Artušova smrt

Artušova smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29106/bmid_artusova-smrt-gwu-29106.jpg 4 33 5

Kolem poloviny 15. století sepsal v londýnském vězení rytíř Thomas Malory rozsáhlý text, který je shrnutím pověstí o bájném britském králi Artušovi a jeho rytířích Kruhového stolu. Tím učinil tečku za dlouhou a složitou historií proměn a putování artušovských motivů, od kronik raného středověku přes ústně tradovaná vyprávění až po veršované romány francouzské z 12. století. Jeho verze, napsaná jadrným jazykem a zbavená nadbytečných středověkých mravních a citových analýz a líčení, otevřela zároveň neobyčejnou pokladnici inspirace pro všechny pozdější generace anglických spisovatelů.... celý text

Literatura světová , Mytologie , Historické romány

Vydáno: , Aurora (Praha)

Le Morte d'Arthur , 1485

mariva
mariva
05.07.2022 2 z 5

Legendy o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu mě vždy zajímaly, tato kniha je ale dost náročná na čtení. Z velké části to bude stářím originálu a starobylým způsobem vyjadřování. Začátek a konec knihy ještě byl docela čtivý, střední část o hrdinstvích ostatních rytířů byla dlouhá a dost jednotvárná. Rytíři se bili mezi sebou i s každým, koho potkali, zabíjeli se navzájem. Věty se často opakují, mění se jen jména. Působí to nereálně, těžko by vážně zranění bojovali dlouhé hodiny, jindy zase mečem rozetnou hlavu protivníka na polovinu... Knihu jsem četla poměrně dlouho a nečekat na konec legendy, asi bych ji odložila.

Katri
Katri
16.01.2020 4 z 5

Artušova smrt je soubor příběhů o bájném králi a jeho družině rytířů Kulatého stolu. Přestože bylo dílo napsáno již pěknou řádku let zpátky, je čtivé, není náročné, děj je poutavý a plynule ubíhá. Jediná drobnůstka, kterou lze vytknout, je občasná nepřesnost - například dvě smrti téže osoby - což se ale ve spletitém ději dá odpustit. :) Ačkoliv je kniha poměrně obsáhlá, čte se rychle a příjemně. Doporučuji všem, kteří se zabývají artušovskými legendami a taktéž milovníkům historie.

špulo
špulo
22.07.2018 5 z 5

Povinná literatúra v rámci starých legiend áno, ale "snadno stravitelná" nie. Predsa len má kniha svoj vek, takže štýlom nemusí každému vyhovovať. Ak si však chcete prečítať Sapkowského Zaklínača, toto vám pomôže trošku lepšie ho pochopiť. Tam sa posledný diel volá Paní jezera. Prečo asi?

angloumene
angloumene
09.08.2016 5 z 5

Povinná literatura pro všechny Artušovy obdivovatele. Sir Thomas Malory během svého uvěznění vytvořil dílo, obsahující známé pověsti spojené s Artušem a jeho družinou. Jednotlivé báje na sebe sice nijak nenavazují, dohromady ale vytváří zajímavý náhled na evropské středověké mýty, ale i zvyky a způsob života. Přes úctyhodné datum vydání je kniha relativně čtivá a snadno stravitelná.

DennieForbes
DennieForbes
05.01.2016

Velmi náročné čtení... knihu jsem četla přes měsíc, i přesto, že je mi téma blízké. Objevuje se zde spousta nesouvislostí, kdy je v první polovině knihy něco tak a podruhé jinak. Zapamatovat si jména je zpočátku nemožné, takže jsem se často ztrácela. Nicméně je kniha užitečná jako čerpání k nějaké práci do školy, jelikož málokde člověk někde tak bohatý pramen na toto téma. Mě v tomhle posloužila výborně. :) Především obsahuje relativně rozsáhlý a hlavně i poutavý příběh Lancelota, o němž je problém kdekoliv jinde něco zjistit.