Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1499 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

ropyzz
22.09.2021 5 z 5

Tahle kniha je tak podceňovaná, že jsem se rozhodl napsat svou první recenzi. Lidé, co se zajímají o sci-fi by měli tuto knihu jednoznačně znát.

Než jsem si knihu koupil a přečetl, štvalo mě, že zde v recenzích lidé knihu neustále porovnávají a srovnávají s Marťanem. Po dočtení tomu naprosto rozumím. Neviděl bych to však tak negativně, ba naopak. Jestli mě na Marťanovi něco bavilo, byly to dokonale popsané myšlenkové pochody hlavního hrdiny, autorovu znalost fyziky, chemie, přírodních věd a obecně logické myšlení, dále silný charakter hlavního hrdiny a lehkou čtivost. Každý z těchto "bodů" si mohu odškrtnout i u Artemis. Žádný z těchto bodů, díky kterým knihu Marťan tak miluji, mi v této knize nechyběl.

I přestože jsem pomalý čtenář jsem tuto knihu dokázal přečíst za 3 večery, což je na mé poměry minimálně o 15 večerů méně, než běžně.

Přeji příjemné čtení této báječné knihy, nebudete litovat, pokud tomu věnujete pár hodin čtení.

Terien
11.09.2021 4 z 5

Za mě dobrý. Velice čtivá sci-fi detektivka/ akční thriller. Knihu doporučuji a teď mi zbývá se jen těšit na film, na ten si taky rád zajdu.

tadzi
19.08.2021 4 z 5

Fajn sci-fi. Nejvíc se mi líbilo, jak má autor promyšlené fungování bublin na Měsíci a dopisování s kamarádem ze Země.

Adhara
17.08.2021 3 z 5

Marťan Mark Watney v sukni na Mesiaci – tak by sa dal zhrnúť celkový dojem z tejto knihy. Hlavná hrdinka Jazz je Markovým osobnostným dvojčaťom – technicky zdatná, oplýva (chvíľami trápnym) humorom, je striedavo sympatická a protivná a dostane sa do šlamastiky, z ktorej ju vytiahnu jej dobré odborné znalosti. No obávam sa, že väčšina mojich sympatií k nej vyplynula len z toho, že zhodou náhod som donedávna riešila podobný problém ako ona – chcela som lepšie bývanie a nevedela som, kde naň zohnať peniaze. Práve táto motivácia okolo Jazz roztočí kolotoč problémov, z ktorého sa už nevymotá. Zaujímavé (ale neprekvapivé) je, že hoci Jazz pochádza zo Saudskej Arábie, dušou je to hotová Američanka. Vlastne Američanka z filmov. Je príkladom nepresvedčivejšej osobnosti „čestného zločinca“ a človeka ochotného položiť za svoju vlasť aj život. Až na to, že za svoju vlasť nepovažuje USA, ale Mesiac.

A v tejto súvislosti nachádzam jedinú hlbšiu myšlienku v celej knihe: ukazuje nám, ako by mohlo vyzerať mentálne odpútavanie sa od Zeme. V tejto téme je totiž v sci-fi značná diera. Väčšina sci-fi kníh sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti, kde sú domovom ľudí od narodenia iné kozmické telesá a Zem je v ich očiach už len nejaká bizarná rarita. Je to prudký kontrast so súčasnosťou, v ktorej si život bez Zeme nevieme po psychickej stránke ani predstaviť. Jazz je však v podstate prvá Mesačňanka. Narodila sa síce na Zemi, ale už v najmladšom možnom veku, aký je povolený, sa s otcom presťahovala na Mesiac. Zem jej nechýba a o návrate na ňu nechce ani počuť. Zvykla si totiž na slabú mesačnú gravitáciu. Nikoho z vás by asi tiež neblažila predstava, že by ste, hoci s liekmi, mali zrazu žiť v gravitácii 6-krát vyššej. Jazzin postoj je smutný, no (do istej miery) pochopiteľný.

Vedecko-technická stránka je podobne ako v Marťanovi premakaná, aj keď podobne ako v Marťanovi sa mi nadvihlo obočie pri dvoch odborných problémoch – opäť z biológie. A jeden z nich ani nie je nijako zložitý – to je čo za argument, že pod kupolou na Mesiaci nemôžu rásť stromy preto, lebo sa dospelé stromy nedajú dopraviť kozmickou loďou? O semienkach autor ešte nepočul?

Celkovo hodnotím Artemis ako nenáročnú, čítavo napísanú knihu s uveriteľnými kulisami, ktorá však s výnimkou jednej (a to možno ani nechcenej) myšlienky prináša len klasický hollywoodsky scenár.

KurečkaFilip
19.06.2021 4 z 5

Dobrá knížka, ale na Marťana nemá. Ale hodně se mi líbila do podrobna popsaná představa měsíčního města

milan2310
10.06.2021 5 z 5

Příjemná oddechovka

IvikaS
07.05.2021 4 z 5

Zábavné a rozverné sc-fi.

Irsaf
05.05.2021 5 z 5

Tentokrát posloucháno jako audiokniha v podání - Tereza Dočkaková a Marek Lambora...
Řekla bych, že se mi ta audiokniha líbila víc, než to číst...

tweed
02.05.2021 3 z 5

Hlavní dějová linka se stane v první polovině knihy, a pak prostě jen čekáte, jak to celé dopadne. To je jedna z mých nejméně oblíbených dějových výstavb.
Dočkalová je epická (jak jinak) a díky ní jsem měla Jazz ráda o trochu víc. Jazz je sice takový vševědoucí sprateček, ale já mám vševědoucí spratečky zkrátka ráda (a o to víc, když to jsou holky, yay!). Celé měsíční město Artemis v mé hlavě ožilo natolik, že si tam začínám pomalu balit kufry, abych zašla s Artemiťany na jejich hnusné pivo a vůbec mě nazajímá, že reálně neexistují.
PS: zakažte někdo ty hudební předěly v českých audioknihách, brečím!

tami1
25.03.2021 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný, technickými výrazy přehlcený, detektivní příběh.

Malinko otravná hlavní hrdinka Jazz, která je něco jako McGyver po změně pohlaví. Všechno ví, všechno zná a přitom je to široko daleko největší loser. Svým jankovitým, vzpurným chováním připomíná puberťáka.
Nápadité popisy "obyčejného" života v Artemidě na Měsíci byly fascinující. Artemiďané se musí vyrovnat se spoustou specifických problémů a zákonitostí.

Bavila jsem se!

Tereyciiik
12.03.2021 3 z 5

Ale jo. Jak se píše níže, je to nesrovnatelně s Marťanem. Číst se to určitě dá, dokonce jsem se ke konci nemohla odtrhnout a byla jsem vážně zvedava, jak to celé dopadne. Naštěstí nebyla kniha moc dlouhá, takže nebyl prostor pro zbytečnosti a dej se celou dobu jen stupňoval a nikde to nevazlo.

FillaSFC
11.03.2021 3 z 5

Artemis se s Marťanem nemůže měřit. Dlouho jsem se nemohl začíst. Vlastně to byla první kniha, kterou jsem četl od začátku hned třikrát a až právě na třetí pokus ji dočetl do konce. Ale určitě nelituji, příběh je s postupem času čím dál více zajímavější, chce to vytrvat. Některé odborné popisy, které u Marťana vůbec nevadily, působí u Artemisu trochu otravně. Na druhou stranu – pokud bych měl jmenovat knižní postavu, se kterou bych se někdy "chtěl setkat", pak to odteď bude Jazz. :))
Za mě lepší průměr.

tomas9591
03.03.2021 3 z 5

Autor trháku Marťan napsal další knížku! Knížka je pořádná scifárná a bylo to z ní pořádně cítit! Prostředí Měsíce bylo úžasné!

tom2843
07.02.2021 4 z 5

Keňa obsadí Měsíc... Tuto informaci jsem musel dlouho vstřebávat :-) Artemis je jediné město na Měsíci a Jazz je drzá, přisprostlá, geniální průserářka a loser. Až do samého konce knihy jsem nevěděl, jestli ji mám obdivovat nebo uškrtit. Knížka se mi nelíbila tolik jako Marťan asi právě kvůli hlavní postavě, ale popis měsíčního města a lidí v něm byl super a knížku jsem shltnul za chvilku.

frkotik
03.02.2021 5 z 5

Weir je Bůh! Osobně nechápu, že má Artemis tak nízké hodnocení, nebylo to tak dobré, jako Marťan, ale zatraceně se to blížilo. Jeho humor je prostě nejlepší, miluju!

Polli
22.01.2021 3 z 5

3,5/5 Po výtečném Marťanovi je tohle trochu krok dolů. Hlášky slečny Jasmine se míjejí účinností a celkově tak hlavní postava vytváří neuvěřitelnou kombinaci Járy Cimrmana a Jamese Bonda.

MartinH
21.12.2020 5 z 5

Dobře čitelné a Weirův sarkasmus a humor mě prostě baví.

JSmerda
18.12.2020 4 z 5

Nemůžu si pomoci, ale po Marťanovi je to zklamání. Přijde mi, že Andy Weir nastudoval ohromné množství materiálů z kosmonautiky a tak si řekl, že když už tomu věnoval tolik času a bylo to tak úspěšné, tak by to mohl zkusit ještě jednou "otočit" :) Je to zkrátka tak trochu recyklace Marťana. Kdybych četl nejprve Artemis a pak Marťana, tak bych byl nadšen z obou knih. Ale v opačném pořadí cítíte sestupnou tendenci.

Enforcer
17.12.2020 5 z 5

Druhá kniha autora a opět trefa. Tentokrát se z neobyvatelného Marsu přesuneme na již docela zabydlený Měsíc - nachází se na něm jedno město a turistický park nalézající se na místě prvního přistání. Hlavní hrdinka románu saúdská Arabka Jazz Bašárová je hrdinovi Marťana docela povahově podobná, jen tentokrát nestojí na té úplně správné straně a sympatie k ní bude čtenář hledat poněkud složitěji, i když je nakonec najde. Andy Weir svými prvními dvěma romány zaznamenal vskutku povedený start a zařadil se mezi mé oblíbence. Těším se na jeho další dílo.

Ivan F
03.12.2020 3 z 5

Veľmi dobre sa táto sci-fi veselohra/fraška čítala. Až tak ľahko, že mi vlastne čas strávený pri knihe neskutočne rýchlo ušiel a zábava to bola prímová. Námet knihy je fajn, avšak spracovanie má dve stránky. Prvá, technická stránka, tá je super, autor si musel naštudovať mnoho detailov, aby tak vierohodne (verím, že aj správne) opísal život na Mesiaci a všetko, čo je k prežitiu v pre človeka nehostinnom prostredí treba. Druhá stránka, dejová linka, nuž tá je spracovaná skutočne priemerne, až som mal pocit, že to autor zosmolil, keď mal cca dvadsať a vydal to až teraz. Na pobavenie to bolo čítanie dobré, ale nie výnimočné, mne autorov štýl sedel. Okrem toho som Jazz od prvej chvíle fandil, takže ak by autor napísal aj Artemis II, rád by som si ho prečítal. Oddychových sci-fi kníh nie je veľa.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972