Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka)

Z malé vilky profesora Gerboise v Paříži se jednoho dne ztratí starožitný stůl s losem, který potom náhodou vyhraje milion. Krátce nato zmizí za neuvěřitelných okolností na zámku hraběnky z Crozonu vzácný modrý diamant... Policie brzo zjistí, že v obou případech má prsty známá dvojice – pověstný lupič Arsène Lupin a jeho tajemná společnice Blondýnka. Inspektor Ganimard je pachatelům na stopě, ale pronásledovaný pár jim pokaždé unikne. Postižení proto žádájí o pomoc slavného detektiva Herlocka Sholmese. Podaří se mu odhalit pravdu, přijít na kloub Lupinovu tajemství a defenitivně zvítězit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68775/arsene-lupin-kontra-herlock-sholmes-blondynka-68775.jpg 492
Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Albatros (ČR)

Arsène Lupin contre Herlock Sholmes - La Dame blonde, 1908

Kniha Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes (Blondýnka)

Pralinka1910

Syn vyhrál knihu jako cenu v šachovem turnaji. Vzhledem k obalu jsme k ni přistupovali s despektem, ale nakonec se z ni vyklubalo vyborne večerní čtení na dobrou noc.

MaxQ
07.10.2019

Taková spíš detektivka pro děti a mládež. Jako špatné to není, ale že by šlo o nějaký detektivní, či humoristický skvost, to teda spíš ne.

topi80
19.11.2018

Nevím, jak hodnotit. Pamatuji si, že jsem knihu četl s velkým zájmem, ale v hlavě mi toho z ní moc nezůstalo.

13.07.2018

Knihu jsem četla již před více než dvaceti lety a nyní jsem si ji zopakovala znovu. Doufala jsem, že se můj názor na ni změní, protože i tenkrát jsem měla pocit, jako by jí k dokonalosti něco málo chybělo - ale nestalo se. Příběh je docela dobrý, zápletka zajímavá, Arséne Lupin šarmantní a Herlock Sholmes lidsky sympatický - není tak dokonalý a neomylný jako v knihách Arthura Conana Doyla ;-). Za to všechno tedy dávám čtyři hvězdičky :-).

Eidalon
14.03.2015

Maurice Leblanc je duchovním otcem seriálu knih a příběhů o Arsěnu Lupinovi, ve kterém vytvořil zcela nový typ hrdiny: zdvořilého, vždy usměvavého lupiče-džentlmena, nepolapitelného chlapíka, který vždy působí policii, a jmenovitě inspektoru Ganimardovi, největší starosti.

Jeho jazyk a vypravěčský talent odráží dobu ve které knihy a příběhy vznikaly – počátek dvacátého století.

Příběh o záhadné blondýnce, o Arsěnu Lupinovi a protipólu v postavě Sherlocka Holmese se nese zcela v duchu Leblancových příběhů. Žádné násilí, zbraně či krutosti. Všemu vládne zdvořilost, vzájemný respekt, výzvy a brilantní úsudek podpořený rozsáhlými znalostmi věd přírodních a neochvějnou logikou.

To jsou „souboje“ Lupina a Holmese které nemají vítěze. Tu vyhrává Lupin, tu Holmes, aby pak Lupina chyceného a donuceného vydat modrý diamant předal francouzské policii, která Lupina nedopraví ani na policejní ředitelství. Lupin znovu uniká, Holmes odjíždí neporažen, ale cíl splněn nebyl.

Milý a příjemný příběh, tak trochu dnes již z jiné doby. Zde nevládnou neskutečné technologie, zde vládne mozek, logika, pozorovací talent a bystrý úsudek.

Příjemné čtení na chvilky volna, zklidnění a uvědomění si toho, jak se dříve lidé měli mnohem více v úctě a respektu.

Karča H
10.11.2014odpad!

Precizní Anglický humor jsem téměř nikdy nevyměnila za jiný a tato kniha byla takový přešlap mimo jakýkoli čitelný žánr. Sherlocka považuji za precizní literární postavu a tudíž nevím proč by Francouz, bez špetky humoru měl tuto postavu pokřivovat svou vlastní fantazií.

dobrodružství

Maurice Leblanc