Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1499 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

em75
22.12.2018 2 z 5

Pro mě hodně velké zklamání.Marťana jsem nečetla,ale jen viděla a je to hodně dobrý film.Ale podle komentářů se Artemis ani s Marťanem nedá srovnat.Jazz mi přišla jako puberťačka a nějak mi všechny ty její vědomosti k její postavě nešly.Nemám ve zvyku nechávat nedočtené knihy,tak jsem to do konce přetrpěla a už se těším na další z mé hromady knih.

JohnyShorty
16.12.2018

Asi takhle: Neporovnávat s prvotinou autora!
Jsem poměrně dost liberální člověk, žádný konzervativní SPD jedinec, ale na mě už to bylo hodně multikulti a moc přegayováno. Snad na každé druhé straně bylo zmíněno že Dale je gay atd. Já proti nim nic nemám, ale číst to pořád dokola, proč proboha?
Nápad dobrý, hlavní hrdinka mě spíš štvala než bavila a celkově mi koncept nepřišel moc dotažený do konce. Něco mi tam prostě chybělo, zatím nevím co.
Za mě za tři hvězdičky.

Gracian1964
13.12.2018 4 z 5

Rozhodoval som sa medzi troma a štyrmi hviezdičkami, napokon som tam predsa len bachol štyri, sral to pes, hm... Marťana som nečítal, len videl, takže nemôžem posúdiť, či je lepší alebo horší než Artemis. Viem určite, že knihu by som si nikdy nekúpil, ale keď som na ňu natrafil v knižnici, nemohol som ju nechať len tak nepovšimnutú. Začal som ju čítať v práci a príliš ma nechytila, keby som bol doma a mám náhradnú knihu, asi ju hneď odložím, ale nemal som žiadnu inú, tak som pokračoval v čítaní. A ono ma to po chvíli vtiahlo do deja, začalo to byť zaujímavejšie, dynamickejšie a napínavé ako guma v trenkách, alebo ako podprsenka? Ale to už asi príliš preháňam, že? Som spokojný, že som to dal a nebolo to zlé, treba to hlavne čítať ako autentickú výpoveď 27 ročnej Jazz... Dobre, končím tento pomerne pozitívny report a ostávam s pozdravom Práci česť a robote POKOJ!!!

Kathii
12.12.2018 4 z 5

Sci-fi není zrovna můj oblíbený žánr, ale kniha mě svým dějem překvapila. Někdy možná trochu zbytečně vulgární, ale to je věc názorů a k hrdince to dle charakteru sedí.

peaker
04.12.2018 3 z 5

Marťan je jen jeden. Měsíčňanka moc neuhranula ale na dlouhé zimní večery naprůměrné počteníčko.

Drowned
30.11.2018 3 z 5

První třetina knihy mě silně nudila a nechápal jsem proč jsem si koupil zrovna tohle? Že by kvůli filmu Marťan? No jsem zvyklý na knihy s rychlejším spádem hlavně u českých autorů, ale nějak jsem to překousl a vydržel. Potom se příběh mladé pašeračky Jazz hezky rozjel a docela mě bavil. Na konci pak trochu napětí a šťastný konec :-)

Lotka
27.11.2018 3 z 5

Bavila mě hlavní hrdinka, příběh průměrný.

zazvorka
22.11.2018 3 z 5

První půlka se mi moc líbila, v druhé jsem se musela nutit ke čtení - přemíra technických detailů mi připomínala manuál... Takže "dobře" - za tři.

francouz
21.11.2018 4 z 5

Andy Weir opět nezklamal. Ikdyž musím říci, že hlášky Marka a celkově příběh na mě působil daleko kompaktněji. Jazz byla super, její náhled na život, to jak si z ničím a nikým nenechala rozhodit se mě líbilo, ale přece jenom tomu něco chybělo.
Jestli to měla být detektivka, tak na poměry měsíce a jeho podzemního města, to bylo málo noir. Jestli to měla být akční jízda, tak tomu chyběl větší zápal.
Na druhou stranu, autor opět bravůrně skládal mozaiku s technickými finesy, které s propojením vesmírného průmyslu byly velmi zajímavé.
Ale zde právě jakoby hlavní hrdinka, která byla velmi nadaná trošku ztrácela a s ní i malinko dynamika příběhu, který se snažil autor okořenit různými zlomy, ale přišlo mě to na mlj vkus víc šroubované a polepené, tak jakoby Vám někdo propašoval jointa na školní záchod a zapoměl donést zapalovač, takže místo rebelování, jste se poslušně vrátil do lavice.....

Dantte
18.11.2018 2 z 5

První půle se dala, bavila mě, druhá už jen čekání na konec.

Attia
17.11.2018 4 z 5

O knize bych mohla říct dvě slova, která ji dokonale vystihují: Fakt cool. Artemis mě zkrátka bavila jako výtečná, akcí nabitá, ale stále oddechová kniha. Vědecké fakty nejsou na obtíž, nekazí čtení, naopak příběh obohacují a podtrhují. Autorův výtečný, lehce ironický humor se zde naplno projevil.

Awča
15.11.2018 4 z 5

Nejraději bych rozdělila hodnocení na 2 části. První část knihy by měla plný počet hvězdiček. Bavila mě postava Jazz, i výpravy autora technickým směrem. Vše do sebe zapadalo a četla jsem jedním dechem. V momentě, kdy měl děj gradovat, dostá se čtenáři tolik technických informací, až to zdržuje. Je tu možnost některé pasáže přeskočit, což jsem také učinila, ale příběh tím zbytečně ztrácí. Jinak pěkná a čtivá kniha. Marťana jsem nečetla, jen viděla film, tak nemohu srovnávat. Pokud by byla Artemis zfilmována, kupuji lístky na předpremiéru :-)

DancaBart
14.11.2018 5 z 5

Trochu slabší než Marťan, ale super :)

SBH
13.11.2018 5 z 5

Starý dobrý Weir. Chytrý, vtipný, ironický, ovšem přiměřeně, sympatický a plný naděje. Velká pochvala za to, že napsal úplně jiný příběh, než ten slavný. Vyloženě jsem si užívala fakt, že hlavní hrdinka nebojovala dočista osamocená. Nejsem zrovna příznivcem zločinců v roli klaďasů, ale Jazz jsem fandila. V závěru nezbytný americký patos a trochu nereálný časový průběh autorovi odpouštím - vždyť to bylo sci-fi, ne?
A v neposlední řadě musím vyzdvihnout překlad M. Prokopa a text bez pravopisných chyb. V dnešní době zářná výjimka.
Po knize určitě sáhnu znovu.

Artep25
10.11.2018 2 z 5

Úplně jiné než Marťan .Přečetla jsem to ,ale tak ,jako Marťan mně to nechytlo .Škoda.

Malýmedvěd
08.11.2018 3 z 5

Dobrá knížka, čte se to úplně samo. Napínavá detektivka z Měsíce, zároveň pohádka o Popelce, kde ona Popelka ale není tak nevinná. Nelegální operace jí nejsou cizí, hubu má prořízlou a nevymáchanou. Hrdinka má vlastní morálku kde na některé konvence kašle a jiné úzkostně dodržuje. Lidské vztahy bere „divně“, ale obecně má k lidskému životu úctu. Kotvou k normálnosti je její vztah k obchodování a k tomu, že dluhy se musí platit. Proto s hrstkou kamarádů zachrání měsíční město nejen před mafií, ale i před sebou samotnou. Rozumím modelu hrdiny, který je „jiný“ ale co je moc, to je moc.

iveta35
07.11.2018 3 z 5

Pěkně napsaný, poutavý, čtivý, propracovaný, ale asi jsem nechtěla krimču po Marťanovi .... nesmím srovnávat - vím, vím, vím ...

Phorbo
02.11.2018 3 z 5

Artemis není špatný román, ale... ono se to asi dalo čekat, že?
Takhle... artemix je opět promyšleno do sebemenšího detailu, Weir opět pracuje s vesmírnou precizností, jaké různé scénáře vznikají ve vakuu a opět si dává záležet na číslech. Není to na škodu, mě se to líbilo. Tentokrát je příběh o něco blíže Zemi než v Marťanovi. A zase, i Marťan měl svá slabší místa, ale postava Marka byla pro mě víc zajímavá než slečna Basharová. Jazz je mladá, hezká, zkušená, je prvotřídní překupnice a umí všechno, zná všechno, ví kde co je... člověk by řekl: "Ideální žena!" Jenže není kapitoly, kde by něco nepo*rala. A pak to řeší systematicky, logicky (protože všechno ví, všechno zná!) a prokládá to cynickými poznámkami. Marťan měl své kouzlo. Ona Artemis ho má taky, ale ze mě se to kouzlo většinou nevytratí hned, ale už teď při psaní pocitů... je pryč.

Ajrad1981
01.11.2018 3 z 5

Asi jsem měla po Marťanovi moc velká očekávání. Jazz je kráva, byť skoro geniální a manuálně zručná (podle mě je to nekompatibilní), se svojí inteligencí si dávno mohla vybrat jiný - účinnější způsob, jak získat to bohatství, po kterém toužila.
Celý ten příběh mi navíc přijde dost divný, chování některých postav má sice jistou logiku, ale pochybuji, že by se takhle v reálu opravdu rozhodli. Kdyby to mělo jiný konec, myslím v otázce deportace, nemusela bych tak dlouho váhat mezi dvěma a třemi hvězdami.
Abych jen nekritizovala, čte se to dobře, v tomhle je opravdu poznat ruka stejného autora, i v těch hláškách, které měly být vtipné. No, asi byly, jenom mě jaksi nic nenutilo smát se. Ale ty nadsázky oceňuji, to zas jo.

jakub2199
30.10.2018 5 z 5

Nečetl jsem autorovu prvotinu, tak nemohu porovnat, ale pro mé první seznámení s autorem to bylo příjemné čtení. Stylisticky mi připomíná W.Kinga - obsáhlý popis, úsporný jazyk a smysl pro humor. Autorem vytvořený svět je veskrze prodchnutý věděckým realismem, nebo by bylo lepší to nazvat perfekcionismem. Někdy se stávalo, že to trochu brzdilo plynutí děje, ale nádech realismu byl příjemným mementem cyberpunku a noir stylu, jen veselejší. Už se těším, co má autor nachystáno dalšího.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972