mnohem vyšší.

BlackBlade
14.02.2017

Zatím za 2/5 a odloženo někde ve třetině (nějak mě to nenadchlo), ale po přečtení dalších komentářů se ke knížce asi ještě vrátím a uvidíme, jaké bude finální rozhodnutí.

xelzax
22.01.2017

Hodně originálních myšlenek okořeněných spoustou suprových hlášek. 640 stran je sice hodně, ale nepřijde mi, že by byl děj někde uměle natahován a vše pomalu spěje k zásadnímu okamžiku. Konec se mi líbil. Super čtení, pokud se chcete zasmát.

Krusty
08.01.2017

Sado-maso jizda peklem. Myslim, ze se mi o tom bude jeste par noci zdat. Ted se bojim umrit!

nefernefer
02.01.2017

Koupila jsem tuhle knihu na základě zdejších oslavných komentářů svému kamarádovi k narozeninám a čekala nadšení. Ovšem nadšení nejen že se nekonalo, ale on mi dokonce zklamaně přiznal, že se nedostal ani přes 40 stran. Že ho to zkrátka nebavilo a tak toho nechal. Říkala jsem si, že to není možné, že se přeci všichni ti, co tu píšou ódy na konečně rovnocenného pokračovatele mistra Kulhánka, nemůžou takhle fatálně mýlit. Půjčila jsem si ji od něj a rozhodně nelituji :o)
Je pravda, že prvních cca 60 stran akcí příliš neoplývá. I tady se však najdou světlé okamžiky, zejména co se týče dialogů. A když se nenecháte odradit, vytrváte a prokoušete se tím trochu rozvláčným úvodem, tak se nestačíte ani nadechnout a už to sviští :o) Plnokrevný brak plný "efektivní brutality" napsaný výborným jazykem, nacpaný odkazy a narážkami na miliony lidí a věcí, z nichž polovinu jsem si musela vygůglit, abych stíhala, a stejně mi určitě spousta vtipů unikla. Navíc je autor zjevně filmový fanda, což já taky úplně nejsem, takže i tady mi strejda Google musel notně pomáhat. Nicméně i přes toto drobné nepohodlí způsobené mezerami v mém vzdělání jsem si to náramně užila. Zařazuji se mezi nadšence a svého kamaráda donutím, aby dal knize druhou šanci. Myslím, že nebude litovat :o)

Syndrom
23.12.2016

Drasticky pestrá, extrémistická, na dřeň a hlavně kreativní, vtipná hra slov. Brutální, perverzní a až atomicky detailní naturalismus. (Zábavnější humus abys pohledal :) Postmoderní zběsilost chlapáckých žánrů. Když někdo s ambicemi promluví hlasem umělce, který si jen na papíře nemastí ptáka, ale pracuje. Měkký, vlhký kus beztvaré hmoty pro dospělé.

cori
28.11.2016

Nestačila jsem se divit! Zaujalo mě originální pojetí pekla, kde démoni zotročují asfalťáky. Více než střílečky a bojové akce se mi líbilo vykreslení vztahů mezi žoldáky a jejich vnitřní monology. Samozřejmě super cool hlášky.

feflo
22.11.2016

... na úvod : "nevím, jestli už jsem k této knize komentář psal" (na to je má paměť moc krátká). .. ale moc nechápu, proč se točí filmy podle kdejakých prkotin (myslím předlohy) a podle Kulhánka, Kopřivy, Kotlety a spol., nikdo nic... (jasné je, že žádná movitá zahraniční produkce o nich ani netuší, že existují - ale i tak)... to by mohly být filmy... no, no comment... mít 100 mega na účtu, nechám natočit 3 filmy : Asfalt, alespoň 2 věci od Kulhánka a nějakého "Kotletu" - ja byt dobra matematik oddicky - nebo ne... vše od Kulhánka, Kotlety i Kopřivy... takže potřebuji asi miliardu (nebo raději několik)... a proto tímto vyhlašuji veřejnou sbírku na naše (moje?) vysněné filmy...

tony64
05.11.2016

Jednoznačně zábava a studnice hlášek.Já se prostě bavil.

hnusák
25.10.2016

No tedy, to je šílenost ! Ale nakonec jsem se v hektolitrech černé i červené krve dobral konce. A mohu říci, že i když se peklo jeví jako paralela našeho vlastního, nechtěl bych takto skončit na věky věkův. Už jenom ta představa, jak padám rourou, která je tvořena uvnitř žiletkovými břity, brrr. Úplně jsem se do té představy vžil. Díky za masakrózní počteníčko.

fruitbueno
24.10.2016

Stačí jen letmý náhled do portfolia mých přečtených knih a i naprostému laikovi bude jasné, že podobnou literaturu spíše nevyhledávám. O to více blahořečím své nepředpojatosti, odhození předsudků a vyzkoušení něčeho nového. Nezbývá než vyjádřit pobavení, údiv, neskutečný obdiv autorovi (jak zvládl uchopit těch 48 hodin - to je pro mě nepochopitelné), fandím také barvitosti vyprávění (všechno jsem nejen viděla, ale i cítila, slyšela) a zběsilému tempu. Neskutečná jízda.

Pampalini
27.09.2016

Pán Dante by plesal radosťou. Obraz pekla sa rozširuje a posúva bližšie k nevábnej skutočnosti. Zábavné a poučné čítanie. Pozor, čo nás čaká, ak nebudeme počúvať rodičov a starších súrodencov! Výborné.

marlowe
18.08.2016

Tak, vážení, tohle tedy bylo NĚCO!!!

Megaujetina par excellence, monumentální pulpový opus napsaný neskutečně nádherným shakespearovským jazykem a okořeněný neustávajícím proudem hlášek a chandlerovských metafor (…klesá pomalu – jako vločka v těžítku se zasněženou Moskvou), které vás ohromí svou originalitou a které – podobny hektické a nikdy nekončící dávce ze samopalu Heckler & Koch MP5 – rozervou na kusy vaše předsudky (a představy) o "podřadné brakové literatuře".

Ano, Kopřivův román rozhodně nepatří mezi VELKOU literaturu – ale přesně o tohle autorovi šlo. Na nic si nehrát – a potěšit. Milovníky TOHOTO TYPU příběhů – i milovníky jazyka!

Ještě před několika lety bych se asi podobné knihy nedotkl ani klacíkem.
Zato teď jsem si to užil!

Štěpán Kopřiva mě překvapil (i šokoval) mnohým.
Dva příklady za všechny:

1) Autorovi se podařil husarský kousek, když inovoval odvěký vzorec o "záchraně, přicházející v poslední vteřině".
V Asfaltu se totiž PO UPLYNUTÍ poslední vteřiny VŽDYCKY ocitnete v ještě větším marastu:

V Lukasových očích je to nejnádhernější vrtulník na světě.
(...)
"Tady!" vykřikne Lukas a zamává. "Tady jsme!"
Nejkrásnější vrtulník na světě po nich začne střílet.

2) A také mě hodně zaujalo masivní používání "zpomalených záběrů":

Vorošilovova kulka prorazí kokpit nad otáčkoměrem. Vyrobí v něm kráter s hvězdicovými prasklinami. A pokračuje kabinou.
V letu se otáčí.
Proletí nad zamaštěnou rukojetí kolektivu.
O osmnáct centimetrů mine ve vzduchu zatuhnutého Ostranského.
Zašustí o blond strniště na pilotově bradě.
Vnoří se do krku centimetr a půl nad ohryzkem.
Roztrhne infrahyoidní svaly, zdemoluje venu jugularis externu a zaboří se do páteře.
Krátce řečeno Vorošilovova kulka ten krk roztrhne jak hada.
Pilotovi upadne hlava.

100% nikoli za hektolitry krve, ale za tu nádhernou filigránskou práci s jazykem!

P.S.1: Zážitek z četby umocní audioverze v podání Ludvíka Krále!
P.S.2: Nedoporučuji pouze těm, kterým výraz "vyčvachtnout" (a slova jemu příbuzná) mohou způsobovat žaludeční potíže!

Teron
06.08.2016

Je to někde mězi 3,5 - 4. Rád bych dál maximum, ale nemůžu. Nemůžu, protože fenomenální průběh, prostředí, postavy a popisy strhává podivný konec. Kniha si zkrátka volá po 4-5 ti stranách, které by ji skutečně uzavřely a takhle vyznivá jako celek hrozně do ztracena. A je to hrozná škoda, protože to, co tomuto závěru předchází, stojí na špičce žánru akční fantastiky.

MM1979
14.07.2016

palec
12.07.2016

Kopřiva není Kulhánek,což je dobře,ale ubral bych tak 200 stránek.Někdy je té akce až příliš a chvílemi jsem se nedokázal soustředit.Ale nadprůměr v žánru to pro mě určitě je.

Rawar
26.06.2016

Hodně drsná procházka pekelným královstvím. Ty hrůzostrašné popisy zvrácených biomechanických pohrom, které na pozadí špinavých měst hnaly pekelnou mašinu zla a nenávisti stále vpřed, potřebovali i přes slušný autorův smysl pro detail velkou dávku fantasie, aby si je čtenář vůbec dokázal představit. I tak se bojím, že jsem se ve své mysli ani z poloviny nepřiblížil kolosální zrůdnosti, byť jediného ze soustrojí, které pomáhalo peklu dýchat.

Příběh je jasný a smysluplný a protože to není úplně nejtenčí knížka, mnoho času se zde budou odehrávat krvavé střety démonských vojsk a komanda Kuffenbach. Do páté hvězdy tomu nechybí mnoho, vlastně docela málo. Bohužel vím, že v poslední čtvrtině se mi to už trošku táhlo a těšil jsem se až to bude dočtené.

Jsem žabař, možná nebyla správná konstelace hvězd na takovou bláznivou jízdu. Každopádně jsem se drtivou většinu královsky bavil a doktor Holofaust (Holokaust ?) je naprostý klasik

Mynny
27.05.2016

Můžu doporučit každému, komu nevadí trocha násilí :-) Ale pozor! Autor rozhodně není nějaký béčkový pisálek, jeho styl je vlastně pro tenhle žánr až příliš dobrý. Po trochu utahaném začátku vás čeká krvavá jízda peklem. Přesto mě paradoxně nejmíň bavily bojové pasáže, které působily příliš chaoticky a přestože pořád někdo umíral a krev tekla proudem, neměly většinou moc spád. Naopak dialogy a prokreslení i vývoj postav ukázkové. Konec trochu abstraktní, ale celkem fajn. Dokonce ani délka mi nepřišla přehnaná, když se naladíte na správnou vlnu a vnímáte tu knihu spíš jako seriál než jako film, budete moc spokojení.

elis0383
24.05.2016

Abych pravdu řekla,tak s touhle knihou jsem dlouho zápasila, né že by se mi blbě četla, to ani náhodou. Ale začátek byl prostě nudný,až ta druhá polovina mi přišla taková víc akčnější. Hold od tohoto autora asi budu muset vyzkoušet ještě jinou knihu,abych ho neodsoudila hned v počátku. Za mě osobně musím říct, že se mi líp čte Kulhánek a Kotleta.

Eigis
18.05.2016

Tahle kniha není dokonalá, místy je dost přehnaná, ale to už ke Kulhánkovi a jeho následovníkům patří. Člověk musí smeknout před někým, kdo napíše několik set stránek plných neustálé akce a bojů a zároveň nezačne nudit a být stereotypní o výborném smyslu pro humor nemluvě. Tahle kniha patří mezi jednoznačné špičky žánru.

Nikolaoss
16.05.2016

Partička bývalých žoldáků v pekle ukáže čertům a démonům, že do té doby vůbec netušili, co peklo je. Nádherné a perfektně promyšlené Kopřivovo peklo obrátí doslova vzhůru nohama a vy jim budete nahlas fandit! Při popisu jejich strastiplné cesty peklem od „dušovodu“ k Luciferovu výtahu není nouze o dost drastické, krvavé, ale i humorné situace. Hoši jdou do bitvy tak, jak jsou zvyklí – naplno a i když jim chybí obvyklá výzbroj elitního komanda, dokážou si poradit. Kuffenbach se ozbrojí svým ledovým klidem, Vorošilov ostře broušenou polní lopatkou a ostatní poberou, co z mrtvých démonů odpadne. Za nimi zůstává zkáza, jakou peklo nepoznalo a na konci už je rozvrat pekla absolutní.
Bavila jsem se skvěle!

Atrament
13.05.2016odpad!

Vcelku solidní námět, který ale nemá na to naplnit zajímavým dějem 640 stran. Možná jako stostránková povídka by to ušlo, ale takhle to bylo utrpení. Obzvláště ke konci, kdy už děj vysloveně stagnuje a utápí se v dloooouhých, předlooooouhých, ultradloooooouhých popisech kdo kam koho jak zasáhl a co komu jak čvachtavě odpadlo (zase).

Navíc vyprávění v přítomném čase, to je prostě hnus. Iritovalo mě to celou dobu, stejně jako idiocie postav, jejich otravné sáhodlouhé vnitřní monology a křečovitě trapná snaha o černohumorné hláškování za každou cenu a pomalu v každém odstavci. Všeho moc škodí, a Asfalt je toho zářným příkladem, protože v něm je opravdu všeho zbytečně moc.

Když jsem se blížil ke konci, zvažoval jsem dát aspoň jednu hvězdičku, za těch pár pop-kulturních narážek ze kterých na mně dýchla devadesátá léta minulého století, ale konec to poslal do nekompromisního odpadu.

RaSu
26.04.2016

I přes níže uvedené nadšené a kladně naložené komentáře, já musím přiznat, že jsem knihu ani nedočetl a asi v polovině odložil. Už jen styl psaní v přítomném čase jsem prostě skousnout nemohl. Přesto uznávám dobrý nápad s tím peklem i celou tu myšlenku ale to je asi tak vše. Žánr je to přesně podle mého gusta, jen mě to prostě nebavilo a dost mě to zklamalo podle těch kladných recenzí. Hodnotit hvězdami také nebudu, neb jsem dílo nedočetl až do konce. Jisté je, že komu se líbí jedno, nemusí se to líbit dalšímu a naopak.

hamtalka
02.04.2016

Bomba. Přečetl jsem jedním dechem. Koupil jsem si i audio knihu. S hudbou a zvuky je to ještě lepší. rozhodně doporučuji audio knihu i pro ty co už to četli.

29.02.2016

Bavila jsem se. Místy jsem se smála nahlas.

mochr
12.02.2016

tohle bylo tak úchylné že si to musím přečíst ještě jednou.
Dokonale vymyšlené peklo

LordSnape
31.01.2016

Začátek trochu nudný, ale jakmile se dostane Kuffenbach a spol. do pekla, je to totální inferno. Asfalt představuje asi nejvěrnější a nejlepší imaginaci hned po Dante Alighierim, jak by takové peklo mohlo vypadat. Navíc jeho vládci a pohunci jsou naprosto výborní. Nejvíce se mi líbil Chorozon a ta jeho jemná řeč. Z těch ostatních figurek mi utkvěl v hlavě major Sytry anebo asfalťačka Karen. Příběh je fajn, včetně zrad typu "nůž v zádech anebo nepřítel mého nepřítele...", dějové zvraty, a v neposlední řadě i to, jak se pomalu rozplétá ta motanice. Burácející akce, hektolitry krve, kdy než někdo zařve, tak to prostě trvá, protože tady jsme v pekle, vážení. A navíc v tom všem hlášky, u kterých jsem se místy smál docela nahlas.

gonga
21.01.2016

Dokonalé peklo ve zběsilé akční jízdě. Pokud by nějaké peklo bylo, klidně by mohlo vypadat jako toto od Kopřivy.

ilassi
19.01.2016

Mariňáci od Fabiana řízlí Hustým nářezem od Kotlety, a navrch politý slušnou dávkou hnusu a kontroverznosti. Lahůdka!

Misan1993
12.01.2016

Peklo podáno neuvěřitelným stylem :) První knížka od autora a mohu jen chválit!

fat_man
02.01.2016

Knížka , po které sáhnu překvapivě často a dokážu ji číst opravdu pořád dokola. Naprosto nekonvenčně pojatá myšlenka pekla je geniální a tak trochu znepokojivá zároveň.
Procházka Industriálním knížectvím s partou žoldáků je skvělý zážitek. Děj nijak zásadně nevázne , místy to naopak neskutečně odsýpá a hlavní postavy , které s kulometnou kadencí sypou z rukávu jednu hlášku za druhou opravdu stojí za to. A tím , jestli má celý příběh happy end si taky nejsem jistý :-)

Moje nejoblíbenější kniha od tohoto autora

Bilky
10.11.2015

Brutálne, morbídne, úchylne! Ale...
pravdou je, že som to hltal každý večer kým som neskončil ;)
Niekedy som sa strácal v množstve postáv, niekedy chechtal nad čiernym humorom a hláškujúcimi hrdinami a niekedy sa zas divil na čom autor fičí, najmä keď detailne popisoval pekelné artefakty, či podrobné opisy mučenia a zranenia. Občas to bolo na mňa moc, ale príbeh mal slušné tempo aj zápletku, sympatických antihrdinov, kvetnatú reč, neskutočné metafory a kopec morbídnych hlášok. Amen.

Odporúčam: silným povahám, začínajúcim satanistom a sektárskym novicom, priaznivcom rannej tvorby Ozzyho a Marylina Mansona, filmovým kritikom a najmä Barbare Nesvadbovej ;) 77%

Marry123
09.11.2015

Po prvních stránkách jsem si říkala ,,Do čeho jsem se to pustila".
na měsíc sem knížku odložila a pak se k ní zas vrátila. Po přelomu asi čtvrt knížky sem se neskutečně začetla a hltala děj jako divá. :D Morbidní popisy mě tak nějak až fascinovaly :D takže můžu s klidným srdcem říct že jsem s knížkou spokojená a budu doufat že takové peklo opravdu není :D

aktak1203
29.10.2015

Knihu hodnotit nebudu, protože jsem jí nedočetla, takže bych byla nespravedlivá. Ale musím říct, že jsem se trochu přecenila, je to opravdu asi čtení spíše pro pány. Ze začátku jsem byla spokojená se zápletkou, ale jakmile se začala odehrávat hlavní dějová linie v pekle, tak jsem knihu, znechucená morbiditou, po několika stranách odložila. Vrátit se k ní neplánuju, ale varuju slabší nátury, že ač napsaná je dobře, téma je přeci jen drsnější.

Paidam
15.10.2015

Dobrá kniha, kdy se vše známé přepočítává na asfalt. Nikdy mě nenapadlo, co všechno se dá postavit z "lidských" součástek.

mounal
09.10.2015

Velmi dobré čtení ! Jeden aby se teď bál přijít do pekla. Akční, vtipné a taky místy až morbidní. Co trochu vadilo bylo pár drobných nesrovnalostí (vlastně vy tu slunce nemáte - Karen mhouří oči před poledními paprsky), a jak už tu někdo poznamenal, rychlé (až filmové) skákání z jednoho děje do druhého, hlavně ke konci. No a pak ten konec. Čekal jsem, že když už komando udělá v pekle takový bugr, že se něco změní, náběh už na to byl. A ono nic.Tak aspoň koupím dětem Junkera Fildu Multimlaska a dám jedno U Ukrutnýho Vejcucníka.

machalcz
31.07.2015

Tak tohle stálo za přečtení. Celkový nápad mě bavil. Představa pekla v podání Kopřivy je hodně zajímavou záležitostí. Knihu rád doporučuji známým, kteří holdují podobnému žánru ;)

vlkodlaq
26.07.2015

Brutální. Na asfalt jsem se dlouho těšil, než jsem se k němu prokousal haldou jiných knih a takový masakr jsem opravdu nečekal. Tohle je první kniha, která ve mě vzbuzuje nepříjemné pocity a představy. Přesto čtu dál a divím se sám sobě, že na to mám žaludek.
Konec mě trochu zklamal, chybělo mi ke spokojenosti ještě pár (desítek) stránek.

tomas5037
24.07.2015

Šest set stránek dlouhá akční jízda na horské dráze zkřížené se strašidelným hradem, kde cestující obdrží v ceně lístku LSD.

fmash
16.07.2015

Mé víceméně první seznámení s žánrem, neboť bezduché řežby tohoto druhu mi dosud zůstaly utajeny. Musím uznat, že je to jízda, svým způsobem ani ne moc bezduchá, není trapná, není nudná, není tuctová. Na druhou stranu poslední přinejmenším třetina se už nudně, tuctově a skoro bych řekl trapně a bezduše táhne v opakování stejných motivů. A to je škoda, protože nebýt toho, byla by kniha o kategorii výš - žánr nežánr.

Belgarion
07.07.2015

Zběsilá jízda Kuffenbacha a jeho mord party v Pekle plném asfaltu. (Ne)uvěřitelný příběh kulturních i nekulturních metafor, čvachtajících mozků a praskajících kloubů, geniální i zvrhlý zároveň. Pokud si myslíte, že už vás nemůže překvapit zhola nic, přečtěte si Asfalt. "Člověk přece o sobě musí mít nějaký iluze, jinak by se sebou vůbec nemohl žít, ne?"

Cibak
18.06.2015

Krvavý úlet. Doporučuji při čtení Asfaltu, poslechnout celou diskografii kapely Cannibal Corpse. Umocní to zážitek...

Klax
07.06.2015

Mě se to líbilo, jak by řekl Chorozon - Bylo to bryskní, interesantní, místy nezvyklé brutální, skvělé!
Musím přiznat, že vyjmutí vnitřností malé asfalťačky skrze vagínu je trochu silnější kafe i mezi českými řezníky ( Kulhánek, Kotleta a spol. ), ale říkám si PROČ NE?! Za mě 5* :)

kethy
01.06.2015

Já čekala jaro a zatím přišel mráz, tak krvavě akční příběh jsem teda nečekala. Povedený příběh s velmi zajímavou zápletkou. Tohle rozhodně nebude poslední kniha a Štěpán Kopřiva se stane dalším oblíbencem v mé hlavě.

Tamten
29.05.2015

Možná zajímavé a pěkně prokreslené prostředí, ale dějově je to zábavné asi tak první třetinu, druhá třetina je vlastně pořád stejná a nikam se nevyvíjí a třetí je opět stejná a nikam se nevyvíjí. Hrdinové, kteří by měli být v podstatě stejní jako jiní lidé v pekle, jsou z nějakého důvodu nezranitelní a číst stále dokola o soubojích člověka, který je nezranitelný, začne být brzy nuda. A tady je ta nuda natažená na spousty a spousty stránek.

Widow Embalmer
11.05.2015

Kopřiva je Ďábel. Chtěl bych napsat, že je Bůh, ale ten je přece MÓDNÍ ŠTVANEC!

Tazz1
12.04.2015

Kuffenbach prostě nemá chybu, Kuffenbach je bůh :-) . Což při boji v pekle zní celkem zajímavě :-) . Nemá cenu se zabývat nějakou logikou, konzistencí příběhu a podobně, co jsem tady četl. Tohle je prostě jízda, super humor, fajn humusárny, kdy se mi někdy při té představě až zvedal žaludek, ale celé to je skvěle napsané. A hlavně to graduje. Začátek dobrý, pak se to začne rozjíždět, od prostředka jsem pravidelně přejížděl výstupní stanici v metru, když jsem se začetl a na konec jsem si raději vyhradil víkend a od poslední třetiny jsem se již neodtrhl.

Jan_Moravec
16.03.2015

Knihu jsem si přečetl, protože přetváření lidí na pohonný a stavební materiál mi přišlo jako zajímavý nápad. Ale na můj vyšinutý vkus to mohlo být rozvinuté ještě o trošičku víc. I když vím, že pro mnohé by to bylo zas moc a je tam víc originálních zvrácených nápadů a humoru, než v některých jiných knihách co jsem četl. Jen teda nejsem fanda akčních scén, koncem knihy mi to úplně nesedlo a trochu mi vadí, že mnozí čeští autoři fantastiky to rvou do všeho, aby se to prodávalo. Ale na to, že úplně nepatřím do cílové skupiny mě to spíš dobře překvapilo než naopak.

zimela
17.02.2015

Ohánět se, jak jsem se dočetl u nějakého zdejšího hodnocení, tím, že asfalt má konzistentnější logiku, než Kulhánkovi příběhy bych raději nedělal (Co pašované věci, jak fungují? jsou to duše věcí? Co nezničitelnost duší versus dvoudenní lhůta, proč? etc.) Ono je to ale úplně jedno, soudržnost, nesoudržnost, chtěl jsem brutální řež a té se mi vrchovatě dostalo (aspoň třikrát jsem si doopravdy řekl, ty vole, to už je fakt moc...a četl dál). A dostalo se mi i něčeho navíc - dokonale suchočerného humoru (v čele s polní lopatkou medika družsta Holofausta, sadisticky uhlazenými monology démona Chorozona, nebo Kuffenbachovým mnohomluvným "Hmm") a hlavně smrště nápadů (namátkou všichni vyšší démoni, slinatající andělé s.., chrám Kladiva, kapesní černé díry v zorničkách patnáctileté šlapky Alice, den jako korálek, Holofaust a pokémoni, máte už představu.). Vážně nechápu tu kadenci, s jakou na mě každá, nebo aspoň každá druhá stránka vychrlila něco neotřelého a originálního..
Kopřiva s obdivuhodnou disciplínou celý příběh naprosto neoblomě (jednou už už sice málem došlo na sentimentální výlev, ten byl však spolehlivě utnut blazeovaným drž hubu...dík) podrobil stanoveným principům drsnosti a estetiky hnusu a já smekám. Navíc mám tušáka, že mi životní přístup hlavních hrdinů ještě v mnohých situacích dobře poslouží jako vítaná vzpruha.
Místy možná příběh lehce kolísá, je samozřejmě těžce infantilní atakdále, nicméně nedat tady pět je asi na předvedení ke zdi. Takže, s drobnými výhradami průměrných 5*****
PS: Považte jak vlastně bylo, vzhledem k majestátním rozměrům zde přítomné mouchy, či červa, celé to peklíčko a lidské dušičky v něm miniaturní. ;)

gonga
06.02.2015

PO celou dobu to bylo skvělé, zábavné, kulervoucí. A pak přišel konec a ten byl tak pitomý, že mi zážitek z knihy dokonale zkazil. Proto tři hvězdy. Na pět to nemá ani v rámci žánru a jednu mínus za konec.

metalmaus
04.02.2015

Nedělám to často a tuhle knihu jsem si koupil ještě před přečtením a to bylo její štěstí, protože se obávám, že jinak bych si ji nekoupil. Dost těžkopádné a chvílema skoro až nudné, což mně mrzí, protože jinak mam věci od tohoto autora rád.
...
V půlce se hrdinové stále snaží někam probojovat a probojovat a probojovat...až jsem do vzdal a možná někdy dočtu.

tlllk
21.01.2015

Ako audioknihu som si to vážne užil každú minútu z tých 30 hodín. Dej má spád, originálnu zápletku, autentické podanie, výborná oddychovka . S počiatku som mal problém s rozpoznaním postav keďže autor strieda mená a priezviská, ale tak po hodine a so zošitom v ruke som sa zorientoval

PepaRes
11.01.2015

Parádně napsaná kniha, která se vyrovná většině věcí od Kulhánka. Ač ještě nemám dočtené Aktivní kovy, troufám si říct že tohle je zatím nejlepší Kopřivův výplod fantazie. Popis pekla mi trochu připomněl komiks Strange girl a v některých případech i pozdější příběhy U.P.V.O (konkrétně Peklo na zemi) ze světa Hellboye.
Škoda že jsem knihu někomu půjčil a zaboha si nemůžu vzpomenout komu. Je to ten typ kdy jedno přečtení nestačí.

dobroslav9182
28.12.2014

Štěpán Kopřiva ve své nejlepší formě!! Po poněkud hrubozrnném Zabíjení nám autor předkládá vybroušený diamant plný nejen hlášek, černého humoru, popkulturních odkazů, ale hlavně akce, akce a navrch ještě trochu akce. Kulhánek je sice jenom jeden, ale to Kopřiva taky.

arne
14.10.2014

Knížka super. Od teď se už nebudu nikdy dívat na silničáře jak dřív. To mají v Pekle nadbytek asfaltu, že ho můžou vyvážet i na Zem? :-)

Nagadir
03.09.2014

Akční, odpočinková četba u které se dá vypnout mozek.

sal-a7223
24.07.2014

Začal jsem to číst včera někdy odpoledne. Někdy v půlce, tzn. okolo jedenácté jsem se šel totálně zlískat do hospody. Teď jsem to dočetl a chvíli přemýšlel. Po chvíli přemýšlení jsem usoudil, že je dobrý nápad jít do hospody.
Myslel jsem, že Kulhánek je jeden.

Sandruše
19.07.2014

Výborná záležitost, u které se tetelím blahem nad její zvráceností a jedinečným humorem. Děkuji mockrát za tento skvost české fantasy a uděluji 5 hvězd - ale i to je sakra málo :-)

kilometr
15.06.2014

Dobrá kniha,jen akce byla dost přemrštěná.70%.

Jiří Seidl
20.01.2014

Knihu jsem četl částečně z doporučení, částečně z donucení (alias povinná četba), pod časovým presem, takže snad nedokážu ocenit všechno co jiní považují za dokonalé, ale i taková četba má relevanci.
Rázně bych panu Kopřivovy doporučil sehnat si realistického editora, je hezké, že známe každou vnitřní myšlenku každé postavy, ale tohle není sonda do lidské duše (pro ty co dočetli: neslovíčkařím :) ), a po 200 stránkách namačkaných malými písmenky by se hodil nějaký POŘÁDNÝ děj, a ne změť pocitů či co ten začátek měl být jako zač. Poté na konci je děje a akce zase až nezdravě moc, autor přeskakuje z jednoho dějiště do druhého, a to až tak rychle že už člověk neví co se děje, navíc málokdy poskytuje indicie kdo co vlastně řekl. Může to znít banálně a mnohé určitě omrzel starý způsob ....a Vorošilov řekl:" Něco něco něco" a pak Flufenbach řekl: " Jadadajadaja", tohle je samozřejmě extrém, ale opravdu mi vadilo, když jsem se v dialogu ztratil a musel počítat věty abych věděl kdo co vlastně řekl.
POZOR (vyzrazení zápletky!!!!)
Navíc konec mě trochu zklamal konec, protože člověk si udělá nějaká epická očekávání, nebo prostě očekává něco "stylového" (ano, i přes ten zmatek kdo koho vlastně chce zabít a kdo je spojenec a kdo kolaborant a koho litovat je možné předvídat), a místo toho se Kuffenbach ožere a na konci je prostě jen velká destrukce všeho a všichni zemřou či jsou zničeni či co.
Co se toho týče tak kniha dává nejednu otázku. Co se stane s démonem když zemře? Co se šlechticem? Co se to na konci stalo, to se jako Země vyvalila do Pekla a Nebe a zničila je? Jak je potom možné, že ´"ti co to přežili tvrdili, že se usmíval" ? Jak to, že Lucifer ovládnul Nebe? jak vlastně funguje Nebe, tedy jako ekonomicky a tak, podobně jako Peklo? Jak do toho zapadá Ježíš? (otázka vzhledem k věrolomnosti knihy naprosto nezbytná) Co se to sakra PŘESNĚ stalo s Ostranským? (a jakto že čiště náhodou potká Lýdii, to je trochu holywoodovsky hapynedonské)

ORTEL
Jinak i přes to všechno není kniha žádným brakem. Úplně mi nesedla a nepovažuji sebe za člověka který by normálně takovou knihu vyhledával, ale celková myšlenka je fascinující, depresivní atmosféra je strhující, postavy jsou propracované, nad Danou člověk upustí slzičku, zamotá mu to o představě náboženství a humanocentismu, jednoduše přečtení vás neopakovatelně ZMĚNÍ a proti vastní vůli donutí přemýšlet, snad i bát se a začít tomu věřit.

Giger11
14.01.2014

Přečteno za 14 dní, jedním dechem, akce střída akci. Perfektní humor, brutalita a zásady. Chybí mi tam SEX!

BobbyB
20.10.2013

U Zabijeni od tehoz autora jsem videl jen jedno plus - hlasky. ... ale dal jsem mu jeste jednu sanci........... A DOBRE JSEM UDELAL :-D hlasky zustaly, vulgarismu ubylo (i kdyz ani zde mu neni nic svate ;-) ale navic je zde i jakysi dej, velmi neotrele prostredi a ... az na tu posledni stranku - zaver mohl byt zajimavejsi, potencial byl/je obrovsky. Obdivuji relativne rozsahly autoruv zaber co do znalosti vseho mozneho. Bavil jsem se, nelituji, dekuji! Nabytek z Ikkkea :-D

Ocas
07.09.2013

Velice vtipná kniha, která překvapí, pak překvapí znovu a nakonec dostane a složí. I když sem dal plné hodnocení mám drobné výhrady a proto je pro mě nejlepší Zabíjení. Celou knihu táhnou perfektně napsané postavy, tak super poskládanou partičku sem ještě nepotkal. Začátek knihy boží, potom zvrat který sem musel malinko rozdýchat, ale zase boží, pak vlastně všechno boží. Přesto, díky rozsáhlosti knihy, jsem se občas trochu nudil a musel knížku odložit (možná to nebyla nuda, jen sem si musel uspořádat myšlenky, fakt nevím). Knihu sem přečetl úspěšně 5x takže si stejně plné body zaslouží. Holofaust je hvězda!!!!!!

MartinH
04.09.2013

Docela zajimavej kousek, kterej je bohužel přehnaně nechutnej a chvílema strašně nudnej, ale rozmluva o perverzních delfínech mi málem roztrhla koutky a Kuffenbach byl dobrej krutor

Lestat19
11.08.2013

Knížka je odpočinkové čtivo a doporučil bych jí fanouškům Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety. Jen se Kuffenbachovo komando neskládá z takových kladných hrdinů jako je Tobiáš z Nočního Klubu nebo Jan Bezzemek z Hustého nářezu. Na druhou stranu, akce a brutalit je tu dost. Stejně tak humoru. Bohužel mě docela zklamal konec, ale to je jen můj názor a někomu může zakončení naopak vyhovovat. Nečekejte žádný silný příběh, opravdu jde jen o zábavnou akčňárnu. Další příběhy autora si určitě rád přečtu.

Gwin
10.08.2013

Peklo je ztvárněno velmi originálně, charaktery hlavních postav taky nejsou nejhorší, ale celé je to až příliš dlouhé. Kdyby to bylo zpracováno v rozsahu řekněme průměrné povídky, působilo by to mnohem zábavněji a hodnotil bych daleko lépe.

Kl3rik
16.07.2013

O proti Zabíjení mnohem lepší po čtení, ale jednu výtku bych přeci mel. Moc doufám ze bude druhy díl, protože takovýto konec jsem opravdu nečekal.

Ronin Roujin
28.06.2013

Dobře napsaný humoristický román srovnatelný například s Jirotkovým Saturninem, jen s tím rozdílem, že v Saturninovi bylo méně vyhřezlých střev, nábytek nebyl potažený lidskou kůží a pokud si dobře pamatuji, tak tam nebyla žádná nezletiletá majitelka veřejného domu xD Pokud bych měl charakterizovat jedním slovem, pak to slovo bude: kurvahustopřísný. Nebo možná potoky krve.

Fuksinka
10.05.2013

Začátek byl výbornej. Drsní chlápci ve finanční krizi, kteří přemýšlejí jak hluboko lze klesnout. Perfektní hlášky, humor tak černý, že by mohl sbírat bavlnu. Perfektní nápad s industriálním peklem. Mlýnky na maso, koncentráky, kolaboranti. Doktor s lopatkou, Ostranski se svým vnitřním monologem, Kuffenbachův kamennej ksicht.... Super akční scény. Jenže pak se to začalo (jak by asi řekli pánové z komanda) pěkně srát. Akce začalo bejt moc, ksichty byly taky rozstřílený až moc, intrik bylo moc a to celé mě začalo pěkně nudit. . Zachraňovaly to občasné skvělé hlášky - ale jak jsem se ze začátku smála nahlas, tak potom už jsem se jen občas usmála. Prostě Kopřiva začal jako Pohlreich a skončil jako Babica. Vyškrtat 200 stránek a mohlo to být super. Škoda, autor má evidentně na víc. Tohle je první knížka, co jsem od Kopřivy četla, netuším jestli se pustím do další. Srovnáváte ho s Kulhánkem, hodnocení po přečtené jedné knize sice nebude moc objektivní, ale ta má tady hodně vysoké hodnocení (měla by být tedy evidentně jedna z jeho nejlepších), tak si to dovolím: Na Kulhánka prostě nemá ani náhodou.
50%

Stinger78
28.03.2013

Hrome, tak už aspoň víme, co se s námi stane, až se dostaneme do pekla. Pokud tam tedy nevletí šílené komando. Štěpán Kopřiva musí být svým způsobem trochu úchyl (ale jen v tom dobrém smyslu slova), na tohle musí mít člověk buňky. Řežba od startu do konce, hláškující hrdinové, na literárním nebi je zářící hvězda.

LordVlad
05.03.2013

Vše již bylo řečeno. Tak jen dodám, že ji právě začínám číst po šesté. A ne, stále mě nenudí. Směju se pořád stejně, bavím se stále líp. Pak Kopřiva bude asi tak trochu literární génius.

RaptoR
31.01.2013

Ačkoli text na přebalu může působit dosti nabubřele, je to ten nejlepší popis děje. Nikdo nechce být mrtvý. A nikdo nechce po smrti do pekla. Zvláště, když vás tam čeká takový osud, jako v knize Asfalt.
Jedinou dostupnou surovinou v pekle jsou lidé - tedy jejich duše. A z nich se dělá opravdu všechno - od chodníků po auta...
Když se tedy do pekla dostane partička žoldáků, má jediný cíl - dostat se opět na Zemi. A existuje jen jedna cesta: Luciferův výtah. Navíc má komando jen dva dny, než se jejich duše "rozpustí" v mazlavou hromádku. A víc nebudu napovídat :)
Štěpán Kopřiva opět nezklamal. Přes šestset stran je tak napěchovaných dějem a akcí, že budete mít problém se od knihy odtrhnout. To ani nepočítám popisky všech útrap, které jednotlivé žoldáky čeká. Stejně jako industriální knížata, démoni, kolaboranti. A plno dějových zvratů. A ještě více překvapení. A hektolitry krve!

X3ON
05.12.2012

Naprosta sada, kruta akce a zadna nuda, co vic si prat. 5/5

VictoriaD
15.11.2012

Tuhle knížku prostě nemůžete nemilovat.

kingmaker
21.08.2012

Chtěl jsem si přečíst opravdový brak, fakt, žádnou „hóch“ literaturu, ale opravdový brak. Sáhl jsem tedy po Asfaltu a do jisté míry jsem nebyl zklamán. Je to skutečný brak, kde jsou muži drsní, háží hlášky jak na běžícím páse, likvidují protivníky bez mrknutí oka, ale přitom mají „srdíčko“, pevné mravní zásady a vůbec, jsou to fakt dobří chlapáci. A bojují s celým peklem, kde kydlí démony po tisících. Měl bych tedy dostat brakovitosti plný kýbl. Jenže asi nejsem ten správný typ na brak, protože jsem pořád nad něčím hloubal a to je u této literatury když ne zločin, tak aspoň chyba. Hrozně mě štvalo, jak se členové komanda chovají nelogicky, ba přímo idiotsky, neustále se ohánějíc jakousi „komanďáckou věrností“. Hrozně mě štvalo, jak jsou z nich děláni nadlidé, jak dokáží vyvraždit celé pluky nepřátel poté, co přijdou do pekla. To do té doby žádní jiní žoldáci neumřeli, aby provedli totéž? Co celé divize SS padlé v druhé světové? Já vím, že hledat v takovém románu nějaký filozofický podtext, je blbost. Ale celý systém pekla mi vadil svou bezútěšností, vždyť v něm skončí bez výjimky všichni, ať hodní, nebo zlý. K čemu je potom nebe? Navíc to bylo přehnaně dlouhé, neustále se opakující bitky, rozstřílená těla, vyhřezlá střeva, prasklé kosti, krev, mozkomíšní mok se po nějaké době začaly opakovat a děsivě nudit. Tedy aspoň mě. Kdyby měl román o čtyři sta stránek méně, hodnotil bych ho asi líp.

Stammel
18.07.2012

Hehehe, to byla slastná jízda!

Kulhánka mám rád, ale Kopřiva ho - byť jsem si to dlouho nechtěl připustit - předčil. Mám pocit, že jeho pulpuvý svět má soudržněji a citlivěji vystavěná pravidla tak, aby si mohl dovolit přitvrdit na maximální míru a příběh stále fungoval bez křeče a v jistém slova smyslu "přirozeně". A to autor "míru" rozhodně nedrží na uzdě. To ani v nejmenším. Snad jen konec byl už trochu přepálený, jinak se mi zdála žánrová čistota takřka krystalická. Čemuž odpovídala i čistota čtenářského potěšení (porochnění?).

Postavy byly velmi dobře udělané a především nečernobílé a vyvíjející se. Zamiloval jsem si je velmi, velmi snadno. I když mě mrzelo, že někteří členové komanda byli spíše stafáž a moc prostoru se jim nevěnovalo. Vynahradily to ale dramaticky napsané postavy vedlejší. Karen, Blixt, nebo i tragikomický mstitel major Sytry. Chytré byly i dějové zvraty, pro mě často velmi překvapivé a rozhodně se vymykající obvyklým dějotvorným klišé. Vycházely totiž z důsledně sledované psychologie postav a jejich motivací, která je asi největším Kopřivovým trumfem. Dělá příběh nejednoznačný a napínavý do poslední chvíle.

Především se mi ale líbil Kuffenbachův přístup "kašlu na všechny vaše rádobychytré povýšenecké kecy a finty, prostě to do vás, vy hajzlové, našiju". Viďte, Pane Pudink? Tenhle nadhled nad strojenými autoritami a jejich malichernými mocenskými hrami si získal mé duchovní sympatie. Kierkegaard by měl z této knihy pro její filosofii přímočarosti radost.

A ten jazyk! Když jsem si četl poprvé komentář Lully, přišel mi ujetý. Ale teď už ho zatraceně dobře chápu. A to jsem heterosexuál. Kopřiva má češtinu v krvi, užívá si ji a hraje si s ní s naprostým přehledem a chutí, včetně nápaditých a vtipných metafor. Mrazivé jazykové blaho. Humor je, jak už jsem napsal několikrát, chytrý. Pramálo laciných fórů, ale vypointované dialogy, originální gagy potutelný sarkasmus. Chechtal jsem se takřka nonstop a slzu zamáčkl jen když jsem si uvědomil, že takovou kopu vypečených hlášek si nemám šanci zapamatovat navěky, což bych si moc přál.

Doktor "koukej jak na tebe valím cizí oční bulvu" Holofaust rules!

Nabroušená polní lopatka jakbysmet!

(doufám, že můj terapeut tuhle knihu nečetl, abych mu nemusel vysvětlovat, proč je mojí oblíbenou postavou ten největší magor)

Mám z Asfaltu nefalšovanou radost.

Lulla71
14.06.2012

Excelentní! Štěpán Kopřiva je PAN spisovatel... když Asfalt čtete, cítíte blaženost, uspokojení, takřka ukojení jazykem, který Štěpán použil! Budete ho chtít zase... a zase... a zase!

Fanosh
10.01.2012

Vše, co mělo být řečeno, už řečeno bylo. Ta knížka má prostě koule.

MartyMcFly
23.08.2011

Totální masakr. V ČR se utvořil mně velmi blízký podžánr - SCI-FA založená na krci. Z hlavy bych si asi na nějakou cizí nevzpoměl, možná tak Warhammer 40k, ale to je o něčem jiném - fakt je, že u nás jsou zastoupeni hlavně Kulhánkem a jeho pokračovateli - pár knih od Žambocha, Konec křížů, nebo Kopřiva. To je teprve úspěšný geek. Zabíjení jsem nečetl, ale zhruba vím o co jde a slyšel jsem o něm jen dobré (od na tuto vlnu naladěných kamarádů).

Asfalt mě ale dostal v rámci této brutální scény na nový "level". Krutostí a depresivností si popis asfaltového pekla nezadá s 1984 - gulagy, auto z kostí, útěky přes "džungle" (víme jak to je, mi modří, ne moudří), hrdinové, které je lehké mít rád (neboli - prodávějí rozhodnutí ne obdivuhodná, ale pochopitelná, logická), barvitě popsaný boj, několik vyšších myšlenek k zamyšlení (to aby mozek nezahálel).

Do knihy se ochotný čtenář ponoří hlavou dolů a vyplave v poslední chvíli (neúspěšní vyvrhne moře na břeh o pár dní později). S hrdiny jsem prožíval dění se zatajeným dechem a přál si ne, aby se jim to povedlo, ale aby se napětí udrželo až do konce. To se podařilo. Správná dávka podařených/smůlou zkažených akcí - i to je těžké si ohlídat.

Rád na Asfalt vzpomínám. I rok a půl po přečtení jsem rád, že se mi těchto 640 stránek brutali a humoru dostalo do rukou. Zajímavé je, že jsem si nepřipadal jako při čtení Kulhánka. Je to stejný podžánr, ale Kopřiva má svůj vlastní styl.

Budoucnost bude rudá (krvavá) a černá (humorem), oboje vítám.

Aildrin
29.07.2011

Kniha se skvělým rozjezdem u které jsem se lámal v pase. To především. Po první polovině, která srší bonmoty a equilibristickými hláškami, ale autorovi dochází dech a spolu s ním kreativita a právě to co mě v první polovině tak bavilo. Závěr, ve kterém jsou hlavní hrdinové ještě asi tak sedmitisíckrát drsnější než Chuckův hajzlpapír mi ovšem příjde ulepený stejně jako hlavní hrdinové. (Snad první kniha, kterou jsem četl, ve které je hlavnim hrdinou skoro každý.) Závěr mě však vykolejil asi jako pendolíno, když se projede v plné rychlosti po české železnici s uvolněnými šrouby. Nevím jestli Kopřivovi v závěru už definitivně došel dech, nebo jestli to už chtěl mít zasebou nebo jestli chtěl použít nečekané (sakra nečekané) vyvrcholení. (Což se mu k mé nelibosti celkem povedlo.) ,ale i tak považuji Asfalt za vyjímečný a velice originální počin. Co na tom, že se peklo od reálného světa vlastně neliší. Bluffenbachův tým měl i tak grády ostří samurajského meče posypaného chilli a zaříznutého mezi pulky.

OldaB
25.07.2011

Několik měsíců doma a v rámci letních restů přečteno. A musím říct, že se mi to hodně líbilo. O chlup lepší než Holomráz a výrazně lepší než Zabíjení (2x rozečteno, v létě třetí pokus). Kopřiva je silný především v postavách, které jsou pro mě uvěřitelné, ač se dostávají do hodně neuvěřitelných situací. Popkulturní hlášky a vtípky jsou přesné, občas mi neseděla postava Lamberta, který je nerdovější než nerd. Pro mě skvělé, ale Kulhánek pořád vede.

Azirafal222
27.05.2011

Partička k pohledání odmítá být jen stavedním materiálem a postaví se celému peklu. Tohle je prostě síla. Rozhovory rychlé a vtipné. Ty hlášky mě prostě dostávají na kolena. Každá postava propracovaná a není ani trochu plochá. Ne, že by některé z nich narostlo poprsí ale jsou natolik plastické, že i Pamela může závidět.

JP
22.02.2011

Nadšení nesdílím, protože ve výsledku je to jen něco, co by napsal každý druhý zvrhlejší filmový fajnšmekr a to myslím zcela vážně. Trocha znalosti popkultury a jeden námět nedělají kultovní knihu. Místy zábavná hříčka, speciálně pokud se vyznáte ve světové kinematografii. Ale přeceněná, až běda. Škoda, že jediná šance tuzemských autorů na úspěch u nás je psát tohle.

Medvezh
19.02.2011

Extrémně zábavné dílo, které je navíc násobeno skvělou češtinou a tunou narážek na konzumní společnost a snobství. Takže usedněte do organického porsche, uchopte do rukou volant potažený kůží Steva McQueena a profrčte až na poslední stranu na jeden zátah, protože kniha odmítá být odložena.

pajonek
18.02.2011

sirius - hezkýýýýýý - nemám co dodat, skvělé čtivo na nedělní nicnedělání - 100% krevní nářez

Sirius
02.01.2011

"Nářez", jak by řekl Cirhóza. Vím. Trochu ohraná hláška, kterou jsem použil už u Zabíjení. Ale nemůžu si pomoct. Asfalt se po vás rozlije a nezmizí, dokud se společně se sympatickými hrdiny (Tucet špinavců patří k historii)neprostřílíte na poslední stránku, protože: 1) ta kniha má skvěle propracované postavy a Štěpánova praxe scénáristy se na tom velmi podepisuje 2) je tam vidět obrovský posun a taky to, že se Štěpán od Zabíjení velmi vypracoval 3) akce je vypiplaná 4) humor černější než nejčernější černoch (to není projev rasismu 5) si myslím, že Štěpán v této knize absolutně trumfl šíleně nepovedené Stroncium mistra akční školy Jiřího Kulhánka a lehce mu v ní naznačil, že by se měl začít bát o tenhle titul. ______V kostce: pulpový příběh (to není urážka) s kvalitní brakovou obálkou (to opět není urážka)příhodně vytištěný na hrubém papíru, který voní střelným prachem a sírou, kde teče krev a mozky. Přesně tak se dá charakterizovat Asfalt - druhá kniha Štěpána Kopřivy, která skýtá to nejlepší, co pulpová literatura může v současné době nabídnout.

nmkcz

Jde o brak v nejlepším smyslu slova. Pro čtenáře, kteří propadli krvi a "vypřísněnosti" kladných hrdinů ve stylu pana Kulhánka( http://www.databazeknih.cz/autori/jiri-kulhanek-176 ) bude tento kousek jaksi povědomým, ba domácím; i když já osobně cítím o odstín temnější srdce, p. Kulhánek odpustí, svědomitější přípravu a bezoddychový spád. Ostatní by si měli nejprve rozmyslet, zda se vrhnout do boje proti celému peklu s polní lopatkou, nebo raději uhnout dokud je krve pouze po kotníky. "Efektivní brutalita" nechť autora provází i po časy příští...