Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260515/bmid_aristoteles-a-dante-odhaluji-zahady-lQg-260515.jpg 4 570 150

Aristoteles a Dante série

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe , 2012

Ajda300
16.08.2021 5 z 5

Úžasná knížka. Teď mám nějaké zvláštní období, kdy čtu ve většině LGBT+ knížky a tahle byla rozhodně jedna z těch nejlepších. Krásně vykreslený vztah. Dante byla jedna z těch klasických postav, která je děsně milá ale otravná. Ari na rozdíl od něj trochu víc nasíral, ale v dobrém slova smyslu. Mimochodem - můj největší životní úspěch je ten, že já a Dante máme stejnou oblíbenou písničku. A s touhle informací vás tu zanechám. Moc doporučuji.
PS: Knihu jsem četla ve slovenštině a pořád nemám nejmenší tušení, co je "čudný".

Edgar
02.08.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl už asi šestkrát. A pořád mě na ni něco baví. Těžko říct co, jestli ta nenáročnost, nebo to že Ari je docela sypaťák, nebo prostě příběh jako takový. Každopádně pokaždé držím palce Arimu a Dantovi, aby odhalili všechny záhady vesmíru. I když tu největší záhadu odhalí pohaždý.

Grohlinka
20.06.2021 5 z 5

Tahle kniha je svým způsobem zvláštní, zvláštní a výjimečná stejně jako její vypravěč, Aristoteles, Ari. Kniha v podstatě němá žádnou zápletku, je to prostě příběh jednoho, dvou, dospívajících chlapců. Aristoteles a Dante, jako by už jen jejich jména předurčila jejich setkání a to, kým se stanou, možná o nás naše jména vypovídají víc, než si myslíme, nebo než chceme.
Tento příběh je o dospívání jednoho rozzlobeného kluka, už v podstatě mladého muže. Vypráví o tom, jak složité je v průběhu dospívání přijmout své rodiče, svou sexualitu, někdy i svou orientaci a zejména sám sebe, tímhle vším si Ari prochází. Ari, který nemá moc přátel, ale vlastně o ně ani moc nestojí, alespoň dokud nepozná Danta, alespoň dokud si nepřizná, že potřebuje Danta. Danta, který je o tolik jiný než on sám, který je otevřený a nemá problém přiznat sám sobě i ostatním, kým doopravdy je a to je někdy obrovská odvaha.
A stejně jako Ari má problém přiznat si své city, svou lásku k Dantovi, stejně tak jsem to měla já s touto knihou, netušila jsem, jak moc ji miluji, dokud neskončila.

NelaH
05.05.2021 4 z 5

Moc krásný příběh, nemůžu se dočkat pokračování. Oba hlavní hrdinové byli osobití. Kniha je hodně originální a člověk si k ní musí najít cestu, ovšem poté za to neskutečně stojí.

adelka7079
28.03.2021 5 z 5

Je to asi pět minut, co jsem knihu dočetla a snažím se si v hlavě utřídit myšlenky. Celá kniha je hrozně hořkosladká a je hodně specificky napsaná. Přátelství Danteho a Ariho je tak krásné, milé a upřímné...až mi přišlo, že patnáctiletí kluci přeci takhle nemůžou přemýšlet. A upřímně, Danteho bych potřebovala jako nejlepšího kamaráda, protože on je prostě skvělej! Tuhle knihu jsem si zamilovala a hrozně se mi líbí ten pocit, který po jejím dočtení mám. Společně s knihou Dej mi své jméno je tohle podle mě nejlepší kniha LGBT kterou jsem kdy četla!

Sisis1999
25.01.2021 5 z 5

Tohle je knížka, u které jsem naprosto nečekala, že se mi bude tolik líbit. Před pár lety jsem ji kamarádce koupila jako dárek k narozeninám. Když přišla, hned mě zaujal obal, tak jsem si řekla, že než ji zabalím, nakouknu o čem to vlastně je. Tehdy to bylo v pátek. Celou sobotu jsem pak strávila v posteli s tímhle skvostem --- vylézala jsem doslova jen pro jídlo a na záchod. No a v sobotu hodně pozdě v noci jsem si dočetla.
Příběh Danteho a Ariho mě tak dostal, že se mi z toho až zatočila hlava. Přitom to ani náhodou není komplexní knížka s těžkými dialogy a barvitými výrazy. Je to jednoduché, milé, zamilované --- naprosto se to tedy hodí pro celkový dojem, který příběh navozuje.

Cress
27.12.2020 5 z 5

Nádhera. Danteho i Ariho jsem si zamilovala. Konec mě rozbrečel. Od dočtení nad knihou téměř neustále přemýšlím. Doporučuji asi každému a v angličtině. Je jednoduchá, vhodná pro začátečníky.

marianna7090
20.10.2020 5 z 5

Dá sa povedať, že táto kniha je pre knižných fajnšmekrov, ale odporučila by som ju každému. Najmä v tejto dobe.
Postavy sú sympatické, pre mňa osobne najmä Dante, dej plynie jednoducho, nenechá Vás pustiť knihu z rúk. Ak sa chcete znovu prvý krát zamilovať, nech sa páči. S Arim a Dantem to pôjde rýchlo a ešte dlho po dočítaní budete na nich spomínať.
PS: Nemusíte stále čítať bestsellery len od amerických autorov. Tento Mexičan Vás vážne prekvapí.

maruschka
17.10.2020 5 z 5

Takové krásně bolavé. Navíc jsou kluci mí vrstevníci, takže spoustu věcí vnímám výrazněji (nostalgie z doby předmobilové, kdy jsme měli čas být "sami se sebou ve vlastní hlavě"). Dneska by jejich příběh zabral pár zpráv...

TomTomis
23.09.2020 5 z 5

Nechápu, jak jsem přečtení této knihy, co mi leží roky doma, mohl tak odkládat (ne že bych ji tu neležely kopce dalších)... Tahle kniha si mě získala svým příběhem, jednoduchostí, milým pohlazením, pohled na život dvou kluků, co pomalu vchází do dospělosti. Oba mají své trable, zkoumají sami sebe. Děj se odehrává na konci 80. let minulého století. Myslím, že kdyby se odehrával dnes, mnohé by bylo jiné, rychlejší, ... asi z mého pohledu i smutnější...

DarthElle
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Mělo to hlubokou myšlenku, jen to zpracování mi příliš nelahodilo. Jsem zvyklá na rozepsané emoce a psychologii postav, tady to bylo dost odbyté, ale svým podivným způsobem se to k tomu hodilo. Akorát přehršel slova "řekl" mi dost týralo oči. Vztah Ariho a Danteho vznikl dost zvláštně, jednou větou a prakticky i nabídkou "Chceš naučit plavat?". A ta věta strhla dění, na které ani jeden z nich nemohl být připraven. Netuším, co Dante viděl na Arim, nehorázný pesimista, znuděný život, neustále na pěst a to jsme museli číst z jeho pohledu. Člověk ho prakticky nedokázal pochopit. Naštěstí na konci dospěl ke správnému rozhodnutí a skončilo to takovým milým happy endem. Zamilovala jsem si Legs, byla jsem hodně ráda, že si ho Ari vzal domů a stala se jeho společníkem.
Stejně jako Ari i jeho táta byl dost uzavřený, ale on měl dost dobrý důvod, ač Ari to nejspíš převzal po něm. Zato Danteho rodiče byli stejně jako on dokonale sluníčkoví. Takže se všichni tak krásně doplňovali. Jejich život byl doplněn o přátelství i o lásku.

zpetkeknize
14.08.2020 5 z 5

Páni. Musím říct, že tenhle příběh bylo něco úplně jiného, než na co jsem zvyklá. Tak upřímný, čistý, syrový, ale zároveň neskutečně matoucí. Ari byl skutečnou záhadou, a ač byl celý příběh vyprávěný z jeho pohledu, měla jsem občas dost velký problém ho pochopit. Ale celý příběh se mě neskutečně dotkl. Nejen příběh odehrávající se mezi jím a Dantem, ale i mezi jím a jeho rodinou. V něčem mi to dost připomínalo Dej mi své jméno, hlavně tedy ve vnímavosti rodičů. A ač byla knížka stále ještě o stupínek níž než zmíněné Dej mi své jméno, je krásná a mohu ji vřele doporučit i mladším čtenářům.
Mimochodem - ač budete mít po celou dobu nějaký pocit, ten konec vás prostě dostane a překvapí!

SknihouVrukách
02.08.2020 5 z 5

Knihy s touto tematikou čítam raz za uhorský rok, ale dnes sa mi podarilo dočítať Ariho a Danteho. Bola to veľmi pekná kniha. Táto tematika sa tam skôr spomína okrajovo a kniha je skôr o pocitoch a priateľstve dvoch chlapcov. Hlavné postavy si strašné sympatické a strašne sa mi páčili ich osobnosti. Veľmi sa mi pačilo, že kniha sa zameriava na pocity. Veľa zvratov v knihe nenájdete, skôr sa objavia nejaké životné komplikácie. Kniha má kratučké kapitoly a na strane nie je veľa textu, takže sa dá prečítať aj za jeden deň. Koniec sa mi veľmi páčil, aj keď bol očakávaný. Obľúbila som si aj mexické prostredie. Knihe nemám čo vytknúť a mali by ste si ju všetci prečítať. Dúfam, že som vás na ňu aspoň trošku nalákala. 5/5✨

Padfoot
07.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Celkem nepřekvapivé YA o dvou mexických klucích s dost špatným jménem. Skamarádí se a tráví spolu spoustu času. Jeden je nešťastně zamilovaný do druhého, ale jen do doby, kdy si i on uvědomí, že je gay. Jak příhodné.
Do toho je tu nějaká snaha o rodinné drama a vztahy a poznávání sebe sama skrze kořeny a podobně. Nějak to na mě nezapůsobilo. Navíc je těm klukům něco kolem patnácti, ale způsob, jakým spolu mluví je mnohem starší. Oba chrlí moudra, jako by měli život dávno za sebou. Chybí tomu lehkost. To že dám postavě jméno po filosofovi, z ní znalce všehomíra jaksi nedělá.

lena.o.knihach
06.07.2020 5 z 5

Nechápu, proč jsem knihu tak dlouho odkládala. Díky moc Kristie za společné červnové čtení, jinak bych se k ní snad nikdy nedostala.

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je tak krásně napsaná kniha. Ještě teď se mi vybavují různé citáty, které mi utkvěly v paměti. A to se mi hned tak nestává.

___
I found myself whispering, "Do you think we'll ever discover all the secrets of the universe?"
I was surprised to hear Susie's voice answering my question. "That would be a beautiful thing, wouldn't it, Ari?"
"Yeah," I whispered. "Really beautiful."
"Do you think, Ari, that love has anything to do with the secrets of the universe?
——

Je to kniha plná emocí o hledání vlastní identity a je jednoduše skvělá.

chodícírohožka
07.06.2020 4 z 5

Krásný poetický příběh o hledání a přijímaní sebe sama. Moc pěkně napsané, plné příjemných postav, sympatických myšlenek a vtipných rozhovorů. Jen mě trochu (maličko, nepatrně) rušilo, že se všechny postavy vyjadřovaly úplně stejně (jediný rozdíl byl v tom, že dospělí mluvili spisovně).

JitulHa
05.05.2020 3 z 5

Z knihy mám trochu smíšené pocity, na jednu stranu to bylo vydařené vyprávění o tom, co člověk prožívá v pubertě, kdy má pocit, že nerozumí rodičům, hledá své místo a většina věcí ho pěkně štve. Také různé pasáže a myšlenky jsou prostě tak dobře napsané, že máte pocit, že si je musíte hned někam vyvěsit či zapsat, aby jste si je mohli neustále připomínat. Avšak na straně druhé, jsem během celého čtení toho příběhu měla neodbytný pocit, jako bych sledovala jen popis děje, než že by se v knize skutečně něco dělo. Rovněž mezi hlavními hrdiny chyběla nějaká ta pověstná jiskra, ale i přesto si příběh určitě najde své čtenáře.

Peyka
01.05.2020 3 z 5

Tahle kniha není žádný unikát. Vypráví o přátelství dvou naprosto odlišných kluků, které ovšem spojuje jedno - puberta. Nicméně tím, jak je napsaná, čtenářům vykouzlí úsměv na rtech. Aspoň já jsem se pousmívala neustále. Je to jedna z těch knih, které vám řeknou něco jiného v různé etapě života. Můžete jí číst v patnácti, nebo skoro ve třiceti a bude to pro vás úplně jiná kniha.

Musím říct, že první polovina mně rozhodně utíkala víc. Sledujeme, jak vzniká to naprosto bizarní, jedinečné, divné, nevšední přátelství. Druhá polovina je slabší. Vývoj přátelství je podáván formou dopisování si.

Jak už bylo zmíněno, není to jako Dej mi tvé jméno nebo Love, Simon, ačkoliv daly by se najít shodné prvky. Hledání vlastní identity, sebepoznávání, budování důvěry. Ale Zkrocenou horu fakt nečekejte :)

Knihomolka506
24.04.2020 5 z 5

Přečtená loni. Krásný příběh o kamarádství dvou kluků, které spojuje filozofie a jejich zvláštní jména.

anet8843
08.04.2020 5 z 5

Tak jo, jsem vážně šokovaná. Tuhle knihu jsem kdysi četla, předpokládám, že před pěti lety. Pamatuji si, že jsem si řekla : Hmm, fajn, čekala jsem více. Ale pak jsem ji často viděla na tumblru nebo bookstaramech a začala mi vrtat hlavou. Teď jsem po ní sáhla znova, trochu ze zvědavosti, trochu kvůli disertačce... A můj ty světe! Já tu knihu miluju. Přesně tohle je YA kniha, jak by měla vypadat - inteligentní, milá, úžasně napsaná, poučná... Tak něžný a přemýšlivý příběh. Miluji kontrast mezi Dantem a Ari. Miluju motiv opačného coming outu - rodiče oznámí synovi, že miluje svého kamaráda. Vyobrazení tématu "mexičanství" jeh hodně zajímavé. A k tomu všemu v knize není ani jedno trapné klišé!
Jsem ráda, že jsem knihu četla znova, protože buď se ta kniha za těch pět let změnil nebo jsem se změnila já.

přátelství homosexualita zfilmováno pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

Benjamin Alire Sáenz
americká, 1954