Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260515/bmid_aristoteles-a-dante-odhaluji-zahady-lQg-260515.jpg 4 570 150

Aristoteles a Dante série

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe , 2012

Arisan
09.03.2024 4 z 5

Od této knihy jsem měl vcelku vysoká očekávání, neboť jsem všude slyšel, jak se jedná o jednu z nejlepší YA knih o dospívání dvou kluků, kteří se do sebe zamilují. Kniha je zasazená v USA 80. let 20. století v městečku El Paso u mexických hranic, což dodává atmosféru horkého a suchého léta, která celou knihu doprovází.

Nejenže se knížka zabývá queer láskou, ale ještě řeší i osobní problémy vedlejších postav, zejména se mi líbily ženské postavy, ať již Dantova matka, teta Ophelia či holky z Aristotelovi školy.

Nevím, čím to je, ale od knihy jsem očekával nějaký manuál, či cokoliv, co mě obohatí na osobní úrovni. Což byl z mé strany špatný přístup, jedná se o prostý a nevinný popis vztahu dvou kluků.

Co na knížce velmi oceňuji, že z homosexuality nedělá žádné drama a autor velmi jemně líčí nevinné zamilování kluků, jako by to bylo přirozené a již od počátků věků naprosto samozřejmé. Taková křehká láska se nevidí každý den.

Na závěr:
Kniha určitě má spousty věcí, které čtenáři předá, ale nemůžete čekat, že Vám pomůže vyřešit vaše osobní problémy v životě, i když jsou stejné, jako které zažili Aristoteles a Dante.

Je to totiž a pouze kniha o nich a o tom, jak si k sobě našli lásku.

Bored-Author
10.08.2023 5 z 5

Do této knihy jsem se doslova zamilovala a beru ji do ruky ať už jsem smutná nebo veselá. Příběh je nádherně napsaný a já po celou knihu doufala ať ještě nekončí. Musím se přiznat, že ji beru skoro všude s sebou hlavně na dovolené.

klarat13
29.05.2023 5 z 5

Tato kniha mi učarovala. Je to intimní, krásný a opravdový příběh dvou kluků, kteří jsou tak odlišní a vztah, který se mezi nimi vyvíjí je krásný ve své jednoduchosti a přirozenosti. Knihu jsem přečetla prakticky na "jeden nádech".

_Brunetka_
17.03.2023 5 z 5

Od téhle knížky jsem čekala hodně, a přesto má očekávání ještě předčila. Autorův styl psaní se mi dostal pod kůži rychlostí blesku, byl opravdu čtivý (až návykový). Příběhu jsem propadla. Pohltil mě téměř okamžitě a vlastně mě ze svých spárů nepustil doteď. Oba kluky jsem si zamilovala je až neskutečné, jakou nesmazatelnou stopu zanechali v mém srdci. Byli perfektně charakterově prokreslení, jejich přirozenost a vzájemná odlišnost jsou tím, co mě dostalo do kolen. Vztah mezi nimi se vyvíjel pomaleji a naprosto uvěřitelně. Já ho stavím mezi jedno z NEJKRÁSNĚJŠÍCH POUT, kterého jsem měla možnost být v knihách svědkem a moc bych si něco takového přála do svého života. Tenhle kousek vás zároveň donutí hodně přemýšlet, je napěchován úžasnými myšlenkami. Rozebírá se tu spoustu témat rodinné vztahy, nezapadání do většinové společnosti, hledání sebe sama, dospívání, LGBT problematika, Aristotele a Danta bych označila jako úplného ždímače emocí. Autor jich ve vás řadu probudí a nezapomene si jich požehnaně vzít. Budete se smát, vztekat, strachovat a brečet a že bylo to poslední na seznamu u mě dosti výrazné, žádných pár slziček. Konec ve mně probudil touhu okamžitě začít číst znovu od začátku. Doporučuju všemi deseti, pokud hledáte tak obyčejnou knihu, která se díky upřímnosti a lásce v ní obsažené stává naprosto neobyčejnou a nezapomenutelnou.

betule3
20.02.2023 3 z 5

Asi byla částečně moje chyba, že jsem měla od knihy moc velká očekávání. Příběh se mi ovšem těžko hodnotí, protože když jsem se sama sebe zeptala, co mi na něm tak vadilo, nedokázala jsem vlastně odpovědět. Nic mi tam nevadilo…. ale zároveň to pro mě nebylo dostatečně uspokojivé. Celé mi to přišlo jako učebnicový příklad díla, které neurazí, ale zároveň ani nenadchne. Osud postav mi byl více či méně ukradený, chvílemi mi oba chlapci i mírně lezli na nervy. Musím však uznat, že některé myšlenky byly opravdu zajímavé a nutily mě se zamýšlet o svém vlastním životě. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, do dalšího dílu se ovšem s největší pravděpodobností vrhat nebudu.

lenka0383
01.02.2023 5 z 5

Krásná a milá kniha o přátelství a objevování sebe sama. Úplně jsem si vzpomněla na všechny ty hluboké a zároveň naivní rozhovory, které člověk vedl v mládí. Jedna z těch vzácných knih o mladých, kde se netlačí romantické vztahy a zamilovanost, ale kde dominují vážné i nevážné rozhovory, témata sebe objevování a takové normální i nenormální dospívání. Navíc zajímavý náhled do trochu jiné kultury, než na jakou jsme zvyklí. Moc jsem si to užila.

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Tohle bylo skvělé!
Naprosto nádherný příběh s úžasnými myšlenkami i jazykem.Lepíkovala jsem od první kapitoly a to dělám málokdy…
Naprosto chápu hype okolo této knihy a už se těším, až se pustím do pokračování.

bara-offici
12.11.2022 5 z 5

Moc krásný příběh, už od začátku mě děj zaujal a myslím že tahle knížka si u mě udělala místečko za nejlepší knihu co jsme zatím četla. Někomu se líbí víc někomu míň, u mě vyvolávala takový příjemný zvláštní pocit jakoby psala přesně o mně. Bylo tam spoustu chvilek kdy jsm měla vztek, smutek I radost, tahle knížka má v sobě všechny emoce.

verden
18.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Očividne idem proti prúdu, ale ja som z tejto knihy nemala žiadny veľký zážitok. Dej ma nijako zvlášť nechytil, chlapci neboli moja krvná skupina (popravde Danteho som fakt nemusela) a celý čas som len čakala, či príbeh smeruje tam, kam si myslím, že smeruje (smeroval :D). Možno je to tým, že nie som cieľovka (ani chalan, ani young), ale na druhej strane YA ja môžem a s podobnou tematikou ma svojho času odpálil Love, Simon, takže to dávam za vinu pánovi Sáenzovi, jeho počin ma proste neoslovil.

A za obrovské mínus pokladám slovenský preklad, neviem, čím to je, ale YA proste prekladať nevieme. Jazyk v týchto knihách je nenormálne umelý, ja neviem, ale skutočne si nemyslím, že by ktokoľvek v 15 rokoch používal vety typu "Aj mne sa za ním bude cnieť" alebo "Priam som si ju zamiloval".

Anniee
04.08.2022 5 z 5

“I bet you could sometimes find all of the mysteries of the universe in someone’s hand.”

Kniha o ničem a vlastně o všem. Poetická. Plná lásky (paneboze tý lásky! - u srdce mě zahřála nejvíc asi ta rodičovská, nádherně popsaná). Bezchybný, plný pochybností o životě, o sobě sama, o hledání. O nalezení.

Makrela Liška
15.04.2022 5 z 5

YA literatuře jsem sice věkem už odrostla, ale k této knize mne to nějak přitáhlo a přečetla jsem ji nakonec za jediný večer. Příběh i způsob, jakým byl vyprávěný, mne nepustil. Líbila se mi Sáenzova poetika i vícevrstevnatost příběhu, v němž nešlo zdaleka jen o hledání sebe sama a své sexuální identity. Postavy řešily i svá osobní traumata- z války ve Vietnamu, své postavení v rámci etnické skupiny či opětovné rodičovské selhání ve snaze neopakovat své chyby a neublížit. A právě pro citlivý vhled i do těchto témat, zároveň se Sáenzovým jazykem, kniha vyčnívá nad rámec běžné YA literatury a z mého pohledu bez problémů obstojí i u starších čtenářů. Jsem rozhodně zvědavá na autorovy další knihy.

Ivka14
15.04.2022 5 z 5

Nemám moc slov, byla to krásná knížka o dvou teenagerech, kteří spolu objevují záhady světa.

Dante je veselý extrovert a Aristotele je teenager, který má pocit, že na tenhle svět nepatří a snaží se najít sám sebe.

V knize se toho stalo tolik, že jsem někdy nedokázala zpracovat, co se stalo. Několikrát jsem měla na krajíčku a na konci už slzy tekly proudem.

stehnova_kat
16.02.2022 5 z 5

Nádherné čtení naplněné emocemi, pochroumanými vztahy a rodinou… Pocit, který ve vás kniha zanechá se velmi těžce popisuje, ale je to něco krásného a hřejivého.

Kešu1981
10.02.2022 5 z 5

Příběh plný emocí, pocitů a nakonec i uvědomění si sám sebe...jako joo, přesně kvůli tomu stojí za to číst :o)

alibaba72
07.02.2022 5 z 5

Krásné čtení o přátelství, vztazích, odvaze a lásce...

pedroK
29.12.2021 5 z 5

Milý, něžný, opravdový příběh jednoho osobního prozření. Na konci dvě slzy...na konci jsem je chtěla objímat oba.

vladenec
30.11.2021 5 z 5

Když jsem četla před mnoha lety poprvé, kniha mě nadchla jako dlouho žádná jiná. Teď jsem si zopakovala předtím než jsem dala druhý díl (který doufám brzo vyjde přeložený i u nás).
Téma hledání sama sebe, tápání a nalezení je skvěle popsané. A že ta cesta k nalezení sebe sama byla dost bolestivá. Přesto, poklidná nálada z knihy úplně sálá. Laskavé a všeříkající a všeobjímající. Malý skvost.

Ani832
27.09.2021 4 z 5

Aristotela a Danteho jsem si chtěla přečíst strašně dlouho. Byla jsem přesvědčená o tom, že je to kniha přímo pro mě. Stáhla a přečetla jsem si totiž ukázku z Goodreads a byla jsem nadšená, chtěla jsem číst dál. Bohužel se jedná o trochu starší knížku, dotisky nejsou a tudíž se ve fyzické podobě shání dost špatně. Když jsem ji objevila v knihovně, považovala jsem to za znamení a samozřejmě jsem si jí půjčila.

Za začátku to na knihu přímo pro mě úplně nevypadalo, cca prvních 60 stran se mi nedařilo začíst a byla jsem z toho zklamaná, protože jsem strašně chtěla, aby mi sedla. Zároveň jsem už kus četla a nebyla jsme s to pochopit, proč se mi teď nečte tak snadno.

Možná to bylo českým překladem, možná špatným rozpoložením, možná nedostatkem popisů, nevím. O vzhledech hrdinů toho moc nevíme, v podstatě se popisují jen ty nejnutnější skutečnosti nutné k vyprávění příběhu, což mi zprvu celkem vadilo, pak jsem si zvykla.

Styl psaní je obecně velmi stručný, ale i přesto ze slov sálá široká škála emocí. A mimochodem, rodiče tu hrají docela velkou roli, jsou plnohodnotnými postavami, které neřeknou sotva tři věty jen proto, aby se o nich vědělo, jak je v YA knihách často zvykem.

Nicméně po prvních desítkách stránek už se vše vylepšilo, já se dostala do správného rozpoložení a čtení si začala dost užívat. Hlavní hrdinové mi přirostli k srdci a bylo snadné s nimi soucítit, především s Aristotelem, protože téma zmatenosti, hledání sebe sama, smyslu života a tak nějak všeho je mi (a spoustě jiným) blízké.

Aristoteles a Dante rozhodně stojí za přečtení, ráda bych si jednou pořídila svůj anglický výtisk, jelikož bych si ji stoprocentně chtěla přečíst znovu.

Po dočtení jsem si z A&D vyloženě nesedla na zadek, takže tehdy bych jí dala asi 4*, ale teď, když ty pocity z ní uzrály, je to jasných 4,5*.

gimli35
26.09.2021 4 z 5

Žádná vysoká literatura, občas trochu plytké. Ale četlo se to ohromně dobře, příběh nebyl blbý a vedl odněkud někam... Vlastně se mi to líbilo, to můžu říct.

Malíček
13.09.2021 3 z 5

Bohužel mě kniha zklamala a znovu bych si ji nepřečetla, ani ji nemohu vyloženě doporučit dál.
Hlavní postavy mi úplně nesedly a měla jsem i problém s tím, jak je kniha napsaná. Celý příběh je takový zvláštní, někdy milý, jindy otravný a nepochopitelný.

přátelství homosexualita zfilmováno pro dospívající mládež (young adult) LGBT, queer, LGBT+

Benjamin Alire Sáenz
americká, 1954