Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260515/bmid_aristoteles-a-dante-odhaluji-zahady-lQg-260515.jpg 4 568 150

Aristoteles a Dante série

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe , 2012

rycccy
rycccy
10.05.2018 5 z 5

Kniha dočtena a musím na ní ještě z odstupem času přemýšlet.
Obálka je naprosto famózní, krásná.
Příběh těchto dvou kluků je naprosto skvělí. Do poslední chvíle jsem se obával, že to dopadne úplně jinak. Musím říct, že jsem si kapitolu osmnáct až dvacet jedna četl snad pětkrát. Je to opravdu krásný příběh dvou dospívajících kluků, kteří jsou každý jiný a asi právě proto je něco spoutalo. V příběhu nastane pár událostí, které jsem si myslel , že povedou někam jinam a z jejich kamarádství nezbude nic, než vzpomínka. Jsem rád, že tomu tak nebylo. Příběh jsem si zamiloval.

" vždycky jsem chtěl bejt divnej, aby to bylo vlastně fajn "
:-)

katchamccall
katchamccall
25.04.2018 5 z 5

"Život je složitej." Dospívání je opravdu složitá záhada vesmíru a žádnej rodič se nenarodil jako "rodič". Děti chybují, dospěláci chybují a všichni se celý život učíme. I když je kniha určená jako YA, i ti starší si v ní najdou svoje.

Allka
Allka
11.04.2018 4 z 5

Kniha plná emocí, hlubokých úvah a krásných myšlenek. Na to, že není nadupaná akčním dějem, se čte v podstatě sama. V příběhu nehraje prim přímo homosexualita a romantická láska mezi dvěma kluky, knížka je především o vztazích jako takových a o lásce ve všech podobách - od milenecké přes přátelskou po rodičovskou. A také o lásce, kterou bychom měli chovat sami k sobě.
Objektivně asi nemám, co bych vytkla, ale myslím si, že bych si četbu užila víc, kdybych byla o pár let mladší, to bych pro rozervaného Ariho měla určitě větší pochopení a dovedla bych se do něj víc vcítit. Doporučuju tedy knihu především pro teenagery. :)

essidaven
essidaven
21.03.2018 5 z 5

Po přečtení knihy vůbec nevím, jak se k ní vyjádřit slovy. Prostě jsem z ní měla dobrý pocit:)
„Celý problém s mým životem spočíval v tom, že jsem si ho nevymyslel já.“
Tímto citátem kniha začíná a do jisté míry ji vystihuje. Je koncipována jako vyprávění teenagera, který se snaží porozumět životu. Celé je to o hledání sebe sama, o snaze porozumět světu a najít to, co činí člověka šťastným.
Bylo super, že kniha je taková poetická a zároveň lehce psaná, kapitolky jsou krátké a většinou sestávají pouze z dialogů. K tomu mám trochu výhradu, protože chybí uvozovací věty a občas se lze ztratit v tom, kdo je autor promluvy. Také mě trochu iritovalo, jak Ari všechno „nenávidí“, myslím, že je to nejčastější slovo v knize. Kniha měla spád, čtivost a krásně vykreslený vztah dospívajících s jejich rodiči. Nechybělo naťuknutí i vážnějších témat (válka, Ariho teta a její odsouzení rodinou, bratr ve vězení …) a takové to sdělení mezi řádky. Z příběhu je cítit „osudovost“, ale nechyběla mu ani obyčejnost života.

„Někdy to nejlepší, co můžete udělat, je říct lidem pravdu. Nebudou vám věřit. A potom vám dají pokoj.“
„Nemůžeš někoho donutit, aby se choval jako dospělej. Hlavně dospělý ne.“

Marekh
Marekh
05.02.2018 4 z 5

Tato kniha je určená pro mladší čtenáře, ale moc se mi líbila.

Co jsem si odnesl po přečtení této knihy? Ne vždy je nutné říkat pravdu. Člověk se může dostat do situace, kdy není schopen upřímně zodpovědět na konkrétní otázku a raději zalže. Nicméně později se dotyčnému přizná, že lhal a přizná se, což je určitě fajn, když máme daného člověka rádi.

Líbila se mi např. situace, kdy si naši hrdinové lehli na kapotu auta a pozorovali nebe, anebo jeden z nich neváhá a pomůže druhému člověku, i když riskuje život.

Veronicess
Veronicess
11.01.2018 5 z 5

Táto kniha bola tak krásna a čarovná a citlivá. Až mi bolo ľúto že mám obdobie prvých lások za sebou. Ari a Dante vo vás vykúzlia taký ten nádherný pocit, keď sa nemôžete prestať usmievať a rozmýšlať nad ich príbehom.

Lenny33
Lenny33
29.12.2017 4 z 5

Jedna z těch knih, kterou jsem zhltla během chviličky, ale provázet v myšlenkách mě bude ještě velmi dlouho. Milý příběh.

jeduna
jeduna
17.12.2017 4 z 5

mile. o tom, ze k tomu comming outu vedou ruzne, ruzne dlouhe, ale zato horsi cesty. snad jen ti prehnane chapajici rodice... ale amici to tak asi chtej, nechme jim to.

Eleanor-ka
Eleanor-ka
10.12.2017 4 z 5

Bylo to zvláštní. Po přečtení knihy jsem byla poněkud zklamaná, ne proto, že bych chovala zášť vůči homosexualitě, ale proto, že jsem čekala od knihy něco zcela jiného. Kniha byla bez nijaké akce, vše probíhalo tak nějak hladce. Konec nebyl dle mého gusta, ale jinak se kniha četla sama. Bylo to milé, vtipné, přirozené.

EvaT86
EvaT86
03.12.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Je napsaná čtivě, postavy jsou sympatické a hodně mně bavili. Jediná výtka je ten konec...na můj vkus příliš velká slaďárna.

l0st-g1rl
l0st-g1rl
27.11.2017 4 z 5

Jednoduchý, ale přesto krásný příběh o lásce, přátelství a dospívání dvou chlapců. Dialogy byly občas trochu matoucí, ale to se dá lehce pominout. Kniha rozhodně potěšila :)

Aliii
Aliii
16.11.2017 4 z 5

Velice zajímavý a citlivý pohled do vnitřního světa dvou dospívajících kluků.

michaela669
michaela669
19.09.2017 4 z 5

Krásná lehce psaná kniha, občas chaotické přímé řeči.
Knihu jsem si zamilovala, její lehkost, lásku a přátelství.

tynkaiscrazy
tynkaiscrazy
30.08.2017 3 z 5

knihu jsem si chtěla přečíst už hoodně dlouho a po celou tu dobu jsem na ni četla jen samou chválu, tak jsem se opravdu nemohla dočkat. Kvůli svému tématu a slibnému poetismu jsem od samého začátku měla nutkání srovnávat příběh Aristotela a Danta s Dám ti slunce. A možná to je ta osudová chyba, neboť Dám ti slunce je tak milionkrát lepší. Kvůli kraťoučkým kapitolám a málo popisu jsem se nedokázala úplně sžít s postavami a hodně mi vadilo, že jsem vůbec nevěděla, jak kdo vypadá. Sice jsme se dost utápěli v Ariho vnitřním rozpoložení, ale spisovatel se vůbec nezaměřil na ty základy.

Na to, jak tato kniha slibovala krásný a poetický příběh, tam podle mého nebylo příliš věcí, co by stály za podtrhnutí, a to jsem opravdu zběsilý podtrhovač. Dále mi vadily dialogy, při kterých často člověk ztrácel přehled kdo co řekl, a tak si jej musel přečíst znovu. Ani mi tolik nevadilo to, že se toho příliš neděje - nečekala jsem žádné zvraty, jen příběh o lásce a přátelství. Přesto mě hodně zklamal.

Sunday
Sunday
16.07.2017 5 z 5

Je třeba daleko zahodit svoje tenisky...

bookcase
bookcase
06.07.2017 4 z 5

Zajímavé počtení o klucích v pubertě. Citlivě napsáno.

salali
salali
30.05.2017 5 z 5

Úžasná,vtipná, poutavá knížka. Docela mě překvapil vývoj událostí na konci knihy. Až do poslední chvíle jsem nevěděla jak se Ari zachová. Doporučuji přečíst. Kniha skvěle vyobrazuje, že přístup k homosexualitě se od 90. let moc nezměnil. I když jsem byla ráda za přístup Ariho a Danteho rodičů. :)

ATheo
ATheo
07.05.2017 5 z 5

Jedna z velice kouzelných knížek. Příběh je dost jednoduchý, ale o to víc si člověk může vychutnat každé slovo a stejně tak i realistické hlavní hrdiny, kteří mají své klady i chyby a kteří dělají dobrá i špatná rozhodnutí. S čímž se myslím může ztotožnit leckdo z nás.

KnižníTeenager
KnižníTeenager
01.05.2017

V každé postavě jsem našla kus sebe. Aristotela jsem často proklínala a Danteho naopak nadevše milovala. Konec mě dostal vůbec jsem to nečekala, ale potěšil. Trochu mě i rozčilovalo, že knížka nemá složitější děj. Pro někoho byla možná oddechová za to já měla pocit, že se mi zavaří mozek. Možná to bylo právě tím, že jsem v tom hledala tu složitější strukturu. Nenáviděla jsem Ariho za to že nenáviděl všechny a zároveň za to, že nedokázal všechny úplně nenáviděl.

Silmarien
Silmarien
27.04.2017 4 z 5

Mexicky 15-rocny chlapec Aristoteles je samotar, ktory jedneho dna spozna 15-rocneho mexickeho chlapca, ktory o sebe tvrdi, ze nie je dostatocny Mexican. Dante ho nauci plavat a my sa tym dostaneme do roku 1987, kedy tito dvaja mladi chlapci hladaju sposob ako sa stat muzmi a vyrovnat sa so vsetkym, co k tomu patri.

Bolo to fakt dobre. Zachytenie oboch chlapcov (obaja mi sem tam liezli na nervy, ale verim, ze to tak ma byt, aj ja som musela v patnastich liezt na nervy vela ludom :-D), pacil sa mi druh humoru, ktory pouzival autor v celej knihe.
Velke big plus (skoro az na 5-tu hviezdu) za rodicov. Obe dvojice boli vyborne napisane, vykreslene, nic prehnane, tak akurat, boli naozaj uveritelni a mne teda vsetci maximalne sympaticki.
Trochu mensie plus za Nohatu. Rodina by bez nej bola neuplna. Tak to ma byt.

5 hviezd nedavam, lebo koniec. Sorry :-)

přátelství homosexualita pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

Benjamin Alire Sáenz
americká, 1954