Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134832/bmid_posledni-aristokratka-uqy-134832.jpg 4 6285 1643

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

Vesela_Veverka
16.02.2023 3 z 5

Tahle rodina mě bavila. Předem odsouzená Marie, ultralakomý otec, pošahaná matka, alkoholik paní Tichá, umírající pan Spock a líný Josef s trefnými poznámkami. Pak ještě přibude Deniska, Olin, Laďa a Miládka. Humorné čtení, místy jsem se musela smát nahlas. Deníková forma je fajn. Neměla jsem problém se rychle zorientovat v postavách. K tomu hodně pomohl stručný seznam hned na začátku i styl psaní. První díl jsem smlsla jako malinu, těším se na další.

Náhled:
"Laďo, ukaž tomu volovi, jak se sedí." Laďa si před otcem lehá na záda.
"Druhý debil. Až řeknu lehni, tak si lehneš, osle. Teď máš sedět." Olin se odvrací od od otce a olizuje ležícího Laďu.
"To není možný, co vy dva ste za kretény." Otec se uráží a odchází.
Celý výcvik končí otcovy vzteklým zavoláním: "Až budete něco potřebovat, tak za mnou nelezte, idioti."
Večer už je ovšem zase bere na milost a tahá se s nimi o zámecké papuče.

Latimer
16.02.2023 5 z 5

Výborně jsem se bavila, a o to tu šlo. :) Krásný humor, čtivost, nejsou tam zbytečné popisy ani kapitoly. Kniha je rozhodně lepší než film.

Hanncha
15.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Knihu jsem se pokoušela přečíst na pátý pokus. Neoslovila mě. Poté mě odradil film a pak jsem konečně sebrala veškeré své odhodlání a knihu dočetla. A byla to tedy jízda.
Ze začátku mě kniha bavila hodně. Místy jsem se i bez trošky studu smála nahlas. Pak to trochu začalo drhnout. Poté mě pobavila scéna se cvičením psů a pak už to šlo jenom do háje.
Humor mi nesedl. Byl předvídatelný a moc tlačený. Občas by stálo za to naznačený fór nechat naznačeným a ne ho natvrdo "dokrášlit" sarkastickou poznámkou vypravěčky.
Celé je to hodně násilně humorné bez chvíle na oddech. Posledních 30 stránek jsem jen přelítávala očima. Aristokratka mi zanechala ošklivou pachuť a další díly se rozhodně číst nechystám.

Jediný scénař, kdy bych si aristokratku přečetla je jednou týdně kratší příspěvek na blogu. Ale jako kniha mě velice zklamala. Škoda.

katlouc.ha
13.02.2023 5 z 5

Dlouho jsem se u nějaké knížky tak skvěle nebavila. Líbil se mi i film, ale knížka má něco navíc, připadá mi mnohem víc vtipná.

kaliopka
02.02.2023 5 z 5

Kniha mě moc bavila , dost sem se u čtení zasmála

Hobitka
31.01.2023 5 z 5

Skvělá vtahující oddechovka. Vždycky když jsem se začetla zlepšila mi Poslední aristokratka náladu. Několikrát jsem se vyloženě rozesmála nahlas :)
Jdu na další díl!

Ajinka126
25.01.2023 3 z 5

Mrzí mě to, humor mi tolik nesedl a nevidím v Poslední aristokratce takvý knižní jackpot.
Není to špatná kniha. Je průměrná fikce.
Problém asi bude ve mě. Celkově mám problém s humorem od českých autorů. Působí na mě prvoplánovaně, prostě a přesvídatelně. Když jsem četla Jane Austen, tak u ní jsem se místy smála. Její humor byl trefný a použitý v momentě, kdy jsem to nečkala jako čtenář.

Kira283
20.01.2023 3 z 5

Takový průměr. Neurazilo, ale ani extra nenadchlo. Před lety jsem viděla film a už vím, proč si ho nepamatuju... :)

Emma27
18.01.2023 3 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnuti filmu.Celkem to šlo ale film se mi zdal lepši.

verumrak
12.01.2023 5 z 5

Boží kniha.

Evkaha
10.01.2023 5 z 5

Viděla jsem film v kině a líbil se mi, skvělé herecké obsazení. Ke knížce jsem se dostala nedávno a to jen proto, že mi chyběla kniha do výzvy a narazila jsem na všechny díly najednou v knihovně. Jsem za to mooooc ráda. Dost jsem se nasmála a nemohla si pomoct, ale čtveřice František, Josef, paní Tichá a pan Spock byli ve filmu tak skvěle obsazení, že jsem si ani nikoho jiného představit neuměla a úplně je v těch situacích vidím Určitě se ke knihám někdy vrátím a na film kouknu taky

NemcovaKN
09.01.2023 5 z 5

Pro mě brilantní humor. U čtení jsem se opravdu smála (což se mi moc často nestává). Prostředí příběhu, které se mi líbilo. Musím přiznat, že prvně jsem viděla film, ale to vůbec nevadí. Film je pojatý trochu jinak než kniha a ani mi nepřijde tak vtipný. Ale postava Josefa je opravdu úžasná (kniha i ztvárnění ve filmu).
Řadím mezi knihy, které si ráda přečtu znovu.

Prey
06.01.2023 2 z 5

No, tohle mi nesedlo. Když byl podesáté zopakován formát vtipu "psi štěkali na návštěvníky, otec je zavřel (ty psy, ne návštěvníky)", pochopil jsem, že tenhle druh humoristické literatury není pro mě. Dočteno, ale bez požitku.

martina3575
05.01.2023 5 z 5

Ačkoliv se ke knize stále vracím a čtu ji dokolečka dokola, stejně mě pokaždé dokáže rozesmát!

jfialova
04.01.2023 4 z 5

Kniha plná absurdních situací a ujetých postav. Humor mi přijde místy až trochu moc násilný, ale pobavila jsem se a čtení uteklo jak voda. Ráda budu v sérii pokračovat. Námět knihy mi přijde originální, autor vzhledem ke svojí profesi volil opravdu dobře.

petulda222
03.01.2023 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Jen mě mrzí, že jsem byla ovlivněna shlédnutím filmu, který mě bavil více, a tak jsem si knihu neužila tak, jak jsem si představovala. Těším se na další díly a doufám, že se můj pocit z knižního provedení příběhu zlepší.

Ladislav73
01.01.2023 5 z 5

Přečteno i posloucháno jako audiokniha, kterou moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová a přesně vystihla tón a vyznění knihy.
Film je oproti knize trochu jiný, ale i tak pěkný a pro další díly dal postavám tváře výborných herců.
Doporučuji.

icezero
01.01.2023 5 z 5

Knihu jsem dostal kdysi a vzal si ji s sebou na dovolenou ve Španělsku. Číst jsem začal uz na letišti v Praze a myslím, že během letu jsem občas přitahoval pohledy půlky letadla. Filmové zpracování je super, hlavně díky E.Balzerové v roli paní Tiché, ale knížka toho obsahuje mnohem víc. Další díly už mám ve čtečce a určitě na ně brzy přijde řada. Můžu jen doručit jako příjemné oddychové čtení pro pobavení

Alisce
21.12.2022 5 z 5

Konečně jsem se pustila do knižní předlohy filmu, který mě mile překvapil a u knihy jsem překvapená ještě víc. Bavila jsem se od začátku až do konce.

Bianka.
18.12.2022 5 z 5

Čekala jsem srandu a tu jsem i dostala. Jednoduché čtení plné vtipných hlášek a komentářů. Příjemná oddechovka pro pobavení. Ráda si přečtu i další díly.