Artemis Fowl

Artemis Fowl https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70796/bmid_artemis-fowl-nSe-70796.jpg 4 549 65

Artemis Fowl série

Slávny čarodejnícky učeň Harry Potter dostáva konkurenciu – dvanásťročného chlapca Artemisa Fowla. Artemis je netypický hrdina, ktorý unáša škriatkov a kradne tajomstvá. Medzi Artemisom a škriatkami z Dolného sveta, čo sa snažia oslobodiť zo zajatia leprechaunku Helu Krátku, prepukne nemilosrdný boj. Kapitánka Hela Krátka používa metódy Jamesa Bonda a Artemis proti nej bojuje svojím mimoriadne vyvinutým dôvtipom o skrytý zlatý poklad.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Ikar (SK)

The Artemis Fowl Files , 2001

lucie3725
13.07.2020 4 z 5

Četla jsem nové vydání, které vyšlo spolu s filmem. Nejdřív jsem ke knize kvůli zápornému hrdinovi přistupovala s despektem, ale pak mě to vtáhlo. Artemise dokonale vyvážila postava Myrty. A úplně nejlepší je Sláma! Jak na něco takového Colfer přišel... :D

Yoh
19.06.2020 5 z 5

Poprvé jsem Artemise četl jako malej a byl jsem z příběhu unešenej. Včera jsem jí dočetl už z pohledu dospělýho a jsem z ní nadšenej stejně jako tehdy.
A co oceňuju asi nejvíc - všechno to dává smysl, zápletky jsou dotažený do konce, každá postava má svůj hlas a je dobře rozeznatelná už podle způsobu řeči a vypravěč má dokonalý nadhled a všechno podává s britským/irským humorem. 5*

Atlantis
04.02.2020 5 z 5

O tom, že série s Artemisem Fowlem existuje, jsem věděl. Toť vše. A po přečtení prvního dílu lituji, že jsem ji nenašel dříve.
Příběh je relativně komorní, vše se děje prakticky na dvou místech. Svět je ale vymyšlen s takovou grácií a nadhledem, že mě opravdu bavilo jej poznávat. Ve fungování různých skřetů jsem občas viděl náznaky Terryho Pratchetta.
Dialogy jsou skvělé. Postavy si odsekávají, jsou ironické, řeč plyne jako ve skutečném životě.
První díl byl povedený, snad si série kvalitu udrží.

Dédečko75
22.12.2019 5 z 5

Krásné fantasy, slyšel jsem o zfilmovani

gab72
30.10.2019

Syn dostal tuto knihu v rámci povinné četby. A že se to nedá. Trochu jsem se do ní dívala, četli jsme spolu, protože se to opravdu nedá. Jediné co je dobré, tak to je spád děje. V dětské literatuře je určitě mnohem a mnohem lepších knih, které dítěti něco dobrého dají, než je tato.

Trijan
17.09.2019 5 z 5

Kniha Artemis Fowl je jedním slovem báječná. Propojení moderního světa se světem skřítků se velmi zdařilo. Ksrdci mi přirostla postava Klusáka a strážnice Myrty Krátké. V hlavě mi zní stále věta: " Blativý všechno zničí".

MartinL992
02.06.2019 5 z 5

Kniha sa prezentuje ako konkurencia Harryho Pottera, čo ja by som tak nevnímal. Harry aj Artemis majú svoje klady a svoj priestor ktoré dokáže krásne koexistovať a nie je nutné ich porovnávať. Mne je Artemis napriek Harryho vyššej popularite omnoho bližší. Jednotka vyrozpráva príbeh prvého stretnutia sveta škriatkov s Artemisom ešte v úlohe záporáka. Príbehu nemám čo vytknúť, je plný skvelých nápadov, postavy sú sympatické a človeku robí radosť že číta tak kvalitne poskladaný príbeh. Je to klasika vhodná pre deti aj pre dospelých. Jediným mínusom je pre mňa nasilu humor ktorým jednotka ovplýva a ktorý sa našťastie v ďalších dieloch nenachádza. A trochu si rýpnem :D autor sa snaží aby dej pôsobil logicky, čo sa mu aj darí iba jeden drobný detail "Autor povedal že škriatkovia môžu mať len jedno dieťa za celý život. Pri tom už v jednotke sa objavia bratia Problém a Gabo." Je to prakticky nepodstatný detail ale človek sa nad tým pousmeje :)

Holanka
22.12.2018 4 z 5

I když je kniha pro mladší čtenáře než jsem já, zaujala mě a neskutečně mě bavila. Ze začátku jsem sice pochybovala, ale tento netradiční příběh, který v sobě ukrývá tajemství, kouzla, zlo, zločin, akci, legendy, mýty, tajuplný svět, tajuplné magické Irsko...atd. mě přesvědčil o opaku. Autor této knihy je opravdu nadaný vypravěč. Bylo pro mě prakticky nemožné se od této knihy odtrhnout. :))

Mabie
04.09.2018 4 z 5

Kniha mi byla doporučena jako "podobná jako Hraničářův učeň", ale to nebyla ani zdaleka.
Je to jednoznačně dětská literatura a znám pro tuto věkovou skupinu i lepší věci. Za mě trochu zklamání, ale i tak jsem se nad spoustou míst opravdu bavila.

Veth
03.03.2018 5 z 5

Série mého dětství :-)

Ailee
12.01.2018 4 z 5

Tohle byla hodně nezvyklá kniha pro děti. No, co, tak jsem jí odrostla, ale byla jsem zvědavá. Jako dítko jsem se k ní nedostala, tak jsem to chtěla dohnat. Kombinace víl a skřítků z lidových pověstí a legend, spolu s moderní technologií? Proč ne! Myslím, že zpracovat se to povedlo celkem dobře. Zároveň je kniha psaná stylem, na který nejsem moc zvyklá, ale když si na to člověk zvykl, už mu to ani nepřišlo. Asi to není kniha, ke které bych se někdy chtěla vracet, ale rozhodně budu pokračovat v dalších dílech.

Adhara
09.01.2018 2 z 5

Môj prvý dojem po začítaní sa? Bože, to je ale guláš. Technológia s mágiou je vždy nebezpečná kombinácia, podozrivo sa blížiaca k princípu deux ex machina. Nestačí technológia? Pomôže mágia. Mágia je v koncoch? Na to máme technológiu. A tak dookola. Ale kniha je napísaná pomerne čítavo, svižne.

Nefungujú v nej však drsné pasáže. Obchádzanie násilia bolo až príliš okaté, príliš obkecávané a príliš umelé. Humor je ďalšou slabinou príbehu. Autorská reč je nepríjemná, rozprávač pôsobí ako chytrolín a cenzor v jednom. Kým v Potterovi plynul humor prirodzene, situačne, tu mi pripadal väčšinou práve taký násilný ako snaha o nenásilnosť.

brzda.
28.10.2017 5 z 5

Sice jsem od toho čekala něco jiného ale líp to napsané být nemohlo.

RemiBlack
23.08.2017 5 z 5

Sérii čtu už podruhé a znova je prostě GENIÁLNÍ. :) Nevím, nakolik jsem ještě cílová skupina, ale očividně je to jedno. K Artemisovi si najdu cestu vždycky (a přirozeně k Butlerovi. Nebudu zapírat, že jsem chtěla umět to, co on... :)) Chceš-li hrdinu, není nad zločince.
A moc se mi líbí ten dovětek - "bývá tendence si Artemise Fowla romantizovat". No to si pište že ano. :)

any333
13.08.2017 5 z 5

Popravdě, čekala jsem od téhle knihy něco úplně jiného. A asi jsem ze způsobu stylu děje už vyrostla, takže se mi to místy zdálo zdlouhavé. Vždyť se celou knihu řešil jen jeden jediný problém, ale rozumím, jsem zvyklá na zapletenější. Každopádně jsem si velmi oblíbila Artemise a všechny ve Fowl Manor. Jenže, částí kapitol s ním bylo velmi málo, což byla podle mě škoda.
Nejvíce se mi ale líbil prolog a epilog, bylo to prostě pojaté tak nějak vtipně a zaujalo mě to.
Ale další díl si i tak přečtu. Třeba mě překvapí, uvidím.

jarynek
23.04.2017 4 z 5

Kupa nápadů s alternativním skřítkovským světem a s jejich technikou. Vtipné, napínavé čtení. Četl jsem dětem, ale nenudí a neurazí ani dospělého.

Ketesh
20.04.2017 5 z 5

Celou sérii jsem si velice oblíbila, přestože jsem ji četla ve věku, kdy pro mě už tak úplně určena nebyla. Knihy jsem četla velice ráda, všechny. Některé byli lepší, ty poslední o fous horší a víc melancholické, nicméně se od nich člověk skvěle odreagoval a příběh si užil. Všechny knihy tvoří ceněnou část mé knihovny a hned tak se jich nehodlám vzdávat.

berka4151
09.04.2017 3 z 5

Nezaujalo ani mne, ani dceru, dočíst se dalo, ale další díly si nepůjčíme.

Aredhelka
06.04.2017 5 z 5

Kniha patřila k mým nejoblíbenějším v dětství a Artemis sám byl mou nejoblíbenější literární postavou. Schopnost vytvořit záporného hrdinu, který je vlastně ve skutečnosti kladný tak, aby to nebylo do očí je opravdu uměním. Kniha mne jako dítě hodně oslnila a ráda se k ní vracím i dnes, když si chci odpočinout, nebo se odreagovat.

PeťkaW.
03.04.2017 3 z 5

Asi jsem se dostala k této sérii už v moc pozdním věku. Miluju fantasy, ale Artemis si nedokázal získat mou větší pozornost. Děj byl zajímavý a k zahození nebyl ani styl vyprávění. Ale nebyla jsem se schopná přesvědčit k tomu, abych četla další díly. Na jednu stranu mě to trochu mrzí, protože vím, že své příznivce tenhle mladý gangster má, ale nutit se do něčeho by asi taky nebylo nejlepší řešení. Třeba někdy jednou změním názor...