Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1486 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Kortez
Kortez
05.06.2023 3 z 5

Audiokniha. Vyslechnuto v rámci čtenářské výzvy 2023, příběh odehrávající se ve vesmíru. Sci - fi není můj šálek kávy a tak to bylo spíše utrpení. Čekal jsem od toho počinu víc.

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
31.05.2023 3 z 5

Akční béčko, bohužel ke konci už mi Jazz lezla krapítek na nervy. Ve srovnání s Marťanem určitě slabší, nicméně oceňuji spád a rychlost s jakou se čte.

Teraesa
Teraesa
23.05.2023 4 z 5

*4,5. Myslím, že kniha od Andyho Weira nikdy nesklame. Marťan sa mi síce čítal trochu lepšie, avšak táto kniha má tiež dosť veľký potenciál.

Hanys_
Hanys_
30.04.2023 3 z 5

Tak po Spasitelovi je tohle spíš taková rychlá oddechovka. Zase zajímavý námět, tentokrát mi ale až tak nesedla postava Jazz, a celkově to vlastně působí jen jako nějaké akční heist béčko. 6/10

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 4 z 5

Škoda, že jsem tohle četl až po Marťanovi. Příběh sám o sobě je super. Typický Weir, ale bohužel to srovnání už tam je, takže "jen" 4*

Massek
Massek
20.04.2023 5 z 5

Čtu Artemis jako můj první román od Andyho Weira a jak tak projíždím komentáře, je to asi dobrá cesta k tomu jak nebýt zklamaný po vysoko nasazené laťce v Marťanovi nebo Spasitelovi. A protože nemám to srovnání, pálím tam 5 hvězd. Jó, vidím tam taky nějaký mouchy a slabiny, ale když se celou dobu při čtení dobře bavím, tak rád přimhouřím oko.

"Připravená na vzduchoprázdno?" ozval se Dale z rádia.
"Ve vzduchoprázdnu žiju už delší dobu," odpověděla jsem.
"Nedělej si srandu. Ne v přechodové komoře."
"Páni, ty umíš i ze ztráty tlaku vykouzlit dusno."

Peter73
Peter73
16.04.2023 5 z 5

Andy Weir vie písať dobré romány. Je to také sci-fi sword and sorcery. Neohrozená postava Jazz potrebuje získať väčšie množstvo "G" (mena na mesiaci) na splatenie svojho dlhu a niečo aj na ľahší život na mesiaci. Toto je prvok "sword" - hrdina bojuje proti nepriateľovi. Prvok sorcery je to, že Weir čaruje s budúcnosťou, všetko popísané pôsobí dosť reálne a je možné, že to bude aj uskutočniteľné. Malinko z deja vyčnieva jednoduchosť konania hlavnej postavy, ale to dáva dielu takú rozpravkovosť. Kniha ma bavila a čítala sa veľmi dobre.

katerina6763
katerina6763
07.04.2023 4 z 5

Po Marťanovi, což bylo první dílo, které jsem od autora četla, jsem možná měla hodně vysoké očekávání. Nutno ale říct, že Marťanem nasadil autor laťku dost vysoko. I tato kniha se mi však hodně líbila, obsahovala spoustu technických detailů, kterým jsem příliš nerozuměla, ovšem to příběhu neublížilo. Dle mého je to podařená kniha, kterou příznivci sci-fi jistě ocení. Jenom mými znalostmi nejsem schopná posoudit, zda by to reálně skutečně takto mohlo fungovat. :-D

milary
milary
07.03.2023 3 z 5

Artemis se "narodila" mezi Marťanem a Spasitelem. Příjde mi to zvláštní; podle stylu, ktrým je napsána, bych ji odhadovala na prvotinový experiment, když ne jiného autora. Oceňuju, že Weir dokáže své vesmírné knihy obdařit úplně odlišnými náměty, že se neopakuje. Ale zatímco Marťan ani Spasitel autorův charakteristický styl vyprávění nezapřou, Artemis jakoby směřovala k jedinému, a to akčnímu filmovému zpracování.
Děj živelně bobtná do nespočtu více či méně uvěřitelně působících situací, jakoby testoval čenáře neustávajícím: co říkáš tomuhle? já vím, já vím - a co tohleto? A tohle mi spolkneš?
Jazz není nesympatická a knížka není nudná. Jen mi přišla oproti Spasiteli a Marťanovi kostrbatá a přebujelá. Vč. nadužití vulgarismů tentokrát...

Kexina
Kexina
05.03.2023 4 z 5

Weir asi neumí napsat vyloženě špatnou knihu. I tahle se dobře četla, příběh rychle ubíhal a využívala jsem ke čtení každou volnou chvilku. Jen těch technických pasáží bylo trochu moc.

Mindy
Mindy
28.02.2023 5 z 5

Knihy Andyho Weira mě neskutečně baví. Už jsem se s jeho hrdiny podívala na Mars, do vesmíru a teď i na Měsíc. Jsem moc zvědavá, s čím přijde příště

zaba.zuzla
zaba.zuzla
18.02.2023 3 z 5

Vesmírná detektivka. Nenadchne, neurazí. Po Marťanovi nenaplnila očekávání, ale nutno říct, že Marťanem autor nasadil laťku velmi vysoko.

Čand@
Čand@
14.02.2023 3 z 5

Po rokoch som sa pustila do sci-fi. Hoci filmy pozerám pomaly každý, čo sa v kine objaví, knihy tohto žánru som tak akosi nechtiac opustila dávno dávno. A bol to pekný návrat, akoby som bola späť na strednej. Veľmi sa mi páčila Ich forma písania. Vízia osídlenia Mesiaca fajn, aj tá mnohonárodná zmes obyvateľov je logická, hoci neviem, či v realite by to bolo práve takéto zloženie národov. Technickým veciam veľmi nerozumiem, čiže v tomto ohľade plne dôverujem autorovej fantázii. A pokračovanie by som po večeroch kľudne prečítala tiež.

Wewrka
Wewrka
08.02.2023 4 z 5

Nedosahuje to takových kvalit jako Marťan, ale pořád se jedná o skvělé sci-fi. Poslouchal jsem jako audioknihu a hlas Terezy Dočkalové my přesně sedí k postavě hrdinky. Artemis mohu doporučit

charlizee
charlizee
25.01.2023 3 z 5

Artemis je jediné město na Měsíci o počtu necelých 2 tisíc obyvatel. Od svých šesti let tady žije i Jazz Bašarová (dnes jí je o dvacet víc). Živí se jako doručovatelka, častěji jako pašeračka a jednoho dne dostane nabídku na realizaci firemní sabotáže. Nechybí intriky, vraždy a nakonec ani láska…
Tušíte správně, že je knížka takovým pestrým žánrovým mixem – já pro ni mám soukromé označení „sci-fi pro začátečníky“. :) Je napěchovaná akcí, takže se nebudete nudit ani minutu, ale dříve či později začnete pozvedat obočí nad tím, že nikdy - a to jako fakt NIKDY - nevyjde nic podle plánu.
Všechny kroky každé akce se zkomplikují či úplně podělají, Jazz tak neustále řeší nějakou krizovou situaci, za jejíž vyústění by se nemusel stydět ani James Bond. Jazz ale ještě navíc vyniká nadprůměrným intelektem a během chvilky se například dokáže ze složitých schémat naučit ovládat systémy všemožných zařízení či pochopit chemické postupy, které jiní studují pět let na vysoké. Nad to je ranařka s vtipnou hláškou neustále v záloze, takže vás její společnost vyloženě baví - jen prostě nesmíte začít přemýšlet nad tím, kdy přesně už přetekla ta únosná míra komplikací a zvratů.
A tohle jsem já nedokázala…
Vlastně bych Artemis skoro zařadila do young adult a Weirovi doporučila, ať vydá revidovanou verzi, kde bude Jazz o deset let méně. Pak to všechno bude dokonale zapadat. :))
Velmi ale oceňuju, že Andy Weir neklouže po povrchu a všechny technikálie promýšlí a zpracovává do nejmenšího detailu. Špatná zpráva je, že pokud nejste úplně kovaní ve fyzice a nespokojíte se s tím, že těm procesům zkrátka nerozumíte tak dobře, abyste je mohli pochopit, budete potřebovat nějaké dobré kompendium potřebných znalostí. A protože já ve fyzice rozhodně kovaná nejsem a zároveň nesnesu vědomí, že něčemu úplně přesně nerozumím, neustále jsem o rozbor a vysvětlení žádala svého manžela (který má naštěstí fenomenální paměť a i čtyři roky po přečtení si celý příběh pamatuje, a tak přesně věděl, na co se ho táži).
Nakonec ještě musím zmínit skvělou audioverzi knihy, kterou jsem poslouchala zároveň s četbou. Tereza Dočkalová dala Jazz úplně přesný výraz a poslech mě, především její zásluhou, obrovsky bavil.

mataj
mataj
22.01.2023 4 z 5

Podnikavá ale potrhlá a ztřeštěná holka Jazz žije celý život na Měsíci ve městě Artemida. Živí se jako doručovatelka a pašeračka, no moc si toho nevydělá. Proto kývne na velmi nebezpečný i když vysoce výnosný plán. Nicméně nic nevychází tak, jak si představovala, a i díky své zbrklosti se zaplete do prekérních situací a ohrozí životy všech lidí ve městě.

R47
R47
16.01.2023 3 z 5

Tohle je román o svařování na Měsíci. Jestliže se o Marťanovi říkalo, že ho Andy Weir napsal hlavně proto, aby zpropagoval tu (vlastní) myšlenku obrátky rakety kolem Země, tohle napsal stoprocentně jenom kvůli tomu, aby ukázal, jaký je to problém svařovat na Měsíci. Děj ale příjemně odsejpá, sarkasmus vypravěčky baví, jenom žádné velké překvapení nebo zjevení se nekoná. Kdyby nebylo Marťana, možná bych dal o hvězdu víc.

john_silver
john_silver
31.12.2022 5 z 5

Jsem rád, že jsem nepotřeboval řešit, že Jazz je Arabka, šikovná svářečka nebo úlitba multikulti ideálu s chováním nelogického pubertálního ztřeštiprdla. Jasně, má to pár slabších chvil, kdy úniková hra v pětibublině o 2 000 obyvatelích ztrácí na uvěřitelnosti. Ale asi umím přimhouřit oko, jelikož mě plně uspokojilo prostředí Měsíce a zábavný styl vyprávění. Artemis jsem si užil podobně jako Marťana a nedostatky bych ohodnotil jen malým mínusem k známce jedna.
Jak jedna čtenářka poznamenala, příště by se hodilo zavítat na Pluto :-)

Milosz
Milosz
08.12.2022 5 z 5

Weir dokázal stvořit důstojného nástupce Marťana. I když má Artemis s Marťanem společné některé věci, jako třeba prostředí nehostinné planety/měsíce, znalosti fyziky a chemie, které používají postavy k překonávání problémů, a vypravěčský styl s velkou dávkou humoru, zápletka je zcela odlišná a nepůsobí jako kopie (což byla třeba Armada od Ernesta Clinea).
Příběh se odehrává někdy za pár desítek let, kdy je na Měsíci postaveno několik propojených kupolí, které slouží jako město pro několik tisíc obyvatel a bohaté turisty ze Země.
Kniha je vlastně "heist" román o přípravě a provedení komplikovaného zločinu a následném boji o přežití. Taky je tam hodně zábavných faktů o životě v měsíčním městě Artemis, místních sociálních skupinách a specifikách života v nižší gravitaci.
Kniha je psána v první osobě, a až někdy po 20 stranách mi došlo, že hlavním hrdinou je žena a ne chlap:) (čteno v AJ, kdo má čekat na překlady)
V knize vystupuje "Ukrajinec Martin Svoboda", vynálezce kondomu pro opakované použití.
Kniha se nebude líbit slušným Čechům - město je hodně multikulturní, vybudovala ho podnikatelka z Keni, a hlavní hrdinka Jazz je Arabka.

Profesorskey
Profesorskey
26.11.2022 1 z 5

Co by knize pomohlo k lepšímu hodnocení? Poprava hlavní hrdinky za vlastizradu.
První část knihy, ve které je popisován život na Měsíci, měna, technologie, jsem si náležitě užil. Nicméně část se zápletkou a její vyvrcholení už ne. Hlavní postava je absolutní blbka, jedná iracionálně, hloupě, až mě mrzí, že v sci-fi knize, kde je konečně hlavní hrdina žena, vystupuje právě takto. Vedlejší postavy, které stále omílají to, že hrdinka má přece na víc a má potenciál, svým myšlením a jednáním brzo začnou nudit.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972