Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189006/posledni-aristokratka-189006.jpg 4 6245 1638

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

Kristy.1991
Kristy.1991
03.08.2016 5 z 5

Knihu jsem "zhltla" během chvilky a velice se mi líbila. Ano, nutno říct, že nelze očekávat literární veledílo a to ani po slohové stránce, ale předpokládám, že kniha měla pobavit a svým způsobem dát čtenáři nahlédou do zákulisí toho, jak to chodí, na historických objektech, což se autorovi podařilo zakomponovat do příběhu mírně komické rodinky z USA. Velmi dobrý nápad byl podání knihy formou deníku, respektive výpovědi jedné ze členek rodiny. Myslím, že knihu ocení a nejlépe pochopí, člověk, který si přošel prací, životem, nebo se často jen pohyboval na památkách podobného typu a ví, jak to tam chodí, případně v mnoha scénách z knihy tak nějak pozná i realitu. Člověku, který toto prostředí nezná, může kniha přijít groteskní až trapná. V tom se mi líbí ten rozpor, tedy to, že lze tuto knihu vnímat rozličnými způsoby. A samozřejmě nesmím opomenout. Ano, výborně jsem se bavila, až jsem se místy opravdu musela od srdce zasmát nahlas. Možná to někomu příjde divné,ale věřím, že ne všechny situace jsou výplodem fantazie pana Bočka, ale opravdu čerpal i z vlastních zkušenosti, ve kterých jsem sem tam poznala i své zkušenosti. :)

LucieD81
LucieD81
02.08.2016 4 z 5

Super oddychové čtení, v průběhu celé knihy jsem se - pokud přímo neřehtala nahlas - minimálně přiblble usmívala... Skvělá náladovka, žádné velké zvraty či posuny v příběhu nečekejte, prostě perfektní nenáročná oddychovka po náročném dni.

vikaa
vikaa
02.08.2016 3 z 5

Dovolenkové čtení, které mě pobavilo, ale ke knize už se asi nikdy nevrátím. Ani nevím jestli mám chuť na další knihy autora. Možná zase někdy na dovči. Pro mě taková klasická čtenářská jednohubka.

HankaJosefiova
HankaJosefiova
02.08.2016 3 z 5

Jak to říct složitěji než...prostě oddychovka.

alweryon
alweryon
01.08.2016 4 z 5

Jako katolík oceňuji skvělého lefébvristu, který je mojí nejoblíbenější postavou této knihy. Občas je humor až příliš nahuštěn a působí jako americká hysterická komedie. Ale proč vyčítat, když jsem se párkrát rozesmál nahlas (zabíjačka jako za protektorátu) a když jsem si u ní vážně odpočinul. Pár výborných postřehů, české reálie, vtipy o mládežnické schole a svižné tempo přebíjejí výše zmíněné a trochu zvláštní konec.

MishelElle
MishelElle
01.08.2016

Tato kniha je celkem vtipně napsaná, ovšem v určité chvíli si každý čtenář musí říct, že inteligence některých postav je překvapivě nízká a tak se začnete sami sebe ptát, jestli je to ještě k smíchu nebo spíš k pláči.

likaf
likaf
29.07.2016 5 z 5

Humorně napsané. Docela mě to pobavilo. Deník kastelána byl podstatně lepší.

Vlastina67
Vlastina67
27.07.2016 5 z 5

Knížka, u které jsem se smála nahlas, až mi občas tekly slzy. Protože doma máme psí smečku, dost jsem se nasmála u výcviku Olina a Ladi :-))) Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit.

petronella1
petronella1
26.07.2016 4 z 5

začátek knihy trochu těžkopádný, nemohla jsem se zvyknout na styl psaní. Posléze jsem tomu přišla na chuť a docela jsem se nasmála. Nejlepší je Olin s Laďou. Knihu jsem si půjčila od kamarádky, tak snad mi koupí i druhý díl.

Odehnalka
Odehnalka
25.07.2016 4 z 5

Snad poprvé jsem se smála u české knihy. Příběh se mi líbil, i styl psaní, kniha jako deníkové záznamy byl dobrý nápad. Jen bych knihu asi uvítala kratší, protože u konce jsem se již nudila, bylo to vlastně to samé dokola. I tak si ale přečtu pokračování.
Na oddech a na zasmání doporučuji.

ClaireNaomi
ClaireNaomi
25.07.2016 3 z 5

Tahle knížka mě začala bavit až někdy za polovinou, kdy jsem ji pak dočetla na jeden zátah. Do té doby se to neskutečně vleklo.

Adliczka
Adliczka
21.07.2016 3 z 5

Souhlasim s predchozim komentarem. Je to vtipna oddechovka. V kazde vete je nejaky for, az mi to prijde vlastne moc. Knihu jsem ani nedocetla, protoze me to prestalo bavit. Co se nametu tyce, tak to dle mych pozadavku neni moc promyslene. Dohani se to hromadou vtipnych slovnich obratu, ktere vas po case mohou prestat bavit. A to byl ten duvod, proc jsem knihu odlozila.

Marticerna
Marticerna
19.07.2016 3 z 5

Na oddech fajnová knížka. Hodně jsem se nasmála, ale od cca 100 stránky jsem se musela přemlouvat, abych ji dočetla. Místy mě Poslední aristokratka nudila, ale nic to nemění na tom, že jsem u ní nasmála.

JankaK
JankaK
19.07.2016 3 z 5

Fajnová oddechová knížka na léto, ale ze začátku mi některé vtipy přišly nemístné až trapné. Ale asi je to dáno tím, že pro člověka téměř "z oboru" jsou některé věci spíš úsměvné :). Tak jako tak jsem zvědavá na druhý díl a na to, jak to celé dopadne.

Lumíček
Lumíček
18.07.2016 5 z 5

Uzasna kniha k oddechu. Strasne jsem se nasmala. Vrele doporucuji.

zuzik2301
zuzik2301
12.07.2016 5 z 5

Knihu mám ráda a často se k ní vracím. Stejně jako ke druhému dílu.
Je to typ knihy u které nemusíte přemýšlet a pokud máte rádi humor, který se v příběhu vyskytuje, tak se i pobavíte. Samozřejmě ne každá věta má být vtipná.

Z postav jsem si prostě musela oblíbit Josefa, kterému se po roce stráveném v zábavním parku ani nedivím, že se choval, tak jak se choval.

Petula19
Petula19
11.07.2016 5 z 5

Perfektní knížka pro odreagování. Při čtení jsem zapomínala na mé problémy a spíše jsem soucítila s hlavní hrdinkou, jejíž prekérní situace mě ale často rozesmály.

kalinkacz
kalinkacz
07.07.2016 3 z 5

Asi na tento žánr nejsem... Mám ráda vtipy a vtipné situace, ale v této knize mi rozhodně nepřišly nijak promyšlené, ale spíše laciné... Sem tam jsem se usmála a nahlas jsem se zasmála jednou... Jako čtení po práci nebo před spaním může tato kniha být dobrou volbou, ale kdo hledá něco s kvalitní zábavou, tak by byl asi spíše zklamán...

Tevik
Tevik
07.07.2016 5 z 5

Právě dočteno jedním dechem,chvíli jsem i smíchem plakala.

AllyKumari
AllyKumari
04.07.2016 5 z 5

Jako dlouholetá průvodkyně po památkových objektech jsem se v mnohém s Marií Kostkovou z Kostky ztotožnila a naprosto ji chápala. Bezostyšně jsem se smála nahlas mnoha situacím, především když došlo na muflony (ano, tak vám, milí návštěvníci, říkáme). Vynikající!