Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1499 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

stanislav0373
14.11.2022 5 z 5

Poslouchána audiokniha načtená Terezou Dočkalovou...a já se do toho hlasu neskutečně zamiloval :-)

Perfektní, svěží sci-fi, tentokrát s nezvykle velkým množstvím postav okolo hlavní hrdinky, což však samozřejmě nebylo na škodu, snad jen trošku nezvyklé, pokud mám porovnat s Marťanem a Spasitelem.

Můžeme se těšit z několika "laicky vědeckých" ukázek fyziky a chemie v běžném životě, takže rukopis autora je v tomto ohledu zachován, několikero dobře vymyšlených plánů, jejichž provedení je typicky Weirovské. U tohoto autora prostě nemůžete šáhnout vedle...

soupik2012
12.11.2022 5 z 5

I když je Artemis podle mého názoru zatím nejslabší autorovou knihou, neznám nikoho druhého, kdo by uměl vymyslet tak dobrý sci-fi příběh, aniž by se jednalo o pouhou bezduchou střílečku. A to je důvod, proč také této knize dávám plný počet bodů. Nejvíc mi vadilo, že se Jazz neustále chová jako puberťák, přestože by jí podle mě mělo být již 26 let. Ale možná jsem se jenom přeslechla? A také její sarkasmus, který používá v kritických, životu nebezpečných situací nezněl příliš věrohodně. Kdo se tak ve skutečnosti chová? Také konec bych si uměla představit jiný, poněkud více temnější. Nicméně přes tyto výtky jsem byla s knihou velmi spokojená, protože pan Weir má vynikající představivost a své příběhy má dokonale promyšlené. Navíc v žádné z jeho knih jsem nenašla nudnější pasáže, které bych doporučila prostříhat. Je to slabších 5, ale 5 to je. Audiokniha je velmi vydařená a moc dobře ji načetla paní Tereza Dočkalová.

cziss
08.11.2022 3 z 5

Na tomto sci-fi dobrodružství se mi líbilo, že je hlavním hrdinou žena a se jedná o žánr hard sci-fi, který se dnes už moc nepíše. Příběh nás prvně seznámí s hrdinou, pak mi to připomínalo detektivku, která se přehoupla do akce a dramata. Bohužel mě to, i když mě příběh celkem bavil, přišlo trochu naivní a děj je takový moc divoký na to, aby se to dalo brát vážně.

vladka16
13.10.2022 2 z 5

Kdybych četla Artemis jako moji první knížku od Weira, asi by moje hodnocení bylo lepší. Nejdříve jsem však četla Spasitele, na kterém ,jak se mi zdá ještě ujíždím. Proto se k Artemis nemůžu nějak moc vyjádřit, příběh není špatný, ale chybělo mi tam to něco, to něco způsobí, že i po letech si příběh vybavím , u Artemidy to asi tak nebude.

DuchDoby
08.10.2022 4 z 5

Marťan je sice o level lepší, ale Artemis je zase o několik levelů lepší než Spasitel.

Karcoolka2210
06.10.2022 3 z 5

Musím sa priznať, že Artemis ma až tak nenadchla ako Marťan. Bolo to fajn dobrodružstvo vo vesmíre, čo mám rada, ale príbeh Jazz pre mňa nebol až taký vzrušujúci a napínavý ako príbeh Marka Watneyho. Som zvedavá na Spasiteľa, na ktorého sa onedlho chystám. ČJ-audiokniha

vlkodlaq
31.08.2022 5 z 5

Ze tří "Weirovek", které jsem četl, je Marťan nejlepší, v těsném závěsu je spasitel a Artemis je zase v těsném závěsu za spasitelem. Všechny tři mají skvělý spád, nápad i podání, hlavně vyznavači technické scifi si přijdou na své. Většina fyziky je postavena na reálném základě a tak v knize najdete jen málo té skutečné scifi, neskutečné a neproveditelné. Ve spasiteli bylo výmyslů víc.
Plesám a doporučuji.

evismaior
08.08.2022 3 z 5

70% - Jelikož autorův Marťan patří mezi mé nejoblíbenější knížky, byla jsem na Artemis hodně zvědavá, ale po přečtení mám dojem, že tenhle román z prostředí základny na Měsíci ve mně hlubší stopu nezanechá. Příběh nerovného souboje jednotlivce s mafiánskou organizací a vlastně i s celým systémem je sice docela napínavý a prošpikovaný mnoha technickými detaily a vychytávkami, kdy nesmírná schopnost zapracovat je zábavným způsobem do poutavého děje je to, co na Andym Weirovi obdivuji. Navíc samotná základna coby magnet pro turisty s luxusními hotely i "rakvemi" jakožto ubytováním pro nejchudší obslužný personál a dále pak s vláčkem do návštěvnického centra u místa prvního přistání Armstronga a Aldrina je zkrátka vymazlená. Ale hodně věcí mi tam nesedělo - řemeslnické cechy podléhají národnostem typu Vietnamci, Maďaři nebo Saudové (k těm posledním náleží i hlavní hrdinka Jasmine), zdejší hlavní průmysl vlastní gangsterský klan z Brazílie, nemluvě o tom, že celou základnu má na svědomí Keňa (!), která díky zdejší šéfové a někdejší ministryni financí prošla ekonomickým zázrakem (!!) s navazující vůdčí rolí v osídlení Měsíce (!!!), přičemž vesmírný program USA, Ruska a Číny se nám za těch 50 let, o něž je děj posunut do budoucnosti, kamsi vytratil. Zároveň si autor celkem usnadňoval situaci vždy, když se to zrovna hodilo, což mi u něj přišlo hodně netypické (jak může na Měsíci, kde žijí dva tisíce lidí a totožnost přicestovalých turistů musí být nutně známá, někdo sehnat snadno novou identitu, to je mi záhadou). Obtížně jsem si také zvykala na hlavní hrdinku Jazz, která i v 26 letech působí spíš jako revoltující puberťačka - kdysi jsem psala do recenze k Marťanovi, že mi tam jedině chybí nějaká informace o tom, co v předchozím životě hlavního hrdiny z něj udělalo tak pozitivního a konstruktivního člověka - a zjišťuji, že to je asi nějaký autorův setrvalý problém, neboť ani tentokrát nezjistíme, proč je hlavní hrdinka pouze pašeračkou toužící zbohatnout přesto, že je to takový nápaditý všeználek a je jí všemi vyčítáno, že by mohla svůj potenciál zhodnotit mnohem efektivněji. I ostatní postavy působí šablonovitě a ne jako skuteční lidé procházející vývojem. Možná tomu zkrátka autor tentokrát nevěnoval náležitou péči a to je určitě škoda.

Aravante
27.07.2022 2 z 5

Prekvapilo ma, ako chabý je literárny jazyk tohto autora. Rýchla, akože napínavá kniha, ktorú som síce dočítala a čítala sa rýchlo, ale nevrátim sa k nej už nikdy.
Bola som rada, že konečne si niekto vybral ako hlavnú postavu ženu, to je pre mňa asi jediné pozitívum.
Zároveň je to ale aj negatívum, lebo ma tá postava strašne vytáčala :)

Je to na vašom uvážení stráveného času... za mňa lepší podpriemer na veľmi unavené večery, kedy je vám fuk, či prečítate pol strany, alebo 20 strán niečoho.

Anylola
24.07.2022 4 z 5

Pravda, na Marťana to nemá, ale kniha se mi četla dobře. Na opakované přečtení to ale nebude.

ddkk
27.06.2022 4 z 5

Mám moc ráda knihy Andyho Weira, přesněji hlavně Spasitele a samozřejmě Marťana. Pokaždé obdivuju fakt široký záběr jeho technických a přírodovědných vědomostí i jeho schopnost vyjadřovat velkou míru empatie.

U Artemis trochu váhám a stejně jako harena si říkám, možná, kdyby mi bylo o (hezkých) pár let míň, dala bych určitě plný počet. Jazz je prostě holka, s kterou se určitě dá sympatizovat, když je vám tak stejně jako jí, možná o něco víc. Ale já pořád myslela i na to, co svým dobrodružným počínáním může způsobit. Ještěže měla kolem sebe ty bezva kámoše a skvělého tátu...Ale jinak to bylo docela fajn dobrodružství se spoustou zajímavých informací kolem.

Kackac77
10.06.2022 5 z 5

Mně se knížka moc líbila, asi to bylo pro mne trošku nostalgické, protože v dětství jsem hltala podobné knížky a třeba rošťácká Alenka z planety Země mě fascinovala. Jazz mi ji trošku připomínala. Jinak já chápu, proč by lidé bydleli na Měsíci i když spali v rakvích a jedli špatné jídlo...prostě to, že můžou být jedni z mála, kdo se účastní něčeho nového, jedinečného, fascinujícího, to by to vyvážilo. Kdyby lidi uvažovali čistě prakticky, lidstvo by se asi nikam nepohnulo...

AndulinaU
10.06.2022 4 z 5

Příběh mě bavil, i když Jazz není zrovna nejideálnější hlavní hrdina, má plno svých much, tak i díky tomu mi byla moc sympatická. Ty technické záležitosti mě tolik nebrali, něco bylo lehce pochopitelný, ale plno jsem toho nevnímala a vypouštěla. Jinak jak už tu někdo psal, úplně taky nevím, proč tolik lidí v Artemis bydlí - jí hnusný jídlo, bydlí v rakvích a uživit se není jednoduchý - což jsou věci, na kterých nám záleží snad nejvíc.

bamba
07.06.2022 5 z 5

Je to iné než autorove iné diela, hrdinovia zďaleka nie sú najkladnejší, a máloktorému presakuje maska. Ale mne sa to páčilo. Pre zmenu je to o fungovaní vesmírneho mestečka aj s pašeráctvom a všetkým, čo k takému miestu patrí.

Hella
30.05.2022 3 z 5

Z mého pohledu Artemis zdaleka nedosahuje čtivosti Marťana a Spasitele. Sabotérka Jazz je navíc opravdu tak rozporuplná a ne zrovna sympatická postava, že jí nelze nějak extra fandit.
A ty technické a fyzikální popisy toho, co v průběhu děje dělá, co nejdřív ničí a pak zase napravuje.... ty ke mně jaksi nedolehly ;-).
A ještě jeden poznatek - celou knihu jsem se zabývala úvahami, co člověka nadchne pro přestěhování se na nehostinný Měsíc.... a kromě zmíněné artritidy a paraplegie jsem nepřišla na jediný důvod, proč by někdo chtěl dobrovolně takhle žít.

PastorMal13
21.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Popis města a měsíční krajiny je excelentní. Horší je to z příběhem, který se mi zdá trochu klišé. Hlavně konec, kde se pokazí všecko, co se pokazit dá, ale vše vlastně dobře dopadne.

Broukodrak
15.05.2022 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtečce, na konci anglického Marťana byla totiž na Artemis upoutávka, no a tak jsem skoro půl roku škemrala u maminky, ale ona říkala, že to má špatné recenze, tak jsem to vzdala a před týdnem bum a mám to doma! Přečetla jsem to za jediný večer. Přibližně prvních 50 stran jsou trochu nudné, hlavně se v nich popisuje město. Trochu mě překvapil děj, znám hlavně, že je jeden problém a ten se řeší, ale v Artemis jde hlavní hrdinka z jednoho problému do druhého… Trochu mě zklamala, Marťan byl lepší, ale čtyři hvězdy tomu dávám.

KubaHanzelin
06.05.2022 3 z 5

Oproti Marťanovi poměrně slabý odvar, Weir zase vsází na jistotu a to na jednoduché a pro někoho možná i sympatické postavy, ale tentokrát nás neobohacuje spoustou technických hard sci-fi prvků, což mi je na jednu stranu líto, na druhou si vlastně říkám, proč ne, svou druhou knihu chtěl udělat přístupnější pro širší veřejnost a to se mu podle mě i povedlo.
Trochu mě mrzí, že od začátku víte jak to celé dopadne a vlastně.. jak to bude i celé probíhat, Jazz je poměrně potrhlá, jak by správná holka měla podle mě být:) Ale chvílemi mi lezla na nervy a všechno ji vycházelo na způsob amerických béčkových akčních filmů.

sharik
09.04.2022 3 z 5

Výborně vykreslený svět měsíčního města a toho, jak to v něm chodí a funguje, a to včetně jasných a zřetelných narážek na téma sociálních rozdílů, které se nepodařilo vymýtit ani na Zemi, natož v Artemidě, jediném městě mimo naši planetu... Jenom poznáváním života v něm bych klidně strávil i víc času, tohle Weir zkonstruoval fakt hezky. Do toho autorův někdy dost osvěžující smysl pro humor a hlavně parádní hlavní hrdinka, obyvatelka Měsíce, pašeračka Jasmine, která se dostala k trochu větší hře, než čekala. To jsou hlavní plusy Weirova Artemis, který jsem zkusil jako audioknihu, de facto zakoupenou úplně náhodně.
Mínus je, že příběh není až tak originální a i když je vcelku zábavný, až příliš brzy se dá odhadnout, k čemu povede a jak skončí, což ještě utvrdí pár nehezkých klišé v závěrečných kapitolách. V důsledku toho se poslední třetina knihy docela táhla, a kdybych ji místo poslouchání četl, asi by se táhla ještě víc... hlavní, co mě na tomhle totiž bavilo, byla přímo brilantní narátorka Tereza Dočkalová, které role Jasmine sedla skvěle a fakt byla radost ji poslouchat. Asi jsem si užil víc audio zpracování než text samotný. Ten není špatný, jen jsem – po úvodním rozehrání – možná čekal trochu víc. Ale nevadí, co chybělo příběhu, dohnal autor prostředím, a to nemyslím nijak ironicky. Takže vlastně asi dobrý.

Bedikk
25.03.2022 3 z 5

Začalo to nadějně, ale čím dál jsem v knize byl, tím víc jsem si říkal, že se tady autor skutečně netrefil. Prostředí Měsíce je super a ačkoliv mě tedy sváření tolik nebralo, ten vědecký základ je zase povedený. I když je ho tady méně než v ostatních knihách autora. Psát kladné a pozitivní hrdiny mu jde taky rozhodně více než komplikované a zpola nesnesitelné protagonisty. Největší problém jsem však měl se zápletkou a koncem. Je pro mě těžké fandit postavě, když de facto říká "nedopustíme nějaký typ jednání", přičemž ona sama tak nejen jedná, ale k té akci musí použít přesně těch prostředků, proti kterým bojuje. A rozdíl mezi hlavní postavou a záporáky je ten, že autor rozlišuje mezi "my a oni", což je hrozně slabé. A celý závěr působil také velmi neuspokojivě, vše se tak nějak vrátilo na status quo, přestože si myslím, že to nebylo ani spravedlivé ani uvěřitelné.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972