Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134832/bmid_posledni-aristokratka-uqy-134832.jpg 4 6289 1644

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

šneki
14.04.2017 3 z 5

Chápu, že Poslední aristokratka má být hlavně oddechovou knížkou pro pobavení, ale to bych nebyla já, kdybych tam nechtěla najít něco hlubšího. A tím myslím charakter naší vypravěčky Marie. Člověk by si řekl, že v USA byla totální sociopat (abych pravdu řekla, po příjezdu se toho moc nezměnilo), protože jí naprosto nevadí opustit svůj starý život a neudržovat žádný kontakt s případnými kamarády (nebo až na výjimku navazovat kontakty nové). Jediné, co zjistíme o jejích zájmech je, že hrála tenis. Ona vůbec jediná paní hraběnka asi měla kamrády. Ano, knížka pobavila, ale kvůli výše popsaným důvodům jí prostě plné hodnocení dát nemůžu.

Marsee
13.04.2017 5 z 5

Něco přesně pro mě, když potřebuji oddech a pořádně se zasmát. Po dlouhé době něco vážně zábavného. Doporučuji! Pokud nejste rádi středem pozornosti, nebrat do vlaků a autobusů :)

petul_b
11.04.2017 5 z 5

Vtipná knížka, dobře napsané. Jen malá poznámka: kojící maminky nečíst při kojení, kdy vám usíná miminko.... musela jsem knížku zavřít nebo bych si malou probudila smíchem :-)

Ben Nevis
11.04.2017 4 z 5

Sice z absurdního děje se ke konci stál únavný návod, jak finančně vyžít z průvodcovství po zámku, ale ta rodinka nemohla zůstat retardovaná věčně. Některé vtipy jsou nadužívané (vysvětlování například, kdo udělal bobek v parku, jestli pejsek nebo páníček, popřípadě princezna Diana), některé zápletky zabité (advokát investuje velké peníze kvůli odbytiště pro dceru, jako vážně?). U vypravěčky jsem tipovala věk 10 let.

Ale obecně je knížka vtipná dost a nevadí, že zřejmě od napsání do vydání uplynula nějaká doba (Diana ještě žije apod). Jak se píše v textu, knížka nemá větší ambice než pobavit.

elcapitano
11.04.2017 4 z 5

Chvílemi jsem se chechtal opravdu nahlas a jednou v metru jsem musel úplně knížku schovat, vypadal jsem jako blázen. Tedy spíš ze začátku knihy - bohužel, v průběhu ten tah na bránici poněkud vadne. Knížka také nemá výrazný příběh ani dramatický oblouk.
Na druhou stranu: jednoduché a svůj cíl - pobavit a rozesmát - splnilo.

Áňa 998
10.04.2017 5 z 5

Parádní knížka u které jsem se nasmála... už se těším na další díl ;)

janica09
05.04.2017 3 z 5

Jako sem tam jsem se pobavila, ale na to, jakou jsem slyšela chválu, tak u mě za 3, čili dobrý.

Andulakor
04.04.2017 2 z 5

Na začátku jsem byla překvapena, že jsem se bavila. Dokonce jsem se smála nahlas! To jindy nedělám, ale zhruba v druhé polovině se vše opakovalo a děj se udržoval jenom na nedostatku peněz a nikam se neposouval, jen s těží jsem knihu dočetla. Bohužel.

Petja
03.04.2017 4 z 5

Vtipná oddechová knížka na neobvyklé téma. Místy jsem se smála nahlas, občas byly vtipy příliš "řadové" (např. vysvětlivky v závorkách), ale celkově se mi kniha moc líbila.

Pistácie
03.04.2017 3 z 5

Pořád přemýšlím, co smysluplného bych k této knize napsala. Je to svým způsbem dost zajímavé čtení, u kterého člověk opravdu nemusí přemýšlet. Jednoduše čte, a nechává se unášet příběhem, který není nijak silný, ani pozitivní, ani negativní. Příběh prostě plyne, a nechává nás si o něm myslet to své. Líbilo se mi to, některé pasáže více, jiné méně. Ale upřímně mám hodně ráda příběh formou deníkových zápisků. A tohle to splnilo do puntíku.
I když jsem někdy netušila, co si o některých postavách myslet, na některé se mi neustále měnily názory. Ale i tak jsem nejvíc sympatizovala s hlavní hrdinkou, která vše dokáže vylíčit tak humorně, že jsem se kolikrát musela, opravdu musela smát. Akorát si moc nedokážu představit, co dalšího se může dít v dalších dílech, pokud vůbec něco.

allebra
03.04.2017 4 z 5

Autor nesliboval žádné "hluboké myšlenky", ale chtěl pobavit, což se mu alespoň u mě určitě podařilo. Ideální čtení na dovolenou, takže si pokračování nechám na léto.

Jupijow
31.03.2017 3 z 5

Nevím, asi jsem divná, ale tenhle typ humoru, pro mě dost prvoplánového, mě nebere.

Dimas
31.03.2017 3 z 5

Nenáročná oddychovka. Jen těch vysvětlujících point vtipů v závorkách je na můj vkus příliš mnoho.

ji7967
31.03.2017 5 z 5

Už dlouho jsem se u knihy takhle nezasmála. V podstatě co věta, to vtip, někdy dobrý, někdy skvělý. Tahle kniha je dokonalá oddechovka, od které nečekejte Jiráskovy slohy, ale rozhodně relax a absolutně vystižené pobavení přímo ze života. A myslím, že pro kastelány, průvodce a personál kolem zámku to musí být bible :-))

Karola050716
30.03.2017 3 z 5

Příjemná oddychovka a pro mě po dlouhé době český autor. Několikrát jsem se nahlas zasmála, ale ocenění "nejvtipnější kniha roku" mi přijde trochu nadsazené. Při čtení větších celků se mi styl trochu zajídal, ale příběh je fajn a druhý díl určitě zkusím.

Margie94
30.03.2017 4 z 5

Naprosto parádní oddechová záležitost :)

novina
30.03.2017 4 z 5

Oddechové čtení u kterého jsem se opravdu nasmála. Ne každý šlechtic je suchar a já Marii III. velmi fandím

bo1973
28.03.2017 2 z 5

Nedočteno, nešlo to. Někdy se třeba ještě pokusím.

Juri81
28.03.2017 5 z 5

Pro mě jako bývalého průvodce je to dokonalé. Perfektní obraz celého kolotoče kolem hradů a zámků dokonce drží i ustálené slangové výrazy mezi průvodci napříč republikou. Na každém objektu se najde nějaká Milada, Josef, Spock nebo František. Na každým objektu sem tam někdo čmajzne roly hajzl papíru, když jí nepřiděláte řetězem ke stěně a podobně. Těžko říct, jak tohle všechno schroupe a přebere člověk zvenku, každopádně u mě super nostalgie.

Gordonlord
27.03.2017 4 z 5

Pěkné úsměvné vyprávění :-) Není to humor k popukání, u kterého by se člověk řehtal, ale spíš takové ztřeštěné, veselé, příjemné čtení a jako takové je fakt na jedničku :-)