Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1499 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

Gynt
20.09.2023 4 z 5

Úplně něco jiného, než Marťan, ale pecka. Na pozadí poutavého kriminálního příběhu spousta technických vychytávek, nápadů a vysvětlení a to já rád. Dávám 4*... jednu dolů za až příliš geniální hlavní hrdinku xD

Varjohukka
14.09.2023 4 z 5

Četla jsem v nemocnici, abych se nějak odreagovala a přišla na jiné myšlenky. Naprosto to splnilo moje očekávání, příběh mě dokázal zabavit během probdělých nocí. Chystám se i na další knihy autora.

Vendy1993
28.08.2023 4 z 5

Celkem mě kniha velmi bavila, ale přeci jen není to Marťan (na to bacha!). Jazz je ovšem postava, která mě dost bavila. Její chování, její ironické poznámky, dokonce i její machrování (které lidi moc nenadchlo).

Od Andyho Weira jsem zatím přečetla dvě knihy (Marťana a Artemis) a už se velmi těším na další knihy a musím říct, že se z něj stává můj oblíbený autor :)

KnihoSny
27.08.2023 4 z 5

tenhle příběh byl skvělí vybrala jsem si knihu kvůli databazi knih a vůbec nelituju kniha se mi moc libila i hlavní hrdinka jazz byla fakt dobr:)

Hobitka
25.08.2023 5 z 5

Pokud od Artemis čekáte dalšího Marťana, dost možná se zklamete. Tedy jak se to vezme... Jestliže vás na Marťanovi bavil především hlavní hrdina svou osobností, a ve své podstatě pozitivní nádech knihy, tak toho tu moc není. Jestli vás ale táhne především ta sci-fi stránka věci, a sedlo vám autorovo podání, pak se rozhodně nebojte a pusťte se i do čtení Artemis! :)

Gi-Gi
14.08.2023 4 z 5

tak tohle bylo žůžo, mám jako audioknihu, jak já ty holce fandila, od začátku .... manžel si dělal legraci, že když je to napínavé, přestávám poslouchat, ale já se o ni tak bála... nakonec to bylo všechno vlastně dobře, otázka: potkala se někdy se svým kámošem?

zedir
12.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Četl jsem Marťana, Spasitele i Artemis a právě posledně jmenovaná kniha se mi bezkonkurenčně líbila nejméně. Spíše než líbila bych měl uvést nelíbila. Tři hvězdy dávám jen s přivřenýma očima, zatímco Marťan i Spasitel se mi líbili a bavili. Všechny tři knihy mají motiv jednoho jediného člověka, který je v situaci, v níž může spoléhat jen na sebe (jakkoliv se to v průběhu příběhu mění), ale Marťan i Spasitel měli něco navíc a hlavní hrdinové byli sympatičtí a fandil jsem jim, v Artemis mě Jazz stále vytáčela (nebo respektive Weir) zcela zbytečnými vztahovými záležitostmi, až jsem si říkal "Čtu sci-fi, nebo nějakou romantiku?" Postupně jsem se dostal do fáze, že jsem knihu četl už mechanicky bez pořádného zájmu. Až ke konci začala být kniha zajímavá (nestává se každý den, abyste téměř zavinili smrt všech lidí ve městě), ale ten sluníčkový happy end, kdy se nikomu nic nestalo, Jazz našla lásku, všichni jí odpustili málem vyhlazení města a stále zůstává občankou Artemidy, mi přišlo hrozně nereálné a odbyté, a tak jsem knihu trochu konsternovaně dočetl s tím, že Weir má na víc.

dr.horrible
09.08.2023 3 z 5

Cool hlavná postava. Super dizajn knihy, kvalitné prevedenie audioknihy. Je to na 3*, ale užil som si to a teším sa na film.

TessieB
09.08.2023 2 z 5

(SPOILER) Knihu bych rozdělila na tři části:

1. Jazz mi byla docela sympatická, ale děj byl nic moc;
2. Jazz mi lezla na nervy a děj začal být zajímavý;
3. Jazz mi lezla na nervy a děj mi přišel jako přehnaná slátanina.

Na Jazz mi vadilo asi hlavně to, jak se za každou cenu snažila být "nad věcí" a strašně "vtipná, sarkastická, badass girl" i v momentech, kdy se to vůbec nehodilo a hlavně to ani nebylo potřeba. Zhruba 3/4 knihy jsem byla asi schopná "uvěřit", že to je promyšlené a v rámci příběhu možné, ale v poslední čtvrtině to za mě už bylo páté přes deváté a šmrncnuto nesmrtelností Semira Gerkhana z Kobry 11... Marťana jsem četla a myslím, že se mi docela dařilo tato dvě díla neporovnávat, ale kdyby mi někdo dal tuto knížku bez zmíněného autora, neřekla bych, že to je od stejné osoby. 2,5* za to, že to mělo několik světlejších částí a taky za to, že to nebylo extra dlouhé.

janavom
07.08.2023 1 z 5

Slabší než Marťan, ale tyto knihy mám ráda, takže přečtu vše.

sarka.farka
05.08.2023 3 z 5

Není to špatné, ale oproti knize Marťan celkem nezajímavé. Musela jsem se do čtení hodně nutit...

Terva
22.07.2023 odpad!

(SPOILER) Žádná ochrana
proti idiotům
nezastaví odhodlaného idiota.
V systému se vždycky
najde nějaká chyba.

POZOR!! Obsahuje spoilersismus!

Artemis je scívko o terorismu. Navíc, hlavní hrdinka je Arabka narozená na Měsíci. Pro prachy klidně spáchá teroristický zločin. Aláh by na ní byl n@$®anej, protože to neudělala zadarmo - nechala si za to zaplatit. Ohrozila všechny lidi žijící v Artemis. Příběh je prošpikovaný rasistickými hesly a to nejen proti bílé rase. Ona Jezz totiž nemá ráda i jiné barvy. Hlavně Brazilci jí lezou krkem. A já tak přemýšlím, jest-li pana Weira donutila současná situace napsat takovou knihu a nebo jest-li to pojal po svém a napsal knihu, kde jsou všechny ty povinné složky (Hnědá. Zlá bílá. Geyové a vykořisťované barevné rasy.) aby ukojil současnou tvorbu . . . a při tom se v duchu smál?

Citát: Volat policii uprostřed páchání zločinu nebyl nejlepší plán.

Zato já se snad ani jednou nezasmál. Hlavní hrdince jsem nefandil. Ne proto, že je Arabka, ale proto, že se s lehkovážností pustila do akce, kterou jsem od počátku neschvaloval. Navíc málem zabila 2 000 lidí a ještě jí jako mám fandit? Nebo snad dokonce uznale pokývat hlavou, protože je pak vlastně zase zachránila? Ne! Takhle si sci-fi nepředstavuju. Ke knize jsem se dostal díky příběhu Spasitel, tohoto spisovatele. Naivně jsem si myslel, že jeho druhé dílo (první je Marťan) Artemis se ponese ve stejném duchu. Omyl. Artemis je špatné dílo. Mám z něho špatný pocit. Vůbec jsem si to neužíval. Knihu jsem četl strašně dlouho, protože jsem stále přemýšlel, zda se k dočtení mám vůbec vracet. Ale nakonec jsem to dal. Napsat rozumný komentář ke knize jde pouze, když příběh dočtete.

Citát: Podlomila se mi kolena. Měsíc je prima místo na omdlévání. Dopadnete na zem docela měkce.

PS Knihu jsem chtěl někomu věnovat, ale nakonec jsem se rozhodl, že toto nebudu šířit. Bůh mě pochopí. Na Měsíci by mě mohl i slyšet.

rabor
15.07.2023 2 z 5

Artemis je scífko o měsíční kolonii, trochu to také zavání akčním městským thrillerem a celé je to laděno dost do pubertálna. Hlavní hrdinka (a bohužel nejenom ona) je takový požadovaný archetyp pubertálního hrdiny. Je pohodová, nad věcí a připravená každého usadit nějakým drzým vtípkem, nemá o nic moc zájem, snad krom pošukávání a pochlastávání po barech, ale je na všechno geniální (asi zhúry dáno) a všichni se zní múžou posadit na prdel. Chudáci děcka až se v tomhle vzhlédnou a pak narazí na realitu. No, a tahle žába v té měsíční kolonii pracuje jako poslíček a nějaký bambilionář si ji najme na něco co by obvykle měl dělat James Bond nebo někdo takový. Jo až zase bude potřeba zachránit svět a Bruce Willis nebude mít čas, stačí si objednat pizzu a svěřit to kurýrovi. Na to jak je to v základu naivní je další děj možná až zbytečně překombinovaný a já se příliš nebavil. Nicméně někde hned z kraje knihy jsem utrpěl vědecký (pravděpodobně autorem neplánovaný) mozkový megazásek. Dám sem úryvek pro objasnění (jen pro vědecké fandy, ostatním přeji dobrou noc)

"Ťin se napil kávy a protáhl obličej. Už jsem to viděla. Pozemšťanúm naše kafe nechutná. Kvúli fyzikálním zákonúm je to břečka. Atmosféru země tvoří z dvaceti procent kyslík. Zbytek jsou plyny, které lidské tělo nepotřebuje, třeba dusík a argon. Takže v Artemidě máme čistý kyslík na dvaceti procentech pozemského tlaku. To nám poskytuje správné množství kyslíku a zároveň to minimalizuje tlak na budovy. Není to nová myšlenka pochází už z dob Apolla. Jenomže s tlakem klesá teplota varu vody. Voda se tu vaří při jednašedesáti stupních Celsia, což je také maximální teplota čaje nebo kávy. Pro lidi, kteří na ni nejsou zvyklí, je zřejmě nechutně nízká."

Ano, samozřejmě jsem pochopil, že se autor pokouší mě a ostatní čtenáře ohromit faktem, že při nižším atmosférickým tlaku vře voda při nižší teplotě a i bambilionáři na měsíci musí pít mizerné kafe louhované v příliš studené vodě. Tedy pokud opomenete fakt, že před více jak 300 lety vynalezl jakýsi Denis Papin tlakový hrnec. Ale nechci tu házet vidle do každého technického detailu, bych tu byl dlouho, múj mozek se zasekl poté co jsem začal uvažovat o tom, zda by člověk přežil ve stoprocetní kyslíkové atmosféře o tlaku 200hPa. Několik dní jsem nejedl, nespal a pátral. Pokud je mezi vámi někdo podobně jebnutý, tak jeden vydatný laikúm přístupný zdroj je přednáška T. Petráska Člověk pod tlakem (možno shlédnout na youtube), který docela dobře shrnuje současné poznání v této oblasti. Nicméně ani po všem tom pátrání si nejsem jist, zda by bylo dlouhodobé (desítky let) přežití v takové atmosféře možné a bez zdravotních komplikací, takže pokud je mezi vámi někdo osvícený budu rád za zprávu, jinak by se mi hodil sponzor a pár dobrovolníkú (a nemusí to byt nutně židi).

mar.jir
27.06.2023 3 z 5

Další zajímavá kniha od autora, za mě asi z jeho knih nejslabší, ale i tak jsem si ji užila. Děj plyne rychle a je tam obecně méně fyzicko-technických pasáží. Jazz je celkem sympatická postava, některé dialogy na mne byly příliš kostrbaté občas mi vadily sexuální narážky. Jak už jsem se dočetla i jinde, dějovou linkou bych knihu zařadila spíš k Young Adult literatuře. Ale pokud máte autora rádi, tohle je taková ideální oddechovka od něj.

klaraj093
22.06.2023 3 z 5

Já jakožto ne čtenář sci-fi a těchto typů knih jsem spokojená. Kniha byla fajn, četla se rychle, místy jsem se i zasmála, až na tu hromadu technických informací v pohodě.

Netopyr07
15.06.2023 3 z 5

Toto není můj žánr, sorryjako... a to jsem dřív četla sci-fi i fantasy, ale toto mě neoslovuje hlavně díky četným sexuálním glosám a narážkám - mně to ve sci-fi vadí. Asi to není ani tedy klasická scifka. No co... výzva splněna. Za mě - autor je "divnej"... Ovšem nápad s městem přímo na Měsíci a pokus o popis tamního života je zajímavý nápad, vyhlídkové trasy po Měsíci... místo přistání Apola11...

Limonadovyjoe
12.06.2023 4 z 5

4,5/5
Jo. Je to jiné než Marťan a Spasitel. Těch fyzickochemických zákonitostí tam není tolik a děj klouže lehce jako s nulovou gravitací. Jazz je mladá holka, která bere život s lehkostí i přes to, že ji jde téměř celou knihu o život. Je to takové young adult sci-fi ale já se neskutečně bavila. Mnohem více než jsem podle hodnocení očekávala :)

Nebe není hranice

J0hn
10.06.2023 3 z 5

Audioknihu jsem vydržel poslouchat až do konce a možná kdyby autor vynechal poslední 2 kapitoly řekl bych 70%, ale tahle i 60% je až moc. Na rozdíl od Spasitele mě tohle přijde jako kniha pro náctileté. Občasné hlášky které měli působit vtipně byly hodně slabé. A na rozdíl od Spasitele tady jsem narazil na tolik nelogičností a hlavně technických blbostí, že mi bylo až trapně.... Vážně v měsíčním městě, kde je prakticky zakázaný otevřený oheň je výrazem svařování myšleno svařování acetylenovým plamenem? A venku mimo město ve vakuu, které je ideální pro ochranu svaru také?

minirock
09.06.2023 3 z 5

Přečteno v rámci Výzvy 2023, jinak bych po knize asi nesáhl. A bohužel je to zklamání, čekal jsem určitě víc. Jazz je živel, pašeračka která se nechá najmout na riskantní práci za velkou odměnu, bohužel jak už to bývá, věc se zvrtne a začíná boj o život. Jazz ovšem s pomocí pár přátel nebezpečí zlikviduje a město na měsíci zachrání. To je asi tak vše, napětí minimální, děj spíš pro dospívající děvčata.

bumble
06.06.2023 3 z 5

Tak to bylo úplně něco jiného než Marťan nebo Spasitel. Řadil bych to mezi Young Adult knihu a asi nemohu úplně říct, že bych z toho byl nadšený. Bylo tam hodně pasáží, kdy ať už slovníkem nebo laciným humorem dostávalo příběh do opravdu naivní náctileté knihy. Začátek poměrně zajímavý a postupně..... No jak jsem psal. Prostě jsem rád, že jsem začal úplně jiným levelem od Andyho Weira.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972