Arktická prérie

Arktická prérie https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222337/bmid_arkticka-prerie-oZ4-222337.jpg 4 12 6

Arktická prérie je Setonův jediný cestopis, kterému dal podtitul: 3200 kilometrů na kánoi za stády sobů. Vypráví v něm o své půlroční plavbě po řekách a jezerech v severovýchodní Kanadě. Proč se vydal až do arktické oblasti, o tom v předmluvě říká: "Která mladý Američan by ochotně nedal rok svého života za to, aby se mohl vrátit o desítky let zpátky a prožit aspoň jeden rok v romantických, zašlých dobách Divokého západu! Já bych rád zaplatil v mládí desateronásobek za možnost podívat se do minulosti. A teprve když jsem dospěl do půlky života, uvědomil jsem si, že ten zázrak je možný i dnes za mnohem menší cenu. Protože necivilizovaný indián se dosud toulá v krajích, kde se vůbec nic nezměnilo, kde rostou hluboké, nedotčené hvozdy a do nedohledna se táhne prérie. Jen musíme ty kraje hledat na dalekém severozápadě, nikoli na západě. A místo u Missouri a Mississippi u řek Peace a Mackenzie, těch nádherných veletoků, jejichž bouřlivé vody se valí tisíce mil na sever k mlčenlivému arktickému moři. To byla myšlenka, která mě vyprovokovala k šestiměsíční plavbě na kánoi. Našel jsem to, co jsem hledal, a navíc získal spoustu jiných, cennějších poznatků, které jsem ani neočekával."... celý text

roman9739
11.07.2021 5 z 5

Upřímný Seton, skvělá výprava, pětset přespání v přírodě, jak sumíruje na konci knihy, v jednom tahu, to je sen každého milovníka modré oblohy a čerstvého větru ve tváři.
Setonovy povídky jsem si zamiloval, tento cestopis je poněkud jiného ražení, ale Seton je svůj - precizní v pozorování přírody, naivní, ale kritický, vždy a všude dodržující zásady lesní moudrosti; je vidět, že své učení nejen hlásal, ale i ho žil, což je nesmírně důležité pro věrohodnost jeho myšlenek.
V knize je mnoho báječných postřehů, srdce zálesáka plesá a zároveň pláče, že takovou přírodu, v takové kondici, jak ji zachytil Seton, těžko najde, ale láska a úcta ke stvoření je stejná dnes i před více než sto lety .
Díky ETS a díky Pavle H., že jsi mne přivedl k dílu tohoto srdcaře.

Liteket
22.07.2020 4 z 5

V knize jsou dokonalé popisy Setonova cestovatelského dobrodružství. Co knize ovšem trošičku ubírá na čtivosti...

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Médě známé dílo mého oblíbeného autora. Jedná se v podstatě o cestopis, který Setton napsal na základě své přírodovědné expedice po řekách Kanady. Pro milovnníky divočiny vynikající dílo.

DomYell
26.11.2019 3 z 5

Stary a jednoduse napsany pribeh..a taky supr oddechovka

Betyna9
21.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha plná dobrodružství, až se čtenář diví, jestli nejsou pouze smyšlené. Doporučuji všem milovníkům divoké přírody a cestování, ale také všem příznivcům Woodcraftu.

RemiBlack
14.11.2017 4 z 5

Arktická prérie se mi docela líbila, ale čekala jsem trochu něco jiného. I když působí jako něco krátkého, co máte za chvíli přečtené, tak je v ní zhuštěno milion informací (cestopis, nečekané) nejen přírodovědných. Víc mě bavily příhody jako např. Preble a lasička.

Dva divoši nastavili laťku moc vysoko. Ale byly tu hezké obrázky.

cestopisy

Ernest Thompson Seton